„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

Nowości na stronie

Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020
Kult - Łukasz Orbitowski
Przyjaciele: Spotkanie po latach
Rob Roy - 1995
Amores perros - 2000
Battle Royale - 2000
Sandman. Tom 4. Pora mgieł
Tytus Andronikus - 1999
Historia przemocy - 2005
Berlin. Tom 1. Miasto kamieni
Za młoda by umrzeć? - 1990
Zabójcza broń 3 - 1992
Solo. Tom 2. Ocaleni z chaosu - Oscar Martin
Previous Next Play Pause

plakat promujący
Zupełnie Nowy Testament
(Le tout nouveau testament) - 2015;
- reżyseria: Jaco Van Dormael;
- scenariusz: Jaco Van Dormael, Thomas Gunzig;
- wybrana obsada: Pili Groyne, Benoit Poelvoorde, Catherine Deneuve, François Damiens, Yolande Moreau;
- gatunek: komedia.

Bóg.. mieszka w małym mieszkaniu gdzieś w Brukseli. Ma żonę, której głównym celem są prace domowe oraz córkę, która jest krnąbrna więc trzeba ją pasem lać.. by nie poszła w ślady brata - nazywanego JC (nie, to nie jest Jean-Claude Van Damme). Bóg nie jest zbyt szczęśliwy.. lubi piwo, telewizję oraz swój wymyślony świat. W nim to dopiero jest Panem i Władcą... ludzie mają go wielbić, a jak nie? To pewnie się pojawi jakaś katastrofa, nieszczęście tudzież nieszczęśliwy wypadek. Ci wierzący też łatwo nie mają, Bóg się nudzi więc i na nich zsyła różne "plagi" i dziwne prawa. Takie to boskie rozrywki. W roli Boga wystąpił bezbłędny Benoit Poelvoorde. Wróćmy na chwilę do córki. Ma dziesięć lat, początki buntu i kwestionowania wszystkiego co w domu - dlatego też psuje zabawkę Ojca i ucieka do ludzi (mają to w genach czy co? ). Od tej chwili wszyscy ludzie znają swoją datę śmierci.. a skoro nie boją się śmierci to po co im złośliwy, nieprzewidywalny i małostkowy Bóg?
Ea (córka) na ziemi werbuje swoich apostołów - przecież nie będzie gorsza od swojego starszego braciszka - chce napisać zupełnie nowy testament, który całkowicie odmieni oblicze ziemi.. tej ziemi.. no dobra, poniosło mnie. Pod płaszczykiem całkiem śmiesznej komedii mamy próbę poszukiwania sensu życia. Jak ma wyglądać nasza codzienność, do czego zmierzamy, dlaczego się boimy, dlaczego nie jesteśmy sobą i nie realizujemy swoich marzeń? Czy dopiero nieuchronność i świadomość śmierci może nam otworzyć oczy? Drogi czytelniku (czytelniczko), gdybyś znał(a) swoją datę śmierci (powiedzmy za 16 lat 4 miesiące i 3 dni), to czy nadal byś poświęcał(a) czas na czytanie tych wypocin? Daje to do myślenia. Czy warto tracić cenne minuty na brak pełni życia, którą każdy inaczej może definiować?
Zupełnie Nowy Testament bardzo pozytywnie mnie nastroił. Kolejny raz jestem pełen podziwu jakie treści można pokazać w zwykłej komedii. Francuzi (Belgowie trochę też) są w tym mistrzami.

Oceniam na bardzo mocne osiem. Na notę wpływa też świetny, klimatyczny soundtrack.
osiem

Zwróćcie uwagę na plakat. Co Wam przypomina?
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top