"Jeśli chcesz rozśmie­szyć Bo­ga, opo­wiedz mu o twoich pla­nach na przyszłość."
Woody Allen

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

plakat promujący
Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy (DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp) - 1990;
- reżyseria: Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi, Bob Hathcock, Clive Pallant, Mathias Marcos Rodric, Vincent Woodcock;
- scenariusz: Alan Burnett;
- gatunek: animacja, przygodowy.

Kacze opowieści to jedna z moich ulubionych animacji z dzieciństwa. Pamiętam jak początkiem lat dziewięćdziesiątych można było je obejrzeć w sobotnie popołudnia. Program nazywał się Walt Disney Przedstawia - składał się z dwóch części: animacji (tu były między innymi kaczory) i z filmu fabularnego. Ta druga część mało mnie interesowała, ale na pierwszą faktycznie wyczekiwałem. To było coś. Nadal chętnie wracam do bajek z dzieciństwa. Były pełne humoru, przygód, przemyślanej fabuły, interesujących postaci, ale przede wszystkim lubię taką "kreskę". Współczesne animacje już nie mają tej magii. Serial Kacze Opowieści widziałem wielokrotnie, ale nie wiem czy wiecie, ale jest jeden film pełnometrażowy - Poszukiwacze zaginionej lampy. Postanowiłem sobie go przypomnieć. Film miał być zwieńczeniem serialu, ale niestety nie odniósł sukcesu finansowego. Po jego porażce Disney porzucił plany wydania pełnometrażowej Brygady RR.
Sknerus McKwacz z familią poszukuje Skarbu na pustyni. Poszukiwania zajęły mu czterdzieści lat, ale w końcu zakończyły się sukcesem. Szczęście nie trwa długo, na jeden z elementów skarbu poluje niebezpieczny czarnoksiężnik Merlock.
Co tu dużo pisać - animacja jest jedną z wielu opowieści o lampie Alladyna. Jest sporo przygód, zwrotów akcji, ale także do filmów popkultury. Jestem zaskoczony, że ta animacja obecnie jest niemal całkowicie zapomniana. Czasem czuję się jakbym wychował się na jakiejś obcej planecie - sporo moich znajomych absolutnie nie pojmuje mojej fascynacji kinem i animacjami przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.


Poszukiwacze zaginionej lampy dostają mocne osiem. Ten mój sentyment.
odirm
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top