"Mam krwiaka. - Żeby mieć krwiaka to trzeba mieć mózg"
Przychodzi facet do lekarza

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

plakat promujący
Dar

(The Gift) - 2015;
- reżyseria: Joel Edgerton;
- scenariusz: Joel Edgerton;
- wybrana obsada: Joel Edgerton, Rebecca Hall, Jason Bateman;
- thriller.

Simon i Robyn są małżeństwem, które z powodu zmiany pracy przeprowadza się do rodzinnych stron Simona. Podczas zakupów podchodzi do nich mężczyzna, który twierdzi, że jest szkolnym kolegą Simona. Dawny przyjaciel próbuje "odzyskać" starą więź, coraz intensywniej wkracza w życie rodziny. Po pierwszych scenach miałem wrażenie, że widziałem wiele filmów o podobnej fabule. Temat prześladowania w kinie wiele razy był już eksploatowany i trudno sobie wyobrazić coś świeżego w te materii. Dar jednak w drugiej połowie filmu pozytywnie zaskakuje.. wątek stalkingu zyskuje całkiem nowy wymiar. Więcej o fabule nie napiszę - nie chcę psuć seansu.
Joel Edgerton (reżyser, scenarzysta, aktor) miał świetny pomysł na film, ale mimo zastosowanej rewolty scenariuszowej, czegoś zabrakło.. dodałbym bardziej mroczny klimat, który bardziej podkreślałby skomplikowaną naturę i rodowód bohaterów.
Na plus trzeba zaliczyć aktorstwo w tym filmie. Zwłaszcza na słowo uznania zasługuje Joel Edgerton, jego bohater ma w sobie coś niepokojącego.
Podczas seansu zacząłem się zastanawiać nad podziałem społeczeństwa (jeden z wątków filmu) na zwycięzców i przegranych. Popularna ostatnio teza o tym, że każdy jest kowalem swojego losu jest bardzo niebezpieczna. Już pomijam kwestie solidarności społecznej, zmiennych środowiskowych, różnych temperamentów, ale czy moje dążenie do sukcesu może być realizowane kosztem innych? Sami sobie odpowiedzcie.


Dar to interesujące kino, które w pełni zasługuje na uwagę. Oceniam na osiem. Notę znacząco podnosi zakończenie filmu.
osiem
Poniżej zwiastun filmu

Komentarze

Back to top