"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

plakat promujący
Sól ziemi
(Le sel de la terre) - 2014;
- reżyseria: Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders;
- scenariusz: David Rosier, Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders
- dokumentalny.

Sebastiao Salgado - czy coś Wam to mówi? Dla mnie to było całkowicie anonimowe nazwisko, ale gdy zobaczyłem niektóre zdjęcia, zwłaszcza z Afryki, zdałem sobie sprawę, że twórczość tego brazylijskiego fotografa jest powszechnie znana. Sebastiao w pierwszym etapie swojej pracy z aparatem skupił się na ukazywaniu świata człowieka. Podczas swojej pracy zwiedził kawał świata i widział największe migracje, ale także ludobójstwa i bezmyślne okrucieństwo współczesnego świata. Wydarzenia te mocno odbiły się na jego "duszy". sprawiło to, że Sebastiao zaczął fotografować przyrodę i ludy pierwotne, które trwają nienaruszone przez tysiące lat.

 

W kontekście tego się dzieje obecnie na świecie i w Europie warto przybliżyć sobie twórczość tego wybitnego fotografa. Może nawet wybrać się na Sól ziemi. Mam wrażenie, że część naszego społeczeństwa nie ma świadomości (wiedzy, woli), że antagonizowanie społeczeństw często prowadzi do krwawych rozliczeń, że przemoc i okrucieństwo to choroba, która bardzo łatwo się roznosi..
Sól ziemi zawładnęła moją wyobraźnią - Wim Wenders (też fotograf) znakomicie zbudował klimat i przybliżył życiorys i motywacje Saldago. Panowie przypominają, że za każdym zdjęciem jest historia.. pewna dramaturgia, ulotność, emocje.. Sebastiao Salgado znakomicie opowiada o tym co ukazują jego prace. W jego oczach widać, że widział wiele złego, ale jest też nadzieja, że świat nadal jest warty uwagi - że jest piękny.
Znakomite kino i sylwetka współczesnego humanisty. Oceniam na dziewięć.
dziewięć
Obejrzyjcie (np na Filmwebie) galerię zdjęć z planu filmowego. Sebastiao fotografuje ekipę filmową, która robi film o nim. Magia.

Poniżej zwiastun do filmu

Komentarze

Back to top