"Atrapy rozmów prowadzone palcem po ekranie"
Horyzont - Jakub Małecki

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

plakat promujący
W głowie się nie mieści
(Inside Out) - 2015;
- reżyseria: Pete Docter;
- scenariusz: Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley;
- Pixar, Disney;
- animacja, komedia, fantasy.

W amerykańskim (i nie tylko) społeczeństwie panuje przekonanie, że nie istotne co by się działo należy się uśmiechać i być szczęśliwym. Banan na stałe ma być przyklejony do naszych twarzy. Inside Out skutecznie rozlicza się z taką postawą - ale o tym za chwilę.
W głowie się nie mieści to całkiem świeży pomysł na animację, na strukturę historii i głównego bohatera. Pozornie główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Riley, ale tak naprawdę jest ona nie tyle bohaterką co światem, wokół którego dzieje się główna akcja. Film opowiada o emocjach, które siedzą w głowie dziewczynki. Są to Radość, Smutek, Strach, Odraza oraz Gniew. Emocje z sobą rywalizują, ale działania wszystkich mają na celu ochronę małej Riley. W ciekawy sposób mamy ukazane mechanizmy funkcjonowania mózgu. Powstawanie emocji, struktura pamięci, wspomnień, marzeń, potrzeb zostały w bardzo przyjazny sposób pokazane - animacja pozwala nam zrozumieć jak funkcjonujemy (nie licząc kotów). Po pokazie w Cannes dostała owację na stojąco - wszyscy byli zachwyceni. Animacja spodoba się zarówno dorosłych jak i dzieciom.. ale po seansie przygotujcie się na rozmowę z maluchami.
W pewien sposób produkcja Pixara przypomina mi serię Było sobie życie.


Po seansie pozostał mi delikatny smutek, ale też świadomość, że szczęście to właściwa mieszanka wszystkich emocji. Nie należy ukrywać wszystkich uczuć za pozorną Radością. Czasem należy wyładować Gniew, nie ukrywać Strachu, Wstrętu, pozwolić sobie na Smutek.
Rewelacyjna animacją, którą oceniam na dziesięć. Zdecydowanie polecam.
dziesięć

Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top