"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

swiat wg t s spivetaŚwiat według T.S. Spiveta
(The Young and Prodigious T.S. Spivet) - 2013;
- reżyseria: Jean-Pierre Jeunet
- scenariusz: Jean-Pierre Jeunet, Guillaume Laurant
- wybrana obsada: Kyle Catlett, Helena Bonham Carter, Kathy Bates, Dominique Pinon
- dramat, familijny, przygodowy

Kojarzycie filmografię Jeunet'a? Chyba każdy widział Amelię, Delikatesy czy też Bardzo długie zaręczyny. To pozycje obowiązkowe dla każdego fana kina francuskiego. Teraz do takich pozycji zaliczyć trzeba będzie najnowszy obraz. Nie dlatego, że jest jakiś wyjątkowy, wręcz przeciwnie - jest typowy dla twórczości Jeunet'a. Piękne kadry, znakomity klimat, narracja, która wciąga od pierwszych minut, a przede wszystkim dobra historia. Opowiadana fabuła porywa widza, a skupienie na detalach i dygresje nadają jej specyficzny klimat. Aktorstwo (ach ta Helenka) i muzyka to tylko niewinne, ale jakże pasujące dodatki do całej reszty.
Świat według T.S. Spiveta to opowieść o tym, że wszystkie dzieci, nawet te najmądrzejsze, mają takie same potrzeby. Przede wszystkim pragnienie akceptacji i miłości.. może to i banał, ale podany w bardzo ładnej, wciągającej formie.. Poza tym fajnie było uwierzyć, że dziesięciolatek wynalazł perpetuum mobile..
Jean-Pierre Jeunet tworzy filmy, które czarują i sprawiają, że zaczynamy wierzyć, że żyjemy w pięknym świecie. Uwielbiam go za to.


Świat według T.S. Spiveta dostaje mocne osiem. Polecam.
osiem

Poniżej zwiastun filmu

Komentarze

Back to top