"Myślisz, że morderstwo to afrodyzjak?"
Śmiertelna pułapka

5x25x2 pięć razy we dwoje,
(5x2) - 2004,
- reżyseria: François Ozon
- scenariusz: Emmanuèle Bernheim, François Ozon
- wybrana obsada: Valeria Bruni Tedeschi, Stéphane Freiss
- dramat, obyczajowy.


5x2 to historia związku, który ulega rozpadowi. Niby nic nadzwyczajnego - historia stara jak świat, ale dzięki małemu zabiegowi technicznemu reżyserowi udało się stworzyć ciekawą konstrukcję filmu. Mamy ukazane pięć kluczowych momentów związku, z tym że została zmieniona kolejność ich występowania. Fabuła filmu zaczyna się od sceny rozwodu, kolejne retrospekcje, zachowując odwróconą chronologię zdarzeń, sięgają dalej w przeszłość. Poszczególne sceny nie mają w sobie nic nadzwyczajnego - pokazują wszystkie uczucia, które występują w długich związkach (miłość, namiętność, złość, obojętność, znudzenie).
Scena rozwodu na początku filmu sprawiła, że intensywnie poszukiwałem przyczyny rozstania.. życie jednak nie lubi prostych rozwiązań. Przez moment myślałem, że to zwykłe niedopasowanie partnerów.. ale i rzeczywistość jest bardziej brutalnie prozaiczna.. wszystko w pewnym czasie przemija, zmienia się.. dostosowuje... niby banał.. ale dający do myślenia..
5x2 ma bardzo spokojną narrację, która bardziej się spodoba płci pięknej - mężczyzn może znudzić, ale warto dać szansę. Poza dobrym aktorstwem na uznanie zasługuje ścieżka dźwiękowa. Całość zasługuje na mocne siedem.

siedem
Pewnie już zauważyliście, że przybliżam sobie ostatnio filmografię Ozona. Cenię jego wyczuwalny styl i klimat filmów.. taki okres ;)

Zwiastun

Komentarze

Back to top