"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

ex machinaEx Machina
(reżyseria Alex Garland, 2015)

Zdolny programista (Domhnall Gleeson) dostaje zaproszenie do przetestowania robota jednej z wielkich film informatycznych. Wyjeżdża do ośrodka badawczego gdzie poznaje ekscentrycznego Nathana (Oscar Isaac) i jego nowe dzieło - Avę (Alicia Vikander). Ava to robot, który ma zdać test Turinga. Ma być pierwszą sztuczną inteligencją... ostatnio jest sporo filmów poruszających ten temat.. przeważnie mamy sympatię do robotów, ale to nadal traktowanie jak rzeczy.. tak jak lodówki.. lubimy swoje sprzęty, z żalem wymieniamy, ale nic ponadto. Sytuacja się zmienia gdy robot dostaje ludzką postać, sztuczną inteligencję i pewną wolność w postępowaniu.
Oglądając Ex Machinę czułem spory niepokój. Stworzenie rozbudowanej sztucznej inteligencji jest kwestią czasu... "łatwo" stworzyć... ale czy mamy prawo uśmiercić (wyłączyć) taką formę "życia"? Czy taki robot, program nie będzie się chciał bronić przed wyłączeniem? Czy będzie miał takie prawo? Przecież "żyje"... były już filmy pokazujące ten problem. Możliwe też, że taka nieograniczona inteligencja (rozwój jest banalnie prosty) uzna, że jest bytem lepszym od człowieka i będzie chciała przejąć życie na ziemi. Człowiek przecież to największy szkodnik tej planety... pytań tego typu jest więcej... czy robot wojenny może podejmować decyzje o likwidacji celów? W chwili obecnej jest wymagane polecenie człowieka (drony)
Jak wspomniałem, powstanie autonomicznych systemów, robotów to kwestia czasu, ale zanim to zrobimy, powinniśmy znać odpowiedzi na te pytania.


Niepokój wywołały też bezpośrednie nawiązania do Google. Zwłaszcza hasła w stylu:
- w końcu się przydała globalna przeglądarka
- włączyliśmy wszystkie kamery
- mamy dostęp do wszystkiego.
Wiem, że Google ma olbrzymią ilość naszych danych.. Zachowania, profile, wyszukiwania, zdjęcia, nagrania, lokalizacje (Android), skanowane biblioteki.. wkracza w każdą sferę naszego życia - mam tylko nadzieję, że dane będą wykorzystywane (a będą) w odpowiedzialny sposób.

Ex Machina podejmuje naprawdę ciekawy temat, ale realizacyjnie nie zachwyca.. aktorstwo jest takie sobie, scenariusz jest niezbyt dopracowany, a zakończenie trochę rozczarowuje.
Oceniam na siedem.

siedem

Zwiastun

Komentarze

Back to top