"Atrapy rozmów prowadzone palcem po ekranie"
Horyzont - Jakub Małecki

42 prawdziwa historia amerykanskiej legendy42 - Prawdziwa historia amerykańskiej legendy
(42, reżyseria Brian Helgeland, 2013)

Kolejny tytuł z cyferką w tytule - dostrzegacie zależność? Na wstępie muszę przyznać, że nie skojarzyłem, że w tym filmie drugoplanową rolę gra Harrison Ford.. nie rozpoznałem go - wiem, wstyd!

42 to opowieść o Jackie'm Robinsononie (Chadwick Boseman), legendarnym baseballiście, który był pierwszym czarnoskórym zawodnikiem w krajowych rozgrywkach. Mamy ukochany amerykański sport i kwestie rasowe na pierwszym planie. Wydaje się, że to znakomite połączenie by zrobić film, który dużo zarobi i zapadnie w pamięci widzów. Tym razem doskonały przepis na sukces nie podziałał. Zabrakło emocji, realizmu, dopracowanych dialogów. Postacie zostały ukazane w zbyt jednostronny sposób. Ponadto taka ilość patosu nawet mnie irytuje. No bez przesady. Czy to jest zły film? Zdecydowanie nie.. ale uważam, że historia niosła w sobie dużo mocniejszy potencjał.


Film dostaje siedem, a ja się zastanawiam jak to w ogóle możliwe, że segregacja rasowa tak długo się utrzymywała (utrzymuje) w Stanach Zjednoczonych. Rzecz całkowicie niepojęta.

siedem

Zwiastun

Komentarze

Back to top