"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Fotograf
(reżyseria Waldemar Krzystek, 2014)

fotografFilm widmo. Poza jednym zwiastunem w kinie nigdzie nie widziałem żadnej promocji tego tytułu. Może to przez obecny klimat z Rosją? Nie mam pojęcia, ale uważam, że produkcję powinno obejrzeć jak najwięcej osób. Tak dobrego thrillera rodzinnej produkcji nie mieliśmy od lat.
W Rosji trwa seria niewyjaśnionych morderstw, które łączy tylko jeden pierwiastek.. cyfry pozostawione przy ofiarach. Śledztwo ma prowadzić krnąbrna, ale uczciwa policjantka (Tatyana Arntgolts). Nie jest lubiana w środowisku, ale przełożeni wiedzą, że pracując nigdy nie idzie na łatwiznę. Rozpoczęte śledztwo idzie opornie, ale z czasem udaje się połączyć wątki, które wspólnie prowadzą do Polski.. Fabuła nie jest liniowa, często mamy retrospekcje, ale też nagłe zmiany akcji.. nie sposób nie mieć skojarzeń z serią Millenium. Poza skomplikowanym dochodzeniem mamy świetnie ukazaną rosyjską mentalność służb oraz skomplikowane relacje pomiędzy wojskami radzieckimi w Polsce a lokalną ludnością. Na plus muszę tez zaliczyć wątek psychologiczny mordercy.. fajny pomysł, który można było mocniej poprowadzić.
Fotograf na otwarte zakończenie, które zostawia sporo niedomówień, które dają miejsce na interpretację.. kim był morderca? Czy go poznaliśmy? Czy to może główna bohaterka nim jest? Mnóstwo znaków zapytania - a to sprawia, że film Krzystka na dłużej zapadnie w pamięci.  


Całość zasługuje na mocne osiem. Chcę więcej takich produkcji.

 

osiem
W drugim planie wystąpili: Tomasz Kot, Agata Buzek, Alexandr Baluev, Sonia Bohosiewicz, Adam Woronowicz.
Ciekawostka: Fotograf, podobnie jak System, nie miał swojej rosyjskiej premiery. Myślę, że z tych samych powodów.

Zwiastun

Komentarze

Back to top