"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

turystaTurysta
(Force Majeure, reżyseria Ruben Östlund, 2014)

Szwedzka, pozornie szczęśliwa rodzina udaje się na wakacje w francuskie góry. Przypadkiem są świadkami osunięcia się lawiny, która o włos nie uderza w ośrodek, w którym się znajdują. Dramatyczna, niespodziewana sytuacja wyzwala pierwotne instynkty, które są skrajnie różne. Żona, matka (Lisa Loven Kongsli) myśli o ratowaniu dzieci, natomiast on (Johannes Kuhnke) ucieka z telefonem. Intensywne przeżycie jest początkiem rozważań o związku, zaufaniu, instynktach, priorytetach. Nie mamy tu wielkich sformułowań, odkryć czy też oczywistych tez. Film ma zimowy, kameralny klimat, który wydaje się idealnym tłem dla wewnętrznych przeżyć bohaterów. Pozorny spokój, który zakrywa wielkie napięcia, które z czasem muszą znaleźć swoje ujście. Katastrofa wydaje się być nieunikniona.. ale czy tak być musi? Może uda się częściowo niwelować napięcia systematyczną pracą? W górach są to regularne nocne prace, które sprawiają, że groźne lawiny nie powinny występować, a u ludzi jest to to rozmowa, próba nazywania uczuć, przyznawanie się do winy.
Zastanawiałem się nad sensem tytułu, czy jest trafiony? Myślę, że tak. Kim jest turysta? Osoba, która ma wolny czas, myśli trochę o sobie. Osoba, która w momencie podróży jest nastawiona na atrakcje, poznawanie, zabawę... ale też w nic nie angażuje się całym sobą. Czy można być turystą przez całe życie? Czy taka postawa jest możliwa do realizacji na dłuższą metę.. czy da się tak żyć posiadając rodzinę? Gdzie wyznaczyć granicę pomiędzy zabawą, a zachowaniami ryzykanckimi, egoistycznymi. Finałowa świetnie podsumowuje motyw turysty. Może takie życie jest ciekawsze, bardziej kuszące, ale czasem rozsądek jest bardziej wskazany.

 

Turysta dostaje bardzo mocną ósemkę.
osiem
Na notę wpływa świetna muzyka oraz milczący świadek wydarzeń, którym jest sprzątacz hotelowy. Pole do głębokich filmoznawczych analiz.

Zwiastun

Komentarze

Back to top