"Jesteś jedynym człowiekiem jakiego kiedykolwiek miałam... Na którym mi zależało. Ale ty być mnie uwięził i wyrzucił klucz, prawda? I nawet bym nie protestowała."
Dawno temu w Ameryce

Nowości na stronie

Menu - 2022
Jack Ryan - sezon 3
Barry - sezon 2
Elvis - 2022
Black Adam - 2022
Dni piasku
Bękarty z Południa. Tom 4. Motywacja
Ex Machina. Tom 3
Armada.Tom 1
Listy do M.5 - 2022
Wszystko wszędzie naraz - 2022
Kapitan Ameryka. Zimowy Żołnierz
Patrz jak kręcą - 2022
Czarna Wdowa - 2021

menu

Menu,
(The Menu) - 2022;
- reżyseria: Mark Mylod;
- scenariusz: Seth Reiss, Will Tracy;
- wybrana obsada: Ralph Fiennes, Anya Taylor-Joy, Nicholas Hoult, Hong Chau, Janet McTeer, Paul Adelstein, John Leguizamo, Aimee Carrero, Reed Birney;
- kategoria: film, czarna komedia.

Grupa bogatych znobów przybywa na wyspę do modnej restauracji. Zaserwowana kolacja na być cudownym doznaniem. Zapowiada się wykwintny wieczór o którym będzie można opowiadać biedniejszym znajomym.
Początek zapowiada się niesamowicie. Piękna oprawa i kucharze starannie przygotowujący potrawy. Następnie pojawia się on: szef kuchni, który wprowadza gości w odpowiedni nastrój..
Podczas tej kolacji wiele rzeczy zaskakuje, ale nie są to zakoczenia kulinarne.. tu raczej jest przewidywalnie...

jack ryan s 3

Jack Ryan,
(Tom Clancy’s Jack Ryan);
- Amazon, sezon 3, 2022;
- twórcy: Carlton Cuse, Graham Roland;
- wybrana obsada: John Krasinski, Abbie Cornish, Wendell Pierce, Michael Kelly, Betty Gabriel, James Cosmo, Peter Guinness, Nina Hoss;
- kategoria: akcja, dramat, ekranizacja, Jack Ryan.

W czasach zimnej wojny w Związku Radzieckim istniał program Sokół. Jego skutkiem miała być wojna totalna pomiędzy blokami. Program zarzucono, ale Jack odkrywa, że po kilkudziesięciu latach program został reaktywowany. Kto za tym stoi? Władze Rosji czy też może ktoś inny? Oczywiście nikt w agencji nie wierzy w doniesienia Ryan'a, a wręcz przeciwnie - Jack musi pracować wbrew decyzjom przełożonych.

barry s 2

Barry,
- twórcy: Alec Berg, Bill Hader;
- HBO, Sezon 2, 2019;
- wybrana obsada: Bill Hader, Anthony Carrigan, Stephen Root, Sarah Goldberg, Glenn Fleshler;
- kategoria: serial, Barry, czarna komedia, Emmy.

Pierwszy sezon serialu o płatnym zabójcy, który postanawia zostać aktorem pozytywnie mnie zaskoczył. Był niezły pomysł, humor i pewna lekkość narracyjna. Poza tym zakończenie sugerowało, że kolejny sezon może być jeszcze lepszy.
Niestety jest gorzej. Barry próbuje nie zabijać, ale wiadomo, że z przeszłością zabójcy nie tak łatwo zerwać. Spor część fabuły skupia się na próbie wystawienia monogramów dotyczących własnych traumatycznych przeżyć. Spoko idea, ale żeby wałkować to przez cały sezon? Strasznie to było nużące i przegadane.

elvis

Elvis - 2022;
- reżyseria: Baz Luhrmann;
- scenariusz: Sam Bromell, Baz Luhrmann;
- wybrana obsada: Austin Butler, Tom Hanks, Olivia DeJonge, Helen Thomson, Richard Roxburgh, Kelvin Harrison Jr.;
- kategoria: film, biograficzny, dramat, muzyczny, Złoty Glob, Oscar.

Życie i kariera Króla Rock'and' Roll'a pokazana przez pryzmat Pułkownika Tom'a Parker'a - czyli wieloletniego agenta, który żerował na popularności swojego podopiecznego. W roli Parker'a niezbyt przekonujący Tom Hanks, a w roli Elvis'a znakomity Butler.
Film został ładnie zrealizowany, mamy świetne wstawki dotyczące początku kariery, znakomite tło muzyczne oraz rekwizyty. Szkoda tylko, że w tej laurce brakuje dramatyzmu. Elvis jest gwiazdą, a Parker pasożytem. Jeden zarabia, a drugi podsuwa niekorzystne kontrakty i narkotyki. Brak w tym wszystkim napięcia i dokładniejszej historii kariery króla.

black adam

Black Adam - 2022;
- reżyseria: Jaume Collet-Serra;
- sceanariusz: Adam Sztykiel, Rory Haines;
- wybrana obsada: Dwayne Johnson, Aldis Hodge, Pierce Brosnan, Noah Centineo, Sarah Shahi, Quintessa Swindell, Marwan Kenzari, Mohammed Amer;
- kategoria: film, science fiction, akcja, DC Comics, kasowy.

Po pewnej przerwie powróciłem do filmów superbohaterskich. Nowy tv oraz konfiguracja głośników trochę pomogły.
Tym razem coś od DC. Zawsze broniłem filmów z tego uniwersum twierdząc, że niesprawiedliwie są oceniane tak nisko. No i po seansie mam mały zgryz. Z jednej strony mamy film ze sporą ilością akcji, z przyzwoitymi efektami i z bogatą obsadą - w tym Johnson, który gwarantuje rentowność tytułów. Z drugiej strony podczas seansu czułem, że potencjał nie został należycie wykorzystany. Black Adam, zapomniane bóstwo zostaje obudzone by ponownie zmierzyć się z siłami ciemności.

listy do m 5

Listy do M.5 - 2022;
- reżyseria: Łukasz Jaworski;
- scenariusz: Marcin Baczyński, Mariusz Kuczewski;
- wybrana obsada: Tomasz Karolak, Wojciech Malajkat, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Janusz Chabior, Stanisława Celińska, Jan Peszek, Maria Dębska, Marianna Zydek,
- kategoria: film, komedia, świąteczny, kino polskie.

Zwyczajowo już dostajemy na święta kolejne odsłony Listów do M. O ile pierwsze części miały niezaprzeczalny urok i klimat świąt to kolejne odsłony wypadadają coraz słabiej. Miałem wrażenie, że po fatalnej czwartej części nastąpi odbicie od dna i cykl pozytywnie zaskoczy. Nic z tych rzeczy.
Mamy wyrachowane odcinanie kuponów od serii i zero powiewu świeżości.

wszystko wszedzie naraz

Wszystko wszędzie naraz,
(Everything Everywhere All at Once) - 2022;
- reżyseria: Dan Kwan, Daniel Scheinert;
- scenariusz: Dan Kwan, Daniel Scheinert;
- wybrana obsada: Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Ke Huy Quan, James Hong, Jamie Lee Curtis;
- kategoria: film, science fiction, Oscar (7), Złote Globy, akcja, komedia, wydmuszka.

Evelyn, kobieta w średnim wieku prowadzi proste, niezbyt szczęśliwe życie. Z mężem coraz trudniej się rozmawia, córka nienawidzi, a rodzinny interes pomimo olbrzymiego nakładu pracy chyli się ku upadkowi. Przeciętne życie.
W pewnym momencie Evelyn zostaje wciągnięta to multiversum i poznaje różne warianty siebie i swoich bliskich. Evelyn nie jest biernym świadkiem innych wariantów rzeczywistości. Kobieta musi walczyć z hordami przeciwników a docelowo uratować wszystkie światy. Skąd ma umiejętności walki? Otóż może sięgać do różnych wersji siebie i czerpać z nich potrzebne wspomnienia i umiejętności. Ta długa łupanka zmierza do niezbyt pasjonującego finału, w którym mamy wytłumaczony sens życia... wiecie czym to pachnie? Tak - Coelho - ten film to pełna wydmuszka.

patrz jak kreca

Patrz jak kręcą,
(See How They Run) - 2022;
- reżyseria: Tom George;
- scenariusz: Mark Chappell;
- wybrana obsada: Sam Rockwell, Saoirse Ronan, Adrien Brody, Ruth Wilson, Reece Shearsmith;
- kategoria: film, komedia kryminalna

Lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku. Londy, West End.
Podczas przygotowań do filmowej wersji znanej sztuki teatralnej ginie jeden z członków obsady. Śledztwem zajmuje się zmęczony życiem, ale lubiący wypić detektyw oraz młodziutka policjantka, dla której ta sprawa jest pierwszą poważną przygodą. Dlatego też wszystko starannie notuje. W tej roli uroczas Ronan.

czarna wdowa

Czarna Wdowa,
(Black Widow) - 2021;
- reżyseria: Cate Shortland;
- scenariusz: Eric Pearson;
- wybrana obsada: Scarlett Johansson, Florence Pugh, Rachel Weisz, David Harbour, Ray Winstone, Ever Anderson, O-T Fagbenle;
- kategoria: film, science fiction, Marvel.

Po dłuższej przerwie powróciłem do filmowego świata Marvel'a. I muszę przyznać, że zrobiłem to nie bez satysfakcji - zwłaszcza, że mam w planie dwnie komiksowe serie z tego świata.
Na pierwszy ogień trafiła Czarna Wdowa. Film, który na swoją premierę trochę musiał poczekać, a to szkoda bo postać Natashy Romanowej jest ciekawa, a Scarlett od dawna zasługiwała na solowy film. Film ostatecznie powstał, ale niestety pod koniec fazy Marvela. To oznacza, że najprawdopodobniej Scarlett pożegna się ze swoją rolą.

sabrina

Sabrina - 1954;
- reżyseria: Billy Wilder;
- scenariusz: Billy Wilder, Samuel A. Taylor;
- wybrana obsada: Humphrey Bogart, Audrey Hepburn, William Holden, John Williams, Martha Hyer;
- kategoria: film, komedia romantyczna, Oscar

"Bujajcie się panie"
Sabrina, młodziutka dziewczyna zakochała się w Davidzie, przystojnym hulace, który mieszka obok. O czymś zapomniałem? Ano tak. Ona jest córką szofera a David dziedzicem olbrzymiego majątku. Na dodatek ten kobieciarz kompletnie nie zauważa młodej dziewczyny. Z tą nieszczęśliwą miłością trzeba jakoś walczyć i dlatego Sabrina zostaje wysłana do Paryża.

Back to top