"Jesteś jedynym człowiekiem jakiego kiedykolwiek miałam... Na którym mi zależało. Ale ty być mnie uwięził i wyrzucił klucz, prawda? I nawet bym nie protestowała."
Dawno temu w Ameryce

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

american horror stories s 1

American Horror Stories
- twórca: Ryan Murphy
- FX, sezon 1, 2021
- wybrana obsada: Ashley Martin Carter, Paris Jackson, Sierra McCormick, Merrin Dungey, Cody Fern, Billie Lourd, Ronen Rubinstein, Danny Trejo;
- kategoria: serial, horror.

FX na bazie sukcesu American Horror Story prezentuje nam serial, który garściami czerpie z pierwowzoru. Pierwszy sezon to siedem epizodów. Odcinki 1,2 i 7 stanowią spójną całość, a pozostałe to niezależne opowieści. Dziwne zestawienie - tak jakby twórcy nie do końca wiedzieli czy chcą pójść w stronę spójnej fabuły czy też w autonomiczne epizody - tak jak miało to miejsce w Opowieściach z Krypty.

viva maria

Viva Maria! - 1965;
- reżyseria: Louis Malle;
- scenariusz: Jean-Claude Carrière, Louis Malle;
- wybrana obsada: Poldo Bendandi, Carlos López Moctezuma, Jeanne Moreau, Brigitte Bardot, George Hamilton;
- kategoria: film, kostiumowy, przygodowy, komedia, western.

Poczatek dwudziestego wieku, Ameryka Środkowa. Do wędrownej grupy wodewilowej dołącza młoda, piękna i bezpruderyjna Maria. Jest poszukiwana, gdyż przez lata razem ze swoim ojcem organizowała udane zamachy przeciwko anglikom. Maria razem z drugą Marią, członkinią trupy, będzie śpiewać piosenki o pięknym Paryżu. Występy początkowo się nie udają, ale z czasem Marie łapią wspólny rytm i odważnie kuszą mężczyzn z przydrożnych miasteczek. A obok rewolucja coraz bardziej się rozkręca. Trupie coraz trudniej udawać, że nic się nie dzieje, a obie Marie angażują się w sprawy. Intencje są tu drugorzędne - liczy się walka.

lodowy szlak

Lodowy szlak,
(Ice Road) - 2021;
- reżyseria: Jonathan Hensleigh;
- scenariusz: Jonathan Hensleigh;
- wybrana obsada: Liam Neeson, Holt McCallany, Martin Sensmeier, Matt McCoy, Amber Midthunder, Laurence Fishburne;
- kategoria: Amazon, film, thriller.

Na dalekiej północy w Kanadzie dochodzi do wypadku w kopalni. Zostaje uwięzionych ponad dwudziestu górników. Do ich uratowania jest potrzebne specjalistyczne wiertło, aby zdążyć na czas musi być dostarczone zamkniętą wiosną lodową drogą. W szybkim czasie są zorganizowane trzy ciężarówki, które mają wyruszyć z misją ratunkową. Kierowcą jednej z nich zostaje konfliktowy, ale chwilowo bezrobotny Mike. Zapowiada się ciężka wyprawa, a kierowcy jeszcze nie wiedzą, że ich misja może być sabotowana.
Wiadomo jak to się skończy.

oldboy

Oldboy,
(Oldeuboi) - 2003;
- reżyseria: Chan-wook Park,
- scenariusz: Joon-hyung Lim,Chan-wook Park;
- wybrana obsada: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang, Dae-han Ji, Dal-su Oh;
- kategoria: film, thriller, koreańskie. 

Oh Dae-su zostaje porwany i umieszczony w pustym, zamkniętym mieszkaniu. Telewizor, łóżko, łazienka, zero światła słonecznego innych ludzi i kontaktu ze światem. Olbrzymia samotność i brak informacji czy i kiedy zostanie uwolniony. Staje się to dopiero po piętnastu latach. Na wolności planuje zemstę, ale nie wie jeszcze, że to kolejny element gry. Ma pięć dni na poznanie prawdy. Musi się dowiedzieć nie tylko tego kto go uwięził, ale także dlaczego?

wyprawa do dzungli

Wyprawa do dżungli,
(Jungle Cruise) - 2021;
- reżyseria: Jaume Collet-Serra,
- scenariusz: Glenn Ficarra, John Requa; 
- wybrana obsada: Dwayne Johnson, Emily Blunt, Édgar Ramírez, Jack Whitehall, Jesse Plemons, Paul Giamatti; 
- kategoria: fantasy, przygodowy, film, Disney.

Frank ma małą łódź, którą pływa po Amazonce. Przeważnie są to rejsy turystyczne dla łaknących atrakcji turystów. Interes nie idzie za dobrze i przed Frankiem stoi widmo zmiany pracy, a najpewniej też miejsca zamieszkania.

Lily razem ze swoim bratem przybywają do Amazonii w celu odnalezienia legendarnego drzewa życia. Mają mapę i rekwizyt, który może im w pomóc w realizacji zadania. Warto tu podkreślić, że ten ostatni został skradziony w Londynie, a jego prawowity właściciel zbyt łatwo nie odpuści.

lato 85

Lato '85,
(Été 85) - 2020;
- reżyseria: François Ozon;
- scenariusz: François Ozon;
- wybrana obsada: Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge, Valeria Bruni Tedeschi,
- kategoria: dramat, komedia, film, francuskie.

Początek lata, szesnastoletni Alex zaczyna je w nowym miejscu. Szybko, w dość traumatycznych okolicznościach, poznaje starszego David'a. David jest nie tylko starszy, ale też bardziej otwarty i pewny siebie. W pewien sposób jest przeciwieństwem Alex'a, ale nie jest to przeszkodą w nawiązaniu bliższej znajomości. Można powiedzieć, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Intensywnie się zaczyna, płonie dużym ogniem i znika nieoczekiwanie. Przynajmniej tak twierdzi David, który cały czas szuka nowych bodźców w życiu. Nie chce się zamykać na jeden związek. Alex jest bardziej romantykiem i ma całkiem inne podejście do życia.
Lato '85 to film o miłości, ale nie tylko. Odebrałem go bardziej jako obraz o dojrzeniu i o tym jak w wieku nastu lat odbieramy rzeczywistość, uczucia. Wtedy wszystko było bardziej intensywne, bardziej gwałtowne, każde słowo, gest nabierają znaczenia. Czasem niezasłużenie. I każda pierwsza miłość kończy się łzami.

opowiesci z krypty s 1

Opowieści z krypty,
(Tales from the Crypt);
- HBO, sezon 1, 1989;
- twórcy: Robert Zemeckis, Walter Hill, Ryszard Donner, Howard Deutch, Tom Holland, Mary Lambert;
- wybrana obsada: Jan Kassir, William Sadler, Mary Ellen Trainor, Joe Pantoliano, Lea Thompson, Amanda Plummer, Stephen Shellen, M. Emmet Walsh, Audra Lindley;
- kategoria: horror, czarna komedia,, serial, Opowieści z krypty;

Za ten serial zabierałem się dobre kilka lat. Pamiętałem kilka epizodów obejrzanych w dzieciństwie i niecierpliwie wyczekiwałem remake'u serii. Na próżno. Ostatnio czytając różne teksty o komiksie uświadomiłem sobie, że Opowieści z krypty to ekranizacja komiksowej serii, która była wydawana od 1950 roku. Jest to umiejętne połączenie grozy i czarnego humoru.
Pierwszy serialowy sezon oferuje nam tylko sześć półgodzinnych epizodów. Każdy opowiada niezależną historię, ale łączy je osoba wprowadzająca do fabuły. To obrzydliwy, lekko nadgnity zombie, który ma bardzo specyficzne poczucie humoru.

ostatni sprawiedliwy

Ostatni sprawiedliwy,
(Last Man Standing) - 1996;
- reżyseria: Walter Hill;
- scenariusz: Walter Hill;
- wybrana obsada: Bruce Willis, Bruce Dern, William Sanderson, Christopher Walken, David Patrick Kelly, Karina Lombard, Michael Imperioli;
- kategoria: film, gangsterski.

USA, czasy wielkiego kryzysu. Małe Jerycho to miasteczko, którego nawet nie ma na mapach, jest to miejsce upadłe, w którym nikt normalny nie chce mieszkać. Wszyscy wyjeżdżają, a ci co zostali są świadkami wojny o wpływy dwóch miejscowych gangów. Do tego piekła na ziemi przybywa John Smith. Miał to być tylko krótki przystanek, ale po zdemolowaniu przez gangsterów jego samochodu John postanawia uporządkować sprawy w mieście. To człowiek niebezpieczny, znakomity strzelec, a przede wszystkim osoba pozbawiona zasad. Smith odpowiednio manipulując szefami gangów powoli wyniszcza obie grupy. Z czasem nie potrafi już ukryć swoich prawdziwych zamiarów.

zawod dziennikarz

Zawód: Dziennikarz,
(The Paper)- 1994;
- reżyseria: Ron Howard;
- scenariusz: David Koepp, Stephen Koepp;
- wybrana obsada: Glenn Close, Michael Keaton, Robert Duvall, Marisa Tomei, Randy Quaid;
- kategoria: komedia, dramat, film, media.

Znakomity rok 1994 to mnóstwo znanych, kultowych pozycji, ale także sporo tytułów, które miały potencjał, ale twórcy nie do końca wykorzystali możliwości. Do takich filmów zaliczę Zawód: Dziennikarz.
Harry jest pracoholikiem pracującym w drugorzędnym nowojorskim tabloidzie. Marzy o lepszej pracy.. i nie chodzi tylko o finanse, ale przede wszystkim o prestiż pracy w jednym z głównych dzienników. Ma szansę na realizację marzeń, ale po drodze staje przygotowanie materiału do nowego numeru. Harry nie potrafi odpuścić i do końca walczy o swoją publikację. Sprawa nie jest prosta. Aresztowano za zabójstwo dwóch czarnoskórych dzieciaków. Większość mediów następnego dnia napisze, że policja dopadła morderców, a Harry ma poszlaki wskazujące iż aresztowanie było tylko pokazówką policji. Opublikować prawdę czy iść po najmniejszej linii oporu?

jackie brown

Jackie Brown - 1997;
- reżyseria: Quentin Tarantino;
- scenariusz: Quentin Tarantino;
- wybrana obsada: Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert Forster, Bridget Fonda, Robert De Niro, Michael Keaton, Chris Tucker;
- kategoria: kryminał, thriller, film;

Jackie jest nie najmłodszą już stewardesą pracującą dla marnej linii lotniczej. Do niskiej pensji dorabia przewożąc gotówkę dla handlarza bronią. Jej świat się sypie gdy zostaje zatrzymana przez policję. Jackie Brown może trafić do więzienia lub złożyć zeznania obciążające jej zleceniodawcę. Innymi słowy cokolwiek nie zrobi to i tak w najlepszym wypadku pozostanie podstarzałą stewardesą, która musi zacząć życie na nowo. Na to kobieta nie ma już sił i postanawia tą patową sytuację zmienić na swoją korzyść. Odpowiednio kłamiąc i manipulując ludźmi może sprawić, że wszystkie problemy znikną, a ona sama zostanie z niemałą gotówką na przyszłość.

Back to top