"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

Nowości na stronie

Poranek ściętych głów #1
Gnat #4: Rose
Odwilż - sezon 1
Pulp - Ed Brubaker, Sean Phillips
Śmierć na Nilu - 2022
Blacksad. Tom 2. Arktyczni
Zaułek koszmarów - 2021
Łasuch. Powrót - Jeff Lemire
Jeźdźcy sprawiedliwości - 2020
Kartoteka 64 - 2018
Sukcesja - sezon 3
Zakazany Port
Sandman. Tom 10. Przebudzenie
Wydział pościgowy - 1998

odwilz s 1

Odwilż;
- twórcy: Xawery Żuławski,
- serial, sezon 1, HBO, 2022;
- wybrana obsada: Katarzyna Wajda, Bartłomiej Kotschedoff, Juliusz Chrząstowski, Bogusław Linda, Andrzej Grabowski, Małgorzata Gorol, Monika Krzywkowska;
- kategoria: kino polskie, serial, kryminał, dramat.

Akcja dzieje się w Szczecinie. W wodach Odry zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Tuż przed śmiercią urodziła, ale w okolicy odkrycia zwłok nie znaleziono dziecka. Pewne poszlaki wskazują iż dziecko może żyć, ale gdzie się znajduje? Tego będzie próbowała się dowiedzieć Zawieja, trzydziestoletnia policjantka, która cały czas nie potrafi się pogodzić ze śmiercią męża-policjanta. Śledztwo idzie opornie, a sprawy nie ułatwia fakt iż ojcem zmarłej jest okręgowy prokurator.

smierc na nilu

Śmierć na Nilu,
(Death on the Nile) - 2022;
- reżyseria: Kenneth Branagh;
- scenariusz: Michael Green;
- wybrana obsada: Kenneth Branagh, Gal Gadot, Armie Hammer, Emma Mackey, Annette Bening, Letitia Wright, Tom Bateman, Sophie Okonedo, Rose Leslie.
- kategoria: ekranizacja, film, Agatha Christie,Herkules Poirot, kryminał.

Poirot spędza wakacje nad Nilem, to ma być jego czas wolny od ludzi i zagadek kryminalny. Detektyw nie cieszy się zbyt długim odpoczynkiem gdyż zostaje zaproszony na udział w rejsie po Nilu na pokładzie luksusowego statku. Szkoda tylko, że ludzie już nie są tak piękni. Właścicielką jest piękna milionerka, która właśnie zamierza wyjść za mąż. Wielu jej to odradza, ale nikt nie zdradza prawdziwych powodów. Jeśli kobieta będzie miała męża to wielu z jej 'przyjaciół' będzie mogło stracić względy, a nazywając rzecz po imieniu - finansowanie. Na pokładzie jest lekko nerwowa atmosfera, a sytuację komplikuje fakt iż milionerka zostaje zamordowana. Kilkoro podejrzanych, zbrodnia na płynącym statku i wszyscy mają mocne alibi. Poirot kolejny raz będzie miał trudną zagadkę do wyjaśnienia.

zaulek koszmarow

Zaułek koszmarów,
(Nightmare Alley) - 2021;
- reżyseria: Guillermo del Toro;
- scenariusz: Kim Morgan, Guillermo del Toro;
- wybrana obsada: Bradley Cooper, Rooney Mara, Cate Blanchett, Richard Jenkins, Willem Dafoe, Toni Collette, Mary Steenburgen, Ron Perlman, David Strathairn;
- kategoria: film, kryminał, thriller,

Są takie filmy, po które sięgam nie kierując się opisem fabuły. Czasem dobór obsady i reżyser wystarczają by obejrzeć w ciemno. Często są to udane seanse, ale bywają też sytuacje, że znane nazwiska mają tylko odciągnąć uwagę od niezbyt przemyślanego scenariusza. Dobry reżyser powinien sobie poradzić nawet ze słabym materiałem, ale sytuacja jest trudniejsza gdy to reżyser jest współtwórcą scenariusza.
Stanton, chłopak znikąd, trochę przypadkiem trafia do wędrownej trupy cyrkowej. Szybko zyskuje przyjaciół, a jeden z doświadczonych cyrkowców zaczyna uczyć Stanton'a trudnej sztuki telepatii. Oczywiście nie mówimy o prawdziwych zdolnościach. Cyrk to przede wszystkim sztuka iluzji - wystarczy perfekcyjny warsztat by oglądający uwierzyli we wszystko co im się mówi.

jezdzcy sprawiedliwosci

Jeźdźcy sprawiedliwości,
(Retfærdighedens ryttere) - 2020;
- reżyseria: Anders Thomas Jensen;
- scenariusz: Anders Thomas Jensen;
- wybrana obsada: Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Andrea Heick Gadeberg, Lars Brygmann, Nicolas Bro;
- kategoria: film, skandynawskie, kryminał, komedia.

Pozostaję w klimatach skandynawskich.
Ma miejsce poważny wypadek kolejowy. Wiele przypadkowych ofiar, ale jeden z ocalałych - bardzo zdolny matematyk - jest przekonany, że to nie był wypadek. To był zamach na świadka, który miał zeznawać w procesie przeciwko przywódcy gangu motocyklowego. Czy są dowody na zamach? Żadnych, ale matematyk dzieli się ze swoim odkryciem z przyjaciółmi i wspólnie postanawiają wtajemniczyć w sprawę męża jednej z ofiar. Wojskowego, który właście wrócił do kraju.

kartoteka 64

Kartoteka 64,
(Journal 64) - 2018;
- reżyseria: Christoffer Boe;
- scenariusz: Nikolaj Arcel, Bo Hr. Hansen;
- wybrana obsada: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Johanne Louise Schmidt, Søren Pilmark, Nicolas Bro, Fanny Bornedal;
- kategoria: film, ekranizacja, kryminał, thriller, Departament Q, Jussi Adler-Olsen, skandynawskie.

Czwarta ekranizacja powieści Adler-Olsen'a.
Podczas remontu kamienicy robotnicy natrafiają na zamurowany pokój a w nim trzy związane i ułożone przy stole zmumifikowane ciała. Pozornie ofiary nie mają z sobą nic wspólnego, ale żmudne śledztwo pokazuje, że być może łączy je zakład dla dziewcząt, który zostal zamknięty dziesiątki lat wcześniej.
Carl i Assad podczas śledztwa napotykają na opór. Komuś bardzo zależy by nie grzebać w przeszłości, a znalezione ciała przecież nikogo nie interesują. Dla kogo przeszłość ma takie znaczenie? A może przeszłość i współczesność mają wspólne pierwiastki?

sukcesja s 3

Sukcesja,
(Succession);
- twórcy: Jesse Armstrong;
- HBO sezon 3, 2021,
- wybrana obsada: Brian Cox, Jeremy Strong, Kieran Culkin, Sarah Snook, Nicholas Braun, Matthew Macfadyen, Hiam Abbass, Alan Ruck, Rob Yang, J. Smith-Cameron, Alexander Skarsgård;
- kategoria: dramat, serial, sezon, Złoty Glob.

Stało się to co się musiało stać. Kendall ponownie zdradził. Wyczuł moment i nie zamierzał biernie brać winy na siebie za wszystkie błędy ojca. Stanowczo odcina się od wszelkich oskarżeń (wyzysk, mobbing, dziwne przelewy bankowe) i obiecuje akcjonariuszom, że pod jego rządami firmę czeka znakomity rozwój. Kendall ma spore umiejętności, trafne diagnozy, ale to to nie Logan. Nie potrafi mieć tej siły przebicia i nie ma w rękawie prezydenta.

wydzial poscigowy

Wydział pościgowy,
(U.S. Marshals) - 1998;
- reżyseria: Stuart Baird;
- scenariusz: John Pogue;
- wybrana obsada: Tommy Lee Jones, Wesley Snipes, Robert Downey Jr., Joe Pantoliano, Kate Nelligan;
- kategoria: film, sensacyjny.

Lotniczy transport więzienny. Podczas lotu dochodzi do incydentu i samolot się rozbija. Większość więźniów udaje się szybko zlokalizować, ale jeden z nich sprytnie ucieka. Rozpoczyna się pościg, w który dosyć szybko angażuje się FBI. Okazuje się, że poszukiwany jest bylym agentem FBI oskarżonym o podwójne morderstwo. Chyba nie zdradzę zbyt wiele pisząc, że te uciekinier jest niewinny. Zresztą wydziału pościgowego to niewiele obchodzi. Oni mają tylko złapać i dostarczyć więźnia.
Zaletą filmu są urozmaicone lokacje, w sumie niezła fabuła no i znakomita obsada. Dobre kino sensacyjne z wszystkimi bolączkami tego gatunku.

gierek

Gierek - 2022;
- reżyseria: Michał Węgrzyn;
- scenariusz: Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki;
- wybrana obsada: Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Agnieszka Więdłocha, Rafał Zawierucha, Antoni Pawlicki, Sebastian Stankiewicz, Ewa Ziętek, Krzysztof Tyniec;
- kategoria: film, kino polskie, biograficzny, kasowy.

Gdy zobaczyłem pierwsze fotosy z planu przedstawiające Koterskiego jako Gierka zakiełkowała we mnie nadzieja, że może powstać niezły film przedstawiający bardzo ciekawą dekadę z historii Polski.. kolejne doniesienia z planu już nie były tak radosne, a obejrzany zwiastun sprawił, że ten film miał na zawsze pozostać nieobejrzany. Coś mnie jednak podkusiło i obejrzałem to dzieło.
Tak złego filmu nie widziałem od bardzo dawna. Podejrzewam, że poziom Smoleńska był podobny, a może nawet wyższy.

twister

Twister - 1996;
- reżyseria: Jan De Bont;
- scenariusz: Michael Crichton, Anne-Marie Martin;
- wybrana obsada: Helen Hunt, Bill Paxton, Cary Elwes, Jami Gertz, Lois Smith, Philip Seymour Hoffman, Alan Ruck;
- kategoria: film, katastroficzny.

Tym razem wylosował mi się film katastroficzny z 1996 roku. Gdy ujrzałem plakat od razu przypomniały mi się czasy VHS. Z racji iż fabułę pamiętałem jak przez mgłę postanowiłem odświeżyć sobie ten tytuł. I to był bardzo dobry pomysł. Jakość DVD nijak się ma do Full HD. Takie filmy zasługują na oglądanie w dobrej jakości. Nie żeby były bardzo ambitne, ale o wiele lepiej działają na widza gdy widz może zauważyć więcej efektów specjalnych.
A o czym ten obraz?

annette

Annette - 2021;
- reżyseria: Leos Carax;
- scenariusz: Russell Mael, Ron Mael;
- wybrana obsada: Adam Driver, Marion Cotillard, Simon Helberg,
- kategoria: film, dramat, musical, Cannes, Cezary.

Henry - bardzo popularny komik oraz Ann - operowa diva zostają parą. Dzień i noc, kultura wysoka z rozrywką dla prostych ludzi. Oboje żyją w różnych światach, ale łączy ich miłość do swojej pracy oraz niegasnąca popularność. Z czasem zaczyna ich łączyć Annette. Córka, która również ma sceniczny talent. Pojawiają się też poważne rysy na związku. Henry traci sławę i staje się coraz bardziej zazdrosny o sukcesy żony. Z czasem dochodzi do tragedii i Henry sam wychowuje córkę. Widząc jej olbrzymi talent organizuje serię występów, podczas których malutka Annette zachwyca widzów.

Back to top