"Atrapy rozmów prowadzone palcem po ekranie"
Horyzont - Jakub Małecki

niech gadaja

Niech gadają,
(Let Them All Talk) - 2020;
- reżyseria: Steven Soderbergh;
- scenariusz: Deborah Eisenberg;
- wybrana obsada: Meryl Streep, Dianne Wiest, Candice Bergen, Lucas Hedges, Gemma Chan;
- kategoria: dramat, komedia (podobno), HBO, wydmuszka.

Popularna, nie najmłodsza już, pisarka zostaje namówiona na rejs wycieczkowcem do Europy. W podróż zabiera bratanka i dwie przyjaciółki. Jest to okazja by na nowo nawiązać stare relacja i na nawo się pogodzić. Na statku jest też agentka pisarki, która za wszelką cenę próbuje się dowiedzieć o czym będzie najnowsza powieść.. zabrzmiało intrygująco? Niech ułuda was nie prowadzi. Intrygi brak. Cała fabuła to zbiór przypadkowych, podejrzewam, że w znacznej mierze improwizowanych, rozmów o niczym. Rozmów, które nie tworzą fabuły, ani nie układają się w sensowną mozaikę relacji międzyludzkich. Pięć egocentrycznych osób próbuje udawać, że chcą tworzyć jakieś relacje. Meryl Streep wypadła jak zawsze świetnie, ale co z tego jak film jest o niczym.

dlug

Dług - 1999;
- reżyseria: Krzysztof Krauze;
- scenariusz: Krzysztof Krauze, Jerzy Morawski;
- wybrana obsada: Robert Gonera, Jacek Borcuch, Andrzej Chyra, Cezary Kosiński, Joanna Szurmiej-Rzączyńska, Agnieszka Warchulska, Joanna Kurowska, Izabela Kuna;
- kategoria: kino polskie, dramat, na faktach, Orzeł.

Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Adam i Stefan chcą rozpocząć własny poważny biznes. Mają świetny plan, wstępną umowę, a do szczęścia brakuje im tylko bankowego kredytu. Ten jest możliwy, ale wymaga dodatkowego finansowego zabezpieczenia. I tu pojawia się biznesmen Gerard, który proponuje pomoc. Za jedyne 20 procent kredytu znajdzie się gwarant. Kwota jest za wysoka i młodzi biznesmeni odmawiają, ale Gerard twierdzi, że poniósł już koszty i wymaga natychmiastowej spłaty.
Gerard to bandyta, który przykleja się do niewinnych osób i wyciska do ostatniej złotówki. Adam i Stefan powoli tracą wszystko czego się już dorobili, a ich 'wierzyciel' zaczyna ich zmuszać do łamania prawa. Policja? No cóż, mogą przymknąć bandytę na 48 godzin i pogrozić palcem.. Pętla się zaciska.. Adam i Stefan mają tylko jedno wyjście..

najlepsze przed nami

Najlepsze przed nami,
(Le meilleur reste à venir) - 2019;
- reżyseria: Alexandre de La Patellière, Matthieu Delaporte;
- scenariusz: Alexandre de La Patellière, Matthieu Delaporte;
- wybrana obsada: Fabrice Luchini, Patrick Bruel, Martina García, Zineb Triki, Pascale Arbillot;
- kategoria: dramat, komedia, francuskie, Pathe

Arthur i Cesar poznali się w szkole i od razu się zaprzyjaźnili. Teraz mają po pięćdziesiąt kilka lat i nadal są w bliskiej relacji. Różni ich w zasadzie wszystko. Charakter, status społeczny, podejście do życia, ale nadal lubią z sobą spędzać czas.

Przyjaciel to ktoś, kto wie o Tobie wszystko i nadal Cię lubi

podwodne zycie ze stevem zissou
Podwodne życie ze Stevem Zissou,

(The Life Aquatic with Steve Zissou) - 2004;
- reżyseria: Wes Anderson;
- scenariusz: Wes Anderson, Noah Baumbach;
- wybrana obsada: Bill Murray, Owen Wilson, Anjelica Huston, Willem Dafoe, Jeff Goldblum;
- kategoria: komedia, przygodowy, dramat, okręty.

Steve Zissou - podróżnik, twórca filmów przyrodniczo-przygodowych wyrusza w kolejną niezwykłą podróż. Chce odnaleźć wielkiego rekina, który pożarł jego przyjaciela. Ta wyprawa ma być też dowodem wielkich talentów Zissou - wszyscy wiedzą, że jego gwiazda już nie świeci tak mocno jak kiedyś i że powinien też pomyśleć o emeryturze.
Większość załogi to stare wygi, ale też są świeże osoby. Ned - trzydziestoletni, ale nowopoznany syn oraz Jane - dziennikarka, która może pomóc Zissou odzyskać ułamek dawnej sławy.

zanim zasne

Zanim zasnę,
(Before I Go to Sleep) - 2014;
- reżyseria: Rowan Joffé;
- scenariusz: Rowan Joffé;
- wybrana obsada: Nicole Kidman, Colin Firth, Mark Strong, Anne-Marie Duff, Adam Levy;
- kategoria: ekranizacja, thriller, dramat.

Christine codziennie budzi się obok obcego mężczyzny. W panice ucieka do łazienki, a tam z karteczek rozwieszonych na ścianie dowiaduje się, że mężczyzna to Ben, jej mąż, a ona sama cierpi na zanik pamięci. Ma czterdzieści lat, ale ostatnich dwudziestu nie pamięta. Ben codziennie opowiada jej o tym jakie prowadzą trudne, ale szczęśliwe życie. Z czasem Christine odkrywa (dzięki swoim, skrytym, nagraniom wideo), że Ben nie zawsze mówi całą prawdę. Skoro kłamie w błahych sprawach to czy można mu ufać? Christine próbuje 'leczyć' swoją niepamięć i każdego dnia drobiazgowo rejestruje wszystkie szczegóły i tuż przed snem robi krótką notatkę wideo.

uciekaj

Uciekaj,
(Get Out) - 2017;
- reżyseria: Jordan Peele;
- scenariusz: Jordan Peele;
- wybrana obsada: Daniel Kaluuya, Lil Rel Howery, Betty Gabriel, Allison Williams, Catherine Keener, Bradley Whitford, Caleb Landry Jones;
- kategoria: Oscar, horror.

Po ten film sięgnąłem w ramach nadrabiania tytułów nagradzanych Oscarem. Przypominam, że Uciekaj zdobyło statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny.

Chris jedzie ze swoją dziewczyną do domu jej rodziców. Są razem od kilku miesięcy i najwyższa pora poznać resztę rodziny. Chris ma obawy, bo rodzice mieszkają na południu i mogą niezbyt miło przyjąć czarnoskórego chłopaka swojej córki. Początkowo wizyta przebiega bez większych zgrzytów. Jest kilka żartów nie na miejscu, ale ogólnie panuje miła atmosfera. Z czasem jednak Chris zaczyna się czuć coraz bardziej nieswojo, ma wrażenie, że rodzina jest trochę dziwna, a poza tym pomimo liberalnych poglądów ma czarnoskórych pracowników. Niepokój się wzmaga gdy Chris odkrywa, że pani domu poddała go (bez zgody) hipnozie. Najlepiej skrócić wizytę w tym domu i wrócić do bezpiecznego miasta.. no chyba, że już jest za późno?

plan lotu

Plan lotu,
(Flightplan) - 2005;
- reżyseria: Robert Schwentke;
- scenariusz: Peter A. Dowling, Terry Hayes;
- wybrana obsada: Jodie Foster, Peter Sarsgaard, Sean Bean, Marlene Lawston, Erika Christensen;
- kategoria: thriller.

Kyle Pratt wsiada razem z córką wsiada na pokład samolotu. Po tajemniczej śmierci męża opuszcza Berlin i wraca do Stanów by na nowo ułożyć sobie życie. W sumie jej historia nie wyróżnia się od innych podróżnych. Każdy ma swoje powody. Kyle tuż po starcie zasypia na kilka godzin, a jak się budzi to kilkuletniej córki już nie ma obok. Poszukiwania stają się coraz bardziej dramatyczne - przecież dziecko nie może zniknąć w samolocie tysiące metrów nad ziemią? A może, tak jak sugeruje załoga, dziecka wcale nie było? Nikt nie widział jak Kyle wsiadała na pokład z dziewczynką, a lista pasażerów nic nie mówi o obecności dziewczynki. Kapitan samolotu ma niełatwe zadanie - uwierzyć kobiecie i dalej intensywnie szukać, czy też dać wiarę dokumentom i potraktować Kyle jako osobę chorą mogącą zagrażać bezpieczeństwu innych pasażerów.

dorian gray

Dorian Gray - 2009;
- reżyseria: Oliver Parker;
- scenariusz: Toby Finlay;
- wybrana obsada: Ben Barnes, Colin Firth, Ben Chaplin, Rebecca Hall, Douglas Henshall, Rachel Hurd-Wood;
- kategoria: ekranizacja, dramat, fantasy, thriller.

Ekranizacja powieści Oscar'a Wilde'a.
Młody Dorian przybywa do tętniącego życiem Londynu. Na miejscu budzi spore zamieszanie towarzyskie, ale nie wyróżnia się od innych dżentelmenów chętnie korzystających z życia. Do czasu otrzymania od swojego przyjaciela swojego portretu. Można powiedzieć, że obraz jest piękniejszy od oryginału i budzi nieukrywany podziw. Niby w żartach Dorian oddaje swą duszę ciemnym mocom. Teraz niezależnie od trybu życia pozostanie pięknym młodzieńcem. Wszelkie 'trudy życia' przejdą na płótno. Dorian chętnie korzysta z tej okazji i intensywnie korzysta z przyjemności jakie może zaoferować życie - coraz mniej przejmuje się tym jakie skutki mogą mieć jego zachowania... jest przekleństwem wielu kobiet, które oddały mu się w chwili zapomnienia.

goonies

Goonies,
(The Goonies) - 1985;
- reżyseria: Richard Donner;
- scenariusz: Chris Columbus;
- wybrana obsada: Sean Astin, Josh Brolin, Jeff Cohen, Corey Feldman, Joe Pantoliano, Anne Ramsey, John Matuszak;
- kategoria: familijny, komedia, przygodowy, kultowy, kasowy.

Jako dzieciak uwielbiałem ten film i ciężko mi zliczyć ile razy to widziałem. Po wielu lat postanowiłem sobie przybliżyć ten tytuł i sprawdzić czy nadal budzi takie same emocje?

Koniec lata, grupa dzieciaków (bardzo zróżnicowane charaktery i zachowania) trafia na ślad wielkiego skarbu, który był w posiadaniu legendarnego pirata - Jednookiego Willy'ego. Oczywiście śmiało podążają za wskazówkami, ale przypadkiem (no niestety przypadkiem) ich działania krzyżują się z planami miejscowej grupy przestępczej. I tu zaliczyłem pierwszy zgrzyt. Dlaczego relacja młodych i bandytów ma tak losowy charakter? Kiedyś mi to nie przeszkadzało, ale współcześnie mocno mnie to razi. Takich wpadek, niedoskonałości fabularnych jest więcej. Można się tego czepiać, ale dzieciaki pewnie ich nawet nie wyłapią.

tenet

Tenet - 2020;
- reżyseria: Christopher Nolan;
- scenariusz: Christopher Nolan;
- wybrana obsada: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh, Dimple Kapadia, Aaron Taylor-Johnson, Michael Caine;
- kategoria: science fiction, akcja, thriller.

Protagonista jest tajnym agentem, który ma powstrzymać zagładę ludzkości, która praktycznie jest już przesądzona. Jedyną drogą zmiany toru wydarzeń jest podróż w czasie. Problemem jest to, że przeciwnik również ma takie możliwości. To nie są 'normalne podróże czasowe', znane chociażby z Powrotu do przyszłości. To rozwiązanie jest dla Nolan'a zbyt trywialne. Twórca Tenet'u zderza dwie rzeczywistości czasowe. Czas, poza załamaniami, ma charakter liniowy, ale kierunek 'postępu' nie musi być zawsze ten sam. W tym filmie skutek może być przyczyną, albo prowadzić do przyczyny. Najpierw dziura po pocisku a następnie strzał. Odwrócona czasowość występująca równorzędnie z prawidłowymi wydarzeniami. Brzmi bardzo zawile i nie inaczej to wygląda na ekranie. Jestem fanem Nolan'a, zachwycałem się Incepcją, ale tym razem Christopher przeholował. Za dużo w tym zawiłości i jestem przekonany, że większość widzów po seansie czuła się mocno zdezorientowana. Może kolejne seanse byłyby bardziej zrozumiałe, czytelne, ale wątpię bym dał temu tytułowi kolejną szansę.

Back to top