"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

Siostry Magdalenki 2002

siostry magdalenkiSiostry Magdalenki (The Magdalene Sisters, reżyseria Peter Mullan, 2002)
Film, który przez wielu jest uważany za jeden z najbardziej antykatolickich filmów w historii kinematografii. Film, który spotkał się ostrą krytyką Watykanu, a jednocześnie na festiwalu w Wenecji otrzymał Złote Lwy. Czy to wystarczająca zachęta do obejrzenia tej pozycji?
Akcja rozgrywa się w zakonie Magdalenek, do którego trafiają dziewczyny, które zostały uznane przez rodziny za osoby siejące zgorszenie. Mamy tu osoby ładne, zgwałcone czy też młodociane matki. Wszystkie przyniosły wstyd rodzinie i zostały skierowane do swoistego więzienia. Zakon, za swoimi murami, kryje tysiące ludzkich życiorysów pełnych okrucieństwa, osamotnienia i upokorzenia. Dziewczyny nie wiedzą ile czasu spędzą w tym więzieniu, nie wiedzą czy kiedykolwiek wyjdą na wolność.Próby oporu kończyły się biciem i publicznym ośmieszaniem.
Szokują mnie dwa fakty. Przez mury klasztoru przewinęło się w ten sposób ponad 30 tysięcy dziewczyn. Poza tym proceder ten (trudno odnaleźć mi lepsze słowo) trwał do połowy lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.
Oceniam na dziewięć. Pozycja obowiązkowa.

9

Często w komentarzach dotyczących tego filmu porusza się fatalną rolę Kościoła, ale nie zapominajmy, to rodziny umieszczały te dziewczyny w klasztorach.

Zwiastun


 

 

Komentarze

Komentarze Disqus