"Twoje zdrowie, mała."
Humphrey Bogart

Sztuczki 2007

sztuczki - plakatSztuczki (reżyseria Andrzej Jakimowski, 2007)
Systematyczne nadrabianie zaległości trwa w najlepsze. Pewnie trochę się teraz zmieni struktura oglądanych produkcji - znów będzie więcej seriali.. wraca jesienna ramówka. Na pierwszy ogień pójdzie oczywiście Sons of anarchy.
Teraz kilka słów o Sztuczkach. Dlaczego Polska w naszych filmach jest tak często prezentowana jako zapyziałe, beznadziejne miejsce na ziemi? Czy tak jest naprawdę?
W takiej Polsce, w jakimś miasteczku żyje Stefek i  Elka(Damian Ul oraz Ewelina Walendziak), rodzeństwo, które wierzy, że można los odmienić stosując tytułowe sztuczki, że można dzięki nim prowokować ludzi do odpowiednich zachowań.
Zderzenie brutalnej rzeczywistości (bezrobocie, bieda, rozbita rodzina) z niepoprawnym dziecinnym optymizmem, który próbuje zmieniać świat. Zderzenie miasta, pracy, wyścigu szczurów z:  swobodą, zabawą, radosnym przeżywaniem życia (szkoda że reżyser nie wskazał za co je tak przeżyć). Plus obowiązkowe pociągi - nie wiem co za magia drzemie w tych machinach.
Całość jest naiwna, przerysowana, ckliwa.. ale przecież już się przyzwyczailiśmy do takich polskich filmów... i może właśnie za to je lubimy. Może to jest recepta na brak dobrego kina współczesnego (tak to nazywano w PRL)?
Całość oceniam na osiem.

8

Notę podnosi aktorstwo oraz muzyka.
Dziwnie to zabrzmi, ale lubię dzieci w polskich filmach.. są niezmanierowane, szczere i wzruszające.
Ps- w drugim planie zobaczymy Tomasza Sapryka oraz Joannę Liszowską (naprawdę ktoś ją uważa za seksowną?)

Zwiastun

  

Komentarze Disqus