"Niektórzy mają tragedię we krwi"
Donnie Darko

Chłopiec w pasiastej piżamie 2008

chlopiec w pasiastej pizamie
Chłopiec w pasiastej piżamie (The Boy in the Striped Pyjamas, reżyseria Mark Herman, 2008).
Powstało wiele filmów opowiadających o okropieństwie obozów koncentracyjnych. Wśród nich było sporo, które opowiadały historię dzieci, ale nie spotkałem filmu, który by opowiadał o holocauście z perspektywy niemieckiej rodziny, z perspektywy chłopca.
Chłopiec w pasiastej piżamie, nie jest brutalny, nie atakuje nas liczbami, ani krwawymi scenami - jest delikatny jak natura dziecka. Opowiada historię przyjaźni między dwoma chłopcami, między Niemcem i Żydem. Swoją drogą - świetnie obaj zagrali (Asa Butterfield, Jack Scanlon). Jeden jest w obozie, a drugi jest synem komendanta. Obaj nie rozumieją sytuacji w jakiej się znaleźli, są wystraszeni, wiedzą, że nie powinni się przyjaźnić, ale obaj potrzebują towarzystwa rówieśników. Ich rozmowy pokazują nam, że świat jest zbyt okrutny by go zrozumieć. Nawet dorośli mają z tym problem.
W 1940 roku ukrywano fakt, czym  obozy pracy były naprawdę. W filmie mamy to dobrze pokazane, najlepiej świadczy tym scena przedstawiająca kronikę filmową.
Film wzruszający i przypominający problem holocaustu.
Za delikatność, kameralność, prawdę oceniam na dziesięć.

10

Intencją reżysera było pragnienie by film na stałe trafił do lektur obowiązkowych w ramach zajęć szkolnych i przypominał o klęsce człowieczeństwa w XX wieku. Myślę, że są szanse, iż mu się udało.

Polecam

Zwiastun

 

Komentarze

Komentarze Disqus