"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

Nędznicy - mini serial - 2018

nedznicy serial

Nędznicy,
(Les Misérables) - 2018;
- twórcy: Andrew Davies;
- BBC, mini serial, 2018;
- wybrana obsada: Lily Collins, Dominic West, David Oyelowo, Adeel Akhtar, Emma Fielding, Olivia Colman, Ellie Bamber, David Bradley, Erin Kellyman, Archie Madekwe;
- kategoria: ekranizacja, serial, dramat, kostiumowy, BAFTA.

Serialowa ekranizacja słynnej powieści Victor'a Hugo, której (wstyd) niestety nie czytałem.
Historia Jeana Valjeana (w tej roli świetny West), byłego skazańca, który po wieloletniej odsiadce próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Popełnił w życiu wiele błędów, ale kara, którą za nie dostał nie była adekwatna. Jean zawsze był niesprawiedliwie traktowany przez los. Zresztą nie tylko on. Wiele osób, które Jean spotyka w swoim życiu żyją w nędzy. Próbują się z dna wydostać, ale za każdym razem bagno wciąga ich bardziej. Bez dobrego urodzenia nic w życiu spotkać dobrego nie może. Wszyscy są nędznikami, robakami. Niezależnie od swoich czynów. Znajdą się ludzie, instytucje, które przypomną gdzie jest ich miejsce.. w rynsztoku, w więzieniu, na dnie.
To dokładnie odwrotnie niż teraz się nam mówi... teraz ponoć każdy może odnieść sukces... być zwycięzcą.. liczy się praca, dobra wola i świat stoi otworem... czy tak jest w rzeczywistości?

nedznicy serial scena
Nędznicy od BBC są serialem, który całkowicie wciąga. Na ekranie widzimy znakomitych aktorów (Colman, West, Ellie Bamber) a poszczególne sceny zachwycają poziomem realizacji. Tu nie chodzi tylko o kostiumy, charakteryzacje i szerokie plany. Te składowe tworzą świat, który zachwyca realizmem. Wiem, że znajdą się malkontenci, którzy wytkną niedoskonałości, ale ja ich nie widzę, a raczej nie zwracam na nie uwagi. W tej ekranizacji wszystko mi współgrało, a z odcinka na odcinek (jest ich tylko sześć) coraz trudniej było mi opuszczać wykreowany świat. Nabrałem też ochoty by poznać literacki oryginał.
Oceniam na dziesięć.

dziesięć
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Komentarze Disqus