„Słowa mówią to, czego nie pokazują obrazy, obrazy pokazują to, czego słowa nie mówią”

Perry Nodelman

Dzielnica Lakeview - 2008

dzielnica lakeview

Dzielnica Lakeview;
(Lakeview Terrace) - 2008;
- reżyseria: Neil LaBute;
- scenariusz: David Loughery, Howard Korder;
- wybrana obsada: Samuel L. Jackson, Regine Nehy, Patrick Wilson;
- kategoria: dramat, thriller.

Młode małżeństwo wprowadza się do wymarzonego domu w dobrej dzielnicy. Piękny dom, basen, zapierający dech w piersiach widok i sąsiad policjant. Zapowiada się sielankowe życie.. sąsiad okazuje się życiowym tyranem, który ustawia pod siebie swoją rodzinę, znajomych z pracy i sąsiadów. Krzywo zaparkujesz to wystawi Ci mandat, zostawisz niedopałek papierosa na ulicy to zrujnuje Ci życie.. relacje pomiędzy sąsiadami są napięte, ale początkowo mieszczą się w granicach praca... Policjant (bardzo dobry Jackson) z czasem czuje się coraz pewniej i zaczyna przekraczać wszelkie granice.. to musi się skończyć ostrą konfrontacją.
W tle mamy konflikty rasowe. Czarny policjant i międzyrasowe małżeństwo, a także olbrzymi pożar powoli docierający do Lakeview.

dzielnica lakeview scena
Film budzi we mnie trochę mieszane uczucia. Jest dobra obsada, niezły, aczkolwiek już znany, motyw wrednego sąsiada i przyzwoity koncept na film. Rozczarowuje jednak tempo akcji i finałowe sceny.
Mocną stroną jest motyw czarnego rasisty, w zasadzie bezkarnego publicznego funkcjonariusza. Jego wielokrotnie powtarzane 'i co mi zrobisz' działają na wyobraźnię.. jak z takim walczyć? Wyjechać? A może poczekać, aż i tak wszystko strawi ogień.. ogień, który jest ponad głupimi podziałami, który wszystko pochłonie i oczyści.. szkoda, że to głębsze przesłanie nie zostało mocniej zaakcentowane. Film zyskałby na głębi i mocniej wpisałby się w historię kina. Bez tych akcentów dostajemy produkcję przeciętną z niewykorzystanym potencjałem.
Oceniam na sześć
szesc

Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Komentarze Disqus