"Twoje zdrowie, mała."
Humphrey Bogart

Szczygieł - 2019

szczygiel

Szczygieł,
(The Goldfinch) - 2019;
- reżyseria: John Crowley;
- scenariusz: Peter Straughan;
- wybrana obsada: Ansel Elgort, Oakes Fegley, Nicole Kidman, Jeffrey Wright, Luke Wilson, Sarah Paulson, Finn Wolfhard, Aneurin Barnard, Willa Fitzgerald;
- kategoria: dramat, ekranizacja.

Ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Donn'y Tartt.
Trzynastoletni Theodore jest z matką w Metropolitan Museum of Art. W wyniku zamachu bombowego matka umiera, a Theodore ucieka z ruin z jednym z eksponatów. Nie wie czemu ukradł obraz, ale wie, że musi go za wszelką cenę chronić. Przez lata nikomu o tym nie mówi. Życie chłopaka mocno się zmienia. Ma okazję poznać zamożną i dobrą rodzinę, ale wtedy na horyzoncie pojawia się jego ojciec, który chce opieki nad synem. Niby wszystko jest tak jak być powinno, ale szybko wychodzą na jaw prawdziwe intencje rodzica. Theodore znów musi szukać swojego miejsca na ziemi - jedyne co jest stałe to fakt iż ma ukryty obraz. To taki łącznik pomiędzy tym co było a co dopiero ma się wydarzyć.
Szczygieł to opowieść o życiu. Poszukiwaniu swojego miejsca, potrzebie odkupienia, tożsamości, poniekąd dojrzewania. Rzecz o tym co ważne w życiu - co trwałe, a co przelotne. Co planowane, a co przypadkowe.

szczygiel scena
Obraz Crowley'a nieźle się ogląda, ale brakuje mu do wybitności. To tak jak z obrazami - niby wszystko w porządku, ale brak geniuszu.. Jak dla mnie mocne siedem. Ponoć książka jest o niebo lepsza - miałem nawet zamiar zakupić/przeczytać, ale kompletnie mi to 'uciekło'.
siedem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Komentarze Disqus