„Słowa mówią to, czego nie pokazują obrazy, obrazy pokazują to, czego słowa nie mówią”

Perry Nodelman

Oficer i szpieg - 2019

oficer i szpieg

Oficer i szpieg,
(J’accuse) - 2019;
- reżyseria: Roman Polański;
- scenariusz: Robert Harris, Roman Polański;
- wybrana obsada: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner, Grégory Gadebois, Hervé Pierre, Wladimir Yordanoff;
- kategoria: biograficzny, historyczny, polityczny, dramat, francuskie, Cezar.

O sprawie Alfreda Dreyfusa słyszeli chyba wszyscy. Mimo to przypomnę kontekst. Francuski kapitan zostaje oskarżony o zdradę i zostaje zesłany na dożywotnie więzienie. Dowodów zdrady brak... ale Dreyfus miał żydowskie korzenie a to już wystarczyło by go skazać. I tak miał szczęście, że nie dostał najwyższej kary. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osobistości (m.in. pisarz Emil Zola), ale niewiele to pomogło. Nawet wobec oczywistych dowodów niewinności dowództwo francuskiej armii nie zamierzało wycofać oskarżeń.
Obraz Polańskiego przedstawia tę sprawię z punktu widzenia pułkownika Georges'a Picquart'a, który początkowo był zaangażowany w oskarżenie Dreyfusa, ale po poznaniu dowodów jego niewinności zaangażował się w akcję jego obrony.

oficer i szpieg scena
W mojej ocenie Polański w Oficerze i szpiegu pod pretekstem opowieści o sprawie Dreyfus'a wymierza oskarżenie w kierunku coraz popularniejszych rządów autorytarnych. Pokazuje, że nawet (z pozoru piękne) demokracje w niektórych zachowaniach przypominają państwa totalitarne. Zbyt duża władza w jednych rękach sprawia, że istnieje możliwość kierowania całego aparatu państwowego przeciwko poszczególnym jednostkom czy też grupom społecznym. Preparowanie dowodów, szukanie haków, pozbawianie praw do obrony to właśnie się dzieje chociażby w Polsce, czy też USA. Dajcie człowieka, a paragraf się znajdzie.
Spójrzcie na Polskę dzisiejszą. Czujecie się bezpiecznie? Każdy z nas może być oskarżony, napiętnowany... i kto obroni? Sądy? Prokuratura? Nikt. Nieprzychylne wyroki władza i tak odwoła, a prawo będzie stosować do własnych, utylitarnych celów... obawiam się, że może to skończyć się krwawą konfrontacją. Płyniemy w fatalnym kierunku.
Przepraszam za powyższe wtrącenie, ale czasem już brak sił.
Oficer i szpieg do bardzo dobre kino, które zasłużenie zdobyło w Wenecji trzy statuetki. Chciałbym tylko by następnym razem Polański (i inni twórcy) nie uciekał w kino historyczne i otwarcie oskarżał.
Oceniam na osiem.
osiem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Komentarze Disqus