"Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej..."
Mroczny Rycerz

Nieświadomi - mini serial - 2019

nieswiadomi

Nieświadomi,

(Bez vědomí) - 2019;
- mini serial, HBO;
- twórcy: Ondřej Gabriel;
- wybrana obsada: Tatiana Pauhofová, Hattie Morahan, David Nykl, Ivan G'Vera;
- kategoria: dramat, szpiegowski.

Rok 1989. Czeska Praga. System totalitarny powoli odchodzi i szykują się poważne zmiany. Polityczne, społeczne, gospodarcze. Do takiej Pragi wraca małżeństwo, które dziesięć lat wcześniej uciekło za granicę. Wierzą, że jest już bezpiecznie. Wizyta ma spokojny przebieg aż do wypadku, po którym znika mąż - były działacz polityczny. Czy to porwanie, skryte morderstwo, gra wywiadów a może jeszcze coś innego?
Marie (żona) próbuje się czegoś dowiedzieć, ale wszędzie natrafia na mur milczenia. Za nim trwa intensywna praca wywiadów, służb bezpieczeństwa. Jest to czas zmian i nikt nie wie komu można ufać. Buduje się nowy ład, ale ile w nim będzie nowości, a ile tylko pozornych zmian - tego też nikt nie wie. Zresztą nikt nie obiecuje, że będzie to zmiana na lepsze.
W powietrzu i w działaniach jest wyczuwalna wszechobecna paranoja.

nieswiadomi scena
Co tak naprawdę stało się z Wiktorem? Najgorsza jest niewiedza i niepewność. Podczas próby odkrycia prawdy Marie coraz więcej dowiaduje się o mężu i z przerażeniem odkrywa, że ukochany miał sporo tajemnic.
Nieświadomi to dobra pozycja, pełna niedopowiedzeń, niejasności, ale też oferująca fenomenalny klimat. Znakomicie zrekonstruowano lata osiemdziesiąte. Mamy wiele elementów, które możemy pamiętać z naszego dzieciństwa. Czechosłowacja i Polska miały wiele wspólnego.
Fabuła jest dobrze prowadzona, ale zakończenie mnie rozczarowało. Oczekiwałem czegoś mocniejszego. Niby było zaskoczenie, ale niewystarczające.
Produkcję oceniam na siedem.
siedem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Komentarze Disqus