"To nie tak, że boję się um­rzeć. Po pros­tu nie chciałbym być w pob­liżu, kiedy to się stanie."
Woody Alleny

M*A*S*H* - 1970

mash

M*A*S*H* ,
(MASH) - 1970;
- reżyseria: Robert Altman;
- scenariusz: Ring Lardner Jr.;
- wybrana obsada: Donald Sutherland, Elliott Gould, Tom Skerritt, Sally Kellerman, Robert Duvall, Michael Murphy;
- kategoria: wojenny, komedia, dramat.

Trwa wojna w Korei. Do szpitala polowego, który znajduje się blisko frontu trafia dwóch nowych chirurgów. Są świetnymi specjalistami, ale każdą wolną chwilę wykorzystują na zabawę. Byle tylko nie myśleć o wojnie obok i o powrocie do domu. Alkohol, hazard, seks z pielęgniarkami to tylko nieliczne formy rozrywki. Lekarze się do nich nie ograniczają. Przecież można zagrać w golfa, czy tez bezkarnie znieważyć przełożonych. Nie ma granic.
M*A*S*H* to film, który mocno się postarzał. Pierwsze trzydzieści minut jest tak ciężkostrawne, że niewiele brakowało bym zakończył seans. Na szczęście mam zasadę, że jak coś zaczynam oglądać to muszę skończyć (nie dotyczy serwisów informacyjnych TVP oraz występów kopaczy).

mash scena
Obraz Altman'a z czasem zyskuje. Chaos narracyjny zaczyna się klarować, a fabuła nabiera kształtów. Nadal to jest zlepek kilku garnizonowych opowieści, ale czuć w nich wspólny pierwiastek. Pewien motyw przewodni.
Czy tytuł na dłużej zostanie w pamięci? Nie mam pojęcia.. może kiedyś obejrzę serial i będę miał większy sentyment? Zobaczymy :)
Póki co oceniam na słabe sześć.
Poniżej zwiastun

 

 

 

Komentarze

Komentarze Disqus