"Ja jestem człowiek spokojny, ale do czasu aż się zdenerwuję"
Kogel-mogel II

zgadnij kto przyjdzie na obiad

 

Zgadnij, kto przyjdzie na obiad,
(Guess Who's Coming to Dinner) - 1967
- reżyseria: Stanley Kramer;
- scenariusz: William Rose;
- wybrana obsada: Katharine Houghton, Cecil Kellaway, Beah Richards, Isabel Sanford, Katharine Hepburn, Spencer Tracy, Sidney Poitier.
- gatunek: dramat, komedia, romans.

Joey wraca z wakacji na Hawajach i przywozi rodzicom dobrą nowinę. Na wyjeździe zakochała się i zamierza szybko wyjść za mąż. Rodzice oczywiście są zszokowani, zwłaszcza wyborem Joey. Jej ukochany jest czarnoskórym, sporo starszym lekarzem. Rodzice Joey są bardzo tolerancyjni, ale inaczej sprawa wygląda gdy mówi się ogólnikami, a inaczej jeśli chodzi o własną córkę. Na uroczysty obiad przyjadą również rodzice narzeczonego Joey - ci państwo również wydają się być zaskoczeni i sceptycznie nastawieni do mieszanego małżeństwa.
Akcja filmu skupia się wokół rozważań o tym jak to młodzi, i ich ewentualne dizeci, będą mieli trudno w życiu. Społeczeństwo nie dojrzało jeszcze do związków mieszanych. Jest też sporo o mentalności kobiet i mężczyzn, a także o tym, że z wiekiem rozum zaczyna wygrywać z sercem.

zgadnij kto przyjdzie na obiad scena
Zgadnij, kto przyjdzie na obiad to (obecnie) lekki film, który podejmuje ważne tematy. Za to wielki plus. Większość rozmów skupia się na temat małżeństwa mieszanego, ale praktycznie w ogóle nie pojawiają się racjonalne argumenty dotyczące znajomości Joey z John'em. Znają się od dziesięciu dni i planują bardzo szybki ślub i wspólny wyjazd. Zero refleksji nad tym jak to ma wyglądać. Kompletnie przemilczana też jest kwestia różnicy wieku (15 lat) oraz różny bagaż doświadczeń. Wszystkie te elementy są przykryte kolorem skory. Raz pada takie zdanie: John przeważnie dostaje dobre oferty pracy bo nikt nie chce być posądzony o rasizm. Nie inaczej jest i teraz. Dobry temat do dyskusji.
Oceniam na solidne osiem.
osiem
Was też wkurzała ta dziewczyna?
Poniżej zwiastun.

Oscar

© foto: Columbia Pictures Corporation

Komentarze

Back to top