"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

Rodzina Soprano - sezon 5

rodzina soprano s 5

Rodzina Soprano, 
(The Sopranos);

- twórcy: David Chase;
- HBO, sezon 5, 2004;
- wybrana obsada: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Steven Van Zandt, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Tony Sirico, Aida Turturro, Drea de Matteo, Steve Buscemi;
- gatunek: dramat, kryminał.

Przedostatni sezon Soprano za mną.
Więzienia opuszczają członkowie rodziny, którzy odsiadywali wieloletnie wyroki. Soprano wita ich z otwartymi ramionami, ale przeczuwa, że będą z nimi same problemy. Z jednej strony byli wierni rodzinie i trzeba ich wynagrodzić, ale jest ich powrót może zakłócić równowagę w interesach. Powracający chcą powrócić do aktywnej działalności, ale jednocześnie mają problem z uszanowaniem iż to Tony obecnie rządzi. Tony będzie musiał zmierzyć się z twardą rzeczywistością. Bycie bossem oznacza nie tylko większe zarobki. Myślenie musi być długofalowe i dobro ogółu jest ważniejsze niż uczucia rodzinne. Ta praca często wymaga poświęceń.

rodzina soprano s 5 scena
W sferze osobistej u Tony'ego jest wiele wahań. Próbuje odnaleźć szczęśliwy związek, ale ma z tym spory problem. Nie potrafi odnaleźć kobiety, która dałaby mu szczęście. Zaczyna dostrzegać, że małżeństwo z Carmele nie było takie złe.
Sezon piąty opowiada o trudach w podejmowaniu decyzji. O akceptacji ich konsekwencji, ale także o umiejętności pogodzenia się z faktem, że niektóre z nich były błędne. W mojej ocenie jest to jeden z lepszych sezonów. Gandolfini gra coraz lepiej, a wprowadzenie Tony'ego B. (Buscemi) dodało sezonowi mocnej dramaturgii. Jest w tej serii kilka narracyjnych zwrotów akcji, które podnoszą zainteresowanie widza, ale zarazem nie zakłócają spójności opowieści. Tak powinno się pisać seriale dramatyczne.
Oceniam na dziewięć. 
dziewięć

Poniżej promo sezonu

 

 

 

Komentarze