"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Kwiat wiśni i czerwona fasola - 2015

kwiat wisni i czerwona fasola

Kwiat wiśni i czerwona fasola,
(An) - - 2015;
- reżyseria: Naomi Kawase;
- scenariusz: Naomi Kawase;
- wybrana obsada: Kirin Kiki, Masatoshi Nagase, Kyara Uchida;
- gatunek: dramat.

Rzadko ostatnio sięgam po kino azjatyckie.. to jest jedna z tych rzeczy, którą chciałbym delikatnie zmienić.. ale nie o planach dzisiaj.
Santuro prowadzi mały punkt sprzedaży dorayaki. Interes nie idzie zbyt rewelacyjnie, ale mężczyzna z pokorą wykonuje swoje obowiązki. Pewnego dnia pojawia się u niego staruszka Tokue z prośbą o przyjęcie do pracy. Santuro początkowo odmawia, ale po czasie zmienia zdanie. Tokue, pomimo zdeformowanych rąk oraz sędziwego wieku, pokazuje Santuro jak przyrządza się prawdziwe dorayaki. Przepis może i jest prosty, ale wykonanie wymaga cierpliwości, spokoju, ale przede wszystkim sporej ilości pracy. Nowe dorayaki sprzedają się fenomenalnie, a pomiędzy ich twórcami zawiązuje się nić przyjaźni.

kwiat wisni i czerwona fasola scena
Film Kawase posiada bardzo wolne tempo narracji, a lekko pastelowe kadry podkreślają brak dynamiki akcji. Lekko tłumią nasze zmysły by skupić uwagę na historii. Zastanawiałem się o czym tak naprawdę jest ten film - bo przecież nie o pieczeniu ciasteczek. Myślę, że jest to film o przyjaźni, ale także o wykluczeniu, o tym, że często skupiamy się na zewnętrznej otoczce, podążamy za tłumem, a gdzieś w tym wszystkim zapominamy o tym co jest ważne w życiu. Dać trochę innym siebie samego. Banalne, trochę ckliwe, ale chyba prawdziwe. Mijają pory roku, lata, ludzie, życie. Na koniec i tak nic po nas nie zostanie, więc może faktycznie warto większą uwagę przykładać do tego jak się żyje?
Kwiat wiśni i czerwona fasola to urzekające kino, które wymaga odpowiednich warunków do obejrzenia. Wyciszenie, koc, gorąca herbata i pełne skupienie na filmie.
Myślę, że warto. Oceniam na osiem.
osiem
Film jest ekranizacją powieści Duriana Sekegawy.
Poniżej zwiastun

 

Komentarze Disqus