"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

Zaginione miasto Z - 2016

zaginione miasto z

Zaginione miasto Z,
(The Lost City of Z) - 2016;
- reżyseria: James Gray;
- scenariusz: James Gray;
- wybrana obsada: Charlie Hunnam, Robert Pattinson, Sienna Miller, Tom Holland, Angus Macfadyen;
- gatunek: dramat, biograficzny, przygodowy.

Początek dwudziestego wieku brytyjski wojskowy Percival Fawcett ma zbadać przebieg granicy pomiędzy Brazylią a Boliwią oraz odkryć źródła Amazonki. Trudne, wieloletnie zadanie zostaje zwieńczone sukcesem. Percival odkrywa jednak także ślady prastarej cywilizacji, które wskazują, że gdzieś u źródeł Amazonki leży mityczne miasto. Odkrycie tego miejsca staje się jego życiową obsesją.
Fawcett nie znajduje poparcia wśród innych odkrywców. Wielu z nich nie dopuszcza do myśli, że dzicy mogli tysiące lat wcześniej mieć mocno rozbudowaną cywilizację. To bardzo wywrotowa i niebezpieczna idea. Na szczęście w tym czasie Amerykanie też prowadzili swoje odkrycia. Fawcett zaginął podczas swojej ostatniej wyprawy. Jego teza o zaginionym mieście została częsciowo potwierdzona dopiero w XXI wieku. Zdjęcia satelitarne pokazują, że pod lasami są geometryczne kopce, które mogą być zaginionym miastem.


zaginione miasto z scena
Jeśli od kina przygodowego oczekujecie tylko szybkiej akcji i dowcipnych kwestii to Zaginione miasto Z powinniście odpuścić. Jeśli jednak jesteście otwarci na wolniejsze tempo narracji, historyczny kontekst i oddanie klimatu podróży po dzikich rejonach to ten film zdecydowania wam przypadnie do gustu.
Jestem zaskoczony klimatem tej produkcji. Oceniam na osiem. Notę podnoszą ładne zdjęcia.
osiem
Poniżej zwiastun.

 

Komentarze