"Przywitaj się z moim małym przyjacielem!"
Człowiek z blizną

Wolność słowa - 2007

wolnosc slowa

Wolność słowa,
(Freedom Writers) - 2007;
- reżyseria: Richard LaGravenese;
- scenariusz: Richard LaGravenese;
- wybrana obsada: Hilary Swank, Patrick Dempsey, Scott Glenn, Imelda Staunton, April L. Hernandez;
- gatunek: dramat.

Pamiętacie Młodych Gniewnych? Wolność słowa jest bardzo podobne do tego filmu.. niektórzy nawet twierdzą, że za bardzo, że ten film nie ma w sobie nic świeżego i jest próbą sprzedania jeszcze raz tej samej historii.
Nauczanie trudnej młodzieży przez młodą, ambitną nauczycielkę w szkole, która boryka się z wieloma problemami. Historia może jest podobna, ale filmy dzieli dwanaście lat, a dla młodzieży to często całe świadome życie. Przez te dwanaście lat wiele się zmieniło. Zmienił się system nauczania, podejście do świata, młodzież i jej problemy, ale system edukacji nadal jest mocno niedoskonały. Często podczas seansów filmów amerykańskich jestem przerażony jak nadal tam funkcjonują szkoły. Są świetne prywatne placówki, ale szkoły publiczne to wielkie molochy, które są tylko przechowalnią młodzieży. Uczniowie nadal mają swoje problemy, ale coraz bardziej zamykają się w swoich środowiskach, problemach, uprzedzeniach. Szkoła mogłaby spróbować zrobić klasy mieszane, większą wagę przyłożyć to wychowania, czy też integracji... ale po co? Uczniowie i tak orłami nie będą, a szkoła ma ograniczony budżet. Smutne to wszystko. Taka beznadzieja od urodzenia i doskonała świadomość, że nic w życiu się nie osiągnie. Zero nadziei..

wolnosc slowa scena
Aktorsko Wolność słowa jest jak najbardziej ok. Można pokusić się o porównanie Hilary Swank i Michelle Pfeiffer, ale czy warto? Moim zdaniem nie.. obie zagrały świetnie, a reszta jest kwestią gustu.
Za film zabrałem się bez przekonania. Miał lecieć w tle podczas innych czynności, ale fabuła wciągnęła mnie mocniej niż się tego spodziewałem.
Oceniam na osiem. Notę podnosi inspiracja prawdziwymi wydarzeniami.

osiem

Poniżej zwiastun

 

 

Komentarze

Komentarze Disqus