„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

Powiększenie - 1966

powiekszenie

Powiększenie
,
(Blowup) - 1966;
- reżyseria: Michelangelo Antonioni;
- scenariusz: Tonino Guerra, Michelangelo Antonioni;
- wybrana obsada: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles;
- gatunek: dramat.

"Mała tragedia zawsze pomaga uporządkować sprawy"

Obejrzane jakiś czas temu.
Thomas - młody, zdolny fotograf, który jest przekonany o swojej wyjątkowości. Uważa siebie za wielkiego artystę.. a artyści są ekscentrykami - dlatego tez stara się takim być. Wykonuje mnóstwo teatralnych gestów, z pogardą odnosi się do swoich współpracowników i modelek.. Wszakże oni wszyscy są po to, by mógł realizować swoją artystyczną wizję. Tak samo zachowuje się kiedy w parku przypadkiem fotografuje parę kochanków. Nie prosił o zgodę, nie oddaje też kliszy na żądanie sfotografowanej kobiety. Sztuka, i własne ego jest na pierwszym miejscu. Podczas analizy zdjęć wykonanych w parku Thomas dostrzega coś niesamowitego. Na zdjęciach zauważa postać z bronią. Czyżby genialny instynkt Thomasa pozwolił udokumentować nie tylko spotkanie kochanków, ale także moment zbrodni?
powiekszenie scena
Powiększenie to film przede wszystkim o sztuce i jej roli w społeczeństwie. Czy artyście można więcej? Czy przeciętne zachowania są godne pogardy i liczy się tylko wyjątkowość?
Warto zastanowić się też nad samą fotografią. Zdjęcia, w przeciwieństwie od malarstwa, miały obiektywnie oddawać rzeczywistość. Czy tak jest rzeczywiście? Gloryfikowany obiektywizm okazał się nową formą autorskiej, artystycznej interpretacji rzeczywistości.

Dzieło Antonioniego bez wątpienia jest pozycją obowiązkową dla każdego filmowego maniaka. Obraz może i nie jest prosty w odbiorze, ale pozwala na wielowątkowe interpretacje.
Oceniam na osiem.
osiem
Poniżej zwiastun

 

 

Komentarze

Komentarze Disqus