"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

Pijany mistrz - 1978

pijany mistrz
Pijany mistrz,
(Jui kuen) - 1978;
- reżyseria: Woo-ping Yuen
- scenariusz: Woo-ping Yuen, Lung Hsiao, See-Yuen Ng;
- wybrana obsada: Jackie Chan, Dean Shek, Jang Lee Hwang, Siu Tin Yuen;
- gatunek: komedia, sztuki walki.

Mam kilka zaległych notek z filmów, które oglądałem z Tomaszem w poimprezowe poranki. Jedną z nich jest Pijany mistrz. Dla niektórych film kultowy, a dla innych przykład głupiego kina walki, które dominowało w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Mi seans przypomniał coś innego. Stare dobre czasy oglądania filmów na VHS. Czasy wędrowania po wsi z siatą kaset. Dzwonienie do sąsiadów i wymiana zużytych taśm. Nigdy nie było pewne na co się trafi. Tytuły były mocno przypadkowe a opisy na opakowaniach często były inwencją twórczą właścicieli kaset. To były czasy. Nie było żmudnego wybierania filmu do obejrzenia - puszczało się taśmę i była kompletna niespodzianka.
pijany mistrz scena
Pijany mistrz jest jednym z pierwszych filmów Jackie'go Chan'a - aktor pokazał w tym filmie, że poza doskonałymi umiejętnościami walki posiada talent komediowy. Aktorstwo to rzecz mocno dyskusyjna. Fabuła opowiada o krnąbrnym, ale zdolnym chłopaku, który zostaje wysłany do kontrowersyjnego mistrza walki, który ma go utemperować i nauczyć nowej techniki walki. Jest nią walka w stylu pijaka - na trzeźwo walczyć się nie da.
Nie jest to film dla każdego, ale przyznaję, że na seansie nieźle się bawiłem, ale pewnie to zasługa towarzystwa i okoliczności seansu.
Jak dla mnie film zasługuje na mocne sześć. Nie należy tej pozycji traktować na poważnie, ale warto docenić talent sportowy aktorów i kaskaderów. Mnie bawiły też dialogi. Zastanawiałem się czy to tak na poważnie, czy wszyscy sobie jaja robili. Poza tym sentyment do VHS.
szesć

Poniżej zwiastun

 

 

Komentarze

Komentarze Disqus