"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Misery - 1990

misery
Misery - 1990;
- reżyseria: Rob Reiner;
- scenariusz: William Goldman;
- wybrana obsada: James Caan, Kathy Bates;
- gatunek: thriller.

"Jestem Pana wielbicielką"
Ekranizacja powieści S. Kinga.
Paul jest znanym pisarzem. Stworzył postać Misery, która zapewniła mu sławę i dostatnie życie. Kolejne książki z serii świetnie się sprzedawały, ale Paul poczuł, że się nie rozwija i postanowił w swojej najnowszej książce uśmiercić swoją bohaterkę.
Podczas podróży z maszynopisem ma poważny wypadek i budzi się w nieznanym domu. Za oknem zamieć, on sam ma połamane nogi a jego wybawicielka okazuje się wierną fanką Misery, w tej roli fenomenalna Kathy Bates . Chyba szczęśliwie trafił.. W oczekiwaniu na odśnieżenie dróg pozwala opiekunce na przeczytanie swojego maszynopisu. Nie podejrzewa, że jej reakcja może być tak nieobliczalna. Teraz już wie, że wpadł w pułapkę, z której nie ma prostego wyjścia. Miłość potrafi być zabójczo niebezpieczna.


misery scena
Pamiętam jak pierwszy raz widziałem ten film - zrobił na mnie niesamowite wrażenie, a scena łamania nóg na stałe utkwiła mi w pamięci.
Teraz już wiem jak czuje się George R.R. Martin.. presja wydawcy, czytelników i stacji telewizyjnej, która kręci Grę o Tron. Wszyscy mają swoje oczekiwania, które mocno wpływają na wizję autora. Ponadto jest olbrzymia presja czasu - niedługo braknie materiału do ekranizacji a umowa zobowiązuje. Czy ta sytuacja się jakoś mocno różni od historii Paula? Nie sądzę.. chyba tylko ból nóg jest mniejszy..
Misery jest jednym z moich ulubionych thrillerów - zdecydowanie polecam.
Nota? Osiem plus.
osiem

Ciekawostka:
- spójrzcie na poster, który wybrałem - przypomina Lśnienie? Mi bardzo, ale nawiązań w Misery do filmu Kubricka jest więcej.

Poniżej zwiastun

 

 

Komentarze

Komentarze Disqus