"Mam krwiaka. - Żeby mieć krwiaka to trzeba mieć mózg"
Przychodzi facet do lekarza

Morderstwo pierwszego stopnia - 1995

morderstwo pierwszego stopnia - plakat
Morderstwo pierwszego stopnia,
(Murder in the First) - 1995;
- reżyseria: Marc Rocco;
- scenariusz: Dan Gordon;
- wybrana obsada: Christian Slater, Kevin Bacon, Gary Oldman, Stephen Tobolowsky;
- gatunek: dramat, sądowy, na faktach.

Alcatraz - więzienie, które miało być cudowną receptą na rosnącą przestępczość w latach trzydziestych. Więzienie na wyspie, z którego nie da się uciec, a wszelkie próby ucieczki powinny być skutecznie karane. Jak można ukarać więźnia nie zabijając go? Można wsadzić do ciasnej izolatki. To powinna być skuteczna kara. Film opowiada o więźniu, który był tak ukarany, a po opuszczeniu "lochu" zabija jednego ze swoich współwięźniów. Proces ma być tylko formalnością przed ostateczną karą, ale przypadek trafia, że sprawę dostaje młody, ambitny prawnik, który ujawnia niewygodne fakty dotyczące funkcjonowania najlepszego z więzień. Coś pominąłem? Jeden drobny szczegół.. Henri w izolatce, której wymiary są mniejsze od mojego łóżka spędził ponad 1000 dni. Tak długi, bezprawny okres izolacji musi negatywnie odbić się na psychice.
Morderstwo pierwszego stopnia jest historią opartą na prawdziwych wydarzeniach, ukazana okrutność pracowników systemu penitencjarnego pobudza wyobraźnię. Człowiek zaczyna się zastanawiać gdzie jest granica ludzkiej okrutności. Wiem, że w Alcatraz zamknięci byli groźni przestępcy, ale kara jaką dostają musi mieścić się w granicach prawa.
morderstwo pierwszego stopnia kadr
W filmie Rocco (aż dziw, że reżyser nie nakręcił nic później) na uznanie zasługuje też świetne aktorstwo. Oldman i Slater wypadli bardzo dobrze, ale to co zrobił Kevin Bacon zasługuje na największą pochwałę. Fenomenalnie zagrał i sprawił, że mam ochotę poznać inne tytuły z tym aktorem. Jego postać budzi litość, współczucie, ale też nieokreślony niepokój. Mistrzowska rola, która powinna zostać doceniona odpowiednią statuetką.
Morderstwo oceniam na dziewięć. Zdecydowanie polecam.
dziewięć
Poniżej zwiastun 

Komentarze

Komentarze Disqus