"Nie pozwolimy wam wyjść.. Smith, Wesson i ja"

Nagłe zderzenie

Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy - 1990

plakat promujący
Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy (DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp) - 1990;
- reżyseria: Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi, Bob Hathcock, Clive Pallant, Mathias Marcos Rodric, Vincent Woodcock;
- scenariusz: Alan Burnett;
- gatunek: animacja, przygodowy.

Kacze opowieści to jedna z moich ulubionych animacji z dzieciństwa. Pamiętam jak początkiem lat dziewięćdziesiątych można było je obejrzeć w sobotnie popołudnia. Program nazywał się Walt Disney Przedstawia - składał się z dwóch części: animacji (tu były między innymi kaczory) i z filmu fabularnego. Ta druga część mało mnie interesowała, ale na pierwszą faktycznie wyczekiwałem. To było coś. Nadal chętnie wracam do bajek z dzieciństwa. Były pełne humoru, przygód, przemyślanej fabuły, interesujących postaci, ale przede wszystkim lubię taką "kreskę". Współczesne animacje już nie mają tej magii. Serial Kacze Opowieści widziałem wielokrotnie, ale nie wiem czy wiecie, ale jest jeden film pełnometrażowy - Poszukiwacze zaginionej lampy. Postanowiłem sobie go przypomnieć. Film miał być zwieńczeniem serialu, ale niestety nie odniósł sukcesu finansowego. Po jego porażce Disney porzucił plany wydania pełnometrażowej Brygady RR.
Sknerus McKwacz z familią poszukuje Skarbu na pustyni. Poszukiwania zajęły mu czterdzieści lat, ale w końcu zakończyły się sukcesem. Szczęście nie trwa długo, na jeden z elementów skarbu poluje niebezpieczny czarnoksiężnik Merlock.
Co tu dużo pisać - animacja jest jedną z wielu opowieści o lampie Alladyna. Jest sporo przygód, zwrotów akcji, ale także do filmów popkultury. Jestem zaskoczony, że ta animacja obecnie jest niemal całkowicie zapomniana. Czasem czuję się jakbym wychował się na jakiejś obcej planecie - sporo moich znajomych absolutnie nie pojmuje mojej fascynacji kinem i animacjami przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.


Poszukiwacze zaginionej lampy dostają mocne osiem. Ten mój sentyment.
odirm
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Komentarze Disqus