„Słowa mówią to, czego nie pokazują obrazy, obrazy pokazują to, czego słowa nie mówią”

Perry Nodelman

Nieracjonalny mężczyzna - 2015

Poster promujący filmNieracjonalny mężczyzna (Irrational Man) - 2015;
- reżyseria: Woody Allen;
- scenariusz: Woody Allen;
- wybrana obsada: Emma Stone, Joaquin Phoenix, Parker Posey, Jamie Blackley;
- dramat, komedia.

Żaden z współczesnych reżyserów nie wywołuje u mnie tak skrajnych emocji jak Woody Allen. Są filmy, które naprawdę trafiają w moje gusta, ale wiele jest tytułów, które mnie męczą i nudzą. W myślach powstaje pytanie, czy ten "zgred" musi tak nudzić? Nieracjonalny mężczyzna zalicza się do tej drugiej puli.
Stateczny profesor filozofii postanawia zmienić swoje życie, wrzucić w nie trochę podniety i nieprzewidywalności. Romans z dwiema kobietami jest niezłym początkiem, ale jakże błahym dla tak wytrawnego umysłu.. potrzeba czegoś bardziej spektakularnego, elektryzującego i nieprzewidywalnego...
Od czasów Zbrodni i Kary Dostojewskiego wiemy, że wyrachowany, chłodny umysł człowieka inteligentnego jest skłonny do niewyobrażalnego okrucieństwa. Tak dla rozrywki i sprawdzenia swoich możliwości.. Nieracjonalny mężczyzna w tej materii nie wnosi nic nowego. Jest kolejnym dowodem, że morderstwo doskonałe kusi wielu i wydaje się być całkiem proste.. jedynym prawdziwym hamulcem jest moralność.
Motyw ten jest niesamowicie intrygujący i wielokrotnie spotykany w popkulturze, ale w wykonaniu Allena jest nużącą powtórką z rozrywki. Nie wiem czy dam się namówić na kolejny nowy film Woody'ego. Prędzej sobie coś starszego przypomnę.
Oceniam na pięć.
pięć
Poniżej zwiastun produkcji

 

Komentarze

Komentarze Disqus