"Twoje zdrowie, mała."
Humphrey Bogart

Martha Marcy May Marlene - 2011

plakat do filmuMartha Marcy May Marlene (reżyseria Sean Durkin, 2011)

Martha (Elizabeth Olsen z tych Olsen'ek) przez kilka lat żyła w sekcie, która zastępowała jej cały świat. Po ucieczce zatrzymuje się u swojej siostry i jej partnera. Próbuje na nowo ułożyć sobie życie.. ale sprawa jest o wiele trudniejsza niż jej się wydawało... niby uciekła, ale mentalnie nadal jest w środku.. nadal myśli kategoriami wpojonymi w sekcie. Nie udaje jej się przestawić.. szuka ratunku w rodzinie, ale ta nie chce, nie potrafi jej pomóc.. tak naprawdę to nawet nie mają pojęcia co przeżyła Martha.. a ona sama nie potrafi im tego opowiedzieć.. pod koniec filmu Martha mówi swojej siostrze "będziesz złą matką" - może i ma rację.. do rodzicielstwa potrzebna jest wielka cierpliwość i próba rozumienia.. a siostra w ogóle nie okazuje tych cech.
Z drugiej strony: czy można pomóc pomóc osobie, która ma całkowicie wyprany mózg? Czy da się zniwelować takie zniszczenia? Wątpię..
Obraz Durkina porusza bardzo ważny temat, ale momentami stara się niektóre kwestie tłumaczyć zbyt dosłownie, łopatologicznie.. czasem też tempo opowiadania jest zbyt wolne..
Martha Marcy May Marlene dostaje naciągane osiem.
osiem
Świetna rola Olsen oraz John'a Hawkes'a znacząco zawyżają notę..
Dziękuję za polecenie filmu.

Zwiastun

 

Komentarze Disqus