"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

Transcendencja - 2014

transcendencjaTranscendencja (Transcendence, reżyseria Wally Pfister, 2014)

Johnny Depp wciela się w rolę naukowca, który pracuje nad stworzeniem sztucznej inteligencji. Gdy zostaje postrzelony, jego żona (Rebecca Hall) postanawia skończyć dzieło jego życia i przenosi jego świadomość do komputera. Eksperyment się udaje..
Nowy Will (Depp) zaczyna swoje wirtualne życie od robienia swoich kopii zapasowych.. a później uczy się, rozwija.. dalej się uczy.. chce być wszędzie i wszystkim. Całym wszechświatem. Niesie to z sobą pozytywne efekty - medycyna molekularna, zlikwidowanie efektu cieplarnianego, chorób, przestępczości.. ale nowy świat ma bardzo wysoką cenę.. cenę naszej wolności, a nawet świadomości.
Bardzo ciekawy motyw jest w tym filmie.. Will to taki współczesny Google, który poprzez oferowanie niesamowicie przydatnych usług zbiera olbrzymią ilość danych o swoich użytkownikach. Wygoda kosztem swobody i anonimowości.. świat, który fascynuje i przeraża zarazem. Zresztą czy mamy jakąś drogę odwrotu od takiej przyszłości?
Siłą tego filmu jest niejednoznaczność.. tak naprawdę nie wiemy, czy Will jest egoistą, który chce rządzić całym światem, czy też naukowcem, który chce uleczyć ludzkość.... a czymże kieruje się Google, Facebook, Microsoft? Nie odpowiem na to pytanie, film również tego nie czyni.
W drugim planie wystąpili Cillian Murphy, Morgan Freeman oraz Paul Bettany.

Ciężko mi ocenić ten film. Świetny pomysł, fajna obsada, ale wykonanie daje wiele do życzenia. Mogło być o niebo lepiej... daję bardzo mocne siedem i mimo wszystko polecam.

siedem

Zwiastun

 

Komentarze

Komentarze Disqus