"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

Niemiłość - 2017

Szymon Szostok

niemilosc

Niemiłość,
(Nelyubov) - 2017;
- reżyseria: Andriej Zwiagincew;
- scenariusz: Oleg Negin, Andriej Zwiagincew;
- wybrana obsada: Maryana Spivak, Aleksey Rozin, Matvey Novikov;
- gatunek: dramat.

Zwiagincew ma wielki talent do pokazywania problemów współczesnych Rosjan. W zasadzie to nie tylko Rosjan bo wymowa jego filmów jego uniwersalna.
Tym razem serwuje na kameralny dramat o rozwodzącym się małżeństwie, którego jedyny syn zaginął. Niby nic nadzwyczajnego, ludzie się rozwodzą, dzieci znikają. Takie rzeczy się zdarzają, ale spójrzcie na tytuł tego filmu. Jak wiele nam mówi jeszcze przed seansem. Wiemy, że nie będzie w tym filmie miłości, emocji. Można było nazwać film obojętność, ale nie pasowałoby do fabuły. Obojętność nie musi być czymś złym. Natomiast niemiłość sugeruje, że czegoś nie ma, a być może powinno być.
Małżonkowie nie darzą się uczuciem, w zasadzie nigdy tego uczucia nie mieli, dlatego też oboje uciekają do innych związków. Czy tam znajdą miłość? Trudno odpowiedzieć. Może tak, a może tylko potrzebują zmiany. Jest też ich syn. Przeważnie podczas rozwodów rodzice toczą bój o dziecko. Tak jest i tutaj - z tą małą różnicą, że oboje chcą zepchnąć obowiązek na kogoś innego. Ten rodzaj niemiłości jest smutny i bardzo niepokojący. Skoro rodzice nie kochają swojego dziecka to czy w ogóle jest miejsce w relacjach na miłość? A może każdy jest coraz bardziej nastawiony na siebie, angażuje się w związki z wygody, pragnienia zaspokojenia potrzeb (seksualnych, finansowych, społecznych) - w miejsce uczuć wchodzi chłodna kalkulacja.
Brak emocji widać też po policji i ekipy poszukującej dziecka. Wykonują swoje zadania systematycznie i bez emocji. Dzieci przecież uciekają, a jak uciekają to się ich szuka. Byle tylko nie robić zbędnej papierologii.

 

Czytaj więcej

Skarbonka - 1986

Szymon Szostok

skarbonka

Skarbonka,
(The Money Pit) - 1986;
- reżyseria: Richard Benjamin;
- scenariusz: David Giler;
- wybrana obsada: Tom Hanks, Shelley Long, Alexander Godunov, Maureen Stapleton, Joe Mantegna;
- gatunek: komedia.

Jeden z tych filmów, które jako dzieciak uwielbiałem oglądać. Ostatnio pisałem, że wszyscy za bardzo jesteśmy nastawieni na nowości i trzeba sobie przypominać coś starszego, często lepszego niż filmy, książki wydane po 2010 roku.
Walter i Anna okazyjnie kupują wielki dom. Są bez kasy, ale wierzą, że z pozytywnym nastawieniem uda im się stworzyć w nowym miejscu szczęśliwą rodzinę. Dom okazuje się być w ciut gorszym stanie niż zachwalała sprzedawczyni. Można powiedzieć, że tylko drzewa w ogrodzie nie wymagają remontu, w zasadzie to nie można - ich trwałość można porównać do powitalnych iglaków z finałowego odcinka Alternatyw 4.

 

Czytaj więcej

Wieczór gier - 2018

Szymon Szostok

wieczor gier

Wieczór gier,
(Game Night) - 2018;
- reżyseria: John Francis Daley, Jonathan Goldstein;
- scenariusz: Mark Perez;
- wybrana obsada: Jason Bateman, Rachel McAdams, Kyle Chandler, Billy Magnussen, Lamorne Morris, Kylie Bunbury, Jesse Plemons, Michael C. Hall;
- gatunek: komedia.

Jeden z tych filmów, na które się idzie trochę przypadkiem a podczas seansu dają dużo więcej satysfakcji niż topowe produkcje.
Grupa znajomych uwielbia się spotykać na wieczory z grami. Dobre jedzenie, alkohol i gry, które mocno jednoczą grupę. Coś co mega lubię i trochę teraz mi brakuje, ale nie o mnie teraz. O filmie. Najbliższy wieczór zapowiada się mocno nietypowo. W mieście pojawia się brat jednego z graczy i zaprasza na rozgrywkę do siebie. Nowe miejsce gry to nie jedyna zmiana. Ma to być gra, która całkowicie różna od znanych rozgrywek. Kalambury, scrabble to rozgrywka dla nudziarzy. Scenariusz gry zakłada, że jeden z gości zostanie porwany, a pozostali goście mają za pomocą przekazanych wskazówek jak najszybciej odnaleźć porwanego.

 

Czytaj więcej

Botoks - 2017

Szymon Szostok

botoks

Botoks - 2017;
- reżyseria: Patryk Vega;
- scenariusz: Patryk Vega;
- wybrana obsada: Olga Bołądź, Agnieszka Dygant, Katarzyna Warnke, Marieta Żukowska, Janusz Chabior, Sebastian Fabijański, Piotr Stramowski, Tomasz Oświeciński, Grażyna Szapołowska;
- gatunek: komedia, thriller (wg Filmweb)

Jeden z największych komercyjnych sukcesów polskiego kina w 2017 roku. Film, który już przed swoją premierą budził spore kontrowersje. Miał, według zapowiedzi reżysera, obnażyć wszelkie przypadłości polskiej służby zdrowia.
W końcu obejrzałem to dzieło... i żałuję. Można było obejrzeć coś bardziej wartościowego - chociażby kilka odcinków telenowel dokumentalnym w klimacie Dlaczego Ja.
Film zaczyna się bardzo źle. Kilka scenek, które są niby ekranizacjami najbardziej żenujących dowcipów o pogotowiu, w tle łupiąca muzyka i dialogi, których nikt nie rozumie. Później jest minimalnie lepiej, widać, że Vega próbuje zawiązać jakąś fabułę, ale zdecydowanie mu to nie wychodzi. Zamiast historii mamy zlepek przypadkowych scen, których poziom jest bliski dna.. a czasem i niższy.

 

Czytaj więcej

Madame - 2017

Szymon Szostok

madame

Madame - 2017;
- reżyseria: Amanda Sthers;
- scenariusz: Amanda Sthers;
- wybrana obsada: Toni Collette, Harvey Keitel, Rossy de Palma, Michael Smiley, Tom Hughes, Violaine Gillibert, Joséphine de La Baume;
- gatunek: dramat, komedia.

Jak to w komediach francuskich bywa, wszystko zaczyna się niewinnie. Uroczy, zamożny dom i kolacja dla dwunastu znamienitych gości. Wtem nieoczekiwanie zjawia się syn gospodarza. Bezrobotny pisarz, alkoholik, ale ponoć ma też jakieś wady. Kolacja na trzynaście osób przyniesie pecha dlatego też gospodyni wpada na szatański pomysł - przy stole usiądzie też jedna ze służących. Maria nadaje się idealnie, ma tylko siedzieć cicho, niewiele jeść i uważać z alkoholem. Plan doskonały. Nawet za bardzo - nikt przecież nie mógł przewidzieć, że jeden z gości się w niej zakocha.

 

Czytaj więcej

Rodzina Soprano - sezon 1

Szymon Szostok

rodzina soprano s 1

Rodzina Soprano,
(The Sopranos);
- twórcy: David Chase;
- HBO, sezon 1, 1999,
- wybrana obsada: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Tony Sirico;
- gatunek: dramat, kryminał.

Tak się złożyło, że wszyscy ostatnio piszą o nowych serialach Netflix'a - zachwycając się ich poziomem. Liczą się tylko nowości, a wielu zapomina, że kino ma ponad sto lat, a znakomite seriale telewizyjne możemy oglądać od kilkudziesięciu lat. Nie samymi nowościami człowiek żyje. Swoją drogą to przerażające jak ludzie korzystający z kultury mają krótką pamięć. Liczy się tylko to co tu i teraz. Nie wiem czy wiecie, ale pracuję w bibliotece i ten trend parcia na nowości jest mocno widoczny. Ludzie, zwłaszcza młodzi, zapominają o tym, że przed kilkoma laty również były świetne dzieła kultury. Dlatego też, odcinając się od nowości, będę starał się też tu więcej pisać o tym co jest ciut starsze. Przynajmniej spróbuję.
Zaczynam od pierwszego sezony jednego z bardziej kultowych seriali przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych - mowa oczywiście o Rodzinie Soprano. Kilka lat temu miałem podejście do tego serialu, ale z przyczyn niekoniecznie mi znanych porzuciłem ten tytuł. Przez lata chciałem nadrobić, ale bezustanne parcie za nowościami skutecznie mi w tym przeszkadzało.

 

Czytaj więcej

Czwarta władza - 2017

Szymon Szostok

czwarta wladza

Czwarta władza,
(The Post) - 2017;
- reżyseria: Steven Spielberg;
- scenariusz: Liz Hannah, Josh Singer;
- wybrana obsada: Meryl Streep, Tom Hanks, Sarah Paulson, Bob Odenkirk, Bruce Greenwood;
- gatunek: dramat, na faktach.

Zanim wybuchła Afera Watergate miała miejsce wielka konfrontacja pomiędzy władzą a prasą. Tłem tych wydarzeń była wojna w Wietnamie.. ale może po kolei.
The Times rozpoczyna publikację tajnych dokumentów, które są dowodem iż amerykańskie rządy przez wiele lat okłamywały społeczeństwo w sprawie wietnamskiego konfliktu.Rządowa administracja powinna się zawalić, ale stoi mocno, a The Times dostaje zakaz kolejnych publikacji. Jest to próba nałożenia kagańca wolnym (ale czy niezależnym) mediom. Akcja filmu nie toczy się jednak w Times'ie lecz w Washington Post, który rozpaczliwie szuka własnej ścieżki na prasowym rynku. Gdy dostaje kopie tajnych dokumentów (raport McNamary) staje przed trudnym wyborem. Publikować (pomimo zakazu dla Times'a) czy też przemilczeć temat. Decyzja może mieć kluczowy wpływ na kształt rynku mediów w USA, ale także może sprawić, że gazeta, która jest w trakcie giełdowego debiutu, zostanie bez inwestorów i zniknie z rynku. Jest w tym wiele patosu, ale gdzieś w tle jest jeszcze pragnienie by z lokalnego dziennika stać się opiniotwórczym tytułem.

 

Czytaj więcej

Czerwona Jaskółka - 2018

Szymon Szostok

czerwona jaskolka

Czerwona Jaskółka,
(Red Sparrow) - 2018;
- reżyseria: Francis Lawrence;
- scenariusz: Justin Haythe;
- wybrana obsada: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts, Charlotte Rampling, Mary-Louise Parker, Jeremy Irons;
- gatunek: thriller, szpiegowski.

Staram się powrócił do pewnego rytmu w moim życiu. Jednym z ważnych elementów jest długi sobotni poranek. Czas, którym w 100 procentach sam sobie dysponuję. Czasem jest to czas spędzony w necie, czasem na sprzątaniu, a czasem na kinie. Najczęściej mieszanka. Jest to czas, w którym wolę być sam - to pozwala zebrać mi myśli i uspokoić emocje. Dziś miałem taki poranek i poszedłem na Czerwoną Jaskółkę.
Kojarzycie bondowską serię? Oczywiście, że tak. Agent 007, który ratuje świat. O nim wiemy wszystko, ale skąd biorą się jego partnerki? Piękne kobiety radzieckiego, później rosyjskiego wywiadu? Na to pytanie pośrednio odpowiada nam ten film. Jaskółki to starannie szkoleni młodzi agenci (przeważnie kobiety), którzy w celu realizacji misji mają używać wszystkich dostępnych środków. Nie chodzi tu o mordowanie czy też włamania. Głównym ich narzędziem jest doskonalona umiejętność manipulacji. Seks jest tu jedną ze standardowych metod działania. Dominika nie planowała być agentką, marzyła o karierze na w tańcu na lodzie, ale "wypadek" podczas występu sprawił, że jej życie całkowicie się załamało. Pomocną rękę wyciąga do niej pracujący w wywiadzie wuj. Dominika ma uwieść i podmienić telefon pewnego biznesmena. Sytuacja trochę wymyka się spod kontroli, a dziewczyna całą sobą wpada w sidła rosyjskiego wywiadu.

 

Czytaj więcej

Jaskiniowiec - 2018

Szymon Szostok

jaskiniowiec

Jaskiniowiec,
(Early Man) 2018;
- reżyser: Nick Park;
- scenariusz: Mark Burton, John O'Farrell;
- gatunek: animacja, komedia, przygodowy.

Przyznam, że wielokrotnie obejrzany w kinie zwiastun tej animacji pozytywnie mnie nastawił do tego filmu. Gdy tylko pojawił się na ekranach udałem się na seans. Pierwsze co mnie zaskoczyło to całkowicie pusta sala kinowa. Już to nie najlepiej wróżyło. Może jednak zwiastun nie przekonał rodziców by zabrali swoje pociechy?
Fabuła dzieje się dawno, dawno temu, za siedmioma... wróć.. w dolinie. Plemię jaskiniowców niczym typowa, niezbyt rozgarnięta rodzina żyje sobie spokojnie polując na króliki. Większa zwierzyna całkowicie wykracza poza ich możliwości współpracy. Pewnego dnia zostają zaatakowani przez obcy lud. Jest to cywilizacja brązu. Inteligentniejsi, sprytniejsi, bardziej zorganizowani i inne bzdety. Do tego momentu animacja jeszcze była ciekawa i trzymała się kupy. Czyli jakieś dziesięć minut. Później scenarzyści postanowili zaszaleć i kompletnie przeholowali. Postanowili zderzenie cywilizacji sprowadzić do meczu piłki nożnej. Jeden mecz ma zdecydować kto będzie mógł zatrzymać piękną dolinę. Dalszej części łatwo się tu domyślić. Całe otoczenie, budowę świata sprowadzili do kopania szmaty.

 

Czytaj więcej

Impersonalni - sezon 5 - ostatni

Szymon Szostok

person of interest s 5

Impersonalni, 
(Person of Interest);
- twórcy: Jonathan Nolan;
- sezon 5, 2016, CBS;
- wybrana obsada: Jim Caviezel, Michael Emerson, Kevin Chapman, Amy Acker, Sarah Shahi;
- gatunek: kryminał, thriller.

Jeden z moich ulubionych seriali dokończył żywota. Pamiętam, że pierwsze sezony mocno mi przypadły do gustu, ale później temat zaczął się wyczerpywać. Gdzieś byłem znudzony już tym tytułem i dlatego finałowy sezon sporo musiał poczekać na obejrzenie.
Pozwólcie, że przypomnę o czym jest ten serial. Mamy niedaleką przyszłość istnieje supermaszyna (sztuczna inteligencja), która ma dostęp do wszystkich kamer i mikrofonów świata. Dzięki temu może z dużym prawdopodobieństwem przewidywać akty terroru. Pierwotnie miała właśnie służyć do walki z terroryzmem. Szybko jednak się okazuje, że potrafi też przewidywać przestępstwa mniejszego kalibru. Dla rządzących nie mają one znaczenia, ale twórca maszyny postanawia zatrudnić zespół, który próbowałby zapobiegać tym pospolitym morderstwom. Tak wyglądał początek serialu, z czasem wątków pojawiło się więcej, ale kluczowym okazało się pojawienie konkurencyjnej superinteligencji. Nowa maszyna ma całkiem inne cele, ma służyć kreowaniu lepszego świata z pominięciem praw jednostki. Straty w ludziach muszą wystąpić. Finałowy sezon skupia się na walce tych dwóch supermaszyn. Starszy model ma wbudowany moduł, który można nazwać sumieniem, natomiast SAMARYTANIN (nowa SI) nie ma żadnych hamulców. Ma dostęp nie tylko do kamer, ale także do wszystkich baz danych. Stara się rozbudować swoją wiedzę poprzez takie kreowanie wydarzeń, które zmuszą wszystkich ludzi do oddawania próbek DNA. SAMARYTANIN chce posiadać wiedzę absolutną.

 

Czytaj więcej