"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Enola Holmes - 2020

Szymon Szostok

enola holmes

Enola Holmes;
- reżyseria: Harry Bradbeer;
- scenariusz: Jack Thorne;
- wybrana obsada: Millie Bobby Brown, Henry Cavill, Sam Claflin, Helena Bonham Carter, Louis Partridge, Fiona Shaw;
- kategoria: ekranizacja, Netflix, przygodowy, familijny, kryminał.

Enola, siostra słynnego detektywa, mieszka razem ze swoją matką. W dniu szesnastych urodzin odkrywa, że jej matka zniknęła, a wszelkie przesłanki wskazują na to, że zniknięcie było od dłuższego czasu planowane. Zresztą Pani Holmes nigdy niczego nie pozostawiała przypadkowi. Enola nie zastanawiając się długo postanawia wyruszyć w podróż w poszukiwaniu rodzicielki, ale zanim ją odnajdzie musi rozmówić się z braćmi chcącymi ją umieścić w szkole z internatem. Przygoda czy dobre wychowanie? To prawdziwe dylematy. Czegóż to nie mamy w tym filmie. Znakomitą obsadę, zmieniające się lokacje, spora dawka akcji i przyzwoity zarys scenariusza, a do tego realizacja na naprawdę wysokim poziomie.. wisienką na torcie może być główna bohaterka zwracająca się bezpośrednio do widza.. to brzmi jak przepis na sukces. Niestety film wyprodukował Netflix, a ta stacja nawet najlepsze pomysły potrafi spieprzyć.
Zacznijmy od zagadki kryminalnej.. albo nie - bo takiej tu nie znajdziecie. Enola ma przygody, ale zagadki brak.

 

Czytaj więcej

Uczciwy złodziej - 2020

Szymon Szostok

uczciwy zlodziej

Uczciwy złodziej,
(Honest Thief) - 2020;
- reżyseria: Mark Williams;
- scenariusz: Steve Allrich, Mark Williams;
- wybrana obsada: Liam Neeson, Robert Patrick, Jai Courtney, Kate Walsh, Jeffrey Donovan, Anthony Ramos;
- kategoria: akcja, thriller.

Tom przez kilka lat napadał na banki. Skoków nie było zbyt wiele, ale nigdy służby nie natrafiły na ślad pozwalający na złapanie złodzieja. Pewnego dnia Tom się zakochuje i postanawia zerwać z nałogiem (skoki) i zacząć dobre życie. Bo rozpocząć nowy start dzwoni do FBI i przedstawia propozycję, że odda wszystkie pieniądze, wyjawi szczegóły skoków, a w zamian oczekuje dużego złagodzenia kary... trzyma się kupy? No nie bardzo.. mógł oddać kasę (wysłać pocztą) i spokojnie sobie żyć.

 

Czytaj więcej

Pan Jangle i świąteczna podróż - 2020

Szymon Szostok

pan jangle swiateczna podroz

Pan Jangle i świąteczna podróż,
(Jingle Jangle: A Christmas Journey) - 2020;
- reżyseria: David E. Talbert;
- scenariusz: David E. Talbert;
- wybrana obsada: Forest Whitaker, Madalen Mills, Keegan-Michael Key, Anika Noni Rose, Phylicia Rashad, Ricky Martin;
- kategoria: świąteczny, familijny, musical, Netflix.

Jeronicus Jangle jest legendarnym twórcą zabawek. Odnosi wielkie sukcesy. Ma piękny sklep, talent i pomysł na kolejne nowe zabawki. Wszystko pięknie gra, aż do momentu zdrady. Młody asystent kradnie księgę z pomysłami i ucieka z nową niemal żywą lalką (Ricky Martin). Świat Jangle'a się zawalił. Żona niedługo później umiera, sklep podupada, a on sam przestał wierzyć w swój talent. Po latach za sprawą wizyty wnuczki sytuacja może się zmienić...
Czytając opis tego filmu liczyłem na dzieło w stylu Hugo i jego wynalazek, ale już po pierwszych scenach wiedziałem, że nie będzie dobrze.. w scenerii i na ludziach widziałem za dużo kolorów. Kto wymyślił te kolorowe wdzianka? A później było już gorzej. Aktorzy zaczęli śpiewać i tańczyć... a ja biłem się z myślami - wyłączyć czy liczyć, że będzie lepiej... im dalej tym gorzej.. więcej kolorów, więcej tańców rodem z Bollywood, a do tego doszła magia i naiwne przesłanie, że wiara działa cuda.. wiecie, robicie sobie robota, mechanicznego, ale on nie będzie działać dopóki wszyscy obecni wokół niego nie uwierzą, że działa a potem będzie latać.. i ludzie też będą latać.. i tańczyć... totalna groteska. Albo mechanika albo czary - pewnych elementów nie powinno się mieszać.

 

Czytaj więcej

Misja Greyhound - 2020

Szymon Szostok

misja greyhound

Misja Greyhound,
(Greyhound) - 2020;
- reżyseria: Aaron Schneider;
- scenariusz: Tom Hanks;
- wybrana obsada: Tom Hanks, Elisabeth Shue, Stephen Graham, Manuel Garcia-Rulfo, Tom Brittney;
- kategoria: dramat, wojenny, ekranizacja, okręty.

Scenariusz napisał Tom Hanks. A sama historia jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Druga Wojna Światowa, z Ameryki wyrusza konwój wsparcia dla Europy. Początkowo jest eskortowany przez lotnictwo, ale później musi bez wsparcia przepłynąć Atlantyk. A tam grasują niemieckie okręty podwodne. W konwoju bierze udział kilka jednostek wojennych, ale ich możliwości są mocno ograniczone. Film opowiada o kapitanie jednego z tych okrętów. Praktycznie cała akcja to morskie walki. Jest napięcie, piękne efekty, przyzwoity Tom Hanks i spory niedosyt.

 

Czytaj więcej

Poznajmy się jeszcze raz - 2019

Szymon Szostok

poznajmy sie jeszcze raz

Poznajmy się jeszcze raz,
(La belle époque) - 2019;
- reżyseria: Nicolas Bedos;
- scenariusz: Nicolas Bedos;
- wybrana obsada: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier, Fanny Ardant, Pierre Arditi;
- kategoria: francuskie, Pathe, komedia, dramat.

Victor nie rozumie współczesnego świata. Stroni od telefonów komórkowych, internetu, socjal media. Odrzuca to wszystko twierdząc, że w życiu istotne są rzeczy prawdziwe, namacalne, realne. Jego nieufność potęguje fakt, iż w gazecie stracił pracę rysownika. Zmienia się formuła i tytuł będzie ukazywał się tylko elektronicznie, a tam brak miejsca na rysunki.
Jego żona uważa, że Victor dziwaczeje i mentalnie jest już w grobie. Kobieta chce mocniej żyć i dlatego porzuca męża dla kochanka, który bardziej odnajduje się we współczesności.

 

Czytaj więcej

Diabeł wcielony - 2020

Szymon Szostok

diabel wcielony

Diabeł wcielony,
(The Devil All the Time) - 2020;
- reżyseria: Antonio Campos;
- scenariusz: Paulo Campos, Antonio Campos;
- wybrana obsada: Tom Holland, Robert Pattinson, Mia Wasikowska, Bill Skarsgård, Riley Keough, Jason Clarke, Sebastian Stan, Haley Bennett;
- kategoria: thriller, ekranizacja, dramat, Netflix.

Pierwszy film obejrzany w 2021 roku.
Prowincjonalne mieściny gdzieś w Ohio. Powojenna rzeczywistość, w której pełno bogobojnych ludzi, ale także osób, które szukają naiwnych, których będzie można wykorzystać. Bo mamy tu kaznodziejów (w zasadzie dwóch), którzy nie mają skrupułów by czerpać prywatne korzyści kosztem innym. Może to być budowanie własnej pozycji opierając się na kłamstwie, ale także zwykłe wykorzystywanie dziewcząt, które chcą być bliżej boga.. jest też małżeństwo, które lubi robić zdjęcia przypadkowo napotkanym autostopowiczom. Niby nic strasznego, może warto dodać, że dla fotografowanych to zawsze jest ostatnia sesja w życiu?

 

Czytaj więcej

Telefon towarzyski - 1959

Szymon Szostok

telefon towarzyski

Telefon towarzyski,
(Pillow Talk) - 1959;
- reżyseria: Michael Gordon;
- scenariusz: Maurice Richlin, Stanley Shapiro;
- wybrana obsada: Doris Day, Rock Hudson;
- kategoria: komedia romantyczna.

Pierwszy, a zarazem ostatni. Seans rozpocząłem pod koniec 2020 roku i skończyłem kilka minut po północy. Tak, macie mnie - nie oglądałem sylwestra marzeń..

Jan i Brad się nie znają, a pomimo to nie darzą się sympatią. To wszystko z powodu telefonu. Mieszkają w różnych miejscach, ale mają przydzielony jeden numer telefonu. Kulturalni ludzie mogliby się omówić zasady funkcjonowania w tej sytuacji, ale Brad to niepoprawny kobieciarz, który cały czas zajmuje linię. Ian to dziewczyna z zasadami, która potrzebuje telefonu do pracy. Sytuacja mogłaby trwać wiecznie gdyby Brad przypadkiem nie poznał Ian. Mężczyzna postanawia grać przed dziewczyną chłopaka z prowincji.

 

Czytaj więcej

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię - 2019

Szymon Szostok

slynny najazd niedzwiedzi na sycylie

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię,
(La fameuse invasion des ours en Sicile) - 2019;
- reżyseria: Lorenzo Mattotti;
- scenariusz: Thomas Bidegain, Jean-Luc Fromental;
- kategoria: animacja, adaptacja, Pathe, europejskie.

Ostatnia animacja obejrzana w 2020 roku. Ogólnie to ten rok u mnie nie należał do animacji - zaledwie kilka obejrzanych tytułów (aż 4). Może ten rok będzie łaskawszy i nie mam tu na myśli nowych produkcji.

Istnieją sobie dwa światy. Świat niedźwiedzi żyjących sobie spokojnie w górach. I świat ludzi rezydujących w dolinie. Oba światy wzajemnie się nie znają - żyją obok w zasadzie sobie nie szkodząc. Sytuacja się zmienia gdy niedźwiedzie postanawiają zejść w doliny. Oczywiście w pokojowych warunkach. Pytanie czy ludzie o tym wiedzą? A jeśli wiedzą to co zrobią z tą wiedzą?

 

Czytaj więcej

Kod Dedala - 2019

Szymon Szostok

kod dedala

Kod Dedala,
(Les Traducteurs) - 2019;
- reżyseria: Régis Roinsard;
- scenariusz: Régis Roinsard, Romain Compingt;
- wybrana obsada: Lambert Wilson, Olga Kurylenko, Riccardo Scamarcio, Sidse Babett Knudsen, Eduardo Noriega, Alex Lawther, Anna Maria Sturm;
- kategoria: thriller, europejskie.

Kod Dedala to seria bardzo popularnych książek. Pragnący zachować anonimowość autor właśnie zakończył trzeci tom. Zapowiada się kryminalny bestseller. Wydawca książki chce by została jednocześnie wydana na kilku rynkach wydawniczych, pozwoli to zminimalizować straty związane z piractwem i z wyjawieniem finałowej intrygi. Wynajmuje dziewięciu tłumaczy i zamyka ich w luksusowym bunkrze. Mają świetne warunki do pracy - odcięci od świata, mają przełożyć finałowy tom cyklu. Pomimo bardzo rygorystycznych środków bezpieczeństwa fragment książki zostaje opublikowany w sieci, a publikujący haker żąda wysokiego haraczu. Wydawca ma przelać kilkadziesiąt milionów euro, jak tego nie zrobi to kolejne fragmenty trafią do Internetu.

 

Czytaj więcej

Bosch - sezon 5

Szymon Szostok

bosch s 5

Bosch,
- sezon 5, 2019;
- twórcy: Michael Connelly, Eric Ellis Overmyer;
- wybrana obsada: Titus Welliver, Troy Evans, Jamie Hector, Lance Reddick, Amy Aquino, Scott Klace, Madison Lintz, DaJuan Johnson, Gregory Scott Cummins, Paul Calderon, Linda Park, Mason Dye, Ryan Hurst, Chris Vance;
- kategoria: Amazon, dramat, kryminał.

Rok 2020 to dla mnie powrót do seriali. Nadrobiłem The Wire i systematycznie kontynuuję oglądanie Bosch - to jest o tyle istotne, że oba seriale mają sporo elementów wspólnych.
Piąty sezon Bosch to w zasadzie trzy dobrze rozbudowane wątki. Harry bierze udział w śledztwie dotyczącym lewego obrotu lekami. Pozornie prosta sprawa szybko się gmatwa, a Bosch ląduje bez wsparcie w obozie grupy organizującej przestępczy proceder. Drugim wątkiem jest stara sprawa. Prokuratura bada jedną z pierwszym spraw Bosch'a. Pojawiły się nowe poszlaki, które sugerują iż policja manipulowała dowodami. Wiecie kto jest głównym oskarżonym? Trzecim głównym wątkiem jest śledztwo Edgar'a w sprawie zabójstwa jednego z informatorów. Wiele wskazuje na to, że sprawa była zaplanowana i że są w nią zamieszani funkcjonariusze. Ten wątek nie znalazł finału w tym sezonie, więc jest szansa, że będzie podstawą szóstego sezonu.

 

Czytaj więcej