"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

Mayday - 2019

Szymon Szostok

mayday

Mayday - 2019;
- reżyseria: Sam Akina;
- scenariusz: Sam Akina, Jules Jones;
- wybrana obsada: Piotr Adamczyk, Anna Dereszowska, Weronika Książkiewicz, Adam Woronowicz, Andrzej Grabowski;
- kategoria: kino polskie, komedia.

Miałem sobie zrobić przerwę od współczesnego polskiego kina, ale nie zawsze dotrzymuję słowa. I proszę się z tym liczyć ;p Na mój ekran trafił Mayday.. No więc tak.. nie polecam.. i na tym mógłbym skończyć notę.. i dopisać, że tylko dla fanów Adamczyka - sam się do nich nie zaliczam.. powiem więcej - cholernie mnie drażni na ekranie.. no i może dla fanów Woronowicza? Aktor kolejny raz pokazał, że potrafi znakomicie zagrać, ale niektórych tytułów nawet Woronowicz nie uratuje.

 

Czytaj więcej

Dzielnica Lakeview - 2008

Szymon Szostok

dzielnica lakeview

Dzielnica Lakeview;
(Lakeview Terrace) - 2008;
- reżyseria: Neil LaBute;
- scenariusz: David Loughery, Howard Korder;
- wybrana obsada: Samuel L. Jackson, Regine Nehy, Patrick Wilson;
- kategoria: dramat, thriller.

Młode małżeństwo wprowadza się do wymarzonego domu w dobrej dzielnicy. Piękny dom, basen, zapierający dech w piersiach widok i sąsiad policjant. Zapowiada się sielankowe życie.. sąsiad okazuje się życiowym tyranem, który ustawia pod siebie swoją rodzinę, znajomych z pracy i sąsiadów. Krzywo zaparkujesz to wystawi Ci mandat, zostawisz niedopałek papierosa na ulicy to zrujnuje Ci życie.. relacje pomiędzy sąsiadami są napięte, ale początkowo mieszczą się w granicach praca... Policjant (bardzo dobry Jackson) z czasem czuje się coraz pewniej i zaczyna przekraczać wszelkie granice.. to musi się skończyć ostrą konfrontacją.
W tle mamy konflikty rasowe. Czarny policjant i międzyrasowe małżeństwo, a także olbrzymi pożar powoli docierający do Lakeview.

 

Czytaj więcej

Trup - 2012

Szymon Szostok

trup

Trup,
(El Cuerpo) - 2012;
- reżyseria: Oriol Paulo;
- scenariusz: Oriol Paulo, Lara Sendim;
- wybrana obsada: Hugo Silva, Belén Rueda, José Coronado, Aura Garrido, Juan Pablo Shuk;
- kategoria: thriller, hiszpańskie.

Zachwycony Contratiempo (2016) postanowiłem sprawdzić inne tytuły Paulo. Na pierwszy ogień (być może jedyny) poszedł Trup z 2012 roku.
W miejskiej kostnicy dochodzi do niecodziennego wydarzenia. Znikają zwłoki kobiety zmarłej na zawał serca, a spanikowany strażnik ucieka z obiektu. Czy kobieta ożyła, czy też ktoś ukradł zwłoki? Policja prowadzi dochodzenie, a pracę musi zacząć od poinformowania męża kobiety. A ten jest dziwnie spokojny... funkcjonariusze zaczynają podejrzewać, że śmierć zaginionej mogła nie być naturalna, że może jej zniknięcie jest próbą zatarcia śladów..

 

Czytaj więcej

Prawo ulicy sezon 2

Szymon Szostok

prawo ulicy s 2

Prawo ulicy,
(The Wire);
- twórcy: David Simon;
- HBO, sezon 2, 2003
- wybrana obsada: Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Domenick Lombardozzi, Clarke Peters, Michael Kenneth Williams, Jim True-Frost, Frankie Faison, Corey Parker Robinson, J.D. Williams, Idris Elba, Lawrence Gilliard Jr., Paul Ben-Victor, Chris Bauer, Pablo Schreiber, James Ransone;
- kategoria: dramat, kryminał.

Powrót do lekko wiekowych seriali trwa w najlepsze... nadrobiłem Soprano, zacząłem kilka innych tytułów i przyszła też kolej na kolejne sezony The Wire. Wracam do tego serialu dziesięć lat po obejrzeniu pierwszego sezonu. I tu ciekawostka, pomimo iż minęło tak wiele czasu cały czas miałem w głowie niektóre sceny z pierwszej serii.. to musi o czymś świadczyć.
Drugi sezon przenosi nas do dzielnicy portowej.

 

Czytaj więcej

Gangs of London - sezon 1

Szymon Szostok

gangi londynu s 1

Gangs of London,
- twórcy: Gareth Evans, Corin Hardy, Xavier Gens;
- Sky, sezon 1, 2020;
- wybrana obsada: Joe Cole, Lucian Msamati, Paapa Essiedu, Sope Dirisu, Michelle Fairley, Pippa Bennett-Warner, Brian Vernel, Orli Shuka, Colm Meaney, Valene Kane, Ray Panthaki, Jing Lusi;
- kategoria: kryminał, akcja, dramat, brytyjskie.

Serialowe odkrycie roku.
Współczesny Londyn. Miasto wielokulturowe, które znakomicie się rozwija. Rozwija się również strefa mniej oficjalna. Gangi podzieliły między siebie miasto i żyją w trudnym, ale jednak pokojowym kompromisie. Wszystko do momentu. Zostaje zamordowany Finn Wallece'a - człowiek, który pogodził gangi i zagwarantował olbrzymie zyski z handlu nieruchomości. Jego śmierć sprawia, że miasto zaczyna wrzeć. Oliwy do ognia dolewa jego syn, który próbując pomścić ojca podejmuje szereg błędnych decyzji.
Kto mógł zabić Finn'a? Komu zależy na destabilizacji układu? Wielu próbuje się dowiedzieć, ale prawda ma znaczenie tylko dla niektórych. Liczy się walka o wpływy. Grupy rozpoczynają ostro ze sobą walczyć, a wokół rodziny Finn'a pojawia się policjant pod przykrywką.

 

Czytaj więcej

Pan T. - 2019

Szymon Szostok

pan t

Pan T.,
- reżyseria: Marcin Krzyształowicz;
- scenariusz: Marcin Krzyształowicz, Andrzej Gołda;
- wybrana obsada: Paweł Wilczak, Sebastian Stankiewicz, Maria Sobocińska, Wojciech Mecwaldowski, Jacek Braciak;
- kategoria: kino polskie, dramat.

Wiecie, miałem na ten tytuł iść do kina. Relacje z planu zapowiadały piękny film... nie udało się.. dopiero po czasie udało obejrzeć się na małym ekranie.
I tak, jest to piękny film. Niektóre ujęcia, sceny są przepiękne.. znakomicie też gra Paweł Wilczak. Szkoda tylko, że opowiedziana historia już piękna nie jest. Jest to swoista opowieść reżysera o Tyrmandzie, składająca się z pięknych scen, którym brak myśli przewodniej.
Widzimy Pana T., który chodzi po mieście, Pana T., który ma różne relacje z kobietami.. Pana T., który marznie w mieszkaniu... i w końcu Pana T., który ma kryzys twórczy... Wiele razy Pan T. zmaga się z szarą codziennością.. co z tego zmagania wyniki? Nie wiem.. albo, co niewykluczone, nie zrozumiałem przesłania, fabuły filmu.

 

Czytaj więcej

Przykładny obywatel - 2019

Szymon Szostok

przykladny obywatel

Przykładny obywatel,
(Cold Pursuit) - 2019;
- reżyseria: Hans Petter Moland;
- scenariusz: Frank Baldwin;
- wybrana obsada: Liam Neeson, Laura Dern, Tom Bateman, Tom Jackson, Domenick Lombardozzi;
- kategoria: remake, dramat, akcja.


Pisząc recenzję o Obywatelu roku sugerowałem, że pewnie do tego filmu wrócę, nie sądziłem jednak, że wrócę do tej historii w formie amerykańskiego remake'u. Po cholerę amerykanie próbują poprawiać rzeczy niemal doskonałe? Oglądanie filmów z napisami jest naprawdę łatwe.. niech spróbują.
Chyba już znacie mój stosunek do tej produkcji..
Facet, który na co dzień zajmuje się odśnieżaniem dróg próbuje pomścić zamordowanego syna. Załatwia kilku przypadkowych narkotykowych dilerów i w ten sposób uruchamia lawinę wydarzeń, którego finału nikt nie jest w stanie przewidzieć.. no poza tymi, którzy widzieli Obywatela roku. Bo fabularnie nie ma zbyt znaczących zmian. Siłą oryginalnego filmu był humor, który idealnie był zestrojony z nieco absurdalną fabułą. Wydarzenia i lokacje tworzyły klimat, który mocno przypominał mi Fargo.. ten film dawał pełną satysfakcję.

 

Czytaj więcej

Obywatel Milk - 2008

Szymon Szostok

obywatel milk

Obywatel Milk,
(Milk) - 2008;
- reżyseria: Gus Van Sant;
- scenariusz: Dustin Lance Black;
- wybrana obsada: Sean Penn, Emile Hirsch, Josh Brolin, Diego Luna, James Franco, Alison Pill;
- kategoria: polityczny, biograficzny, Oscar, dramat.

Długo nie mogłem się zabrać za ten film.. pamiętam, że kiedyś był (dekadę temu) na mojej krótkiej liście do obejrzenia, ale z czasem o nim zapomniałem. Dopiero lektura San Francisco przypomniała mi o tym tytule. Może to i dobrze - zwłaszcza patrząc na obecne 'dyskusje' na polskiej scenie politycznej.
Obywatel Milk to tytuł opowiadający o życiu Harvey'a Milk'a - geja, który zaangażował się politycznie i po wielu latach starań został miejskim radnym w San Francisco. Był to olbrzymi sukces dla całego ruchu LGBT. Początek zmian, które dawały nadzieję na równe społeczeństwo. Końcówka lat siedemdziesiątych z historycznego punktu widzenia wydaje się być spokojniejsza niż lata sześćdziesiąte, ale to tylko pozory. Dekadę po zabójstwie Martin'a Luther'a King'a Ameryka nadal jest krajem głęboko nietolerancyjnym. Po kilku latach spokoju znów pojawiają się głosy skrajnej prawicy, że dewiantów należy pozbawiać części oczywistych praw. Harvey Milk doprowadził do tego, że kontrowersyjne zmiany w prawie (poprawka nr 6) zostały odrzucone. Był to niewątpliwy sukces, który Milk przypłacił życiem.

 

Czytaj więcej

Justified: Bez przebaczenia sezon 1

Szymon Szostok

justified s 1

Justified: Bez przebaczenial,
(Justified);
- twórcy: Graham Yost;
- FX, sezon 1, 2010;
- wybrana obsada: Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Natalie Zea, Walton Goggins, Damon Herriman, William Ragsdale;
- kategoria: dramat, kryminał.

Po ten, nieco już zapomniany, tytuł sięgnąłem za sprawią AHS. Odgrzewanie starszych seriali ma swoje konsekwencje. Chcesz obejrzeć jeden i nagle pojawia się lista kilku pozycji do ogarnięcia.. wolę to niż współczesny zalew przeciętności. Chyba się uwziąłem na tego Netflixa.

Raylan Givens - zastępca szeryfa federalnego zostaje przymusowo przeniesiony do rodzinnych stron w Kentucty. Wielkie miasto zamienia na prowincjonalną mieścinę, ale i tutaj będzie miał dużo do roboty. Życie osobiste mocno będzie się przeplatać z zawodowym. Tu warto wspomnieć, że ojciec Raylan'a to zatwardziały przestępca, a w pierwszym epizodzie Givens strzela do swojego dawnego dobrego przyjaciela (w tej roli świetny Walton Goggins). Oczywiście nie za niewinność.

 

Czytaj więcej

Gdzie jesteś, Bernadette - 2019

Szymon Szostok

gdzie jestes bernadette

Gdzie jesteś, Bernadette,
(Where'd You Go, Bernadette) - 2019;
- reżyseria: Richard Linklater;
- scenariusz: Richard Linklater, Holly Gent Palmo;
- wybrana obsada: Cate Blanchett, Billy Crudup, Emma Nelson, Kristen Wiig;
- kategoria: obyczajowy, dramat, komedia, ekranizacja.

Opis za Filmwebem:
"Bernadette Fox ma kochającego, choć zapracowanego męża oraz wspaniałą córkę. Pewnego deszczowego dnia kobieta znika w dziwnych okolicznościach."
- dawno nie czytałem opisu, który tak byle jak opisuje fabułę. Niby opis jest prawidłowy, ale nie oddaje nijak fabuły filmu.
Bernadette, słynna architekt, żyje wiele lat temu wycofała się życia publicznego. Jej współczesne relacje ograniczają się tylko do męża i córki, a wszelkie próby wyjścia 'do ludzi' nie są przez nią mile widziane. Kobieta coraz bardziej zamyka się w swoim świecie, w którym nie jest poddawana ocenie.

 

Czytaj więcej