"Jesteśmy sami w naszych klatkach zrobionych z własnych wyobrażeń."
Borowik "Wnętrza wypalone lodem"

Deadpool 2 - 2018

Szymon Szostok

 deadpool 2

Deadpool 2 - 2018,
- reżyseria: David Leitch;
- scenariusz: Rhett Reese, Paul Wernick;
- wybrana obsada: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin, Julian Dennison, Zazie Beetz, Brianna Hildebrand, Karan Soni,
- gatunek: science fiction, komedia, akcja.

Premiera Deadpoola w 2016 roku sporo namieszała w światowych box office'ach (tu o tym piszę) a to sprawiło, że na kontynuację czekano z wielką niecierpliwością. Teraz już wiemy, że Deadpool finansowo nie zawodzi, ale czy trzyma wyśrubowany poziom pierwszej części?
Jestem po seansie więc mogę subiektywnie odpowiedzieć na to pytanie. Deadpool 2 jest godną kontynuacją, ale nie bez mankamentów.

 

Czytaj więcej

Z archiwum X - sezon 11

Szymon Szostok

z archiwum x s 11

Z archiwum X,
(The X files, sezon 11, 2018);
- twórca: Chris Carter;
- Fox; 
- wybrana obsada: David Duchovny, Gillian Anderson, William B. Davis, Mitch Pileggi; 
- gatunek: science fiction, thriller

Z rezerwą podchodziłem do tego sezonu. Już poprzedni (tu o nim piszę) był bardzo słaby i niewiele wskazywało, że coś ma się zmienić. Mimo to dałem szansę -chciałem wierzyć, że będzie dobrze.. no cóż - nie było.
Sezon rozpoczął bardzo słaby odcinek premierowy. Absurdalna akcja i znów palacz w głównej roli - odgrzewanie trupa pełną gębą. Później już nie było aż tak dramatycznie, ale dobrze też nie. Akcja była bardzo naciągana a główni bohaterowie zachowywali się jak dzieci w piaskownicy. Były delikatne wzloty (trzeci epizod), ale całość psuł nadmiar autoironicznych wątków. W ogóle wkurzał mnie motyw związku pomiędzy agentami. Nie można pewnych rzeczy zostawić niedopowiedzianych? Rozmytych? Niejasnych? Skupić się na nietypowych sprawach, z których słynęło Archiwum X?

 

Czytaj więcej

Rampage: Dzika furia - 2018

Szymon Szostok

rampage dzika furia

Rampage: Dzika furia, 
(Rampage) - 2018;

- reżyseria: Brad Peyton;
- scenariusz: Ryan Condal, Ryan Engle;
- wybrana obsada: Dwayne Johnson, Naomie Harris, Malin Åkerman, Jeffrey Dean Morgan, Jake Lacy;
- gatunek: akcja.

Prywatna firma przeprowadza w Kosmosie eksperymenty genetyczne. Coś idzie nie tak i stacja kosmiczna wybucha, a próbki badań spadają na Ziemię.
Próbki powodują dziką transformację u zwierząt, które miały z kontakt z tym niebezpiecznym materiałem. Zwierzęta niekontrolowanie rosną a ich poziom agresji nie jest niczym ograniczony. Jednym z tych zwierząt jest goryl, który był pod opieką prymatologa, który jest byłym żołnierzem (Dwayne).

 

Czytaj więcej

Avengers: Wojna bez granic - 2018

Szymon Szostok

avengers wojna bez granic

Avengers: Wojna bez granic,
(Avengers: Infinity War) - 2018;
- reżyseria: Anthony Russo, Joe Russo;
- scenariusz: Christopher Markus, Stephen McFeely;
- wybrana obsada: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch, Chris Pratt, Josh Brolin, Don Cheadle, Tom Holland, Chadwick Boseman, Sebastian Stan, Zoe Saldana, Tom Hiddleston, Elizabeth Olsen, Paul Bettany, Anthony Mackie, Idris Elba, Peter Dinklage, Gwyneth Paltrow;
- gatunek: science fiction, akcja.

Wielka machina promocyjna Marvel'a ruszyła. Na każdym kroku zwiastuny, plakaty, wywiady - wszędzie materiały związane z Avengers. Do tego dochodzi paleta gwiazd, które znamy z poprzednich marvelowskich produkcji. W mojej skromnej ocenie liczba gwiazd w tym filmie stanowczo jest zbyt duża. Wprowadzają niepotrzebny zamęt, który odciąga uwagę od fabuły. Postaci Marvela jest za wiele.
Akcja Wojny bez granic zaczyna się bardzo dynamicznie. Od razu poznajemy Thanosa - czarny charakter, który zbiera kryształy nieskończoności i zamierza narzucić światu swoją wolę. Za jego brutalnością i bezwzględnością kryje się chęć uratowania świata. Świata, ale istnień już niekoniecznie. Życia jest za wiele i należy je drastycznie zredukować - dzięki redukcji jakość życia tych co przeżyli znacząco się poprawi.
Szaleństwo? Z humanitarnego punktu widzenia - tak, ale może w tym szaleństwie jest metoda?

 

Czytaj więcej

Line of Duty - sezon 2

Szymon Szostok

line of duty s 2

Line of Duty,
- BBC, sezon 2, 2014;
- twórca: Jed Mercurio;
- wybrana obsada: Martin Compston, Vicky McClure, Adrian Dunbar, Keeley Hawes;
- gatunek: thriller, dramat.

Nie mam pojęcia dlaczego ten tytuł w Polsce nie jest znany. W Anglii bije rekordy popularności, a u nas o nim totalna cisza. Kilka lat temu pisałem o pierwszym sezonie, w którym świetnie zagrał Lennie James, teraz postanowiłem wrócić do tej, zapomnianej trochę serii.
Przede wszystkim na wstępie warto podkreślić, że fabuła sezonu drugiego praktycznie nie wiąże się z historią z pierwszej serii. Dostajemy całkiem świeżą historię, która trzyma mega wysoki poziom. Oba sezony łączy akcja rozgrywająca się w strukturach policji oraz mocne zaakcentowanie roli wydziału antykorupcyjnego, który dla wielu funkcjonariuszy jest miejscem zesłania nadgorliwych kolegów.
Należy przy tym pamiętać, że brytyjskie służby charakteryzuje wysoki poziom etyki służbowej. To tak tytułem wstępu.

 

Czytaj więcej

Maratończyk - 1976

Szymon Szostok


maratonczyk
Maratończyk
(Marathon Man) - 1976; 

- reżyseria: John Schlesinger;
- scenariusz: William Goldman;
- wybrana obsada: Laurence Olivier, Dustin Hoffman, Roy Scheider, Marthe Keller, William Devane;
- gatunek: thriller, sensacyjny.

Thomas (Hoffman) jest studentem i zapalonym maratończykiem. Swoje życie dzieli na biegi i poszukiwanie prawdy o swoim ojcu, który przed laty został oskarżony przez władze. Wizyta brata uzmysławia mu, że nie tylko z ojcem są związane tajemnice - brat również nie jest z Thomas'em w pełni szczery. Praca brata wplątuje Thomas'a w kryminalną zagadkę, w której głównym bohaterem jest hitlerowski "dentysta" oraz diamenty. Ich wartość okazuje się wyższa od ludzkiego życia.
Maratończyk to thriller, którego akcja dzieje się wielotorowo. Początkowo wątki wydają się być niezależne i chaotyczne, ale później sprawnie się uzupełniają i tworzą spójną całość, czyli świat, który trochę przypomina powieści Ludlum'a. Powojenne pozostałości oraz agencje, które rywalizują z sobą. Trudno w nich szukać tych dobrych.

 

Czytaj więcej

Pociąg - 1959

Szymon Szostok

pociag

Pociąg - 1959; 
- reżyseria: Jerzy Kawalerowicz;
- scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Lutowski;
- wybrana obsada: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna, Helena Dąbrowska, Ignacy Machowski, Zbigniew Cybulski;
- gatunek: dramat.

Ci co przeżyli wojnę starają się o niej zapomnieć, ale nie jest to takie proste. Wydarzenia mogą blaknąć, ale ciężar wojny mocno wpływa na uczucia i relacje pomiędzy bohaterami.

Nocny pociąg z Warszawy na Hel. Przeważnie w takim składzie są ludzie, którzy realizują pewne marzenie, pewną tęsknotę. Wyjazd nad morze w pewnym rodzaju pełni funkcję katharsis. Przed szczęśliwym przybyciem nad Bałtyk pasażerów czeka jeszcze podróż. W pociągu, w małej przestrzeni ograniczonej czasowo jest zgromadzonych wiele osób, których nic, albo prawie nic nie łączy. Przypadkowa zbieranina, która jest pewnym przekrojem społeczeństwa współdzieli nie tylko wagony, ale także swoje wspomnienia i tęsknoty.

"Nikt nie chce kochać, wszyscy chcą być kochani"

Gdy pociąg rusza z Warszawy pasażerowie zaczynają rozmawiać. Pozornie rozmowy nie są o niczym ważnym, każdy nosi swój bagaż wspomnień. W pewnym momencie pasażerów zaczyna łączyć nie tylko tęsknota, ale także strach przed mordercą, który znajduje się w pociągu. Wątek kryminalny, pomimo sporej ekspozycji, zajmuje tu drugorzędne znaczenie. To raczej przypomnienie do czego może prowadzić miłość, albo jej brak.
W Pociągu wiele się mówi o uczuciach, ale te rozmowy, jak i same uczucia, nie są siłą napędową akcji. Jest nią tylko podróż i fakty. Rankiem, na Helu, każdy pójdzie w swoją stronę i szybko zapomni o podróży. To tylko etap przejściowy służący osiągnięciu celu.

 

Czytaj więcej

Ciche miejsce - 2018

Szymon Szostok

ciche miejsce

Ciche miejsce,
(A Quiet Place) - 2018;
- reżyseria: John Krasinski;
- scenariusz: John Krasinski, Scott Beck;
- muzyka: Marco Beltrami;
- wybrana obsada: Emily Blunt, John Krasinski, Noah Jupe;
- gatunek: horror, thriller.

Z zasady nie chodzę do kina na horrory. Co tu ukrywać, zwyczajnie strachliwy ze mnie człowiek i obcy ludzie nie muszą tego widzieć ;)
Dla Cichego miejsca zrobiłem wyjątek. Pomijam mega pozytywne internetowe recenzje, ale ze zdaniem znajomych się liczę, a film był mi polecany kilkukrotnie. Poza tym Ciche miejsce nieźle namieszało w box office. Okazało się, że horrory też mogą zarabiać.
Pierwsze sceny od razu nas uświadamiają, że mamy świat postapokaliptyczny. Rodzina przetrząsa miasteczkowy market. Ileż razy widziałem coś podobnego - zero świeżości, ale coś tu nie gra. Rodzina stara się być cicho, podejrzanie cicho. Każdy najmniejszy dźwięk może sprawić, że pojawią się potwory. Dlatego chodzą boso, nie używają talerzy, nie rozmawiają, a jedyną formą komunikacji jest język migowy. Co za przewrotny pomysł. Ten język rzadko pojawia się na ekranie, a w zasadzie nigdy nie pełni pierwszoplanowej roli. W tym filmie miganie jest formą na przetrwanie. Jest językiem wybranym świadomie i z premedytacją. To wybór, a nie konieczność wynikająca w defektu zmysłów. Język ten pozwala przeżyć. Już po pierwszych parunastu minutach wiemy, że złamanie ciszy kończy się źle. Trzeba uważać - potwory są ślepe, ale słuch mają perfekcyjny - słyszą niemal wszystko.

 

Czytaj więcej

Życzenie śmierci - 2018

Szymon Szostok

zyczenie smierci

Życzenie śmierci,
(Death Wish) - 2018;
- reżyseria: Eli Roth;
- scenariusz: Joe Carnahan;
- wybrana obsada: Bruce Willis, Vincent D'Onofrio, Elisabeth Shue, Dean Norris, Kimberly Elise, Beau Knapp;
- gatunek: sensacyjny.
-
Remake filmu z 1974 roku. Filmu akcji klasy B, który z biegiem lat urósł do miana kultowego. Remake całkiem udany, ale nie zmienia to faktu, że nadal mamy do czynienia z filmem, który najlepiej by się sprawdził w wypożyczalniach video.
Willis jest lekarzem na oddziale ratunkowym w Chicago . Na co dzień spotyka się z rosnąca ilością ciężkich przestępstw, ale problem trochę go nie dotyczy. Nieźle zarabia i żyje w miłej okolicy. Sytuacja ulega diametralnej zmianie gdy jego dom staje się celem rabusiów. Coś idzie nie tak i bandyci mordują mu żonę, a ciężko ranna córka zapada w śpiączkę. Nasz lekarz początkowo z pokorą przyjmuje to co się stało, ale z czasem rośnie w nim złość - postanawia zacząć działać i samotnie wymierza sprawiedliwość. Jest sędzią i katem.
Nie pamiętam dokładnie oryginału, ale w tym filmie jest mocno akcentowane amerykańskie prawo do posiadania broni. Każdy prawdziwy mężczyzna powinien mieć w domu kilka sztuk broni, najlepiej maszynowej i bronić swojego domostwa. Jak dla mnie ta retoryka jest nie do przyjęcia. Szeroki dostęp do broni tylko nakręca przestępczość z jej udziałem.

 

Czytaj więcej

Dziewczyna we mgle - 2017

Szymon Szostok

dziewczyna we mgle

Dziewczyna we mgle,
(La ragazza nella nebbia) - 2017;
- reżyseria: Donato Carrisi;
- scenariusz: Donato Carrisi;
- wybrana obsada: Toni Servillo, Alessio Boni, Lorenzo Richelmy, Galatea Ranzi, Michela Cescon, Jean Reno;
- gatunek: kryminał, thriller.

Przypadkiem weekend okazał się całkiem kulturalny - nie piszę filmowy, bo nie samym kinem człowiek żyje. Wiem, że trudno Wam w to uwierzyć ;p
Dziewczyna we mgle. Obejrzany zwiastun nie zachęcił jakoś mocno, ale książka na biurku koleżanek już bardziej. Oczywiście próbowałem ją wygrać, ale zostałem pokonany przez szybszych. Jak już się domyślacie film jest ekranizacją. Autorem książki jest Carrisi, który tak przypadkiem jest również reżyserem i scenarzystą. Po seansie książki czytać już nie muszę - trudno sobie wyobrazić, żeby ta ekranizacja jakoś mocno różniła się od literackiego pierwowzoru.

 

Czytaj więcej