"Przywitaj się z moim małym przyjacielem!"
Człowiek z blizną

I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże! - 2019

Szymon Szostok

i znowu zgrzeszylismy dobry boze

I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!,
(Qu'est-ce qu'on a encore fait au bon Dieu?) - 2019;
- reżyseria: Philippe de Chauveron;
- scenariusz: Guy Laurent, Philippe de Chauveron;
- wybrana obsada: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Medi Sadoun, Frédéric Chau, Noom Diawara, Frédérique Bel;
- kategoria: komedia, francuskie.
-
Claude już się oswoił z wiadomością, że wszystkie jego córki wybrały partnerów, którym daleko do francuskich korzeni. Jest przekonany, że z czasem różnice będą coraz mniej dostrzegalne, a na emeryturze spokojnie będzie pisał książkę, a żona będzie bawić wnuki. Byłoby tak pięknie gdyby córki (wszystkie) nie postanowiły wyprowadzić się z Francji.. oczywiście wiadomo czyja to wina. Claude musi spróbować namówić zięciów by jeszcze raz spróbowali pokochać Francję.. przecież za granicą nic dobrego nie może ich spotkać. W pewnym momencie nawet pyta: Co Wam się nie podoba we Francji? Odpowiedzi są trochę zaskakujące ;)

 

Czytaj więcej

Dżentelmeni - 2019

Szymon Szostok

dzentelmeni

Dżentelmeni,
(The Gentlemen) - 2019;
- reżyseria: Guy Ritchie;
- scenariusz: Guy Ritchie;
- wybrana obsada: Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Henry Golding, Michelle Dockery, Jeremy Strong, Colin Farrell, Hugh Grant, Eddie Marsan;
- kategoria: kryminał, akcja.

Każda dobra historia zaczyna się od trupa. Jest trup to można prowadzić akcję.. a najlepiej jakby trup nie był martwy..
Ray, prawa ręka narkotykowego bossa zostaje propozycję by uratować szefa przez nieuniknionym skandalem. Milczenie dziennikarza ma kosztować tylko 20 milionów dolarów. Niby ogrom kasy, ale szef Ray'a właśnie planuje wyprzedaż całego interesu by móc cieszyć się upragnioną emeryturą. Ma nawet kupca, ale nieszczęśliwym trafem tuż przed finalizacją transakcji interes wymaga dodatkowej opieki.. a szef nie chce już sobie brudzić rąk.. od tego ma Ray'a i innych chłopaków.

 

Czytaj więcej

Las - mini serial

Szymon Szostok

las

Las,
(La Forêt);
- mini serial, 2017;
- twórcy: Delinda Jacobs;
- wybrana obsada: Suzanne Clément, Adonis Danieletto, Frédéric Diefenthal, Samuel Labarthe, Patrick Ridremont, Nicolas Marié;
- kategoria: thriller, kryminał, Netflix, francuskie.

W małej miejscowości w Ardenach dochodzi do zaginięcia nastolatki. Niedługo później znikają kolejne dziewczyny. Lokalny oddział policji próbuje rozwiązać sprawę. Czy zaginięcia mają coś wspólnego z wydarzeniami sprzed lat, kiedy to również znikały młode dziewczyny? Czy w okolicy grasuje seryjny porywacz? Morderca? I co ma z tym wspólnego człowiek żyjący w lesie?
Opis może nie wygląda zachęcająco, zwłaszcza, że jest podobny do wielu innych seriali kryminalnych, które ostatnio się ukazały, ale Las oferuje (pomimo wad) coś więcej. Mamy niewielką, lokalną społeczność, w której każdy z mieszkańców ma swoje problemy i swoje tajemnice.. mam wrażenie, że im mniejsze miejscowości tym tajemnic więcej. Ciekawym motywem jest też postać nauczycielki, która jako dziecko została odnaleziona w pobliżu lasu. Czy jej historia łączy się z obecnymi zaginięciami?

 

Czytaj więcej

Oficer i szpieg - 2019

Szymon Szostok

oficer i szpieg

Oficer i szpieg,
(J’accuse) - 2019;
- reżyseria: Roman Polański;
- scenariusz: Robert Harris, Roman Polański;
- wybrana obsada: Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner, Grégory Gadebois, Hervé Pierre, Wladimir Yordanoff;
- kategoria: biograficzny, historyczny, polityczny, dramat, francuskie, Cezar.

O sprawie Alfreda Dreyfusa słyszeli chyba wszyscy. Mimo to przypomnę kontekst. Francuski kapitan zostaje oskarżony o zdradę i zostaje zesłany na dożywotnie więzienie. Dowodów zdrady brak... ale Dreyfus miał żydowskie korzenie a to już wystarczyło by go skazać. I tak miał szczęście, że nie dostał najwyższej kary. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osobistości (m.in. pisarz Emil Zola), ale niewiele to pomogło. Nawet wobec oczywistych dowodów niewinności dowództwo francuskiej armii nie zamierzało wycofać oskarżeń.
Obraz Polańskiego przedstawia tę sprawię z punktu widzenia pułkownika Georges'a Picquart'a, który początkowo był zaangażowany w oskarżenie Dreyfusa, ale po poznaniu dowodów jego niewinności zaangażował się w akcję jego obrony.

 

Czytaj więcej

Yuli - 2018

Szymon Szostok

yuli

Yuli - 2018,
- reżyseria: Icíar Bollaín;
- scenariusz: Paul Laverty;
- wybrana obsada: Carlos Acosta, Santiago Alfonso, Keyvin Martínez, Edlison Manuel Olbera Núñez, Laura De la Uz,
- kategoria: biograficzny, dramat, iberoamerykańskie.

Nie spodziewałem się, że z własnej, nieprzymuszonej woli obejrzę film o jednym z najlepszych baletmistrzów. Ja i taniec? A gdzie strzelaniny? Przypadkiem obejrzany zwiastun sprawił, że nabrałem wielkiej ochoty na ten seans. Kuba, bieda, wyraziste postacie i droga to wielkiego sukcesu. Wielki upór, który potrafi przenosić góry. Chyba nie zdradzę wielkiej tajemnicy pisząc, że nie był to tylko upór tancerza, ale przede wszystkim pragnienie jego ojca, który pragnął lepszej przyszłości dla syna. Ten film ogląda się jak piękne pocztówki, które znakomicie niosą niezbyt wyrachowaną fabułę. Poszczególne kadry zachwycają (kolory, światło), a są dodatkowo przeplatane scenami tanecznymi, które również są nośnikami fabuły. Tu taniec nie jest tylko ozdobnikiem - to pełnoprawny składnik filmu, który wywołuje prawdziwe emocje.

 

Czytaj więcej

Castle Rock - sezon 1

Szymon Szostok

castle rock s 1

Castle Rock sezon 1
- twórcy: J.J. Abrams, Stephen King;
- HBO, sezon 1, 2018;
- wybrana obsada: André Holland, Melanie Lynskey, Bill Skarsgård, Sissy Spacek, Jane Levy, Scott Glenn, Terry O'Quinn, Noel Fisher, Ann Cusack;
- kategoria: fantasy, horror, ekranizacja, serial, Hulu.

Kolejny raz wracamy do miasteczka wykreowanego przez Steven'a Kinga. Castle Rock żyje w cieniu więzienia Shawshank, które jest największym pracodawcą w rejonie. Zakład jest przepełniony więc nowa naczelniczka decyduje się na otwarcie od lat zamkniętego skrzydła. Podczas prac przygotowawczych strażnicy znajdują w nim więźnia, który nie widnieje w żadnych kartotekach. Kim jest przetrzymywany mężczyzna? I co ma z tym wspólnego były naczelnik, który popełnił samobójstwo. Może od tego powinienem zacząć - od samobójstwa. Dalej jest tylko dziwniej i może bardziej mrocznie... Pierwsze epizody wbijają w fotel, ale później sezon wydawał mi się ciut przekombinowany. Gdzieś zacząłem gubić główny wątek fabularny, a przecież oglądałem to praktycznie za jednym zamachem.

 

Czytaj więcej

W tajnej służbie jej królewskiej mości - 1969

Szymon Szostok

w tajnej sluzbie jej krolewskiej mosci 

W tajnej służbie jej królewskiej mości,
(On Her Majesty's Secret Service) - 1969;
- twórcy: Albert R. Broccoli, Harry Saltzman;
- reżyseria: Peter R. Hunt;
- scenariusz: Richard Maibaum;
- wybrana obsada: George Lazenby, Diana Rigg, Telly Savalas, Bernard Lee,Lois Maxwell, Desmond Llewelyn, Angela Scoular, Ilse Steppat;
- kategoria: sensacyjny, James Bond;

Po rezygnacji Connery'ego twórcy serii musieli znaleźć nowego aktora, albo uśmiercić serię.. Drugi wariant oczywiście nie wchodził w grę. Nie zabija się kury znoszącej złote jajka. Rozpoczęła się wielka akcja poszukiwania nowego Bonda. Co ciekawe Roger Moore i Timothy Dalton odmówili. Obaj chcieli być słynnym agentem, i w końcu byli, ale w Roger miał inne zobowiązania, a Timothy uznał, że 22-latek (tyle ówcześnie miał lat) nie powinien być Bondem. Kandydata do głównej roli znalazł w reklamie czekoladek Peter Hunt. Nowym Bondem został George Lazenby. Zmieniono też scenografa. Nowy Bond miał być skromniejszy i bardziej realizystyczny. Czarnym charakterem został znakomity Telly Savalas.

 

Czytaj więcej

Kłamstwo doskonale - 2019

Szymon Szostok

klamstwo doskonale

 

Kłamstwo doskonale,
(The Good Liar) - 2019;
- reżyseria: Bill Condon;
- scenariusz: Jeffrey Hatcher;
- wybrana obsada: Helen Mirren, Ian McKellen, Russell Tovey, Jim Carter, Jóhannes Haukur Jóhannesson;
- kategoria: dramat.

Profesjonalny, acz już wiekowy, oszust umawia się w internecie z dosyć zamożną kobietą. Plan jest prosty. Zauroczyć, zmanipulować a następnie przekonać do wspólnej inwestycji. Wszystko idzie zgodnie z planem, ale z czasem się zaczyna komplikować. Kobieta ma wnuka, który zbyt mocno się interesuje nowym ukochanym babci.. gdy problemy zostają rozwiązane i sprawa ma być ostatecznie zakończona pojawiają się nowe okoliczności, o których już nie będę pisał.
Oczywiście domyślacie się zakończenia.. i głównej osi fabularnej? Myślę, że tak..

 

Czytaj więcej

Pralnia - 2019

Szymon Szostok

pralnia


Pralnia,

(The Laundromat) - 2019
- reżyseria: Steven Soderbergh;
- scenariusz: Scott Z. Burns;
- wybrana obsada: Meryl Streep, Gary Oldman, Melissa Rauch, Antonio Banderas, Jeffrey Wright, Jay Paulson;
- kategoria: dramat, Netflix.

'Podpisuj - to tylko dokumenty'
Kolejna wariacja na temat przyczyn kryzysu w 2008 roku. Rozpasanie rynku finansowego i działanie w celu maksymalizowania zysków kosztem odpowiedzialności. Tym razem pretekstem ataku (uzasadnionego) na świat finansjery jest prywatne śledztwo kobiety, która straciła w tragicznych okolicznościach męża, a ubezpieczyciel odmówił wypłacenia świadczeń. Kobieta próbuje zdobyć informacje o wszystkich powiązaniach finansowych i wyrusza do raju podatkowego w poszukiwaniu prawdziwej siedziby firmy ubezpieczeniowej.

 

Czytaj więcej

Pretty Woman - 1990

Szymon Szostok

pretty woman

Pretty Woman - 1990;
- reżyseria: Garry Marshall;
- scenariusz: J.F. Lawton; 
- wybrana obsada: Julia Roberts, Richard Gere, Ralph Bellamy, Jason Alexander, Laura San Giacomo, Hector Elizondo;
- kategoria: komedia romantyczna, kasowy, Złoty Glob, kultowy. 


Święta to u mnie czas dziwny.. niby cały czas leci telewizja w tle, ale przeważnie nie oglądam całego filmu. Niby władca pilota, ale tak naprawdę tylko pstrykacz.. a to jednak jest różnica. W minione święta udało się obejrzeć jeden cały film, a co ważne nie ja go wybrałem.. więc jest zaskoczenie.
Mowa o Pretty Woman znanej komedii romantycznej z 1990 roku.
Ona, początkująca prostytutka przypadkiem spotyka bogatego biznesmena. Ten zauroczony dziewczyną proponuje jej wspólny tydzień - oczywiście w pełni płatny. Kilka wspólnie spędzonych dni sprawia, że para, pomimo różnic społecznych, kulturowych, zakochuje się w sobie. Powiecie, że to przewidywalne, że to już było, że nic świeżego.. a ja Wam na to powiem, że jest koniec lat osiemdziesiątych (czas kręcenia), dziwna moda, świat, który już przeminął, soundtrack i ta para.. czyli przystojny Richard Gere oraz piękna Julia Roberts (nadal twierdzę, że nikt nie ma tylu zębów co Julia w trakcie uśmiechu).

 

Czytaj więcej