"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Ojciec Szpiler -2013

Szymon Szostok

ojciec szpiler

Ojciec Szpiler,
(Svećenikova djeca) - 2013;
- reżyseria: Vinko Brešan;
- scenariusz: Mate Matišić;
- wybrana obsada: Krešimir Mikić, Nikša Butijer, Marija Škaričić, Dražen Kühn;
- gatunek: komedia, dramat.

Mała wyspa na morzu adriatyckim. Ludność powoli się wykrusza. Starzy umierają, a młodzi, Ci co jeszcze zostali, nie są zbyt chętni do posiadania dzieci. Mała społeczność jest pełna romansów, ale przyrostu dzieci brak. Wszyscy oni grzeszą podwójnie, nie dość że uprawiają swobodny seks to jeszcze robią to w gumkach. Z takim stanem rzeczy postanawia walczyć młody ksiądz, który rozpoczął posługę na tej grzesznej wyspie. Razem z kioskarzem i z aptekarzem rozpoczynają wielką akcję dziurawienia prezerwatyw. To sprawia, że na wyspie pojawia się coraz więcej dzieci. Plan księdza odnosi sukces, ale mieszkańcy nie są z tego powodu jakoś szczęśliwsi.

 

Czytaj więcej

Dywizjon 303. Historia prawdziwa - 2018

Szymon Szostok

dywizjon 303 historia prawdziwa

Dywizjon 303. Historia prawdziwa - 2018;
- reżyseria: Denis Delić;
- scenariusz: Jacek Samojłowicz, Krzysztof Burdza;
- wybrana obsada: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Cara Theobold, Antoni Królikowski, Andrew Woodall, Anna Prus, Krzysztof Kwiatkowski,
- gatunek: na faktach, wojenny, akcja.

Miałem nie iść na ten film. Zwiastun i pierwsze recenzje nie były zbyt przychylne, ale coraz częściej znajomi pytali mnie czy już to widziałem? Gdzieś w głowie przemknęła mi myśl, że może to nie jest takie złe jak się zapowiada? Dałem szansę.
Historia jest inspirowana powieścią Arkadego Fiedlera, a akcja skupia się wokół Jana Zunbacha oraz Witolda Urbanowicza. Czyli podobnie jak w Bitwie o Anglię.
Jest to również produkcja polsko-brytyjska - na tym podobieństwa się kończą, a zaczynają się różnice.
Dywizjon 303. Historia prawdziwa to film, który naprawdę trudno się ogląda. Fatalny scenariusz, brak dobrych dialogów, a przede wszystkim operowanie kalkami sprawiły, że seans mnie naprawdę zmęczył. Nie ma tu żadnej ekspozycji bohaterów, fabuła składa się z powtórzeń, a zakończenie nie posiada żadnego podsumowania. Brak pomysłu na ten film podkreślają wrzutki archiwalnych zdjęć. Na minus też trzeba zaliczyć ukazanie świata w czarno-białych barwach. Mamy złych Niemców, Anglicy to świnie (padło to określenie) a Polacy.. Polacy to najlepsi piloci, kochankowie, imprezowicze. Polacy są w ogóle naj i gdyby nie oni to świat by przepadł. Propagandowe kino patriotyczne, którego nie da się oglądać.

 

Czytaj więcej

Bez litości 2 - 2018

Szymon Szostok

bez litosci 2

Bez litości 2,
(The Equalizer 2) - 2018;
- reżyseria: Antoine Fuqua;
- scenariusz: Richard Wenk;
- wybrana obsada: Denzel Washington, Pedro Pascal, Ashton Sanders, Orson Bean, Bill Pullman, Melissa Leo;
- gatunek: thriller, akcja.

Denzel słynie z tego, że nie zgadza się grać w kontynuacjach, tak dobiera repertuar by nie było to konieczne. Tak było do czasu Bez litości 2. Ciekaw jestem czym Fuqua przekonał Denzel'a do zmiany nastawienia?
Robert McCall to były agent służb specjalnych, który całkowicie zerwał z przeszłością (oficjalnie umarł) i pracuje jako kierowca. Monotonne, aczkolwiek uczciwe życie przerywają mu prywatne misje, których celem jest pomoc przypadkowo poznanym ludziom. Podczas jednej z takich misji poznajemy McCall'a w Bez litości 2. Turcja, pociąg i szybkie odzyskanie porwanej dziewczynki. Ta trochę bondowska scenka szybko informuje nas, że będziemy mieli z brutalnym kinem akcji. To dobrze, osoby, które nie lubią przemocy na ekranie mogą jeszcze wyjść.

 

Czytaj więcej

Huragan - 2018

Szymon Szostok

huragan

Huragan,
(The Hurricane Heist) - 2018;
- reżyseria: Rob Cohen;
- scenariusz: Jeff Dixon, Scott Windhauser;
- wybrana obsada: Toby Kebbell, Maggie Grace, Ryan Kwanten, Ralph Ineson;
- gatunek: akcja, katastroficzny.

Zwiastun w kinie zapowiadał niezłe kino akcji, na które nie udało mi się załapać na dużym ekranie. Może to i dobrze.
Fabuła - to historia napadu na mennicę Stanów Zjednoczonych. Celem mają być setki milionów przeznaczone do zniszczenia. Aby napad się udał musi wystąpić wielki huragan, który odetnie rabowaną placówkę od świata. Przypadkiem dostawa kasy i huragan w tym samym czasie. Niemożliwe? Nie w tym filmie. Tu wszystko jest możliwe. Huragan to film pełen absurdów scenariuszowych i logicznych. Wszystko ledwo się trzyma kupy. Sytuacji nie poprawia fatalne aktorstwo, beznadziejne dialogi i przeciętne efekty specjalne. Jak dla mnie ten film nigdy nie powinien trafić do kin. Jest to typowy produkt, który powinien od razu trafić na małe ekrany.

 

Czytaj więcej

Pakt - sezon 1

Szymon Szostok

pakt s 1

Pakt,
- HBO, sezon 1, 2015;
- twórcy: Marek Lechki, Leszek Dawid;
- wybrana obsada: Marcin Dorociński, Magdalena Popławska, Adam Woronowicz, Filip Pławiak, Borys Szyc, Zbigniew Zamachowski, Kinga Preis, Magdalena Cielecka, Łukasz Simlat, Witold Dębicki;
- gatunek: thriller, sensacyjny

Ostatnio sporo się mówi o tym, że wielkie stacje zaczynają kręcić w Polsce porządne seriale, których poziom realizacji (głównie scenariusz) nie będzie odstawał od światowych pozycji. Jest to pozytywny trend, ale nie dajmy się przekonać, że przed 2018 rokiem w Polsce istnieje serialowa czarna dziura. Mamy ciekawe produkcje i nie mam tu na myśli telewizyjnych tasiemców.
Do pozycji, które warto znać, trzeba zaliczyć Pakt. I tu przyznaję bez bicia, że dopiero teraz obejrzałem pierwszy sezon.
Fabuła.
Dziennikarz śledczy trafia na ślad oszustwa w wielkiej korporacji. Szybko okazuje się, że sprawa jest dużo szersza niż się początkowo wydawało. Jej źródła znajdują się daleko poza firmą i sięgają politycznych elit. Czy to tylko skorumpowani politycy i przedsiębiorcy czy za zmową milczenia kryje się coś więcej? Co łączy milionerów i polityków. I dlaczego presja na zakończenie śledztwa jest tak silna?
Pakt, to serial, który w pewien sposób powiela pewien schemat, w którym przedstawiciele czwartej władzy odkrywają nieuczciwość politycznych elit. Tu polityka nie jest na pierwszym planie, ale jest wyczuwalna. Główny motyw fabularny przypomina trochę Układ zamknięty z 2013 roku.

 

Czytaj więcej

Tombstone - 1993

Szymon Szostok

tombstone

Tombstone;
- reżyseria: Kevin Jarre, George P. Cosmatos;
- scenariusz: Kevin Jarre;
- wybrana obsada: Kurt Russell, Val Kilmer, Sam Elliott, Bill Paxton, Jason Priestley, Dana Delany, Michael Biehn, Jon Tenney;
- gatunek: western, dramat, na faktach.

Wyatt Earp - legendarny stróż prawa z czasów Dzikiego Zachodu. Osoba, która rozbudza wyobraźnię, a jej życie jest idealnym materiałem na scenariusz filmowy.
W 1993 roku premierę miał opisywany Tombstone a w 1994 Wyatt Earp z Costnerem (tu o nim piszę). W mojej ocenie oba zasługują na uwagę.
Fabuła.
Wyatt postanawia zerwać z szeryfowaniem i razem z braćmi udaje się do Tombstone, gdzie chce zacząć nowe życie. Bardziej dostatnie i mniej niebezpieczne. Pech (a może wszędzie tak by było?) sprawia, że bracia trafiają do miasteczka, w którym grasuje niebezpieczna banda. Mieszkańcy żyją w strachu a prawo.. cóż to tylko pusty frazes.
Wyatt początkowo nie chce się angażować, ale sprawa ulega zmianie gdy jego brat nie mogą więcej tolerować bezprawia zgadza się zostać lokalnym szeryfem.

 

Czytaj więcej

Krzysiu, gdzie jesteś? - 2018

Szymon Szostok

krzysiu gdzie jestes

Krzysiu, gdzie jesteś?
(Christopher Robin) - 2018;
- reżyseria: Marc Forster;
- scenariusz: Alex Ross Perry, Allison Schroeder, Tom McCarthy;
- wybrana obsada: Ewan McGregor, Hayley Atwell, Bronte Carmichael;
- gatunek: familijny.

Nie wszyscy są fanami Kubusia Puchatka, ale ja się do nich zaliczam. Z jednej strony Kubuś wywołuje u mnie lawinę pozytywnych wspomnień (ta zniszczona książeczka w papierowej okładce z biblioteki szkolnej). ale też doceniam treści które próbuje przekazać Milne. Poza tym szanuję to, że każdy z bohaterów Kubusia Puchatka nie jest doskonały. Mają swoje wady, fobie, ale pomimo nich są grupą przyjaciół, która w trudnych (głodnych) chwilach daje sobie wsparcie.
Przepraszam za ten wstęp, ale jest on niezbędny do zrozumienia mojego nastawienia do filmu Krzysiu, gdzie jesteś? Musiałem go obejrzeć, ale też bałem się, że będzie wielkim rozczarowaniem. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca.
Czy kiedyś zastanawialiście się co dzieje się z 'przyjaciółmi' z dzieciństwa o których z czasem zapominamy? Mam na myśli wymyślone postacie, zabawki. Znikają w odmętach zapomnienia. Czy też tęskniące czekają aż ktoś sobie o nich przypomni?

 

Czytaj więcej

Czwarty protokół - 1987

Szymon Szostok

czwarty protokol

Czwarty protokół,

(The Fourth Protocol) - 1987;
- reżyseria: John Mackenzie;
- scenariusz: George Axelrod, Frederick Forsyth;
- wybrana obsada: Michael Caine, Pierce Brosnan, Joanna Cassidy;
- gatunek: thriller, szpiegowski.

Ekranizacja powieści Frederick'a Forsyth'a. Od razu zaznaczę, że niezbyt udana ekranizacja. Forsyth, który przerobił własną powieść na scenariusz (wywalając część materiału) nie udźwignął zadania. Narracja filmowa rządzi się innymi prawami niż narracja literacka.
Głęboko zakonspirowany rosyjski agent (Brosnan) wyrusza do Anglii. Ma przygotować oraz podłożyć bombę atomową w okolicy amerykańskiej bazy wojskowej. Wina za wybuch spadłaby oczywiście na Amerykanów co mocno wpłynęłoby na stosunki pomiędzy sojusznikami, ale także przełożyłoby się na wybory w Anglii. Krajowi grozi wieloletnia destabilizacja i polityczna anarchia.

 

Czytaj więcej

Rain Man - 1988

Szymon Szostok

rain man

Rain Man - 1988;
- reżyseria: Barry Levinson;
- scenariusz: Ronald Bass, Barry Morrow;
- wybrana obsada: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino;
- gatunek: dramat, komedia.

Podczas seansu Absolwenta olśniło mnie, że młody Dustin bardzo przypomina mi młodego Cruisa. I tak zaczęły się rozważania, który z aktorów jest wyższy? Można to sprawdzić w wikipedii, ale można też obejrzeć film, w którym obaj panowie wystąpili. I tak oto przypomniałem sobie o Rain Man'ie.
Charlie jest młodym biznesmenem, który właśnie dopina sprzedaż kilku luksusowych samochodów. Pewny siebie facet, w którego życiu wszystko w miarę się układa. Charlie dowiaduje się, że zmarł jego ojciec - panowie byli z sobą poróżnieni, ale nie na tyle by nie jechać na pogrzeb. W tym momencie dowiadujemy się, że Charlie ma jednak uczucia. Podczas odczytywania testamentu mężczyzna dowiaduje się, że większość majątku ojca trafiła do specjalnego funduszu inwestycyjnego. Szybkie śledztwo kończy się odkryciem, że Charlie ma brata, o którym nic nie wie.

 

Czytaj więcej

303. Bitwa o Anglię - 2018

Szymon Szostok

303 bitwa o anglie

303. Bitwa o Anglię,
(Hurricane: Squadron 303) - 2018;
- reżyseria: David Blair;
- scenariusz: Alastair Galbraith, Robert Ryan;
- wybrana obsada: Iwan Rheon, Milo Gibson, Stefanie Martini, Marcin Dorociński, Kryštof Hádek, Radosław Kaim, Sławomir Doliniec;
- gatunek: na faktach, dramat, wojenny.

Jakie to typowo polskie. Przez lata film o Dywizjonie 303 nie mógł powstać. Były problemy z pieniędzmi, ze scenariuszami z obsadą. I w końcu się udało. Powstały dwa filmy jednocześnie, których daty premiery dzielą zaledwie dwa tygodnie. Kompletnie niezależne a jeden z nich reklamuje się hasłem "nie pomyl filmu". Nie wnikam kto komu robi na złość, kto 'miał większe prawo' do sierpniowego terminu premiery - z zewnątrz wygląda to dosyć klarownie. Wolimy dzielić niż łączyć.

Na pierwszy ogień do kin trafiła niskobudżetowa produkcja 303. Bitwa o Anglię. Produkcja brytyjsko-polska, w której główne role trafiły do Brytyjczyków. Aktorsko wypadło to całkiem przyzwoicie, ale mnie osobiście mocno drażnił polski dubbing.
Historia? Tu nie ma wielkich zaskoczeń. Tworzenie się polskiego dywizjonu, który był jednym z bardziej walecznych podczas walk o Anglię. W tle mamy wpleciony wątek miłosny oraz pewną smutną prawdę historyczną, że polscy lotnicy po zakończeniu walk nie zostali należycie docenieni. Fabuła delikatnie opiera się o motyw roli kobiet w wojsku. Temat jest ledwo co 'liźnięty' a szkoda - był w nim niezły potencjał.

 

Czytaj więcej