Ułatwienia dostępu

biografia/autobiografia/pamiętnik

  • Klub Dysydenta

    klub dysydenta

    Klub Dysydenta;
    - autorzy: Hubert Maury, Taha Siddiqui;
    - tłumaczenie: Marta Duda-Gryc;
    - wydawnictwo Lost In Time, 2023;
    - kategoria: komiks.

    Taha Siddiqui - poznajcie palestyńskiego dziennikarza, który cudem w 2018 uciekł z porwania i od tamtego czasu chroni się we Francji.
    Taha był wychowywany w bardzo religijnej rodzinie, a jego przyszłością miały być finanse w firmie ojca. Początkowo był ortodoksyjnym muzułmaninem, ale z czasem odkrył, że fundamentalizm nie musi być jedyną drogą na życie. Odkrywa świat zachodu, inne religie, a z czasem poznaje historię swojego kraju. Ta wiedza nie zostaje nie wykorzystana. Taha, pomimo stanowczego sprzeciwu rodziców, zatrudnia się jako dziennikarz. Początkowo zajmuje się tematami ekonomicznymi, ale z czasem staje się jednym z głównych krytyków dyktatury wojskowej. Taka działalność jest bardzo ryzykowna - wielu dziennikarzy straciło życie - ale Taha czuje, że nie może dłużej milczeć.

    Czytaj więcej

  • Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym

    porozmawiajmy o czyms przyjemniejszym

    Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym;
    - autor: Roz Chast;
    - wydawnictwo: Publicat, 2019;
    - kategoria: książka obrazkowa.

    Roz, gdy tylko miała taką okazję, opuściła dom rodzinny. Przez lata nie odwiedzała rodziców a gdy znów nawiązała z nimi bliższy kontakt odkryła, że nie są coraz młodsi, a ich zdrowie jest coraz słabsze. Do Roz dotarło, że to na niej, jedynej córce, spocznie obowiązek opieki nad schorowanymi rodzicami. Początkowo nie jest trudno, ale z czasem seniorzy wymagają coraz większej opieki, a co za tym idzie nakładów finansowych. Roz cała ta sytuacja przytłacza, ale próbuje zapewnić rodzicom jak najlepszą opiekę.
    Z jednej strony ta książka obrazkowa zachwyca podjętym tematem. W pewnym wieku każdy z nas będzie musiał się zmierzyć ze starością osób bliskich i dobrze jest nie wypychać tego tematu. To się stanie, nie możemy się do tego przygotować, ale też nie powinniśmy się tego bać. Starość jest naturalnym etapem życia.

    Czytaj więcej

  • Marszałek, ten od Reksia

    marszalek ten od reksia

    Marszałek, ten od Reksia;
    - autor: Helena Filek-Marszałek;
    - Wydawnictwo: Publicat, 2022
    - kategoria: książka, biografia.

    Przyznaję, że z radością sięgnąłem po ten tytuł. Chciałem poznać życie i osobę twórcy jednej z najbardziej rozpoznawalnych bajek PRL-u. Kto nie zna Reksia? Przez lata bawił, uczył, a także zdobywał nagrody. Ta książka opowiada nam trochę o twórcy tego sympatycznego pieska. Autorką jest żona Lechosława Marszałka, która próbuje nam przybliżyć trochę sylwetkę tego twórcy. Niestety nie jest to biografia udana. O samym Marszałku niewiele się dowiadujemy, a w książce jest stanowczo za dużo laurek. Co chwilę czytamy: znakomity, wspaniały, wyjątkowy, wybitny i tak dalej.
    Mam wrażenie, że autorka wiele elementów wolała zachować dla siebie, a biografię ograniczyła do sloganów. Nie jest też to historia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Tutaj jest zbyt wiele braków i brak pewnego zdrowego dystansu.

    Czytaj więcej

  • Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze

    maus

    Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze
    - autor: Art Spiegelman;
    - wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe, 2016
    - kategoria: komiks, biograficzny, Nagroda Pulitzera.

    To jeden z tych komiksów, które długo czekały na swoją kolej.
    Maus - opowieść o życiu Władka Spiedelmana opowiedziana w formie komiksowej przez jego syna. Większość tej historii dotyczy okresu wojennego, zwłaszcza pobytu Władka w różnych obozach zagłady.
    Przyznaję, że ta historia o holocauście została opowiedziana w ciekawy i w angażujący sposób. Co ważne, nie mu tu nadmiernego eksponowania przemocy i brutalności nazistów. To bardziej rzecz o różnych postawach wobec zmiennych kolei losu. Art Spiegelman zastosował sprytny zabieg. Poszczególne narodowości zostały przedstawione jako zwięrzęta (Żydzi to myszy, Polacy to świnie a Niemcy - Koty). Dzięki temu nie musiał się koncentrować na rysach twarzy, indywidualnych cechach postaci, które i tak w czasie wojny nie miały znaczenia.

    Czytaj więcej

  • RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą

    rock mann

    RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą;
    - autor: Wojciech Mann;
    - Wydawnictwo: Znak, 2010;
    - kategoria: literatura polska, biografia/autobiografia/pamiętnik.

    Ten tytuł na mojej półce znalazł się przypadkiem i sobie wmawiałem, że kiedyś po niego sięgnę. Nie ukrywajmy - nie planowałem tego w najbliższej przyszłości.
    Obecnie Mann budzi u mnie ambiwalentne uczucia. Cenię jego wielki dorobek, uwielbiam głos, ale najnowsze audycje niespecjalnie przypadły mi do gustu. Zresztą nie muszą się podobać - nikt nie zmusza do słuchania. I w tym oto czasie książka trafiła do rąk.

    Czytaj więcej

  • Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera

    rzeznicy i lekarze

    Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera
    - autorka: Lindsey Fitzharris;
    - Znak, 2018
    - kategoria: historia, biograficzna.

    Wiek dziewiętnasty to czas wielkich zmian, które dotykały różnych dziedzin życia. Rewolucja goniła rewolucję... ale pozostawały dziedziny, w których postęp działał jakby wolniej. Do takich sfer częściowo można zaliczyć medycynę. Z jednej strony mieliśmy olbrzymie odkrycia, które mogły na zawsze ulżyć pacjentom, ale też występował wielki opór środowiska przed wprowadzaniem nowinek do codziennej pracy - i to pomimo pozytywnych badań. Czasem upór i polityka zwyciężają ze zdrowym rozsądkiem.
    O jednej z takich rewolucji i jej autorze opowiada ta książka. Joseph Lister poświęcił całe życie na opracowanie i wdrożenie metody, która pomogłaby uratować część pacjentów po zabiegach chirurgicznych. Odkrył, że stosowanie kwasu karbolowego (antyseptyk) i ogólna higiena podczas kontaktów z pacjentami znacząco obniżają śmiertelność po zabiegach. No i co z tego, skoro wielu jego znamienitych kolegów twierdziło, że ropa wyciekająca z ran to dobry znak. Przekonanie niedowiarków stało się głównym celem pracy Listera.

    Czytaj więcej

  • Walt Disney. Potęga marzeń - Bob Thomas

    walt disney potega marzen

    Walt Disney. Potęga marzeń
    - autor: Bob Thomas;
    - Wydawnictwo: Dream Books - 2014;
    - kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik

    Kupione przypadkiem w outlecie.

    Co wiecie o Disney'u? Twórca Myszki Miki, kultowych animacji i co więcej? Że jest zamrożony i czeka na wyleczenie? To ostatnie to akurat miejski mit. Walt nie żyje, a ciało zostało spopielone. Nic więcej? Po przeczytaniu biografii przede wszystkim zrozumiecie, że Disney'ów było dwóch. Walt wizjoner, animator, osoba, która nie bała się ryzykować i był też jego starszy brat Roy. To on przez pięćdziesiąt lat zarządzał finansami wytwórni. To dzięki niemu Walt mógł realizować swoje szalone pomysły.
    Z tej biografii dowiedziałem się także, że przez wiele lat wytwórnia braci Disney niemalże nie przynosiła dochodów. Niezależny producent był tłamszony przez dystrybutorów, a banki niezbyt chętnie chciały finansować nietypowe pomysły.
    Dowiedziałem się także, że Walt był perfekcjonistą, że zawsze zależało mu na zrobieniu dzieła, które będzie jak najlepsze, że nie bał się przekraczać założonych budżetów i że kochał wdrażać nowinki technologiczne, który zachwycały widzów. Pomimo doskonalenia techniki animacji Walt był przekonany, że w filmie najważniejszy jest scenariusz. Powinien on być dopracowany w każdym detalu. Tych rzeczy nie wiedziałem.

    Czytaj więcej

  • Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia - Elizabeth Winder

    marilyn na manhattanie

    Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia,
    (Marilyn in Manhattan: Her Year of Joy)
    - autor: Elizabeth Winder
    - Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 2017.

    Urlop w pełni. Jest to czas świetnych wyjazdów, ale też czas czytania. Na wyjazd zabrałem Marilyn na Manhattanie. Książkę kupiłem skuszony ładnym zdjęciem na okładce. Niestety jest to jedyne fajne zdjęcie w tej książce. Książka opowiada o "ucieczce Marilyn z Hollywood do Nowego Jorku. Ucieczka była nie tylko fizyczna, ale przede wszystkim mentalna i częściowo finansowa. Marilyn pragnęła zmienić swój wizerunek, ale nie było to możliwe w ramach obowiązującej umowy z Fox'em - dlatego też postanowiła odciąć się też od wytwórni. Mocno ryzykowne zagranie, ale zakończone pewnym sukcesem. Z książki dowiadujemy się, że Marilyn poszukiwała siebie, a napotkani ludzie okazywali jej niesamowite (ale czy bezinteresowne?) wsparcie.
    Sporo miejsca poświęcono ubiorom Monroe, jej nastrojom, sylwetce, a także faktowi, że aktorka lubiła czytać. Jest to powtarzane do znudzenia. Wielką bolączką tej biografii jest niemal całkowity brak fotografii. I nie chodzi tu tylko o Monroe prywatnie, ale także fotografii miasta, miejsc, które odwiedzała, fotosów z planów filmowych, przedruków prasowych, czy też osób z którymi żyła i się bawiła. Jest to wielki brak.

    Czytaj więcej