Ułatwienia dostępu

Batman (postać)

  • Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera - 2021

    liga sprawiedliwosci snydera

    Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera,
    (Zack Snyder's Justice League) - 2021;
    - reżyseria: Zack Snyder;
    - scenariusz: Chris Terrio;
    - wybrana obsada: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Gal Gadot, Ezra Miller, Jason Momoa, Ray Fisher, Jeremy Irons, Diane Lane, Ciarán Hinds, Connie Nielsen;
    - kategoria: fim, science fiction, akcja, DC Comics, DC Universe, Batman (postać), Superman (postać), Wonder Woman (postać).

    Zło nie śpi. Czeka

    Ziemi zagraża nowe niebezpieczeństwo. Przybywa Steppenwolf posłaniec Darkside'a. Ma zdobyć trzy kości, które umożliwią zniszczenie planety. Steppenwolf jest potężny i bez problemu zdobywa kolejne artefakty. Tylko współpraca możne go powstrzymać. Bruce Wayne podejmuje się wyzwynia i próbuje stworzyć Ligę Sprawiedliwości, która będzie na tyle silna by stawić opór najeźdźcom. Są osoby, które chętnie się zgadadzają (Wowder Woman czy Flash), ale niektórzy mają inne plany na swoją przyszłość... a jeszcze innych już nie ma wśrod żywych. Nieobecność Supeman'a jest odczuwalna na każdym kroku.

    Czytaj więcej

  • Trójca. Batman - Superman - Wonder Woman

    trojca

    Trójca. Batman - Superman - Wonder Woman;
    - autorzy: Matt Wagner;
    - tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski;
    - wydawnictwo: Egmont Polska, 2015;
    - kategoria: komiks, DC Comics, DC Deluxe, Superman (postać), Batman (postać), Wonder Woman (postać);

    Wariacja na temat jak mogło wygladać pierwsze spotkanie głównych przedstawicieli świata DC. Batman, Superman, Wonder Woman - każde z nich ma swoje bardzo mocne strony, ale też i słabości. Superman - potężny, z przeszywającym wzrokiem, ale niezbyt dobrze radzi sobie ze śledztwami. Jego wzrok nie wszystko potrafi przeszyć. Wonder Woman - kobieta z zasadami. Silna, bezkompromisowa, ale też o wiele słabsza od Supermana. No i Batman, jedyny człowiek. Genialny śledczy, znakomicie wyszkolony, posiadający mnóstwo gadżetów. Jest groźny, ale to jednak tylko człowiek. Wierzą w jedną sprawę, ale czy się lubią?

    Czytaj więcej

  • Batman: Świt mrocznego Księżyca

    batman swit mrocznego ksiezyca

    Batman: Świt mrocznego Księżyca;
    - autor: Matt Wagner;
    - wydwawnictwo: Egmont Polska, 2018
    - kategoria: komiks, Batman, DC Deluxe, DC Comics.

    W środku tego zbiorczego albumu znajdują się dwie miniserie: Batman i Ludzie potwory oraz Batman i szalony mnich.

    Czasy początków 'kariery' Batman'a. Nie ma jeszcze w pełni wypracowanych technik, a policja nadal nie jest pewna czy jest bandytą czy pomocną dłonią. Taki niedoświadczony obrońca Gotham musi rozwiązać zagadkę związaną z rozszarpanymi ciałami znajdowanymi w Gotham. Czyżby atak wielkiego zwierzęcia? Czy może to jednak dzieło człowieka? Niepozorny profesor Hugo Strange może się okazać wyjątkowo trudnym przeciwnikiem.
    Druga historia jest kontynuacją Ludzi potworów, ale wątek kryminalny jest całkowicie inny. W mieście pojawiają się zwłoki całkowicie pozbawione krwi posiadające ślady ugryzień na szyi. Gdy brak racjonalnych rozwiązań zagadki należy założyć, że w mieście pojawił się Wampir. Niby absurdalna teza, ale ponoć w Metropolis jest facet, który potrafi latać. Przeciwnik jest wyjątkowo silny a Batman nadal bez doświadczenia. Musi zwyciężyć bo stawką jest życie jego dziewczyny. Śledztwo jest wciągające, ale sama finałowa walka pozostawia niedosyt.

    Czytaj więcej

  • Batman. Człowiek, który się śmieje

    batman czlowiek ktory sie smieje

    Batman. Człowiek, który się śmieje;
    - autorzy: Ed Brubaker, Doug Mahnke, Aaron Sowd, Patrick Zircher;
    - wydawnictwo: Egmont Polska, 2014;
    - kategoria: komiks, Batman.

    Powoli, aczkolwiek systematycznie, nadrabiam komiksową klasykę związaną z Batmanem.
    Batman jest już bohaterem Gotham, ale póki co nie miał zbyt wielu nieobliczalnych przeciwników. To się zmienia gdy w mieście pojawia się świr, który lubi zabijajać dla zabawy. Media nazywają go Joker'em, a Batman próbuje zrozumieć motywacje szaleńca. Dlaczego jego celem są biznesmeni? Skąd takie zamiłowanie do trucizn? Joker publicznie ogłasza nazwiska swoich przyszłych ofiar. Batman wydaje się być zawsze krok za nim. To musi się zmienić bo kolejną ofiarą ma być Bruce Wayne.

    Czytaj więcej

  • Batman. Mroczne zwycięstwo

    batman mroczne zwyciestwo

    Batman. Mroczne zwycięstwo;
    - autorzy: Jeph Loeb, Tim Sale, Gregory Wright;
    - Mucha Comics, 2014;
    - cykl: Długie Halloween;
    - kategoria: komiks, Batman.

    Kontynuacja Długiego Halloween.
    Wydawało się, że po aresztowaniu Holiday'a w Gotham zapanuje względny spokój. Nic bardziej mylnego. Pokonanie złoczyńcy miało wysoką cenę. Przyjaciel Batman'a, prokurator Harvey Kent został ciężko poparzony i zniknął bez śladu, a na jego miejsce wkracza Parker, która wnioskuje o łagodniejszą karę dla Holiday'a. Wygląda na to, że ten złoczyńca ma pewnego rodzaju naśladowcę. W kolejne święta giną policjanci, a na miejscach zbrodni są zostawione kartki z narysowaną rozgrywką w "Wisielca".

    Czytaj więcej

  • Injustice. Bogowie pośród nas - 1 - Rok pierwszy

    injustice rok 1

    Injustice. Bogowie pośród nas - 1 - Rok pierwszy;
    - autorzy: Jheremy Raapack, Tom Taylor, Mike S. Miller;
    - wydawnictwo: Egmont Polska, 2021;
    - kategoria: komiks, Injustice, Batman, Superman, Wonder Woman.

    Joker wielokrotnie bezskutecznie atakował Batman'a więc postanawia z całych sił zaatakować Superman'a. Odbiera mu ukochaną, a całe jego miasto zrównuje z ziemią. Rozpaczony superbohater kipi gniewem i bez wahania rozprawia się z Joker'em. Bez sądu, ostatecznie. Superman ma dość złoczyńców i ogłasza program zerowej tolerancji dla wojen i superłotrów. Program, który musi być zrealizowany i nie ważne czy się to spodoba ludziom. Dołącza do niego wielu superbohaterów i tworzą nową Ligę Sprawiedliwości. Brutalną, bezwzględną z jasno określonymi celami. Batman nie może do nich przystąpić. Jest przekonany, że to ludzie powinni decydować o swoim losie, a wszelkie wojny powinny zostać rozwiązane w toku dyplomatycznych rozmów. No cóż.. Batman już nie jest przyjacielem, a to znaczy, że staje się wrogiem. A wrogów należy niszczyć.

    Czytaj więcej

  • Batman - Mroczny książę z bajki

    batman mroczny ksiaze z bajki

    Batman - Mroczny książę z bajki;
    - autor: Enrico Marini;
    - wydawnictwo: Egmont Polska, 2023;
    - kategoria: komiks, Batman, DC Deluxe.

    Egmont w tym roku mocno stawia na Marini'ego. Z tego co się orientuję to wydają chyba wszystko tego znakomitego twórcy komiksowego. Nie jestem znawcą tematu, ale podoba mi się ta kreska i chętnie sięgam (drugi przeczytany, czwarty kupiony) po jego albumy.
    Joker musi (niby chce, ale wiadomo jak to jest) zdobyć niebanalny prezent dla swojej wybranki. Harley nie zadowoli się byle tandetną błyskotką więc prezent musi być drogi i piekielnie trudny w zdobyciu. Idealnie do tego nadaje się wielki brylant, który właście pojawił się w Gotham. Rzecz jest znakomicie chroniona i nawet Joker mógłby mieć problem z kradzieżą - zwłaszcza, że jego ekipa trochę się posypała. Jest nowy plan. Kamień kupi odpowiednio zmotywowany Bruce Wayne, który właśnie dowiedział się, że chyba jest ojcem. Dziecko już całkiem wyrośnięte, ale może i tak bogacz je pokocha?

    Czytaj więcej

  • Batman Biały Rycerz przedstawia Harley Quinn

    bialy rycerz przedstawia harley

    Batman Biały Rycerz przedstawia Harley Quinn;
    - autorzy: Katana Collins, Sean Murphy, Matteo Scalera;
    - Egmont Polska, 2022;
    - kategoria: komiks, DC Black Label, Biały Rycerz, Batman.

    Gotham już nie jest takie jak kiedyś. Większość zloczyńców jest martwa lub za kratkami. Porzątku pilnuje policja bo Batman również musiał odpowiedzieć za swoje czyny i odsiaduje dziesięć lat w Arkham. Nawet Harley się ustatkowała i próbuje ułożyć sobie życie. Tym razem ma nową rolę. Rolę matki bliżniaków. A skoro o rolach mowa to po mnieście krąży nowy czarny charakter. Morduje gwiazdy kinowe starej daty. Zwą go Producentem a jego polecenia wypełnia Gwiazdka. Są niebezpieczni, brutalni i rekrutują do swojej armii. Policja nie ma pomysłu na ich złapanie dlatego też proszą o pomoc Harley Quinn - może pomoże im zrozumieć co napędza Producenta?

    Czytaj więcej

  • Batman Noir - Długie Halloween

    batman noir dlugie halloween

    Batman Noir- Długie Halloween;
    - autorzy: Jeph Loeb, Tim Sale;
    - Egmont Polska, 2019
    - kategoria: komiks, Noir, Batman, Batman Noir.

    Z okazji urodzin gacka Egmont uraczył nas jubileuszowym wydaniem kilku znanych historii o nietoperzu. Olbrzymi format, czarno-białe rysunki oraz znakomity poziom wydania zyskały wielu chętnych kolekcjonerów, ale sam podchodziłem z rezerwą do tego cyklu. Głównym argumentem przeciw było - gdzie ja to położę? Przecie nie mam takich wysokich półek. Przypadek sprawił, że z okazji urodzin to wydanie zagościło na moich półkach. I bardzo się z tego cieszę - lektura wymagała odpowiednich warunków, ale sama historia wszystko zrekomsowała.
    Gotham. Miasto, które od lat przyciąga wszelkich świrów. Niby Batman próbuje z nimi walczyć, ale wielu uważa, że to on właśnie przyciąga wszelkie mendy. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie to jest tematem tego albumu. Pojawia się nowy złoczyńca, który zabija ludzi powiązanych z mafią. Zawsze używa małego kalibru a morderstwa mają miejsce zawsze w święta. W Gotham wszyscy mają krótkie ksywki i nowy gracz zostaje Holiday'em.

    Czytaj więcej

  • Batman - Świat

    batman swiat

    Batman - Świat
    - autorzy: Brian Azzarello, Lee Bermejo, Ethem Onur Bilgiç, Alessandro Bilotta, Alberto Chimal, Ertan Ergil, Carlos Estefan, Mathieu Gabella, Inpyo Jeon, Jung Gi Kim, Tomasz Kołodziejczak, Stepan Kopriva, Piotr Kowalski, Qiu Kun, Kirill Kutuzov, Nicola Mari, Thierry Martin, Pedro Mauro, JaeKwang Park, Egor Prutov, Paco Roca, Michal Suchánek, Rulo Valdés, Xu Xiaodong, Lu Xiaotong, Okadaya Yuichi, Natalia Zaidova, Benjamin von Eckartsberg, Thomas von Kummant;
    - Egmont, 2021;
    - kategoria: komiks, Batman, DC Comics.

    Kilkudziesięciu zdolnych twórców komiksowych z całego świata dostało propozycję wydania antologii krótkich historii o Batmanie. Tym razem akcja miała opuścić Gotham. Batman miał ratować cały świat. Przecież przestępczość jest wszędzie.

    Czytaj więcej

  • Batman. Rok pierwszy

    batman rok pierwszy

    Batman. Rok pierwszy,
    (Batman: Year One);
    - twórcy: David Mazzucchelli, Frank Miller;
    - Egmont Polska, 2015;
    - kategoria: komiks, DC Comics, Batman, Noir.

    Niewiele mam w swojej komiksowej kolekcji (chyba mogę to już tak nazywać) tytułów typowo superbohaterskich. Gdzieś czuję, że to zbyt olbrzymia ilość tytułów by ją ogarniać i dlatego też co do zasady unikam tego typu zakupów. Zasady trzeba łamać i kilka komiksów (no może kilkanaście) tego typu się znalazło, a wśród nich Batman. Rok pierwszy.
    Ten album dla wielu jest pozycją obowiązkową, która na nowo zbudowała historię Mrocznego Rycerza. W momencie powstania tego albumu Batman w popkulturze istniał już pięćdziesiąt lat. Wiele rzeczy powstało, ale sama genealogia postaci wymagała nowej kreacji.

    Czytaj więcej

  • Batman i Robin - 1997

    batman i robin

    Batman i Robin,
    (Batman & Robin) - 1997;
    - reżyseria: Joel Schumacher;
    - scenariusz: Akiva Goldsman;
    - wybrana obsada: George Clooney, Arnold Schwarzenegger, Uma Thurman, Chris O'Donnell, Alicia Silverstone, Michael Gough;
    - kategoria: film, Batman, klapa, akcja, fantasy, Złota Malina.

    Przypadkowo natrafiłem na ranking filmów, które niespecjalnie się udały. To sprawiło, że Batman i Robin trafił na mój ekran. I tu popełniłem mały błąd bo obejrzałem ten film przed Batman'em Forever - chronologia seansów zastała zakłócona i póki co nie wiem czy Schumacher zepsuł dwa filmy czy tylko jeden.
    Słówko o fabule.
    Batman i Robin muszą się zmierzyć z dwoma szaleńcami. Z jednej strony atakuje Mr Freeze - szalony naukowiec mrożący miasto. W tej roli Arnie. Drugim złoczyńcą jest Trujący Bluszcz - naukowiec, a zarazem ekolożka skażona różnymi niebezpiecznymi substancjami. Kobieta pragnie zminimalizować wpłyt ludzkości na naturę - jej celem ataku są firmy Wayne'a. W tej roli Uma Thurman. Dwie skrajnie różne osobowości potrafią wspólnie pracować by zdobyć władzę nad miastem. Władzę? A nie chodziło o coś innego? Nie czepiajmy się.

    Czytaj więcej

  • Powrót Batmana - 1992

    powrot batmana

    Powrót Batmana,
    (Batman Returns) - 1992;
    - reżyseria: Tim Burton;
    - scenariusz: Daniel Waters;
    - muzyka: Danny Elfman;
    - wybrana obsada: Michael Keaton, Danny DeVito, Michael Gough, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken, Michael Murphy;
    - kategoria: film, Batman, DC Comics, akcja, kasowy, świąteczne (prawie).

    Święta zbliżają się wielkimi krokami to pora na jakieś tytuły świąteczne. Na pierwszy ogień (nie wiem czy będzie więcej) trafił Powrót Batmana, którego akcja dzieje się w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
    W Gotham krążą pogłoski, że w kanałach żyje bestia - Człowiek-Pingwin przeraża fizycznością, ale nie wszyscy wiedzą, że o wiele bardziej mroczne ma wnętrze. Pingwin wykorzystuje lokalnego przedsiębiorcę i wychodzi na powierzchnię. Zainscenizowany ratunek dziecka burmistrza sprawia, że Pingwin zostaje miejscowym bohaterem. Do tego piękna historyjka o porzuceniu i od razu pojawia się pomysł startu w wyborach na burmistrza. Ludzie wszystko kupią, a obecny burmistrz jest zbyt mało ugodowy.

    Czytaj więcej

  • Batman. Klątwa Białego Rycerza

    batman klatwa bialego rycerza

    Batman. Klątwa Białego Rycerza

    (Batman- White Knight);
    - twórcy: Sean Murphy, Matt Hollingsworth, Klaus Janson;
    - Egmont Polska, 2021;
    - kategoria: komiks, Batman, DC Black Label, Noir.

    Jokerowi udało się skutecznie zdominować tożsamość Napiera i przygotowuje kolejne wyzwanie dla Batman'a. Do osiągnięcia swoich celów (chaos, śmierć Batmana) wykorzystuje historię Gotham. Dociera do informacji, które mogą zachwiać psychiką Nietoperza, ale przede wszystkim znajduje mu godnego, silnie zmotywowanego przeciwnika - Azraela. Kto zwycięży? I czy Batman w końcu ujawni swoją tożsamość?

    Czytaj więcej

  • Batman: Przeklęty

    batman przeklety

    Batman: Przeklęty,
    (Batman: Damned);
    - autorzy: Brian Azzarello, Lee Bermejo;
    - Egmont Polska, 2020;
    - kategoria: DC BLACK LABEL, komiks, komiks-album, Batman, John Constantine.

    Piękny album. Bermejo znakomicie ukazał Batmana, Gotham i pozostałych bohaterów. Jest niesamowity klimat i mroczny ciężar historii. Piękne kadrowanie i skupienie na detalach. Pod względem wizualnym album zachwyca. Niestety nie można tego powiedzieć o fabule. Ta wydaje się zlepkiem przypadkowych scen, motywów i urojeń głównego bohatera. Nie specjalnie też mi się podobało połączenie motywów nadprzyrodzonych z Batmanem. W mojej ocenie to ze sobą nie współgra. Ten album to zlepek nie tylko historii, ale także różnych bohaterów z DC. Poza Batmanem mamy także Constantine'a, Enchantress czy też Potwora z Bagien. Co ich łączy?

    Czytaj więcej

  • Batman - 1989

    batman 1989

    Batman - 1989;
    - reżyseria: Tim Burton;
    - scenariusz: Sam Hamm, Warren Skaaren;
    - wybrana obsada: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger, Robert Wuhl, Pat Hingle, Billy Dee Williams, Michael Gough;
    - kategoria: Oscar, DC Comics, akcja, science fiction, Batman, kasowy, kultowy.

    Ostatnio znów natrafiłem na ankietę dotyczącą Batmana. Który aktor najlepiej się wcielił w tą rolę? I tak sobie pomyślałem, że dawno już nie widziałem Batmana z 1989 roku. Może po powtórnym seansie uznam, że Keaton był najlepszy?
    Fabuła powinna być wszystkim znana? W mieście pojawia się nowy przestępca, który terroryzuje mieszkańców. To Jack Napier, który po wypadku w zakładach chemicznych zmienia swoje działanie. Detronizuje mafijnego bossa i wprowadza własne szalone rządy. Policja, w znacznej mierze skorumpowana, jest bezradna i jedynym ratunkiem jest tajemniczy Batman. Może w końcu ludzie zaczną wierzyć, że jest po właściwej stronie? Po stronie Batmana jest komisarz Gordon oraz młoda fotoreporterka, która romansuje z Bruce'm Wayne'm.

    Czytaj więcej

  • Batman. Biały Rycerz

    batman bialy rycerz

    Batman. Biały Rycerz,
    (Batman- White Knight);
    - twórcy: Sean Murphy, Matt Hollingsworth; 
    - Egmont Polska, 2020
    - kategoria: komiks, Batman, DC Black Label.

    Wielokrotnie powtarzałem, że niezbyt mi po drodze z trykotami, ale mimo to do Batmana mam wielką słabość. I to w zasadzie od dziecięcych lat. Dlatego, z rzadka, będą się pojawiać tu notki o komiksach, których akcja dzieje się w Gotham City.

    Biały Rycerz skupia się na skomplikowanej relacji pomiędzy Batmanem a Jokerem. Obaj są silnie związani z miastem, które bez nich byłoby nijakie i nudne. Ich bezustanne zmagania powodują liczne zniszczenia, a Batman staje się coraz bardziej brutalny. Z czasem wiele osób zaczyna się zastanawiać czy jest dobry czy zły? Działa ponad prawem, a jego interwencje bywają wyjatkowo krwawe. Czyżby zbyt mocno uwierzył w swoją nieomylność i bezkarność? Sytuacja mocno się komplikuje jak do sieci trafia nagranie z pobicia. Ofiarą jest jest Joker a milczącym świadkiem komisarz Gordon. Skutkiem tych działań jest zmiana sympatii opinii publicznej, którą wspomaga metamorfoza Jokera.. A w zasadzie Jack'a Napier'a, który nie chce już być nazywany Jokerem. Teraz chce pozwać policję i ocalić miasto od wszelkiej brutalności. W tym od Batmana. Czy przemiana jest prawdziwa? Trwała? Bezwarunkowa?

    Czytaj więcej

  • Gotham Central: Corrigan

    gotham central t 4

    Gotham Central: Corrigan;
    - Gotham Central, Tom 4, DC Comics;
    - twórcy: Greg Rucka, Ed Brubaker, Michael Lark, Stefano Gaudiano, Jason Shawn Alexander;
    - Egmont Polska, 2017;
    - kategoria: komiks album, Batman, Noir.

    Natura
    Krótka opowieść o dwóch umoczonych gliniarzach, którzy dostają to na co zasłużyli.. W tle przekupny Corrigan i Czarna Maska.

    Martwy Robin
    W zaułku policjanci znajdują ciało cudownego chłopca, Robina. Wszystko wskazuje na to że spadł z dachu... jak to możliwe? Może jednak to morderstwo? Większość świrów siedzi w Arkham po ulicach lata tylko jeden - zwany Batmanem.. czyżby przeholował? I odbiło mu całkowicie? A może ktoś inny zabija bohaterów... Sprawa się komplikuje gdy znajduje się kolejne ciało Robina.

    Krwawa niedziela
    Kolejne zgłoszenie. Tym razem sprawa dotyczy nadprzyrodzonych mocy i i superbohaterów. Nad miastem zostają uwolnione grzechy główne. Przejmując kolejne ciała/osoby sieją straszne zniszczenie. Jak z takim problemem mogą sobie poradzić Policjanci i Batman. Szaleństwo przeciwników to jedno, ale supermoce i magia? Kompletnie mi to nie pasuje do tej serii. Na szczęście to krótka opowieść.

    Czytaj więcej

  • Gotham Central: W obłąkanym rytmie

    gotham central t 3

    Gotham Central: W obłąkanym rytmie;
    - Gotham Central, Tom 3, DC Comics;
    - twórcy: Greg Rucka, Ed Brubaker, Michael Lark, Stefano Gaudiano, Jason Shawn Alexander;
    - Egmont Polska, 2018;
    - kategoria: komiks album, Batman, Noir.

    Wracamy do Gotham. Miasta zbrodni, świrów i normalnych ludzi. Dokładnie w tej kolejności. Miasta, w którym każdy dzień przynosi nieoczekiwane sytuacje.. jak w nim żyć? Udawać, że wszystko jest normalnie czy też próbować się oswoić z dziwnymi sprawami? Trzeci tom Gotham Central to cztery bardzo dobre historie, które przybliżają nam to dziwne miasto i jego funkcjonariuszy.

    Czytaj więcej

  • Gotham Central: Klauni i szaleńcy

    gotham central t 2

    Gotham Central: Klauni i szaleńcy;
    - Gotham Central, Tom 2, DC Comics;
    - twórcy: Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark;
    - Egmont Polska, 2016;
    - kategoria: komiks album, Batman, Noir.

    Drugi tom opowieści z Gotham Central, miasta zbrodni strzeżonego przez Czarnego Nietoperza i prawdziwych gliniarzy. Tom drugi to cztery opowieści, w których Nietoperza praktycznie nie ma. Jest za to zbrodnia i policjanci, którzy próbują wprowadzić ład w tym nietypowym mieście.. czy ich działanie jest skazane na porażkę.. próżny trud? Czy za każdym razem muszą oddać pola i uruchomić batsygnał? Scenarzyści świetnie zróżnicowali poszczególnych funkcjonariuszy. Nie może być mowy o płaskich kalkach, które znamy ze słabych filmów sensacyjnych. W Gotham Central nic nie może być czarno-białe. Powiedziałbym, że miasto ma wiele odcieni szarości, ale doskonale wiemy, że kolorów tu nie brakuje.

    Czytaj więcej

  • Gotham Central: Na służbie

    gotham central t 1

     

    Gotham Central: Na służbie
    - Gotham Central, Tom 1, DC Comics;
    - twórcy: Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark;
    - Egmont Polska, 2016;
    - kategoria: komiks album, Batman, Noir.

    Miałem takie małe postanowienie, że komiksów DC i Marvel nie będę na razie tykać. Chciałem najpierw poznać inne światy, ale nie przeszkodziło mi to zakupieniu kilku albumów. I tak to znów stałem się człowiekiem niesłownym.
    Zabierając się za Gotham Central nie wiedziałem czego się spodziewać, nie mam też z czym go porównać, ale chciałem przeczytać kolejną rzecz Brubaker'a. Nieoczekiwanie wkroczyłem do mrocznego Gotham City.
    Gotham to miasto przekleństwo. Podobnie jak Detroit (z cyklu RoboCop), czy też Nowy Jork z niedalekiej przyszłości Gotham jest miastem gdzie przestępcy królują. Mieszkańcy żyją w fatalnych warunkach bojąc się następnego dnia. Elity są dobrze ustawione i mocno oddzielone od spraw codziennych decydują o kolejnych cięciach dla policji. Tak wyglądają miasta przyszłości.
    Gotham ma tą przewagę, że w naprawdę kryzysowych sytuacjach może zapalić reflektor i wezwać Batman'a. Niby komfort, ale fatalnie to wpływa na morale w szeregach policji, zwłaszcza w elitarnym Wydziale Poważnych Przestępstw. Wzywanie Nietoperza nie najlepiej świadczy o ich kompetencjach. Z drugiej strony przestępcy też są nietuzinkowi. To czyste, szalone zło, które przybiera różne twarze (w albumie: Mister Freeze, Firebug, Two-Face).

    Czytaj więcej

  • Mroczny Rycerz 2008

    mroczny rycerzKilka dni temu zrobiłem sobie seans z dwoma Batmanami.

    Takie przygotowania do trzeciej ekranizacji Nolana.
    Batmana Początek kiedyś recenzowałem, ale nic nie napisałem o Mrocznym Rycerzu.
    Mój błąd, który w kilku słowach nadrabiam.
    Batman Mroczny Rycerz to film absolutnie genialny. No, poza jednym mankamentem. Zacznijmy od minusa, uważam, że obsadzenie Maggie Gyllenhaal w roli Rachel było błędem. Tyle minusów
    Teraz zalety.. aktorsko mistrzostwo. Wszyscy (poza Maggie) spisali się wyśmienicie. Christian Bale, Heath Ledger (niezapomniany Joker), Aaron Eckhart, Gary Oldman, Morgan Freeman,Cillian Murphy - stworzyli naprawdę świetne kreacje. Chylę czoła.
    Największe oklaski należą się Christopherowi Nolanowi, który stworzył niesamowity film. Niesamowicie mroczny, prawdziwy i wciągający.Pięknie się to oglądało.
    Słowo uznania też dla twórców efektów specjalnych. Panie i Panowie - szacunek.
    Na koniec cytat z filmu, który za mną chodzi :
    "Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej...

    na to by ich wiara zostala nagrodzona...."
    Mrocznego Rycerza oceniam na maksymalną dziesiątkę.

    Czytaj więcej

  • Batman Początek - 2005

    batman poczatekBatman to mój ulubiony bohater komiksowy. Lubię go, bo nie jest superbohaterem jak Superman, nie posiada cudownych mocy. Nie jest też też zmutowany jak Spiderman. Jest zwykłym facetem, który ma kasę i fajne gadżety. Batman jest większym gadżeciarzem niż James Bond i to mi się podoba.

    Batman doczekał się już wielu ekranizacji. Batman Początek (Batman Begins, 2005 reż. C.Nolan) to jedna z najlepszych. W tym filmie podoba mi się niemal wszystko. Mamy całkiem udaną fabułę, która jest umiejętnie prowadzona przez reżysera.

    Batmana gra C. Bale, za którym nie przepadam, ale tutaj jakoś pasuje. W filmie też zobaczymy M. Freemana i  K. Holmes. Efekty specjalne też są na bardzo dobrym poziomie. Największym atutem Batmana jest klimat. Nie jest tak mroczny jak w Mrocznym Rycerzu, ale jest genialny. Nolan kolejny raz udowodnił, że jest zdolnym reżyserem.

    Flm polecam. Ocena 9 (powinno być 8, ale dodaję 1 za to, że to jest Batman ;)

    Ekranizacje komiksów to ostatnio wielka siła w Hollywood.

    Czytaj więcej