Ułatwienia dostępu

Aimée de Jongh

 • Dni piasku

  dni piasku

  Dni piasku;
  - autor: Aimée de Jongh;
  - wydawnictwo: Non Stop Comics, 2022;
  - kategoria: komiks, fotografia.

  Lata trzydzieste dwudziestego wieku. Stany Zjednoczone są nadal podrążone w kryzysie, ale niektóre rejony kraju muszą się mierzyć z dużo większym problemem. Jest nim piasek, który powoli zabija uprawy, zwierzęta, ludzi.
  Dust Bowl - to katastrofa ekologiczna w latach 1931-38, która dotknęła środkowe stany. Nieumiejętna gospodarka rolna, nadmierne wycinki oraz suche lata sprawiły nadmierną erozję gleb. W rejonie nie dało się już nic uprawiać, a częste burze piaskowe zabijały wszystko co jeszcze żyło. Tyle faktów.
  Komiks opowiada o młodym nowojorskim fotografie, który w ramach pierwszej poważnej pracy ma się udać w ten rejon i udokumentować skale zniszczeń. Ma listę ujęć, które powinien wykonać i początkowo skrupulatnie skreśla poszczególne pozycje: głodne dzieci, puste, pola, wyprowadzający się ludzie itp. Jak trzeba to delikatnie poprawia rzeczywistość i robi inscenizowane zdjęcia. Chłodno, zadoniowo, beznamiętnie. Z czasem w fotografowanych obiektach zaczyna dostrzegać ludzi i ich dramaty... coraz trudniej mu robić zdjęcia z posiadanej listy...

  Czytaj więcej