Ułatwienia dostępu

adaptacja

  • Dzieci kapitana Granta. Wydanie zbiorcze

    dzieci kapitana granta

    Dzieci Kapitana Granta,
    - autorzy: Alexis Nesme, Juliusz Verne;
    - tłumaczenie: Jakub Syty;
    - wydawnictwo: Lost In Time, 2022;
    - kategoria: komiks, adaptacja.

    Lord i lady Glenarvan znajdują tajemniczą butelkę a w niej mocno zniszczone fragmenty listu napisanego w trzech językach. Autor listu błaga o pomoc, ale szczegóły lokalizacji jak i dotyczące autora wymagają rozszyfrowania.
    To ostatnie nie jest skomplikowane, ale z lokalizacją jest mały problem. Państwo Glenarvan próbują zorganizować misję ratunkową, ale spotykają się z odmową. W tak niekorzystnych okolicznościach decydują iż sami ruszą na ratunek, a przy okazji przetestują swój nowy okręt.

    Czytaj więcej

  • Fallout - sezon 1

    fallout s 1

    Fallout,
    - twórcy: Geneva Robertson-Dworet, Graham Wagner;
    - Amazon, sezon 1, 2024;
    - wybrana obsada: Ella Purnell, Aaron Moten, Moises Arias, Walton Goggins, Kyle MacLachlan, Leslie Uggams, Michael Emerson;
    - kategoria: serial, adaptacja, science-fiction, akcja.

    Największe (do tej pory) serialowe zaskoczenie tego roku. Nie sądziłem, że ekranizacja gry komputerowej, której nie znam (serio), aż tak przypadnie mi do gustu.
    Wszystko zaczyna się w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Amerykańskie społeczeństwo cieszy się codziennością pomimo widma wojny nuklearnej. No bo przecież nikt nie będzie na tyle szalony by naprawdę użyć takiej broni. Żadne państwo sobie na to nie pozwoli. Państwo nie...

    Czytaj więcej

  • Wieczna wojna

    wieczna wojna

    Wieczna wojna,
    - autorzy: Joe Haldeman, Bruno Marchland ,Marvano;
    - tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski, Maria Mosiewicz;
    - wydawnictwo: Egmont Polska, 2016;
    - kategoria: komiks, adaptacja.

     

    Ten komiks często pojawia się w różnych zestawieniach albumów polecanych przez Tomasza Kołodziejczaka - człowieka, który na komiksie i science-fiction zjadł zęby. Adaptacja kultowej prozy pióra Haldemana.
    Akcja dzieje się gdzieś w przyszłości (aczkolwiek z naszej perspektywy - w przeszłości - rok 2010). Ziemski satelita nawiązuje kontakt z pozaziemską cywilizacją i zostaje zniszczony. Tak rozpoczyna się wojna, która ze względu na kosmiczne odległości trwa tysiąc lat. Bohaterem jest Szeregowy Mandella, który jako jeden z pierwszych będzie musiał stawił czoła obcym wojskom. Rozpoczyna się długotrwałe i trudne szkolenie, które najprawdopodobniej nie przyda się w walce, ale przecież jakoś wyszkolić trzeba. Po przeszkoleniu rozpoczyna się misja, która niewiele się różni od samobójczych wypraw.

    Czytaj więcej

  • Parker, Tom 2

    parker t 2

    Parker, Tom 2;
    - autorzy: Darwyn Cooke, Richard Stark, Ed Brubaker, Sean Phillips;
    - wydawnictwo: Nagle! Comics, 2023;
    - tłumaczenie: Paweł Bulski;
    - kategoria: komiks, Parker (Marini Edition), Parker (postać), adaptacja, Noir;

    Łup - Parker dostaje propozycję współudziału w dużym napadzie. Chodzi o obrabowanie wszystkich cennych miejsc w małym górniczym miasteczku. Robota dla wielu, ale potencjalny zysk też kuszący. Normalnie powinien zrezygnować ze zlecenia, ale jest krucho z kasą. Precyzyjny plan, doświadczeni kryminaliści. Co może pójść nie tak? No cóż.

    Śmiertelna pułapka - Ucieczka z napadu. Parker razem z dwoma kumplami ma grożny wypadek samochodowy. Po zdarzeniu tylko on jest w stanie stać na nogach. Ucieka do pobliskiego wesołego miasteczka, które jest zimą zamknięte. W sumie niezła kryjówka gdyby nie fakt, że ktoś widział jak przeskakuje płot. I widział, że ma ciężką torbę. Parker mu sobie poradzić z chętnymi na kasę.

    Jutro, jutro i znów jutro - Ta historia została napisana przez Brubakera, a narysowana przez Philiipsa. Mój ulubiony duet. To zwoisty hołd dla historii o Parkerze. Główny bohater się tu nie pojawia (nie w pierwszej osobie), ale sporo się o nim dowiadujemy od jego współpracownika.
    Cooke zmarł przed ukończeniem tego wydania, ale Brubaker doskonale wczuł się w klimat i napisał rzecz, która idealnie pasuje do cyklu.

    Czytaj więcej

  • Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca

    rzeznia numer 5 komiks

    Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca
    - autorzy: Albert Monteys, Ryan North, Kurt Vonnegut;
    - wydawnictwo: Egmont Polska, 2022;
    - kategoria: Adaptacje literatury, komiks, adaptacja, PTSD, antywojenny.

    Przyznaję, że nie pamiętam bym czytał Rzeźnię numer pięć. Jeśli czytałem to pewnie w czasach licealno-studenckich. Pamięć już nie ta ;).
    Przyjmijmy, że nie czytałem a co za tym idzie odbieram ten komiks w oderwaniu od oryginalnego dzieła. Więc muszę wierzyć na słowo, że jest to dosyć wierna adaptacja.
    Jest to historia Billy’ego Pilgrima, którego losy są przedstawione w luźny, często niechronologiczny sposób. To wszystko dlatego, że Billy potrafi podróżować w czasie. W zasedzie podróż to nie jest właściwe słowo. Potrafi nagle znależć się w innym okresie swojego życia. Na nowo się w nim zanurzyć. Billy nie miał zbyt udanego życia. Na jego dorosłe doświadczenia dużym cieniem kładzie się udział w drugiej wojnie światowej i bycie świadkiem bombardowania Drezna. Współcześnie powojenne traumy mają mądre określenia (PTSD), ale nie zawsze tak było.

    Czytaj więcej

  • Parker, Tom 1

    parker t 1

    Parker, Tom 1; 
    - autorzy: Darwyn Cooke, Richard Stark;
    - wydawnictwo: Nagle! Comics, 2023;
    - kategoria: komiks, Parker (Marini Edition), Parker (postać), adaptacja, Noir;

    Pierwsza rzecz przeczytana (posiadana) od nowopowstałego Nagle! Comics.
    Parker, pierwszy z dwóch tomów serii będącej adaptacją wybranych powieści sensacyjnych Richard'a Stark'a.
    Parker to zawodowy złodziej, który został wykiwany przez jednego z współpracowników. Zdrada, toż to oczywiste, musi zostać pomszczona, a zdrajca musi zginąć, a przy okazji Parker chciałby odzyskać swoje pieniądze. Pierwsza część planu idzie gładko, a z drugą jest mały problem. Kasa trafiła do potężnego Syndykatu, który nigdy jej nie zwróci. Przynajmniej po dobroci. Parker ma niewiele do stracenia więc rzuca wyzwanie organizacji.
    W tomie pierwszym mamy dwie dłuższe i dwie krótsze historie, która pokazują nam kim jest Parker i jaki ma sposób działania. Znakomicie dobrane wątki i świetna kreska budują niesamowity klimat. Jest brutalnie, ciężko i wyjątko męsko. W tej historii nie ma miejsca na wahania, rozterki czy też półśrodki. Parker zawsze jasno dąży do wyznaczonego przez siebie celu.

    Czytaj więcej

  • Indiana Jones i ostatnia krucjata - komiks

    indiana jones i ostatnia krucjata

    Indiana Jones i ostatnia krucjata;
    - autorzy: Bret Blevins, Mike Manley, David Micheline, Al Milgrom;
    - wydawnictwo: As Editor, 1989;
    - kategoria: komiks, adaptacja, Indiana Jones.

    Po kilku miesiącach poszukiwań udało mi się zdobyć własny egzemplarz tego komiksu. Powiecie, że tego sporo jest na rynku i jest to prawda, ale większość ofert jest mocno przestrzelona cenowo a i stan techniczny jest nie najlepszy. No i liczy się wersja okładki. As Editor wypuściło dwie różne okładki a mi zależało na konkretnej. Dlaczego? Nic bardziej prostego. Coraz częściej wracam do wspomnień z dzieciństwa i mi się przypomniało, że ten komiks był u nas w domu. Przeczytany z milion razy, zawsze wiedziałem gdzie jest, aż w końcu bezpowrotnie zaginął. Nie wiadomo, czy wylądował jako opał czy też niechcący wrzuciłem do skupu makulatury. I tu kolejne wspomnienie. Historię filmu też spotkał taki los. W szkole była zbiórka makulatury a to grube, ciężkie. Idealnie się nadawało. Od jakiegoś czasu staram się zbierać komiksowe albumy z dzieciństwa. W sumie było ich z pięć ;)

    Czytaj więcej

  • Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna

    nowy wspanialy swiat

    Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna
    - autorzy: Fred Fordham, Aldous Huxley;
    - wydawnictwo: Jaguar, 2022;
    - kategoria: komiks, antyutopia, adaptacja.


    Pamiętam, że moją pierwszą poważną pracą na studiach była rzecz o antyutopiach. Swoje rozważania oparłem na trzech tytułach, a jednym z nich był Nowy wspaniały świat Huxley'a. Wiedziałem, że pomimo iż szczegóły fabuły wypłowiały, do tego tytułu już nie wrócę. Myślę, że dlatego bardzo się ucieszyłem, że powstała komiksowa adaptacja.
    Wyobraźcie sobie społeczeństwo przyszłości. Każdy osobnik jest programowany już podczas wczesnego rozwoju w wielkich fabrykach ludzi. Żyworództwo zostało odrzucone - rodziło zbyt wiele komplikacji. W nowym społeczeństwie nie ma miejsca na zbyt bliskie więzi, a więź rodzicielska może być nieprzewidywalna. W tym społeczeństwie każda jednostka należy do każdego. Państwo zachęca do aktywności seksualnej, ale wskazane jest posiadanie wielu partnerów. Ma to rozładować napięcia, ale zarazem nikt do nikogo się nie przyzwyczaja. Liczy się tylko sprężystość ciał, która może być przydatna dla społeczeństwa.

    Czytaj więcej

  • Folwark zwierzęcy - Powieść graficzna

    folwark zwierzecy

    Folwark zwierzęcy - Powieść graficzna
    - autor: Odyr, George Orwell;
    - wydawnictwo: Jaguar;
    - kategoria: komiks, adaptacja, antyutopia.

    Folwark zwierzęcy znają chyba wszyscy. Ta słynna antyutopia Orwell'a opowiada o farmie, na której zwierzęta się zbuntowały i przegoniły właściciela. Teraz same miały sobą rządzić i dzięki temu będą pracować mniej ciężko. Takie były założenia, ale z czasem wiele się zmienia. Są nowe cele, które wymagają poświęceń, a pracy jakby zawsze coraz więcej. Nawet pierwotne idee ulegają zmianie. Niby zwierzęta są równe, ale niektóre równiejsze.
    Po bardzo udanej adaptacji Zabić drozda postanowiłem spróbować kolejnych i tym razem sięgnąłem po klasyka, który w mojej głowie zdążył się przykurzyć.

    Czytaj więcej

  • Ja, Nina Szubur

    ja nina szubur

    Ja, Nina Szubur,
    - autor: Daniel Chmielewski;
    - wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe, 2018;
    - kategoria: komiks, literatura polska, Olga Tokarczuk, adaptacja, antyutopia.

    Takie małe osobiste wyznanie. Ten album jest najdłużej posiadanym komiksem, którego nie przeczytałem. Od lat stoi na eksponowanym miejscu (ten nietypowy format), a jakoś nie mogłem się przekonać do przeczytania. Nie żebym nie próbował.. były dwa podejścia, ale rezygnowałem po stronie tytułowej. Tym razem nie było odwrotu. Nowy system motywacyjny do czytania jakoś działa.
    Komiks jest adaptacją powieści Olgi Tokarczuk, z której twórczością nadal nie jestem zaznajomiony. Jakoś nam nie po drodze.
    Akcja dzieje się w przyszłości. Świata nie ma, zostało tylko jedno miasto (Uruk) żyjące na całkiem innych zasadach niż dawna cywilizacja. Ma strukturę pionową zamiast horyzontalnej. Trzy poziomy. M1 - tu żyje się najlepiej. Wygodne przestrzenie, dostęp do słońca, i bardzo ograniczona ilość mieszkańców. M2 - tutaj mieszka całkiem sporo ludzi, którzy marzą o dostaniu się do M1 (jest to możliwe). To taka klasa średnia. No i istnieje M3 - miejsce zesłania, z którego nie ma już odwrotu. Zesłanie do M3 jest ostateczne. Miejsce życia zależy od poziomu wpływu jakie generuje dana jednostka. Im bardziej przydatna, miła i pracowita tym większy ma poziom wpływu.

    Czytaj więcej

  • Zabić drozda. Powieść graficzna

    zabic drozda komiks

    Zabić drozda. Powieść graficzna
    - autorzy: Fred Fordham, Harper Lee;
    - Wydawnictwo Jaguar, 2020;
    - kategoria: komiks, adaptacja.

    Lata trzydzieste dwudziestego wieku. Południe Stanów Zjednoczonych. Czarnoskóry chłopak zostaje oskarżony o gwałt. Wszystkie dowody świadczą o jego niewinności, ale słowo białej dziewczyny jest ważniejsze niż czarnego chłopaka. Obrońcą chłopaka jest biały adwokat, który wierzy, że społeczeństwo się zmienia i wszyscy mają równe prawa. Wierzy też w dobrą naturę człowieka. Równouprawnienie wydaje się być odległym celem, ale to nie zmienia faktu, że należy do niego dążyć. Zabić drozda to złożona historia o tolerancji, szacunku, sprawiedliwości. To też rzecz o róźnicach klasowych i rasowych.
    Ta komiksowa adaptacja powstała (w uzgodnieniu z rodziną autora książki) powstała w znakomitym czasie. Dziś na nowo zapominamy o tym, że musimy się wzajemnie szanować, że szalejący tłum składa się z bogobojnych sąsiadów, że mniejszości należy traktować z szacunkiem. Może ta adaptacja powinna trafić do kanony lektur?

    Czytaj więcej

  • Kotka na gorącym blaszanym dachu - 1958

    kotka na goracym blaszanym dachu

    Kotka na gorącym blaszanym dachu,
    (Cat on a Hot Tin Roof) - 1958;
    - reżyseria: Richard Brooks;
    - scenariusz: Richard Brooks, James Poe;
    - wybrana obsada: Paul Newman, Elizabeth Taylor, Burl Ives, Jack Carson, Judith Anderson, Madeleine Sherwood;
    - kategoria: adaptacja, dramat, Tennessee Williams.

    Dziadek, właściciel sporej plantacji jest wraca z badań lekarskich. Wszyscy podejrzewają, że jest śmiertelnie chory i dlatego cała rodzina zjeżdża się by pożegnać staruszka. Przynajmniej tak się wydaje. Prawda jest taka, że niektórzy liczą na jego szybką śmierć i nie chcą być pominięci podczas dzielenia majątku.
    Rodzinne spotkanie jest okazją do szczerych rozmów i wyrzucenia wszystkich, przez lata zbieranych, żali.

    Czytaj więcej

  • Millennium #03: Zamek z piasku, który runął

    millenium t 3 runberg

    Millennium #03: Zamek z piasku, który runął
    (Millénium: La reine dans le palais des courants d'air);
    - autorzy: Manolo Carot, José Homs , Sylvain Runberg;
    - Wydawnictwo: Egmont Polska, 2017;
    - kategoria: Millenium, komiks, adaptacja.

    Lisbeth ledwo przeżyła starcie ze swoim ojcem, on zresztą również. Z tym że Zala ląduje w szpitalu i zamierza szantażować swoich dawnych 'przyjaciół'.. A Lisbeth.. Nadal poszukiwana, zdradzona, ranna.. Poza systemem. Sprawy przybierają ostrzejszy obrót gdy dawne służby próbują zneutralizować wszystkie powiązania Zali. Do dyspozycji mają wszytkie współczesne służby.. Jak z tym walczyć? Jak się bronić gdy oskarżają osoby reprezentujące państwo?
    Cały czas jestem pod wrażeniem tej trylogii. Każda część stanowi niezależną całość, porusza ważne tematy, a jednocześnie wszystkie trzy się wzajemnie uzupełniają. U Runberg jest podobnie. Można mieć pretensje o zbytnie uproszczenie fabuły, ale klimat i przesłanie zostały zachowane.

    Czytaj więcej

  • Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię - 2019

    slynny najazd niedzwiedzi na sycylie

    Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię,
    (La fameuse invasion des ours en Sicile) - 2019;
    - reżyseria: Lorenzo Mattotti;
    - scenariusz: Thomas Bidegain, Jean-Luc Fromental;
    - kategoria: animacja, adaptacja, Pathe, europejskie.

    Ostatnia animacja obejrzana w 2020 roku. Ogólnie to ten rok u mnie nie należał do animacji - zaledwie kilka obejrzanych tytułów (aż 4). Może ten rok będzie łaskawszy i nie mam tu na myśli nowych produkcji.

    Istnieją sobie dwa światy. Świat niedźwiedzi żyjących sobie spokojnie w górach. I świat ludzi rezydujących w dolinie. Oba światy wzajemnie się nie znają - żyją obok w zasadzie sobie nie szkodząc. Sytuacja się zmienia gdy niedźwiedzie postanawiają zejść w doliny. Oczywiście w pokojowych warunkach. Pytanie czy ludzie o tym wiedzą? A jeśli wiedzą to co zrobią z tą wiedzą?

    Czytaj więcej

  • Millennium #02: Dziewczyna, która igrała z ogniem

    millenium t 2 runberg

    Millennium #02: Dziewczyna, która igrała z ogniem,
    (Millénium: La fille qui rêvait d'un bidon d'essence et d'une allumette)
    - autorzy: Manolo Carot, Sylvain Runberg;
    - Wydawnictwo: Egmont Polska, 2017;
    - kategoria: Millenium, komiks, adaptacja.


    W Millenium trwają prace nad kolejnym ważnym tematem. Trafficking - handel kobietami z Europy Wschodniej. Temat istnieje od lat, ale dziennikarze odkrywają, że w ten proceder jest zaangażowanych wiele słynnych osób publicznych, policjantów. Niektórzy tylko korzystają z usług, inni nie mają problemów z przymykaniem oczu na przestępczość działalność, a niektórzy są czynnie zaangażowani w te działania. Informacja o dziennikarskim śledztwie trafia do ludzi bezpośrednio zaangażowanych w handel. Nie chcąc biernie czekać na rozwój wypadków decydują się na zamordowanie pary dziennikarzy, a całą winę zrzucają na Lisbeth Salander. Dziewczyna jest teraz ścigana przez wszystkie służby. Wszyscy już ją dawno osądzili i tylko niewielu (w tym Blomkvist) wierzy w jej niewinność. Lisbeth musi teraz odnaleźć głowę mafijnej siatki - znaleźć i dokończyć to co zaczęła wiele lat wcześniej. Musi zabić swojego ojca.

    Czytaj więcej

  • W dół, do ziemi

    w dol do ziemi

    W dół, do ziemi,
    - autorzy: Philippe Thirault, Laura Zuccheri;
    - Egmont Polska - 2020;
    - kategoria: komiks, adaptacja.


    Na motywach powieści Roberta Silverberga.
    Edmund Gundersen po wielu latach wraca na planetę, na której był kiedyś zarządcą. Jest przewodnikiem grupy badaczy, którzy chcą odkryć tajemnicę Ponownych Narodzin. Kiedyś planeta była brutalnie kolonizowana przez ludzi, ale z czasem odkryli, że zamieszkują ją dwie różne inteligentne gatunki. Gundersen wiele lat wcześniej uważał oba za gorsze od ludzi, co przekładało się na jego brutalne zachowanie. Obecnie wraca skruszony, może zrozumiał swoje błędne zachowanie, a może wyrzuty sumienia nie dają mu spać?
    Nildory i Sulidory doskonale pamiętają dawnego Gundersen'a, ale pomimo to pozwalają mu na podróż do miejsc świętych. Miejsc, których ludzie jeszcze nie zniszczyli, miejsc, których nie rozumieją.
    Podróż przybliża nam wszystkie sylwetki ludzi biorących w niej udział. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się ludzkie negatywne cechy.. egoizm, brak umiejętności dostrzeżenia szerokiego kontekstu, skłonność do przemocy, używek, a także do chwilowych relacji seksualnych. Czy taka drużyna jest godna uczestniczenia w Ponownych Narodzinach?

    Czytaj więcej

  • Martwa strefa - 1983

    martwa strefa

    Martwa strefa,
    (The Dead Zone) - 1983;
    - reżyseria: David Cronenberg,
    - scenariusz: Jeffrey Boam,
    - wybrana obsada: Christopher Walken, Brooke Adams, Martin Sheen, Tom Skerritt, Herbert Lom;
    - kategoria: adaptacja, thriller, science-fiction, Castle Rock.

    Adaptacja powieści Stephena Kinga.
    Wracający od narzeczonej Johnny ma poważny wypadek samochodowy. Gdy się budzi dowiaduje się, że był w śpiączce pięć długich lat. Teraz nie ma dziewczyny, pracy, a na dodatek musi nauczyć się na nowo chodzić.
    Odkrywa też w sobie pewien dar. Potrafi czytać przyszłość, czasem przeszłość ludzi, których dotyka. Niektórzy mówią, że to dar od Boga, ale Johhny niekoniecznie się z tym zgadza. Twierdzi, że za każdym razem jak używa swoich umiejętności to czuje jakby umierał. Obcuje z ciemnością. Dlatego też zmienia miejsce zamieszkania i próbuje żyć normalnie. Trudno jednak żyć nie dotykając ludzi.. Poznawanie przyszłości czasem ratuje życie, ale też stawia pytanie jak zmienić to co wydaje się nieuchronne? Czy można to zmienić?

    Czytaj więcej

  • Millennium #01: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

     millenium t 1 runberg

    Millennium #01: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet,
    (Millénium: Les hommes qui n'aimaient pas les femmes)
    - autorzy: José Homs, Sylvain Runberg;
    - Wydawnictwo: Egmont Polska, 2017;
    - kategoria: Millenium, komiks, adaptacja

    To moje piąte podejście do Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet. Mowa oczywiście o świecie Millenium, a nie otaczającej codzienności. Była oryginalna książka, dwa filmy oraz komiksowa adaptacja Denis Miny. Tym razem kolejny komiks - duetu Runberg i Homs.

    Czytaj więcej

  • Regis Loisel - Piotruś Pan

    piotrus pan komiks

    Piotruś Pan,
    (Peter Pan);
    - autor: Regis Loisel;
    - wydawnictwo: Egmont Polska, 2014;
    - kategoria: komiks, adaptacja.

    Pisząc o Małgosiu i Jasiu wspomniałem, że lubię przerabiane, na nowo podane znane legendy, ale wymagam by było to zrobione z pomysłem i z talentem. Album Loisel'a jest dowodem na to, że jednak się da.
    Fabuła pozornie jest taka jaką znamy z opowieści dla dzieci. Piotruś, sierota marzy o lepszym świecie, o świecie, w którym nie będzie musiał dorastać. Marzenie się spełnia i Piotruś udaje się do Nibylandii, w której będzie musiał zmierzyć się piratami. Życie pełne przygód bez dorosłych.
    U Loisel'a jest podobnie, tylko, że autor rozbudowuje motywacje głównych bohaterów, a jego wykreowany świat nabiera ostrzejszych konturów. Bo ten Piotruś Pan to nie jest opowieść dla dzieci. To dojrzała, pełna nieoczywistych wątków opowieść dla dorosłych.

    Czytaj więcej

  • Złoty Berlin - Arne Jysch

    zloty berlin

    Złoty Berlin,
    (Der Nasse Fisch);
    - autor: Arne Jysch;
    - wydawnictwo: Marginesy, 2019;
    - kategoria: komiks, adaptacja.

    Tak, się składa (totalnie przypadkowo), że ostatnio mam sporo adaptacji komiksowych słynnych powieści. Tym razem przerobiona (dosyć mocno) została, świetnie przyjęta przez rynek, Śliska sprawa Volker'a Kutscher'a.
    Podczas prac nad komiksem trwały kompletnie niezależne przygotowania do jednego z najdroższych seriali niemieckiej telewizji, który również bazował na tej historii. Mowa oczywiście o Babilon Berlin, który zamierzam wkrótce obejrzeć.
    Młody komisarz przymusowo przeniesiony do berlińskiej obyczajówki prowadzi nieoficjalne śledztwo w sprawie morderstwa, które zostało upozorowane jako wypadek. Jak rozwiąże sprawę to ma szansę na powrót do wydziału zabójstw. Sprawa wolno się rozkręca, ale komisarz odkrywa, że są w nią zamieszane poważne grupy przestępcze, a także policjanci. Do tego dochodzi plotka o transporcie olbrzymich ilości złota. Jak na porządny kryminał przystało w tle mamy sporo strzelanin, przemocy a także seksu. Fabuła jest ładna, ale nie ona jest najmocniejszą stroną albumu. Jest nią klimat... bo wiecie, zapomniałem napisać, że akcja dzieje się w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Miasto jest na granicy kryzysu. Na ulicach dochodzi do starć z komunistami, a w podziemiach zaczyna dojrzewać faszyzm. Do tego dochodzą piękne kobiety (kilka) a także komisarz Gereon Rath, który zachowaniem i sposobem bycia przypomina trochę James'a Bond'a.

    Czytaj więcej

  • Pijak - Hans Fallada, Jacob Hinrichs

    pijak

    Pijak,
    - autorzy: Hans Fallada, Jacob Hinrichs;
    - Non Stop Comics, 2018;
    - kategoria: komiks, adaptacja.

    Kolejna adaptacja w moich zbiorach. W zasadzie to coś więcej niż przeniesienie historii na karty komiksu. To mieszanka Pijaka (słynnego dzieła Fallady) i biografii Hans'a Fallady. Kilka różnych stadiów uzależnienia. Powolny, ale systematyczny upadek człowieka, który wpadł w sidła uzależnienia. Nie ma tu znaczenia czy są to narkotyki czy też alkohol. Dno zawsze wygląda podobnie. Ludzie, rodzina zamienieni na używki. Narracja i kreska Pijaka może wydawać się lekko chaotyczna, zbyt mocno cięta, trochę niedbała.. ale czyż taka forma nie pasuje najlepiej do stanu umysłu osoby głęboko uzależnionej? Gdzie przebitki rzeczywistości, wspomnień i urojeń wzajemnie się przeplatają - nie tworząc przy tym logicznej całości.

    Czytaj więcej