Ułatwienia dostępu

2002

  • Zdjęcie w godzinę - 2002

    zdjecie w godzine

    Zdjęcie w godzinę,
    (One Hour Photo) - 2002;
    - reżyseria: Mark Romanek;
    - scenariusz: Mark Romanek;
    - wybrana obsada: Connie Nielsen, Robin Williams, Michael Vartan, Gary Cole;
    - kategoria: film, thriller.

    Seymour od wielu lat pracuje w sieciowym sklepie fotograficznym. Przykłada wielką wagę do swoich obowiązków i uważa, że współczesne punkty fotograficzne zabiajają ducha zdjęć. Nikt nie troszczy się o to by odpowiednio wyciągnąć wszystko co najlepsze z kliszy. Seymour jest osobą samotną, ale wyobraża sobie, że jest kimś bardzo ważnym dla jednej z kobiet.
    Na tyle ważnym, że powinien również być na wywowyłanych zdjęciach. Jego fantazje początkowo są nieszkodliwe, ale z czasem przeradzają się w obsesję. Zwłaszcza, że dostrzega, iż związek kobiety nie do końca jest oparty na prawdzie. Musi zainterweniować. Bliskich trzeba chronić.

    Czytaj więcej

  • Chicago - 2002

    chicago

    Chicago - 2002;
    - reżyseria: Rob Marshall;
    - scenariusz: Bill Condon;
    - wybrana obsada: Catherine Zeta-Jones, Renée Zellweger, Queen Latifah, Richard Gere, John C. Reilly, Christine Baranski, Lucy Liu, Taye Diggs, Dominic West;
    - kategoria: film, musical, Oscar (6), Złote Globy (3).


    Przenieśmy się do Ameryki. Końcówka lat dwudziestych dwudziestego wieku. W mieście marzeń jest więzienie, w którym na swój proces czekają kobiety oskarżone o morderstwo. Wśród nich Roxie Hart - skromna dziewczyna marząca o wielkiej karierze. Jej kochanek obiecał wielką karierę, ale okazał się oszustem. Musiała go spotkać kara.. i teraz piszę jakbym był Billy'm Flynn'em - znakomitym adwokatem, który będzie bronił Roxie. Czy ją na niego stać? Nie, ale jej sprawa przyciąga media, a Flynn również kocha sławę.

    Czytaj więcej

  • Pianista - 2002

    pianista

    Pianista,
    (Pianist) - 2002;
    - reżyseria: Roman Polański;
    - scenariusz: Ronald Harwood;
    - wybrana obsada: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Maureen Lipman, Jessica Kate Meyer, Julia Rayner, Michał Żebrowski;
    - kategoria: film, dramat, wojenny, biograficzny, Oscar (3), Cannes, Orły.

    Warszawa, Władysław Szpilman jest u szczytu kariery. Ten znakomity pianista prowadzi dobre, szczęśliwe życie, ale miasto się zmienia. Wybucha wojna i wszystkim jest coraz ciężej.. Żydzi są publicznie znieważani, a z czasem znakowani i zamykani w getcie. Kolejne miesiące to kolejne traumatyczne przeżycia. Tu nie ma już wątpliwości, że naziści prowadzą szeroko zakrojoną akcję likwidacji narodu żydowskiego. Tysiące giną na ulicach Warszawy, a setki tysięcy są wywożone do obozów zagłady. Szpilman nie opuszcza miasta, początkowo próbuje przetrwać grając muzykę - w czasie wojny na sztukę jest niskie zapotrzebowanie. Władysław wielokrotnie ociera się o śmierć, czasem pomagają mu życzliwi ludzie, ale częściej jest to zwyczajne szczęście. Jak w rosyjskiej ruletce.

    Czytaj więcej

  • Miasto Boga - 2002

    miasto boga

    Miasto Boga,
    (Cidade de Deus) - 2002;
    - reżyseria: Fernando Meirelles;
    - scenariusz: Bráulio Mantovani;
    - wybrana obsada: Seu Jorge, Alexandre Rodrigues, Phellipe Haagensen, Alice Braga, Rubens Sabino;
    - kategoria: film, dramat, thriller, na faktach, iberoamerykańskie.

    Miasto Boga to dzielnica Rio de Jeneiro gdzie przestępczość jest codziennością, a policja nie kojarzy się zbyt dobrze. Młodzi wiedzą, że życie niewiele im może zaoferować więc bez wahania napadają, grabią, mordują. Film Meirelles'a to wielowątkowa opowieść o tym jak żyje i robi się karierę w Mieście Boga. Narratorem jest Kapiszon, chłopak, który ma tylko dwa marzenia. Przeżyć swój pierwszy raz i zostać fotografem. W Mieście Boga to wielkie marzenia. Wielu ginie zanim dorośnie, a wyrwanie się z dzielnicy i dostanie normalnej pracy jest trudne i wcale nie gwarantuje przeżycia.

    Czytaj więcej

  • Szyfry wojny - 2002

    szyfry wojny

    Szyfry wojny,
    (Windtalkers) - 2002;
    - reżyseria: John Woo;
    - scenariusz: John Rice, Joe Batteer;
    - muzyka: James Horner;
    - wybrana obsada: Nicolas Cage, Adam Beach, Peter Stormare, Christian Slater, Mark Ruffalo, Noah Emmerich, Frances O'Connor;
    - kategoria: film, wojenny, dramat.

    Czasy II Wojny Światowej. Sierżant Joe Enders ma możliwość powrotu na front. Trafia na wyspę Sajpan, a jego głównym zadaniem jest ochrona szyfranta pochodzącego z plemienia Nawaho. W zasadzie ma nie tyle chronić życie szyfranta co sam szyfr, który nadal nie został złamany przez japońskiego przeciwnika. Co to oznacza w praktyce? Ma chronić szeregowego, a jak się to nie uda to ma nie pozwolić by szeregowy trafił w japońską niewolę. Endrers to doświadczony żołnierz i zdaje sobię sprawę z powagi sytuacji. Zadanie musi zostać wypełnione. Nawet za cenę życia przyjaciela?

    Czytaj więcej

  • Frida - 2002

    frida

    Frida - 2002;
    - reżyseria: Julie Taymor;
    - scenariusz: Clancy Sigal, Anna Thomas;
    - muzyka: Elliot Goldenthal;
    - wybrana obsada: Salma Hayek, Alfred Molina, Mía Maestro, Antonio Banderas, Ashley Judd;
    - kategoria: ekranizacja, Oscar, dramat, biograficzny, Frida Kahlo.

    Mam ostatnio dobry czas na oglądanie filmów. Odstawienie na chwilę seriali ma pozytywne efekty.
    Dziś słowo o Fridzie, biograficznej (opartej na książce) opowieści o najsłynniejszej meksykańskiej malarce. W zasadzie to film opowiada głównie o burzliwej relacji pomiędzy Fridą a Diego Riverą. To była para, która naprawdę się kochała... ale też nie był to prosty związek. Oboje kochali życie i nie chcieli, nie dali, się zamknąć w sztywne ramy małżeństwa. Takie działanie przysparzało wiele cierpienia, ale za to zachowali niezależność i wolność. Zresztą Kahlo była przyzwyczajona do bólu. Całe życie walczyła ze skutkami wypadku, który omal nie przykuł jej na stałe do łóżka. Po wypadku było wiele operacji, które pozwoliły Fridzie chodzić, ale ból pozostał.

    Czytaj więcej

  • Sześć stóp pod ziemią - sezon 2

    szesc stop pod ziemia s 2

    Sześć stóp pod ziemią,
    (Six Feet Under);
    - twórca: Alan Ball; 
    - HBO, sezon 2, 2002;
    - wybrana obsada: Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Richard Jenkins;
    - kategoria: czarna komedia, obyczajowy, dramat.

    Jak zabierałem się za ten serial byłem przekonany, że to bardzo rozrywkowa pozycja. O ile jeszcze w pierwszym sezonie czarny humor był mocno wyczuwalny to w drugim na pierwszy plan wysuwają się relacje pomiędzy bohaterami. Dużo bliżej tu do dramatu niż do komedii.
    David, w końcu zaakceptował swoją orientację seksualną, ale wcale to nie ułatwia budowania trwałych relacji. Przed nic jeszcze dużo pracy. Nate, szalony chłopak, próbuje znaleźć szczęście u boku Brendy, ale jest to bardzo trudny związek. Poważne rozmowy zamieniają się w kłótnie, a Nate początkowo ukrywa swoją poważną chorobę.. zresztą nie tylko to.. na jego horyzoncie pojawia się atrakcyjna pani pastor oraz była współlokatorka. Życie Nate'a mocno się komplikuje.

    Czytaj więcej

  • Lilo i Stitch - 2002

    lilo i stitch

     

    Lilo i Stitch,
    (Lilo & Stitch) - 2002
    - reżyseria: Chris Sanders, Dean DeBlois;
    - scenariusz: Chris Sanders, Dean DeBlois;
    - kategoria: animacja, Disney, komedia, familijny, science - fiction.

    Ostatnio przeczytałem, że ma powstać aktorska wersja tej animacji. Uznałem, że to świetna okazja by odświeżyć sobie oryginał. Kiedyś bardzo często oglądałem ten tytuł.
    Właściwa akcja dzieje się na małej wyspie na Hawajach. Przypadkiem trafia na nią kosmiczny uciekinier. Mały stwór 626, który został zaprojektowany by siać zniszczenie wszędzie tam, gdzie się pojawi. Najlepiej w wielkich ośrodkach miejskich, których akurat na wyspie brakuje. Za zbiegiem rusza pościg, ale muszą działać bardzo ostrożnie bo Ziemia to rezerwat objęty ochroną... występuje tu komar, który jest zagrożonym gatunkiem. Stwór uciekając trafia do domu Lilo, dziewczynki, którą wychowuje zapracowana siostra.

    Czytaj więcej

  • Zmiana pasa - 2002

    zmiana pasa

    Zmiana pasa,
    (Changing Lanes) - 2002;
    - reżyseria: Roger Michell;
    - scenariusz: Michael Tolkin, Chap Taylor;
    - wybrana obsada: Ben Affleck, Samuel L. Jackson, Toni Collette, William Hurt, Sydney Pollack, Dylan Baker;
    - kategoria: dramat, thriller.

    Gavin - trzydziestoletni adwokat, który zaczyna zarabiać poważne pieniądze śpieszy się na kluczową rozprawę.
    Doyle - niepijący alkoholik również zmierza do sądu by walczyć o opiekę nad dziećmi.
    Obaj panowie się śpieszą i obaj jadą tą samą autostradą. Dochodzi do niezbyt poważnej kolizji drogowej, która ma poważne konsekwencje. Doyle spóźnia się na rozprawę, a Gavin gubi ważne dokumenty, które znajduje Doyle.
    Obaj panowie to w gruncie rzeczy dobrzy ludzie, ale w pewnym momencie puszczają im nerwy i zaczynają sobie bardzo szkodzić.
    "Czasem Bóg wrzuca dwóch facetów do jednego wora by się pożarli".
    Spirala złośliwości coraz bardziej się napędza i dalece wychodzi poza granice zdrowego rozsądku - a wszystko to z powodu drobnego, drogowego zdarzenia.

    Czytaj więcej

  • Rodzina Soprano - sezon 4

    rodzina soprano s 4
    Rodzina Soprano,
    (The Sopranos);
    - twórcy: David Chase;
    - HBO, sezon 4, 2002;
    - wybrana obsada: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Steven Van Zandt, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Tony Sirico, Aida Turturro, Drea de Matteo, Jason Cerbone, Federico Castelluccio, Joe Pantoliano;
    - gatunek: dramat, kryminał;

    Sezon obejrzałem jakieś dwa miesiące temu, ale notka o tym mi umknęła. Staram się nadrabiać zaległości.
    Źle się dzieje w rodzinie Tony'ego. Junior stoi przed widmem procesu i wieloletniej odsiadki. Staruszek próbuje wszystkiego by uniknąć odpowiedzialności i oddalić zarzuty. Nie lepiej się dzieje u Christophera. Chłopak ma coraz większe problemy z uzależnieniem a jego narzeczona (Adriana) wbrew sobie zostaje informatorką FBI.
    Interesy też idą coraz ciężej i Tony czuje, że jego pozycja jest coraz bardziej zagrożona. Zwłaszcza, że Ralph czuje się coraz pewniejszy. Tony próbuje ucieczki w kolejny romans - wybiera kobietę poznaną u pani doktor - sytuacja kończy się dramatem, który jeszcze bardziej pogrąża Soprano. Jedyną ostoją spokoju i wytchnienia jest posiadany koń wyścigowy.

    Czytaj więcej

  • Znamię - 2002

    znamie

    Znamię,
    (Dragonfly) - 2002;
    - reżyseria: Tom Shadyac;
    - scenariusz: David Seltzer, Brandon Camp, Mike Thompson;
    - wybrana obsada: Kevin Costner, Kathy Bates, Susanna Thompson, Joe Morton;
    - gatunek: dramat.

    To musiało się w końcu stać. Musiałem natrafić na film z Costnerem, który mi nie przypadł do gustu. Widziałem wiele różnych produkcji z tym aktorem i każda miała coś co wzbudzało moją sympatię.Tym razem nic takiego nie znalazłem.
    Joe jest utalentowanym lekarzem, który nie potrafi pogodzić się ze śmiercią swojej żony. Ma nadzieję, że intensywna praca złagodzi ból, ale im więcej pracuje tym więcej odżywa wspomnień - jego żona również była lekarzem. Joe jest na skraju wytrzymałości gdy zostaje zmuszony do płatnego urlopu. Wszędzie widzi zmarłą żonę i zaczyna twierdzić, że małżonka próbuje się z nim pośmiertnie skontaktować. Zdroworozsądkowy ateista niemalże w jednej chwili zaczyna wierzyć, że istnieje życie po śmierci i że zmarli mogą się komunikować. Próby kontaktu są coraz częstsze i mają jeden cel - Joe musi udać się w miejsce gdzie zginęła Emily.

    Czytaj więcej

  • Gwiezdne wojny: Część II - Atak klonów - 2002

    gwiezdne wojny 2 atak klonow
    Gwiezdne wojny: Część II - Atak klonów,
    (Star Wars: Episode II - Attack of the Clones) - 2002;
    - reżyseria: George Lucas;
    - scenariusz: George Lucas, Jonathan Hales;
    - wybrana obsada: Ewan McGregor, Natalie Portman, Christopher Lee, Hayden Christensen, Samuel L. Jackson;
    - gatunek: przygodowy, science-fiction.

    Kilka dni temu wypadał nieoficjalny dzień Star Wars, a to mi przypomniało, że mam jeszcze dwie części sagi do nadrobienia. Pora zakończyć ten temat.
    Atak klonów to zdecydowanie najsłabsza część jaką widziałem. Nie wiem skąd tak wysoka nota tego epizodu - rozumiem, że można być fanem, ale czasem warto powiedzieć, że coś jednak jest słabe.
    Podczas seansu się mocno wynudziłem. Przez większą część filmu nic się nie dzieje, a pojedyncze sceny akcji wizualnie nie zachwycają. Weźmy chociażby scenę pościgu z początku filmu - moim zdaniem podobna scena w piątym elemencie wygląda lepiej, a należy pamiętać, że film Bessona jest o pięć lat starszy.

    Czytaj więcej

  • Cyfrowy szpieg - 2002

    cyfrowy szpieg
    Cyfrowy szpieg,
    (Cypher) - 2002;
    - reżyseria: Vincenzo Natali;
    - scenariusz: Brian King;
    - wybrana obsada: Jeremy Northam, Lucy Liu.
    - gatunek: akcja, science-fiction.

    Morgan zatrudnia się w firmie informatycznej jako szpieg, po przejściu szkolenia ma podjąć pracę w konkurencyjnej spółce. Tradycyjne szpiegostwo przemysłowe z wykorzystaniem nowych technologii bazujących na manipulowaniu pamięcią. Morgan podczas misji od napotkanej kobiety dowiaduje się sporo o funkcjonowaniu swojego pracodawcy i prawdziwej naturze swojego zadania.. jego pracodawca sporo zataił... a może to wszystko jest ułudą? Obie firmy manipulują ludźmi i nie boją się eliminować niepotrzebnych świadków. Brzmi znajomo? Sporo podobnych historii na ekranie już widzieliśmy.. poza tym zawsze szukamy odniesień do pozafilmowej rzeczywistości.

    Czytaj więcej

  • Suma wszystkich strachów - 2002

    suma wszystkich strachow
    Suma wszystkich strachów,
    (The Sum of All Fears) - 2002;
    - reżyseria: Phil Alden Robinson;
    - scenariusz: Daniel Pyne, Paul Attanasio;
    - wybrana obsada: Ben Affleck, Morgan Freeman, James Cromwell, Liev Schreiber;
    - gatunek: sensacyjny.

    Powoli kompletuje ekranizacje powieści Tom'a Clancy o Jack'u Ryan'ie. Nie jest może tego dużo, ale póki co wszystkie seanse mnie satysfakcjonują. Clancy potrafi budować napięcie, łączyć wartką akcję z patosem - reżyser i scenarzysta musieliby się bardzo postarać by taki materiał sknocić.
    Tym razem w Ryan'a wcielił się Ben Affleck - osią akcji jest zgubiony ładunek atomowy przez wojska izraelskie (a niby nie mają atomu), który po odnalezieniu przez przypadkowe osoby trafia na w ręce terrorystów. Wkrótce zostanie wykorzystany do zrobienia bomby, która rozpocznie trzecią wojnę światową. Czy przywódcom skonfliktowanych stron wystarczy odwagi by wbrew swoim doradcom nie odpalać broni atomowej. Historia mimo iż fikcyjna wydaje się mocno prawdopodobna. Świat potrzebuję równowagi, a rozpad Związku Radzieckiego sprawił, że ta równowaga została zachwiana. Poza tym nikt nie zagwarantuje, że terroryści nie dostaną dostępu do broni atomowej. Świat już był na granicy wojny, o czym zresztą opowiada bardzo dobry film Trzynaście dni.

    Czytaj więcej

  • Rajdersi - 2002

    rajdersiRidersi (Riders, reżyseria Gérard Pirès, 2002)

    Brawurowe napady na banki, czwórka przyjaciół i policja na tropie. Schemat kina sensacyjnego został tu urozmaicony przez szantażystę. Cała reszta jest standardowa, ale zrealizowana na niezłym poziomie. Zwłaszcza sceny uliczne i pościgi.
    Niezbyt ambitne, ale zarazem przyjemne kino sensacyjne, które niespecjalnie zapada w pamięci.
    Oceniam na sześć

    Czytaj więcej

  • 25 godzina - 2002

    25 godzina25 godzina
    (25th Hour, reżyseria Spike Lee, 2002)

    Diler narkotyków (Edward Norton) zostaje skazany na wieloletnie więzienie. Zanim będzie osadzony ma 24 godziny na to, by na wolności pożegnać się z rodziną.. pozamykać sprawy. Boi się odsiadki, wie, że to koniec dotychczasowego życia, ale nie to zajmuje wszystkie jego myśli.. o wiele bardziej martwi go fakt, że ktoś z najbliższych go zdradził. W zasadzie to już zerwał z dilerką, ale w domu miał jeszcze obciążające dowody. DEA zjawiła się po otrzymaniu donosu. Czy to była jego dziewczyna (Rosario Dawson)? A może z któryś przyjaciół?
    Komu zaufać? Czy ktokolwiek będzie czekał po odsiadce?
    25 godzina ma ciekawy klimat, a zakończenie jest trochę nieoczekiwane.. ale pasujące. Chyba każdy zasługuje na drugą szansę..
    W drugim planie: Philip Seymour Hoffman, Barry Pepper, Anna Paquin, Brian Cox.

    Oceniam na osiem. Coraz bardziej lubię Nortona.

    Czytaj więcej

  • Księga Diny - 2002

    ksiega dinyKsięga Diny (I Am Dina, reżyseria Ole Bornedal, 2002)

    Lata sześćdziesiąte dziewiętnastego wieku.. Norwegia.. mała Dina jest przypadkową przyczyną wypadku, w którym ginie w męczarniach jej matka.. Ojciec Diny nie potrafi się z tym pogodzić i obwinia dziewczynkę za całe zło tego świata.. Dina dorasta , z małej dziewczynki wyrasta piękna kobieta (Maria Bonnevie), która od czasu śmierci matki jest zafascynowana ciemną stroną ludzkiej natury.. jest kobietą zmysłową, ale też trochę niebezpieczną i szaloną.. piekielne połączenie. Połączenie, które przypomina mi Sol z Sagi o Ludziach Lodu - kto czytał ten wie. W Dinie zakochuje się o wiele starszy przyjaciel jej ojca (Derarg Depardieu). Poślubia ją, ale nie zdaje sobie sprawy z mroczności jej duszy.. "Jestem Dina, zabijam tych, których kocham" - tak lubi o sobie mówić nasza bohaterka.. i faktycznie - śmierć lubi jej towarzyszyć.
    Księga Diny to nie dramat psychologiczny, chociaż momentami się zastanawiałem, czy to dziecko od początku było złe, czy też odtrącenie przez ojca tak ją odmieniło.. mimo to film postrzegam raczej jako zwyczajną opowieść.. bez pola do wielkich interpretacji.. można było z tej historii wyciągnąć znacznie więcej. Oceniam na bardzo mocne siedem.

    Czytaj więcej

  • Policja - 2002

    policjaPolicja
    (Dark Blue, reżyseria Ron Shelton, 2002)

    Kino policyjne pełną parą.. L.A, rok 1992.. zamieszki w mieście i wybory na nowego szefa policji. Nadal nie rozumiem jaki sens ma upolitycznienie tych funkcji. Te okoliczności to tylko tło dla głównego wątku filmu. Eldon (Kurt Russell) jest doświadczonym gliniarzem, który słynie z tego, że lubi sobie postrzelać... taki rewolwerowiec. Jest brutalny i ma własny kodeks (wiem, że to słowo to nadużycie). Dostaje nowego partnera (Scott Speedman), który nadal wierzy w policyjne ideały. Eldon ma go wprowadzić w tajniki prawdziwej policyjnej pracy.. nie wszystkie działania dają się rozsądnie wytłumaczyć.. jak to zwykle bywa w kinie - policja ma więcej na sumieniu niż niektórzy podejrzani..
    Fabuła nie brzmi specjalnie oryginalnie i podczas seansu czułem, że podobne wątki na ekranie były poruszane już nie raz. Co nie zmienia faktu, że film jest wart obejrzenia.. dobre tło społeczne i ciekawa rola Russell'a sprawia, że każdy fan takiego kina powinien ten film obejrzeć.

    Czytaj więcej

  • Dom wariatów - 2002

    dom wariatowDom wariatów
    (Dom durakov, reżyseria Andriej Konczałowski, 2002)
    Czasy wojny czeczeńskiej. Dom wariatów gdzieś w Inguszetti. Pensjonariusze prowadzą dziwne, wariackie, ale w sumie spokojne życie. Największym problemem jest to, że Bryan Adams jeszcze nie przyjechał.. (i nie przyjedzie).. ich życie się zmienia gdy ich opiekunowie uciekają, a w okolicy pojawiają się czeczeńskie wojska..
    Dziwny jest ten film, czuć rosyjską, słowiańską nutę, momentami przypomina filmy Kusturicy, ale tylko przypomina.. nie ten poziom. Dzieło Konczałowskiego przypomina nam, że tak zwani zdrowi ludzie często są bardziej wariatami niż pensjonariusze zakładów psychiatrycznych. Jak to sżło? Nie ma zdrowych ludzi, są tylko nie zdiagnozowani..
    Oceniam na sześć.

    Czytaj więcej

  • Mężczyzna moich marzeń - 2002

    mezczyzna moich marzenMężczyzna moich marzeń
    (Décalage horaire, reżyseria Danièle Thompson, 2002)
    On (Jean Reno) - stonowany, nieźle zarabiający, introwertyk, goniący za niespełnioną miłąścią... Ona (Juliette Binoche) - cały czas mówiąca sprzedawczyni kosmetyków, ekstrawertyczka, uciekająca od niespełnionej miłości... przypadkiem się spotykają na paryskim lotnisku.. wspólne czekanie na samolot sprawia, że zaczynają z sobą rozmawiać, a w zasadzie kłócić się... ale od czegoś trzeba zacząć... ;)
    Lekka komedia romantyczna, której akcja rozgrywa się kilku lokalizacjach.. mam wrażenie, że wiele ten film nie kosztował... idealna pozycja na wieczór przy winie
    Film Thompson dostaje siedem.

    Czytaj więcej

  • Antwone Fisher - 2002

    antwone fisherAntwone Fisher
    (reżyseria Denzel Washington, 2002)

    Historia młodego żołnierza Marynarki Wojennej (Derek Luke), który ma problem z agresją. Częste bójki sprawiają, że przełożeni kierują go na przymusowe leczenie u cenionego psychiatry (Denzel). Początkowo nieufny chłopak odnajduje przyczyny swoich postaw i próbuje odnaleźć swoich rodziców. Tyle o zarysie fabuły.
    Systematycznie nadrabiam filmografię z Washingtonem i przeważnie oceniam filmy z jego udziałem bardzo wysoko.. Tym razem tak nie będzie. Antwone mnie nie porwał. Jest dobrze zagranym filmem o trudnej młodości, poszukiwaniach siebie, ale brakło mi w nim pierwiastka, który by sprawił, że film i fabuła zapadnie w pamięci na dłużej. Trochę się rozczarowałem.
    Daję naciągane siedem.

    Czytaj więcej

  • Bez przedawnienia - 2002

    bez przedawnieniaBez przedawnienia
    (High Crimes, reżyseria Carl Franklin, 2002)

    Na ile znamy osobę z którą się wiążemy? Każdy ma swoją przeszłość, z którą niekoniecznie chce się dzielić nawet z najbliższą osobą.
    Claire (Ashley Judd) i Tom (Jim Caviezel) są szczęśliwym małżeństwem, którego spokój zostanie zakłócony przez nagłe aresztowanie Toma. Okazuje się, że od lat jest poszukiwany przez wojsko. Jest oskarżony o dokonanie masakry ludności cywilnej podczas jednej z misji wojskowych. Claire postanawia walczyć o dobre imię męża, a pomaga jej w tym adwokat (Morgan Freeman), który ma doświadczenie w procesach wojskowych, które rządzą się trochę innymi regułami niż cywilne sądownictwo. Sytuacji nie ułatwia fakt, iż wojsko nie ma zamiaru dzielić się wszystkimi dowodami zasłaniając się tajemnicą państwową. Zdesperowanej żonie z czasem udaje zdobyć się nowe dowody, które rzucają całkiem nowe światło na sprawę..
    Bez przedawnienia to bardzo przyzwoity thriller sądowy, który kilka razy zaskakuje.

    Czytaj więcej

  • Śmiertelna wyliczanka 2002

    smiertelna wyliczankaŚmiertelna wyliczanka
    (Murder by Numbers, reżyseria Barbet Schroeder, 2002)
    Pamiętacie piosenkę Myslovitz "To nie był film"? W skrócie to utwór o tym jakby to było kogoś przypadkiem zabić. Bez powodu, bez świadków. Podobne pragnienie mamy w Śmiertelnej wyliczance. Jest morderstwo. Morderców poznajemy w pierwszych scenach filmu. Jest to para nastolatków (Ryan Gosling, Michael Pitt), która postanawia popełnić zbrodnię doskonałą. Planują każdy najmniejszy szczegół, podrzucają dowody, organizują alibi. Plan, który nie ma wad. No i mamy też parę policjantów (Sandra Bullock, Ben Chaplin), którzy prowadzą śledztwo. Początkowo wszystko idzie według planu nastolatków. Z czasem sprawa zaczyna się komplikować. Czy prawdziwi sprawcy zostaną złapani, a wina bezsprzecznie udowodniona?
    Śmiertelna wyliczanka to bardzo dobry thriller, który jest nakręcony całkiem małym kosztem. Na ekranie nie ma zbyt wielu efektów specjalnych, a cała akcja rozgrywa się w relacjach między głównymi bohaterami. Kto wytrzyma napięcie, a kto nie? Zakończenie mogło być ciut lepsze, ale i tak podobało mi się i oceniam na osiem.

    Czytaj więcej

  • K-19 2002

    k 19K-19

    (K-19: The Widowmaker, reżyseria Kathryn Bigelow, 2002)

    Dawno nie widziałem filmu o łodziach podwodnych. Wiem, że to temat już nieaktualny, przebrzmiały, ale zawsze coś mnie tym pociągało. Mało w których filmach wojskowych jest taki poziom napięcia i bezsilności. Wielu mężczyzn zamkniętych w ciasnej puszce, która w każdej chwili może stać się przyczyną śmierci. Nie inaczej jest w K-19, w filmie opartym na prawdziwych wydarzeniach. Rok 1961 - okres szczytowy zimnej wojny. Wielki podwodny okręt wojenny, który miał być chlubą floty radzieckiej ma poważną awarię reaktora jądrowego. Awarię która może skończyć się wybuchem, który w połączeniu z głowicami atomowymi może spowodować olbrzymie skażenie oraz być przyczyną trzeciej wojny światowej. Film skupia się na dylematach marynarzy i ich heroicznym poświęceniu. Wielu z nich zginęło z powodu choroby popromiennej.
    Mnie bardziej uderzył fakt jakim wysiłkiem była zimna wojna dla Związku Radzieckiego. Brakowało wszystkiego, ale okręt postawili. Nieważne, że w połowie niesprawny, częściowo wybrakowany, ale swoją rolę miał pełnić. A ludzie? Ludzi zawsze było pod dostatkiem....

    Czytaj więcej

  • John Q. - 2002

    john qJohn Q
    (reżyseria Nick Cassavetes, 2002)
    Historia ojca (Denzel Washington), którego syn poważnie choruje na serce. Jedynym ratunkiem jest przeszczep. Niestety ubezpieczenie zdrowotne naszego bohatera nie obejmuje takich zabiegów. Zdesperowany ojciec dokonuje terroryzuje szpitalny oddział ratunkowy i próbuje wymusić przeprowadzenie operacji.
    Film dużo mówi o amerykańskim systemie opieki zdrowotnej, którym rządzi tylko chłodna kalkulacja i chęć zysku. Systemie, który kiedyś zachwalano, a który obecnie prezydent Obama próbuje reformować.

    Czytaj więcej

Strona 1 z 2