Ułatwienia dostępu

1984

  • Niekończąca się opowieść - 1984

    niekonczaca sie opowiesc

    Niekończąca się opowieść,
    (Die Unendliche Geschichte) - 1984;
    - reżyseria: Wolfgang Petersen;
    - scenariusz: Wolfgang Petersen, Herman Weigel;
    - wybrana obsada: Barret Oliver, Noah Hathaway, Tami Stronach, Alan Oppenheimer, Gerald McRaney;
    - kategoria: film, familijny, kultowy, przygodowy, baśń.

    Mały Bastian po śmierci matki ucieka w świat fantazji. Chłopak lubi bujać w obłokach, czytać książki, tworzyć historie, ale jego ojciec ma całkiem inne podejście do świata/życia.
    Bastian! Musisz w końcu zacząć twardo stąpać po ziemi.
    Po jednej z takich rozmów Bastian przypadkiem trafia do małej, nieco zapomnianej księgarni. Tam odkrywa powieść, której być może nie powinien czytać, ale na pewno zmieni jego życie.
    W tej powieści sporo się dzieje. Świat fantazji ulega nicości. Powoli jest niszczony przez nieznaną siłę i tylko bohaterska misja może odmienić stan rzeczy. Czy tak się stanie? Gdyby to była inna powieść to pewnie tak by się stało, ale nie tutaj. Tu dostajemy coś o wiele głębszego. Zniszczony świat fantazji może zostać odbudowany. I ten nowy może być jeszcze wspanialszy, bardziej rozbudowany - to wszystko zależy od wyobraźni osób go tworzących. To jest prawdziwa magia.

    Czytaj więcej

  • Cztery wesela i pogrzeb - 1984

    cztery wesela i pogrzeb

    Cztery wesela i pogrzeb,
    (Four Weddings and a Funeral) - 1984;
    - reżyseria: Mike Newell;
    - scenariusz: Richard Curtis;
    - wybrana obsada: Hugh Grant, Andie MacDowell, James Fleet, Kristin Scott Thomas, Simon Callow, John Hannah, Charlotte Coleman, Rowan Atkinson;
    - kategoria: Złote Globy, film, komedia romantyczna, Cezary, kultowy.

    Niezbadane są wyroki boskie.. Myślałem, że będę oglądać Wesele a trafiło na Cztery wesela i pogrzeb. Prawie to samo? Mam taką zasadę, że staram się napisać kilka słów o wszystkim co oglądam, a jeszcze nie mam tu notki i nie ma tu znaczenia, że o pewnych filmach nie wypada się przyznać, że się oglądało. W sumie czemu nie wypada? Zobaczycie, o Kevinie też kiedyś napiszę ;p

    Czytaj więcej

  • Sprawa się rypła - 1984

    sprawa sie rypla

    Sprawa się rypła - 1984;
    - reżyseria: Janusz Kidawa;
    - scenariusz: Janusz Kidawa;
    - wybrana obsada: Franciszek Pieczka, Roch Sygitowicz, Marian Dziędziel,
    - kategoria: komedia, obyczajowy, kino polskie.

    Akcja się dzieje gdzieś na Żywiecczyźnie. Placek zostaje poinformowany, że babka Kornelia z racji słusznego wieku (sto lat) dostała 2000 złotych i zegarek. Placek odbiera w imieniu solenizantki prezenty i przypadkiem zapomina powiedzieć, że babka Kornelia już na innym świecie, a z oszczędności nikogo o tym nie powiadomił. Takie małe niedopatrzenie. Placek zdążył już o sprawie zapomnieć, ale syn przynosi "cudowną" nowinę. Sprawa się rypła bo przyjedzie telewizja... i jak tu wybrnąć z tej sytuacji? Placek musi się zdrowo nakombinować by nie było wstydu i żeby sąsiedzi pozazdrościli dostojnych gości.

    Czytaj więcej

  • Dawno temu w Ameryce - 1984

    dawno temu w ameryce

    Dawno temu w Ameryce,
    (Once Upon a Time in America) - 1984;
    - reżyseria: Sergio Leone;
    - scenariusz: Leonardo Benvenuti, Franco Arcalli;
    - muzyka: Ennio Morricone;
    - wybrana obsada: Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern, Treat Williams, Tuesday Weld, Burt Young, Joe Pesci Jennifer Connelly, Brian Bloom;
    - kategoria: gangsterski, kultowy, dramat.


    Kolejny klasyk nadrobiony.. a nie było łatwo.. bo to dosyć długa pozycja. Prawie cztery godziny seansu - jak tu znaleźć na to czas? Jakoś przy serialach nie ma tego dylematu.

    Prawdziwie epicka historia. Fabułę poznajemy dwutorowo.. to co się dzieje teraz, czyli w 1968 roku i to co było wcześniej. Wspomnienia są bardziej żywe niż teraźniejszość. Początki historii sięgają lat dwudziestych, gdy poznają się Noodles i Max. Szybko się zaprzyjaźniają i stają na czele małego gangu. Interes dobrze idzie, są czasy prohibicji - łaskawe dla odważnych i brawurowych uliczników. Emocjonalny Noodles trafia za kratki, ale pod jego nieobecność wszystko nadal dobrze się kręci. Po powrocie na wolność interesy nadal dobrze idą, a co najważniejsze przyjaźń trwa w najlepsze.
    Wszystko się zmienia po zakończeniu prohibicji. Gang musi szukać nowego, bardziej dochodowego zajęcia... Noodles wie, że to zbyt ryzykowne i podejmuje bardzo trudną decyzję, która będzie mu ciążyć ponad trzydzieści lat.

    Czytaj więcej

  • Miłość, szmaragd i krokodyl - 1984

    milosc szmaragd i krokodyl

    Miłość, szmaragd i krokodyl,
    (Romancing the Stone) - 1984;
    - reżyseria: Robert Zemeckis;
    - scenariusz: Howard Franklin, Lem Dobbs;
    - muzyka: Alan Silvestri;
    - wybrana obsada: Michael Douglas, Kathleen Turner, Danny DeVito, Zack Norman, Alfonso Arau;
    - kategoria: przygodowy, komedia romantyczna, Złoty Glob.

    Twórcy polskiego tytułu się postarali - zawarli w nim prawie całą fabułę. ;)
    Joan Wilder jest bardzo popularną pisarką powieści przygodowych z wątkiem romantycznym. Marzy o wielkiej miłości, ale większość czasu spędza przy maszynie do pisania w swoich czterech kątach. Gdy zostaje porwana jej siostra Joan niechętnie opuszcza bezpieczną miejscówkę i udaje się do Kolumbii. Tam może wymienić siostrę na mapę, którą dostała od szwagra.
    Samotna kobieta na takiej wyprawie jest łatwym celem. Jest śledzona i bardzo szybko dochodzi do konfrontacji z niebezpiecznym przeciwnikiem... i wtem (jak w powieściach) pojawia się przystojniak, który w pięknym stylu ratuje jej życie. Wybawcą jest Jack Colton - człowiek, któremu nie powinno się ufać, ale może się zmieni ;).

    Czytaj więcej

  • Gwiezdny przybysz - 1984

    gwiezdny przybysz

    Gwiezdny przybysz,
    (Starman) - 1984;
    - reżyseria: John Carpenter;
    - scenariusz: Dean Riesner, Raynold Gideon;
    - wybrana obsada: Jeff Bridges, Karen Allen, Richard Jaeckel;
    - gatunek: przygodowy, romans science-fiction.

    Misja Voyager miała zbadać Kosmos, ale jednocześnie zawierała zaproszenie do odwiedzenia Ziemi. Zaproszenie zostało przyjęte i Przybysz z obcej planety wylądował w Stanach Zjednoczonych. Jego statek uległ zniszczeniu więc musi udać się na miejsce ewakuacji gdzieś w Arizonie. Sam tam nie dotrze, dlatego też prosi młodą wdowę o pomoc. Nie byłoby w tym ni dziwnego gdyby nie jedno ale. Przybysz jako ziemską postać przybrał wygląd zmarłego niedawno męża. Kobieta początkowo jest przerażona, ale podczas podróży lepiej poznaje Przybysza, zaczyna mu ufać a z czasem się w nim zakochuje. I to jest wiodący wątek tego filmu. Miłość pomiędzy obcym a ziemską kobietą. Miłość skazana na rozstanie. Jest to romantyczne, trochę kiczowate, ale jakoś mocno mnie nie drażniło. Większą uwagę przywiązałem do motywu drogi. Wszakże Gwiezdny przybysz to klasyczny film drogi (trochę przypominający Konwój) , w którym dwoje nieznajomych przemierza Stany Zjednoczone, w tle mnóstwo rozmów, a przed nimi przeznaczenie. Happy End? Nie do końca, w końcu ludzkość, pomimo wysłanego zaproszenia, nie jest gotowa do goszczenia obcych. Przybysza nie spotka na Ziemi nic dobrego. Musi wrócić. Sam.

    Czytaj więcej

  • Ptasiek - 1984

    ptasiek
    Ptasiek,
    (Birdy) - 1984;
    - reżyseria: Alan Parker;
    - scenariusz: Sandy Kroopf, Jack Behr;
    - wybrana obsada: Matthew Modine, Nicolas Cage, Sandy Baron, Bruno Kirby;
    - muzyka: Peter Gabriel;
    - gatunek: dramat.

    Tym razem kompletnie zapomniana przeze mnie pozycja. Muszę się Wam do czegoś przyznać. Kiedyś, dawno temu, tuż po dinozaurach lubiłem czytać prozę Wharton'a. W bibliotece na wsi nie było tego wiele, ale lepsze do niż albumy o papieżu. Wharton jest już pisarzem trochę zapomnianym - to taki Coelho lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Piszę o tym bo opisywany film jest ekranizacją jednej z ciekawszych pozycji tego pisarza.

    "- Dlaczego się nie odezwałeś?
    - Nie miałem nic do powiedzenia..."

    Czytaj więcej