Ułatwienia dostępu

1959

 • Nagle, zeszłego lata - 1959

  nagle zeszlego lata

  Nagle, zeszłego lata,
  (Suddenly, Last Summer) - 1959;
  - reżyseria: Joseph L. Mankiewicz;
  - scenariusz: Gore Vidal, Tennessee Williams
  - wybrana obsada: Elizabeth Taylor, Katharine Hepburn, Montgomery Clift, Albert Dekker, Gary Raymond;
  - kategoria: film, dramat, Złoty Glob.

  Dr Cukrowicz jest chirurgiem specjalizującym się w zabiegach lobotomii. Ta 'znakomita' metoda jest polecana w celu uspokojenia pacjentów chorujących na rózne choroby psychiczne. Do doktora zgłasza się lekko ekscentryczna milionerka, która prosi o zabieg dla swojej siostrzenicy. Do prośby dokłada obietnicę finansowego wsparcia dla szpitala. Na co choruje pacjentka? Wg kartoteki to ma wiele chorób psychicznych, ale Cukrowicz podejrzewa, że dziewczyna jest zdrowa, ale skrywa tajemnicę dotyczącą śmierci syna milionerki.

  Czytaj więcej

 • As w potrzasku - 1951

  as w potrzasku

  As w potrzasku,
  (Ace in the Hole) - 1951;
  - reżyseria: Billy Wilder;
  - scenariusz: Walter Newman, Lesser Samuels;
  - wybrana obsada: Kirk Douglas, Jan Sterling, Robert Arthur, Porter Hall;
  - kategoria: film, dramat, Noir, media.

  Charles Tatum, dziennikarz z wielkiego miasta zatrudnia się małomiasteczkowej gazecie. Pracował kiedyś w wielkich redakcjach, ale tam już nie jest mile widziany. Praca w małej gazecie pomoże mu przetrwać, a może z czasem pojawi się temat, który pozwoli mu znów wypłynąć. Taka okazja natrafia się po roku 'kiblowania'. W małej kopalni zostaje uwięziony jeden z poszukiwaczy.

  Czytaj więcej

 • Północ północny zachód - 1959

  polnoc polnocny zachod

  Północ północny zachód,
  (North by Northwest) - 1959;
  - reżyseria: Alfred Hitchcock;
  - scenariusz: Ernest Lehman;
  - wybrana obsada: Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Philip Ober, Martin Landau;
  - kategoria: thriller, szpiegowski.

  Dziś kilka słów o filmie, który wiele razy miałem obejrzeć, ale zawsze coś innego wchodziło na listę. Byłem przekonany, że to całkiem obcy mi tytuł, ale po obejrzeniu sceny finałowej (znakomitej) przypomniałem sobie, że widziałem to jako dzieciak.

  Czytaj więcej

 • Telefon towarzyski - 1959

  telefon towarzyski

  Telefon towarzyski,
  (Pillow Talk) - 1959;
  - reżyseria: Michael Gordon;
  - scenariusz: Maurice Richlin, Stanley Shapiro;
  - wybrana obsada: Doris Day, Rock Hudson;
  - kategoria: komedia romantyczna.

  Pierwszy, a zarazem ostatni. Seans rozpocząłem pod koniec 2020 roku i skończyłem kilka minut po północy. Tak, macie mnie - nie oglądałem sylwestra marzeń..

  Jan i Brad się nie znają, a pomimo to nie darzą się sympatią. To wszystko z powodu telefonu. Mieszkają w różnych miejscach, ale mają przydzielony jeden numer telefonu. Kulturalni ludzie mogliby się omówić zasady funkcjonowania w tej sytuacji, ale Brad to niepoprawny kobieciarz, który cały czas zajmuje linię. Ian to dziewczyna z zasadami, która potrzebuje telefonu do pracy. Sytuacja mogłaby trwać wiecznie gdyby Brad przypadkiem nie poznał Ian. Mężczyzna postanawia grać przed dziewczyną chłopaka z prowincji.

  Czytaj więcej

 • Pociąg - 1959

  pociag

  Pociąg - 1959; 
  - reżyseria: Jerzy Kawalerowicz;
  - scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Lutowski;
  - wybrana obsada: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna, Helena Dąbrowska, Ignacy Machowski, Zbigniew Cybulski;
  - gatunek: dramat.

  Ci co przeżyli wojnę starają się o niej zapomnieć, ale nie jest to takie proste. Wydarzenia mogą blaknąć, ale ciężar wojny mocno wpływa na uczucia i relacje pomiędzy bohaterami.

  Nocny pociąg z Warszawy na Hel. Przeważnie w takim składzie są ludzie, którzy realizują pewne marzenie, pewną tęsknotę. Wyjazd nad morze w pewnym rodzaju pełni funkcję katharsis. Przed szczęśliwym przybyciem nad Bałtyk pasażerów czeka jeszcze podróż. W pociągu, w małej przestrzeni ograniczonej czasowo jest zgromadzonych wiele osób, których nic, albo prawie nic nie łączy. Przypadkowa zbieranina, która jest pewnym przekrojem społeczeństwa współdzieli nie tylko wagony, ale także swoje wspomnienia i tęsknoty.

  "Nikt nie chce kochać, wszyscy chcą być kochani"

  Gdy pociąg rusza z Warszawy pasażerowie zaczynają rozmawiać. Pozornie rozmowy nie są o niczym ważnym, każdy nosi swój bagaż wspomnień. W pewnym momencie pasażerów zaczyna łączyć nie tylko tęsknota, ale także strach przed mordercą, który znajduje się w pociągu. Wątek kryminalny, pomimo sporej ekspozycji, zajmuje tu drugorzędne znaczenie. To raczej przypomnienie do czego może prowadzić miłość, albo jej brak.
  W Pociągu wiele się mówi o uczuciach, ale te rozmowy, jak i same uczucia, nie są siłą napędową akcji. Jest nią tylko podróż i fakty. Rankiem, na Helu, każdy pójdzie w swoją stronę i szybko zapomni o podróży. To tylko etap przejściowy służący osiągnięciu celu.

  Czytaj więcej

 • Ben Hur - 1959

  ben hur
  Ben Hur,
  (Ben-Hur) - 1959;
  - reżyseria: William Wyler;
  - scenariusz: Maxwell Anderson, Christopher Fry, Gore Vidal, S.N. Behrman, Karl Tunberg;
  - wybrana obsada: Charlton Heston, Jack Hawkins, Haya Harareet, Stephen Boyd, Hugh Griffith;
  - gatunek: dramat, kostiumowy.

  W polskich kinach właśnie pojawił się nowy Ben Hur - wybierałem się na ten film, ale niezbyt przychylne recenzje sprawiły, że postanowiłem najpierw sięgnąć po wersję z 1959 roku. W końcu się udało - seans prawie czterogodzinnego filmu odkładałem miesiącami.
  Akcja Ben Hura dzieje się na początku naszej ery i skupia się wokół konfliktu pomiędzy Rzymianami a rodowitymi mieszkańcami Judei. Dramatyzmu konfliktowi dodaje fakt, że walczy przeciwko sobie dwóch przyjaciół. Polityczne wybory sprawiają, że przyjaźń musi odejść w zapomnienie.
  Ben Hur zostaje zdradzony przez przyjaciela, on i jego najbliżsi trafiają do niewoli. Ben obiecuje, że wróci i dokona zemsty. Nie chcę Wam tu opowiadać całej fabuły, ale mogę napisać, że film ma wiele zwrotów akcji, a pierwotna linia fabularna ustępuje pola religijnemu przesłaniu. Ben Hur jest bowiem w znacznej mierze filmem o miłości, która przybiera różne odsłony, ale prawdziwe uczucie daje siłę do działania. Ładny morał. W Ben Hurze w tle pojawia się postać Jezusa - ciekawostką jest fakt, że pomimo wielu scen z jego udziałem nie widzimy twarzy Mesjasza. W mojej ocenie jest to świetne rozwiązanie. Pozwala zachować pewną dostojność tej postaci, ale także przypomina, że nie wokół Jezusa toczy się akcja filmu.

  Czytaj więcej

 • Anatomia morderstwa - 1959

  anatomia morderstwa
  Anatomia morderstwa,
  (Anatomy of a Murder) - 1959;
  - reżyseria: Otto Preminger;
  - scenariusz: Wendell Mayes;
  - wybrana obsada: James Stewart , Eve Arden, Lee Remick, Ben Gazzara, Kathryn Grant, Arthur O'Connell;
  - gatunek: dramat, sądowy.

  Ostatnio lubię filmy, których akcja dzieje się na sali sądowej. Fascynuje mnie ile w działaniu obrońców i prokuratorów jest czystej kalkulacji i gry aktorskiej. To już nie chodzi o wskazywanie dowodów, ale o sposób ich prezentowania. Umiejętne operowanie dramaturgią pozwoli lepiej wpływać na ławę przysięgłych. Sędzia czasem może powiedzieć, że ława pytania nie powinna brać pod uwagę i że to będzie wykreślone z protokołu, ale przecież to tylko teoria - ławnicy to przecież nie roboty.. już zarejestrowali reakcję świadka lub oskarżonego.
  Oficer jest oskarżony o zamordowanie właściciela knajpy. Przyznaje się do winy, ale twierdzi, że działał pod wpływem impulsu, wywołanego wiadomością, że jego żona została zdradzona. Obrońca wie, że nie udowodni, że oskarżony jest niewinny, ale może uda mu się wskazać, że oficer działał pod wpływem tak silnych emocji, że nie był świadomy własnych czynów.

  Czytaj więcej

 • Pół żartem, pół serio - 1959

  pol zartem pol serioSą filmy, o których kilka lat po premierze zapominamy, ale są też takie, które mimo upływu lat, nadal trzymają poziom.

  Do tej drugiej grupy zaliczyć musimy "Pół żartem, pół serio" (reż. Billy Wilder, 1959 r.)

  W walentynki udało nam się obejrzeć ten film na dużym ekranie.

  Bawiłem się jak zwykle świetnie. To fenomen, półwieczny tytuł nadal bawi i sposobem realizacji nie razi współczesnego widza.

  Do wielkich zalet filmu  należy obsada aktorska, obok Marilyn Monroe wystąpili Tony Curtis i Jack  Lemmon - cała trójka gra rewelacyjnie.

  Scenariusz filmu ma uniwersalny charakter i bez problemu mógłby być ekranizowany współcześnie.

  Zawsze znajdą się jacyś kryminaliści, morderstwa oraz świadkowie, którzy muszą uciekać w incognito.

   

  Jeśli macie trochę wolnego czasu, to koniecznie obejrzyjcie, jest pozycja absolutnie obowiązkowa. :)

  Moja ocena - dziesięć - nie mogło być mniej.

  Czytaj więcej