Ułatwienia dostępu

2013

Pozycje z roku 2013.

  • Upadek - sezon 1

    upadek s 1

    Upadek,
    (The Fall) - sezon 1
    - twórcy: Allan Cubitt;
    - BBC, 2013;
    - wybrana obsada: Gillian Anderson, Bronagh Waugh, Jamie Dornan, John Lynch, Emmett J Scanlan, Niamh McGrady, Archie Panjabi, Aisling Franciosi;
    - kategoria: kryminał, serial, thriller, sezon, Upadek, brytyjskie.

    Belfast. Seryjny morderca upodobał sobie młode utalentowane kobiety. Morderca powoli się rozkręca. Jest brutalny, bezwzględny, ale też skrupulatny. Wszystkie jego ofiary mają stać się swoistymi dziełami sztuki.
    Jest też pani utalentowana i wyzwolona pani detektyw, która próbuje powstrzymać falę zbrodni.

    Czytaj więcej

  • Lilyhammer - sezon 2

    lilyhammer s 2

    Lilyhammer,
    - twórcy: Anne Bjørnstad, Eilif Skodvin;
    - Netflix, sezon 2, 2013;
    - wybrana obsada: Steven Van Zandt, Trond Fausa, Steinar Sagen, Marian Saastad Ottesen, Fridtjov Såheim;
    - kategoria: serial, sezon, komedia, kryminał.

    Drugi sezon przygód gangstera Franka Tagliano, który ma nową tożsamość i prowadzi nowe życie w Norwegii.
    Założony klub muzyczny funkcjonuje bardzo dobrze, ale co chwilę pojawiają się nowe problemy. Ich główną przyczyną są niezbyt kompetentni współpracownicy. Może i nie są zbyt rozgarnięci, ale Frank ceni sobie lojalnolność. Frank ma nowe życie, ale nie nowy charakter. Nie toleruje sprzeciwu i twierdzi, ze zawsze znajdzie się sposób by oponenta przekonać do swoich racji. I tym oto sposobem całe miasteczko jest w garści nowojorskiego gangstera.

    Czytaj więcej

  • Justified: Bez przebaczenia sezon 4

    justified s 4

    Justified: Bez przebaczenia,
    (Justified);
    - twórcy: Graham Yost;
    - FX, sezon 4, 2013;
    - wybrana obsada: Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Erica Tazel, Natalie Zea, Walton Goggins, Raymond J. Barry, David Meunier, Mykelti Williamson, Jacob Pitts, Ron Eldard, Jere Burns, Jim Beaver ;
    - kategoria: dramat, kryminał, Emmy.

    I znów ostro się dzieje. W domu Arlo zostaje znaleziona torba, która jest powiązana z wielką sprawą sprzed wielu lat. Kilkadziesiąt lat wcześniej w mieście znaleziono spadochroniarza z transportem narkotyków. Niby sprawa została zamknięta, ale wiele w niej niewiadomych. Torba z domu Arlo wiele zmienia. Nagle wszyscy zaczynają szukać Thompson'a - który być może nadal mieszka w Lexington.
    Boyd ma nowego pomagiera, były wojskowy, brutalny, skuteczny. Ideał gdyby potrafił nad sobą panować.. no i gdyby nie był uzależniony od dragów.

    Czytaj więcej

  • Adwokat - 2013

    adwokat

    Adwokat,
    (The Counselor) - 2013;
    - reżyseria: Ridley Scott;
    - scenariusz: Cormac McCarthy;
    - wybrana obsada: Michael Fassbender, Cameron Diaz, Javier Bardem, Penélope Cruz, Brad Pitt, Bruno Ganz, Rosie Perez;
    - kategoria: film, dramat, kryminał.

    Bardzo dobry reżyser, scenarzysta, który ma na koncie Pulitzera i znakomita obsada. Co może wyjść nie tak? Film z takimi atutam powinien być wielkim sukcesem kasowym a co ważniejsze powinien na stałe się zapisać w historii kina. No cóż, sukces nie zawsze jest gwarantowany.
    Fabuła wydaje się być intrygująca.
    Znany prawnik, lubiący wygodne życie zostaje skuszony wizją łatwego zarobku. Niezbyt legalnego, ale ponoć ryzyko jest minimalne. Minimalne, nie znaczy zerowe. Sprawa nie idzie po myśli a główny bohater musi sprawę wyjaśnić mafijnym bossom. Tylko, że oni nie bardzo chcą rozmawiać. Przemyt prochów się nie udał i teraz trzeba zlikwidować winnych tej sytuacji. Tu nie ma miejsca na negocjacje.

    Czytaj więcej

  • Nauczycielka angielskiego - 2013

    nauczycielka angielskiego

    Nauczycielka angielskiego,
    (The English Teacher) - 2013;
    - reżyseria: Craig Zisk;
    - scenariusz: Dan Chariton, Stacy Chariton;
    - wybrana obsada: Julianne Moore, Greg Kinnear, Lily Collins, Michael Angarano;
    - kategoria: film, edukacja, komedia romantyczna.

    Czym się kierujecie wybierając film do obejrzenia? Od jakiegoś czasu staram się by nie tracić czasu na wybór filmu i mam wprowadzone listy rzeczy do obejrzenia (playlisty na PLEX). Rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, ale ma jeden mankament. Dodaję tam tytuły, a nie zawsze pamiętam dlaczego chcę jakiś film obejrzeć. Przeważnie to nie stanowi problemu, ale przy Nauczycielce angielskiego zacząłem się zastanawiać: jak to tu trafiło?

    Czytaj więcej

  • American Horror Story: Asylum

    american horror story asylum

    American Horror Story: Asylum
    - twórcy: Ryan Murphy, Brad Falchuk;
    - American Horror Story, sezon 2
    - FX, 2012/2013;
    - wybrana obsada: Jessica Lange, Sarah Paulson, James Cromwell, Lily Rabe, Evan Peters, Zachary Quinto, Joseph Fiennes, Lizzie Brocheré, Frances Conroy;
    - kategoria: horror, dramat.

    Lata sześćdziesiąte, USA. Do szpitala psychiatrycznego prowadzonego przez kościół trafia mężczyzna podejrzewany o brutalne morderstwa kobiet. Lana, ambitna dziennikarka, próbuje przeprowadzić z nim wywiad, ale nie dostaje takiej szansy. Nikt z zewnątrz nie ma dostępu do pacjentów Briarcliff. Lana próbuje dostać się tam nielegalnie i zostaje uwięziona przez personel.
    Teraz na własnej skórze może poznać wszystkie tajemnice szpitala Briarcliff. Wiele tajemnic i sekretów.

    Czytaj więcej

  • Snowpiercer: Arka przyszłości - 2013

    snowpiercer arka przyszlosci

    Snowpiercer: Arka przyszłości,
    (Snowpiercer) - 2013;
    - reżyseria: Joon-ho Bong;
    - scenariusz: Joon-ho Bong, Kelly Masterson;
    - wybrana obsada: Chris Evans, Kang-ho Song, Ed Harris, John Hurt, Tilda Swinton, Jamie Bell, Octavia Spencer, Ewen Bremner, Ah-sung Ko, Alison Pill;
    - kategoria: science - fiction, akcja, antyutopia, postapo.

    Snowpiercer atakuje mnie z różnych stron. Jest emitowany serial, a na polskim rynku komiksowym pojawiła się pierwsza część tej historii. Czy to nie idealny momenty by nadrobić kontrowersyjny film Joon-ho Bong'a?
    Kontrowersyjny gdyż wzbudza skrajne emocje. Od zachwytów po totalną krytykę.
    Nastąpiło ocieplenie klimatu. Jedynym ratunkiem wg naukowców jest wprowadzenie chłodziwa do atmosfery. Efekt jest natychmiastowy i wszystko zamarza. Jedynymi ocalałymi są pasażerowie pociągu, który został stworzony by łączyć kontynenty.

    Czytaj więcej

  • Bones - sezon 9

    bones

    Bones (Kości);
    - Fox, sezon 9, 2013-2014; 
    - twórcy: Hart Hanson;
    - wybrana obsada: Emily Deschanel, David Boreanaz, Michaela Conlin, T.J. Thyne, Tamara Taylor, John Francis Daley, Patricia Belcher, Ryan O'Neal;
    - kategoria: serial, Bones, sezon, kryminał, dramat.

     

    Tak jakoś wyszło, że sezon dziewiąty Kości obejrzałem niedługo po ósmym. Takie bezmyślne zachowanie ma swoje konsekwencje ;). Kości to dobry serial, ale balansuje na wąskiej krawędzi.. może się bardzo podobać, ale też wzbudzać delikatny uśmiech politowania.. wszystko zależy od dawkowania tego tytułu. Lubię głównych bohaterów, al po obejrzeniu sezonu wkurzało mnie ich przerysowanie i przewidywalność.. to chyba zmęczenie materiałem.. nadmiar Bones.. największy atut staje się minusem - nie tak powinno być.

    Czytaj więcej

  • Bones - sezon 8

    bones s 8

    Bones (Kości)
    - Fox, sezon 8, 2012-2013;
    - twórcy: Hart Hanson; 
    - wybrana obsada: Emily Deschanel, David Boreanaz, Michaela Conlin, T.J. Thyne, Tamara Taylor, John Francis Daley, Patricia Belcher, Ryan O'Neal; 
    - kategoria: serial, Bones, sezon, kryminał, dramat.

    Po kilku latach przerwy wróciłem do tego serialu (pewnie niewielu z Was jeszcze kojarzy ten tytuł).
    Zaczyna się od motywu Pelanta, który wrobił Bones w morderstwo.. Po lekko naciąganym wyjaśnieniu sprawy okazuje się, że Pelant znów był sprytniejszy. Jajogłowi mogą wrócić do pracy w Jeffersonian, Booth do swojej pracy w FBI. Sprawa Pelanta pojawia się jeszcze sporadycznie w całym sezonie, a w finałowym epizodzie jego postać znów wraca na pierwszy plan. Nie samym Pelantem człowiek żyje i warto podkreślić, że w ósmym sezonie dzieje się całkiem sporo.

    Czytaj więcej

  • Ojciec Szpiler -2013

    ojciec szpiler

    Ojciec Szpiler,
    (Svećenikova djeca) - 2013;
    - reżyseria: Vinko Brešan;
    - scenariusz: Mate Matišić;
    - wybrana obsada: Krešimir Mikić, Nikša Butijer, Marija Škaričić, Dražen Kühn;
    - gatunek: komedia, dramat.

    Mała wyspa na morzu adriatyckim. Ludność powoli się wykrusza. Starzy umierają, a młodzi, Ci co jeszcze zostali, nie są zbyt chętni do posiadania dzieci. Mała społeczność jest pełna romansów, ale przyrostu dzieci brak. Wszyscy oni grzeszą podwójnie, nie dość że uprawiają swobodny seks to jeszcze robią to w gumkach. Z takim stanem rzeczy postanawia walczyć młody ksiądz, który rozpoczął posługę na tej grzesznej wyspie. Razem z kioskarzem i z aptekarzem rozpoczynają wielką akcję dziurawienia prezerwatyw. To sprawia, że na wyspie pojawia się coraz więcej dzieci. Plan księdza odnosi sukces, ale mieszkańcy nie są z tego powodu jakoś szczęśliwsi.

    Czytaj więcej

  • W garniturach - sezon 5

    suits s 5
    W garniturach,
    (Suits) - 2015-2016;
    - sezon 5, USA Network,
    - twórca: Aaron Korsh;
    - wybrana obsada: Gabriel Macht, Patrick J. Adams, Rick Hoffman, Meghan Markle, Sarah Rafferty, Gina Torres;
    - gatunek: dramat, prawniczy.

    Suits wrócił na mój ekran - po czwartym sezonie szybko nadrobiłem zaległości i ruszyłem z piątą serią.
    Mike wrócił do kancelarii i wszystko wraca na swoje tory. Wydaje się, że prawnicy na nowo mogą się zająć tylko pracą. Pozorne bezpieczeństwo zakłóca bunt w kancelarii. Jessica znów nie może się czuć bezpiecznie. Mogłaby liczyć na wsparcie Harvey'a, ale jej czołowy pitbull ma problemy z sobą. Niby jest to nowy wątek, ale doskonale wiemy, że to już było. W drugiej połowie powraca motyw oszustwa Mike'a. O jego tajemnicy wiedzą już niemal wszyscy - w końcu ktoś musiał to zgłosić służbom.

    Czytaj więcej

  • Hawaii Five-0 - sezon 4

    hawaii five 0 s 4
    Hawaii Five-0;
    - sezon 4 (CBS -2013-2014)
    - twórca: Leonard Freeman;
    - wybrana obsada: Alex O'Loughlin, Scott Caan, Daniel Dae Kim, Grace Park, Taylor Wily, Masi Oka, Michelle Borth, Chi McBride, Jorge Garcia;
    - gatunek: dramat, kryminał.

    Po dłuższej przerwie wróciłem do tego serialu. To jeden z ostatnich tytułów w tym klimacie, który jest u mnie na tapecie. Ostatnio bardziej skupiam się na filmach niż serialach, ale do Hawaii mam sentyment. Podobnie było z Tożsamością szpiega. Wiem, że te seriale nie są wybitne, ale miejsce akcji zdecydowanie na mnie działa.
    Czwarty sezon Hawaii Five-0 w mojej ocenie jest sporo słabszy od pierwszych dwóch serii. Utrzymuje podobny poziom jak trzeci sezon, ale potencjał jest na dużo więcej. Gdybym był scenarzystą to postawiłbym większy nacisk na tematy łączące poszczególne epizody a także na większe urozmaicenie wątków kryminalnych. Dobrym pomysłem było wprowadzenie Chi McBride oraz Jorge Garcia do obsady - pojawił się element świeżości, ale nie ukrywajmy - obsada męska teraz zbyt mocno dominuje.. Potrzeba zmian ;)

    Czytaj więcej

  • Wałęsa. Człowiek z nadziei - 2013

    walesa
    Wałęsa. Człowiek z nadziei - 2013;
    - reżyseria: Andrzej Wajda;
    - scenariusz: Janusz Głowacki;
    - wybrana obsada: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Maria Rosaria Omaggio, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński, Mirosław Baka, Maciej Stuhr;
    - gatunek: biograficzny, dramat.

    Nie przepadam za Andrzejem Wajdą, ale doskonale wiem, ze kiedyś to był znakomity reżyser. Obecnie jego twórczość odbieram niezbyt przychylnie. Mam wrażenie, że za bardzo żyje swoim mitem i odcina kupony od tego co kiedyś dokonał. Podobnie się zachowuje bohater jego najnowszego filmu. Nikt tak mocno nie wierzy w legendę Wałęsy jak on sam. Jest przekonany, że gdyby nie jego "praca" to w Polsce nie byłoby żadnych zmian. Jest to teza nie tyle dyskusyjna, co kłamliwa. Rola Wałęsy była oczywista, ale nie należy jej przeceniać. Był tylko (albo aż) jednym z wielu ogniw toczącej się historii.
    Do filmu podchodziłem z rezerwą, a po ostatnich wydarzeniach związanych z teczką Wałęsy nie miałem ochoty brnąć w ten temat. Na drugiej stronie szali była ciekawość związana z aktorskimi dokonaniami Więckiewicza i Grochowskiej w tym filmie. To zwyciężyło.

    Czytaj więcej

  • Gra Endera - 2013

    plakat promujący
    Gra Endera
    (Ender's Game) - 2013;
    - reżyseria: Gavin Hood;
    - scenariusz: Gavin Hood;
    - wybrana obsada: Asa Butterfield, Harrison Ford, Ben Kingsley, Viola Davis;
    - gatunek: akcja, science-fiction.

    Przyszłość. Ziemia zostaje zaatakowana przez obcą cywilizację. Udało się zwyciężyć, ale ludzkość żyje w strachu przez nieuniknioną drugą falą inwazji. Tylko innowacyjne środki walki mogą dać cień nadziei na zwycięstwo. Obrońcy postanawiają szkolić żołnierzy wśród dzieci. Młode mózgi o wiele lepiej odnajdują się w cyfrowej walce - dzieci mają fantazję, wyobraźnie, nie myślą według schematów a ich mózgi mają niesamowitą elastyczność. Ender jest bardzo obiecującym kandydatem na przyszłego dowódcę... ma wiele zalet, ale jego talent wymaga doskonałego doszlifowania. Nie chodzi tylko o treningi, naukę strategii, ale także odpowiednie ukształtowanie wrażliwości. To zadanie należy do pułkownika Graff'a (Ford), który nieustannie manipuluje uczuciami chłopca, ale wierzy, że tak ukształtowany wojownik może ostatecznie pokonać najeźdźców.
    Gra Endera jest ekranizacją popularnej powieści Orsona Scotta Carda z 1985. Jest to nie tylko opowieść o wojnie z kosmitami, ale także historia przemocy - jej wpływ na psychikę, postrzeganie świata. Płynność granicy pomiędzy tym co konieczne, a tym co przyjemne jest kilkakrotnie mocno podkreślana. To całkiem solidny atut.

    Czytaj więcej

  • Hobbit: Pustkowie Smauga - 2013

    plakat promujący
    Hobbit: Pustkowie Smauga
    (The Hobbit: The Desolation of Smaug)- 2013;
    - reżyseria: Peter Jackson;
    - scenariusz: Guillermo del Toro, Peter Jackson, Fran Walsh, Philippa Boyens;
    - wybrana obsada: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage, Orlando Bloom, Evangeline Lilly, Luke Evans, Cate Blanchett, Benedict Cumberbatch;
    - gatunek: fantasy, przygodowy.

    Rok 2016 zaczyna się od nadrabiania zaległości filmowych, które od jakiegoś czasu czekają na kolejkę.. Hobbit, seria Underworld oraz Gwiezdne Wojny w końcu trafiły na listę do obejrzenia.. pora najwyższa nadrobić te pozycje.
    Na pierwszy ogień poszedł Hobbit.. O pierwszej części kiedyś już pisałem i nie będę się powtarzać, ale chętnie się podzielę z Wami moimi wrażeniami z części drugiej - a trzecia dopiero czeka na obejrzenie.
    Pustkowie Smauga dużo bardziej cieszy zmysły niż Niezwykła Podróż. Mam wrażenie, że akcja była dużo bardziej interesująca. Nie jest to poziom Władcy Pierścieni, ale seans dał dużo satysfakcji. Zwłaszcza cieszył powrót Legolasa, który jak zwykle przeszarżował z tym swoim łukiem. Spore wrażenie robi też miasto na wodzie oraz Smok (Cumberbatch).. jedyne do czego mogę się doczepić to zbyt liniowe prowadzenie narracji. Chętniej bym widział na ekranie niezależne wątki, które by się wzajemnie przeplatały, ale z pustego i Salomon nie naleje. Rozbijanie jednej skromnej powieści na trzy niezależne filmy ma swoje konsekwencje, na szczęście nie ma w tej części tylu fabularnych wypełniaczy co w Niezwykłej podróży. Jackson w Pustkowiu Smauga zaoferował widowisko wysokiej jakości, ale niezbyt pierwszej świeżości. Reżyser wykorzystał kilka sprawdzonych już motywów (elfia miłość, pająki, smok, czy też Legolas), które miały zagwarantować pełen sukces kasowy. No i się udało. Film zarobił na świecie prawie miliard dolarów. Taki wynik powinien budzić szacunek.
    Hobbit: Pustkowie Smauga oceniam na osiem i pół. Polecam

    Czytaj więcej

  • Przeboje i oldboje - 2013

    plakat promującyPrzeboje i oldboje (Revival) - 2013;
    - reżyseria: Alice Nellis;
    - scenariusz: Alice Nellis;
    - wybrana obsada: Bolek Polivka, Karel Hermanek, Miroslav Krobot, Marian Geisberg oraz Jenovefa Bokova;
    - komedia, muzyczny.

    Bardzo sceptycznie podchodziłem do tej produkcji. Grupa emerytów przypomniała sobie, że kiedyś mieli kapelę rockową, która dobrze rokowała. Postanawiają reaktywować grupę i dać kilka ostatnich koncertów.. w tle jest plan pewnego przekrętu, ale nie będę się rozdrabniał nad detalami fabuły. Reaktywacja zespołu nie jest taka prosta - są stare zatargi, problemy, ale przede wszystkich wieloletnia przerwa w graniu, ale dla chcącego nic trudnego - prawda?
    Film Nellis to spora dawka specyficznego, czeskiego humoru i całkiem mądre przesłanie. Nigdy nie jest za późno by zacząć żyć. Aktorsko też jest bardzo dobrze. Poziomem emocji seans przypominał mi Goodbye Lenin.. ciepłe, rodzinne, europejskie kino. Jestem ciekaw czy jest polski film, który wywołuje takie pozytywne emocje u naszych europejskich sąsiadów?
    Zaskakuje mnie, że ten tytuł ma tak mało ocen na Filmwebie.. ja rozumiem niszowy dystrybutor, nieznana obsada, ale bez przesady..
    Przeboje i oldboje oceniam na osiem (Oczywiście, że naciągane).

    Czytaj więcej

  • Wróg - 2013

    wrogWróg
    (Enemy) - 2013;
    - reżyseria: Denis Villeneuve;
    - scenariusz: Javier Gullon;
    - wybrana obsada: Jake Gyllenhaal, Sarah Gadon, Melanie Laurent, Isabella Rossellini;
    - thriller.

    Za ten tytuł długo nie mogłem się zabrać. Opinie znajomych niespecjalnie mnie do niego zachęcały, ale w końcu ta pozycja zaczęła mnie drażnić na liście i dałem szansę. Po seansie mam mieszane odczucia. Film średnio przypadł mi do gustu, a książki nie czytałem - więc nie mam jak się do niej odnieść. Całkowicie mnie nie złapał klimat i poszczególne sceny. Sama główna postać jest interesująca, napięcie budowane wokół niej również, ale zakończenie rozczarowuje.. a może go nie zrozumiałem.. Nie do końca pojmuję większość motywacji bohaterów. W pełni identyfikuję się z głównym bohaterem, który wie, że jest tylko trybikiem, ulotnością, która popadła w rutynę. . chciałby być wybitny, zapamiętany, ale wszystkie jego działania są w pełni przewidziane i opisane w systemie, w którym żyje. Jego mniemanie o wyjątkowości i niepowtarzalności ludzkiego bytu zostaje zachwiane, gdy na ekranie w podrzędnym filmie widzi swojego sobowtóra... aktor jest niemalże przeciwieństwem naszego bohatera.. czy on tak naprawdę istnieje? Czy może jest tylko kolejnym wcieleniem tej samej osoby? Osoby osaczonej przez kobiety.. Nie wiem tego.. ale nie wykluczam, że do tego filmu jeszcze wrócę. Chyba powinienem.

    Czytaj więcej

  • Świat według T. S. Spiveta - 2013

    swiat wg t s spivetaŚwiat według T.S. Spiveta
    (The Young and Prodigious T.S. Spivet) - 2013;
    - reżyseria: Jean-Pierre Jeunet
    - scenariusz: Jean-Pierre Jeunet, Guillaume Laurant
    - wybrana obsada: Kyle Catlett, Helena Bonham Carter, Kathy Bates, Dominique Pinon
    - dramat, familijny, przygodowy

    Kojarzycie filmografię Jeunet'a? Chyba każdy widział Amelię, Delikatesy czy też Bardzo długie zaręczyny. To pozycje obowiązkowe dla każdego fana kina francuskiego. Teraz do takich pozycji zaliczyć trzeba będzie najnowszy obraz. Nie dlatego, że jest jakiś wyjątkowy, wręcz przeciwnie - jest typowy dla twórczości Jeunet'a. Piękne kadry, znakomity klimat, narracja, która wciąga od pierwszych minut, a przede wszystkim dobra historia. Opowiadana fabuła porywa widza, a skupienie na detalach i dygresje nadają jej specyficzny klimat. Aktorstwo (ach ta Helenka) i muzyka to tylko niewinne, ale jakże pasujące dodatki do całej reszty.
    Świat według T.S. Spiveta to opowieść o tym, że wszystkie dzieci, nawet te najmądrzejsze, mają takie same potrzeby. Przede wszystkim pragnienie akceptacji i miłości.. może to i banał, ale podany w bardzo ładnej, wciągającej formie.. Poza tym fajnie było uwierzyć, że dziesięciolatek wynalazł perpetuum mobile..
    Jean-Pierre Jeunet tworzy filmy, które czarują i sprawiają, że zaczynamy wierzyć, że żyjemy w pięknym świecie. Uwielbiam go za to.

    Czytaj więcej

  • Paranoja - 2013

    paranojaParanoja
    (Paranoia) - 2013;
    - reżyseria: Robert Luketic
    - scenariusz: Barry Levy
    - wybrana obsada: Liam Hemsworth, Amber Heard, Gary Oldman, Harrison Ford
    - thriller.

    Młody, zdolny informatyk pracuje od lat w jednej korporacji IT. Przypadek sprawia, że będzie narzędziem w nieuczciwej walce pomiędzy dwoma wielkimi koncernami. Nowe technologie, kradzież patentów i prawdziwa krew. Sukces, życie na wyższym poziomie wymaga dużo większego ryzyka i poświęcenia. Młode pokolenie jest głodne sukcesu, ale nie wie, że nic w życiu nie przychodzi samo.. a praca w korporacji wysysa całą energię nie oferując wiele w zamian. W tle mamy wojnę dwóch wielkich koncernów, których właściciele kiedyś współpracowali, ale obecnie toczą zacięty bój , w którym wszystkie chwyty są dozwolone.
    Lubię wszelkie firmy, które mają w tle nowe technologie i ich wpływ na rzeczywistość szarych obywateli. Piękne slogany czołowych firm IT (filmowych) są tylko dla klientów - na co dzień firmy stosują całkiem inne zasady. Tak mi się przypomniał motyw z Google, ponoć to najlepszy pracodawca, ale czy w rzeczywistości praca tam jest pracą marzeń?
    Hemsworth i Heard wypadli nad wyraz przeciętnie. Aktorsko film ratuje duet doświadczonych aktorów (Oldman, Ford), dla nich warto obejrzeć ten tytuł.

    Czytaj więcej

  • Instrukcji nie załączono - 2013

    instrukcji nie zalaczonoInstrukcji nie załączono
    (No se Aceptan Devoluciones, reżyseria Eugenio Derbez, 2013)
    Valentin (Eugenio Derbez) jest lekkoduchem.. nie ma stałej pracy, dziewczyny, marzeń.. żyje z dnia na dzień.. maksymalnie korzysta z życia.. Valentin jest też tchórzem .. boi się wszystkiego - pająków, wysokości i przede wszystkim odpowiedzialności. Jego życie diametralnie się zmienia gdy jedna z jego kobiet podrzuca mu dziecko i wyjeżdża bez ostrzeżenia ucieka.
    Opieka nad roczną dziewczynką całkowicie zmienia życie.. nabiera niespotykanych wcześniej wartości.
    Film jest mieszanką komedii i dramatu... powiedziałbym, że jest to dobre kino familijne...ale to coś więcej.. jest więcej wzruszenia i głębi.. pozycja pozytywnie mnie zaskoczyła. Początkowe sceny może i nie zachęcają, ale później robi się coraz ciekawiej.

    Czytaj więcej

  • 42 - Prawdziwa historia amerykańskiej legendy - 2013

    42 prawdziwa historia amerykanskiej legendy42 - Prawdziwa historia amerykańskiej legendy
    (42, reżyseria Brian Helgeland, 2013)

    Kolejny tytuł z cyferką w tytule - dostrzegacie zależność? Na wstępie muszę przyznać, że nie skojarzyłem, że w tym filmie drugoplanową rolę gra Harrison Ford.. nie rozpoznałem go - wiem, wstyd!

    42 to opowieść o Jackie'm Robinsononie (Chadwick Boseman), legendarnym baseballiście, który był pierwszym czarnoskórym zawodnikiem w krajowych rozgrywkach. Mamy ukochany amerykański sport i kwestie rasowe na pierwszym planie. Wydaje się, że to znakomite połączenie by zrobić film, który dużo zarobi i zapadnie w pamięci widzów. Tym razem doskonały przepis na sukces nie podziałał. Zabrakło emocji, realizmu, dopracowanych dialogów. Postacie zostały ukazane w zbyt jednostronny sposób. Ponadto taka ilość patosu nawet mnie irytuje. No bez przesady. Czy to jest zły film? Zdecydowanie nie.. ale uważam, że historia niosła w sobie dużo mocniejszy potencjał.

    Czytaj więcej

  • Czas zemsty - 2013

    czas zemstyCzas zemsty
    (Dead Man Down, reżyseria Niels Arden Oplev, 2013)

    Typowy film akcji. Colin Farrell (aktor cały czas budzi u mnie mieszane uczucia) w roli gangstera, który zastaje wynajęty przez kobietę (Noomi Rapace) by dokonał w jej imieniu zemsty. Celem ma być kierowca, który po pijaku spowodował wypadek samochodowy, który oszpecił twarz kobiety. Nie ma pojęcia, że gangster ma swoją własną zemstę. Chce pomścić swoją rodziną. Film nawet całkiem dobrze się ogląda, ale nie ukrywajmy - szybko o nim zapomnimy. Nie w nim nic, co by sprawiło by na dłużej zapadł w pamięci. To pewnie oznacza, że niedługo go zobaczymy jako megahit na którejś stacji. Spójrzcie na plakat, niczym się nie wyróżnia.

    Czytaj więcej

  • Trzynasta opowieść - 2013

    trzynasta opowiescTrzynasta opowieść
    (The Thirteenth Tale, reżyseria James Kent, 2013)

    Olivia Colman - to ona zainspirowała mnie do obejrzenia tej brytyjskiej produkcji telewizyjnej (BBC) Jest to aktorka, która przeważnie gra w drugim planie, ale ma coś fajnego w sobie, przeważnie też filmy z jej udziałem trafiają w moje gusta. Nie inaczej było tym razem.
    Starsza pisarka (Vanessa Redgrave) zaprasza do swojego domu kobietę (Colman), która ma napisać jej biografię.. ale ma nie opowiadać o jej karierze pisarskiej, ale ma skupić się na dzieciństwie.. okresie, który skrywa wielką tajemnicę. Nieprawdopodobna historia jest nam odkrywana powoli, fragmentarycznie - to sprawia, że cały czas czujemy potrzebę poznania jej do końca.
    Jest to mało znany film, ale myślę, że jest bardziej wciągający od wielu topowych pozycji.
    Mocne siedem i polecam.

    Czytaj więcej

  • Europa Report - 2013

    europa reportEuropa Report
    (reżyseria Sebastián Cordero, 2013)

    Misja załogowa na księżyc Jowisza - Europę. Istnieją szanse, że pod powierzchnią lodu jest woda, w której może istnieć życie. Dobrze zaplanowana misja komplikuje się na skutek awarii sprzętu.. Europa również jest mniej przyjazna niż to wyglądało na zdjęciach...
    Jest to mało znany film, ale oferuje fajny klimat, który może się spodobać fanom Grawitacji i Obcego. Fabularnie idealnie nie jest, zwłaszcza zakończenie jest trochę zbyt.. "intensywne", ale całość sprawia dobre, spójne wrażenie. Uprzedzam, że niektórym film może się wydawać nużący. W tym kosmosie to raczej wiele się nie dzieje...

    Czytaj więcej

  • Doonby, każdy jest kimś - 2013

    doonby kazdy jest kimsDoonby , każdy jest kim
    (Doonby, reżyseria Peter Mackenzie, 2013)

    Z czym kojarzy się Wam kino? Czego oczekujecie od filmu, na który idziecie? Ja oczekuję jednej podstawowej rzeczy, że w kinie dostanę jakość lepszą niż w tv.. że repertuar jest staranniej dobrany.. czasem chodzenie do kina w ciemno nie kończy się dobrze. Po dobrych dwóch seansach w ciemno (Whiplash, Lewiatan) musiała zdarzyć się wpadka.. ale żeby aż taka..
    Początek seansu.. szok.. to film z lektorem.. jak kurka można.. przecież nawet na słabych wydaniach DVD mamy do wyboru ścieżkę oryginalną z napisami.. z czasem nie było lepiej.. fatalne aktorstwo.. dialogi z kosmosu.. ima bardziej dramatyczna scena tym bardziej miałem ochotę się śmiać.. chyba Klan ma lepszy poziom raalizacji... jedna wielka amatorszczyzna, a do tego wszystkiego przesłanie filmu..
    Naprawdę rozumiem kino pro-life.. niechaj sobie będzie, ale często ma jeden wielki mankament.. jest jedno wymiarowe.. płaskie. Nie lubię wpychania na siłę żadnych ideologii. Każdy jest kimś? Ok, pewnie tak.. ale nasze istnienie to nie same radości dla innych.. ale nie wchodźmy w fabułę filmu. Jest tak dziurawa, że zapędzimy się w ślepy róg.

    Czytaj więcej