Ułatwienia dostępu

1999

  • Afera Thomasa Crowna - 1999

    afera thomasa crowna

    Afera Thomasa Crowna,
    (The Thomas Crown Affair) - 1999;
    - reżyseria: John McTiernan;
    - scenariusz: Kurt Wimmer, Leslie Dixon;
    - wybrana obsada: Pierce Brosnan, Rene Russo, Denis Leary, Frankie Faison, Faye Dunaway;
    - kategoria: film, sensacyjny.

    Thomas Crown, milioner, sprawny i ostry gracz w biznesie postanawia poczuć dreszcz emocji i organizuje kradzież znanego obrazu. Osiąga sukces a policja nie ma żadnych poszlag. Sytuacja się zmienia gdy w śledztwo angażuje się piękna agentka wynajęta przez firmę ubezpieczeniową. Od samego początku podejrzewa Crown'a, ale dowodów brak.

    Czytaj więcej

  • Obywatel Welles - 1999

    obywatel welles

    Obywatel Welles,
    (RKO 281) - 1999;
    - reżyseria: Benjamin Ross;
    - scenariusz: John Logan, Richard Ben Cramer;
    - wybrana obsada: John Malkovich, Liev Schreiber, James Cromwell, Roy Scheider, Melanie Griffith, Liam Cunningham;
    - kategoria: film, biograficzny, Orson Welles, dramat, Złoty Glob, kino, Herman Mankiewicz.

    Kojarzycie Obywatela Kane'a? Tak - czytajcie dalej. Nie - koniecznie musicie nadrobić. To film, który wyprzedził swoją epokę i obecnie jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w historii kinematografii. Twórcą Kane'a był Orson Welles, który wcześniej nie zrealizował żadnego filmu a zasłynął z genialnej radiowej audycji, która sprawiła iż wielu ludzi uwierzyło w inwazję obcych. Orson marzył o wielkim filmie, ale brak mu było doświadczenia i znakomitego scenariusza. Na szczęście spotkał Mankiewicza, który miał pomysł na film o upadłym magnacie finansowym. Oficjalnie fabuła filmu jest fikcją, ale wszyscy wiedzieli, że jest inspirowana prawdziwą osobą. Hearst, bo o nim mowa, próbował wszelkimi sposobami zatrzymać powstanie filmu - na szczęście bezskutecznie.

    Czytaj więcej

  • Ekstradycja - sezon 3

    ekstradycja s 3

    Ekstradycja, sezon 3;
    - TVP, 1999, rekonstrukcja cyfrowa;
    - wybrana obsada: Marek Kondrat, Tomasz Bednarek, Marcin Jędrzejewski, Joachim Lamża, Ewa Skibińska, Henryk Bista, Maciej Kozłowski, Jan Machulski, Piotr Machalica, Marian Opania, Paweł Nowisz, Jolanta Fraszyńska, Barbara Brylska, Danuta Stenka, Małgorzata Pieczyńska, Janusz Gajos, Renata Dancewicz, Jan Englert, Paweł Wilczak, Witold Dębicki, Edyta Jungowska, Adam Ferency;
    - kategoria: kryminał, sensacyjny, serial, sezon, kino polskie.

    Olgierd Halski już nie pracuje w policji. Policja stała się dla niego za "ciasna". Dzięki wsparciu przyjaciół nie zostaje bezrobotny. Trafia do BOR. To ma być spokojna, rutynowa praca, w której Halski nie narobi zamieszania. Olgierd szybko odkrywa, że szykuje się gruba sprawa, w którą zamieszani są wysoko postawieni funkcjonariusze publiczni. W mieście pojawił się nowy gracz, który brutalnie rozwiązuje wszystkie pojawiające się przeszkody. Przeszkód jest sporo bo King zamierza wykupić Pałac Kultury i Nauki. Taka transakcja nie może przejść niezauważaona. Halski jeszcze nie wie, że jego zaangażowanie oznacza wyrok śmierci.

    Czytaj więcej

  • Prosta historia - 1999

    prosta historia

    Prosta historia,
    (The Straight Story) - 1999;
    - reżyseria: David Lynch;
    - scenariusz: John Roach, Mary Sweeney;
    - muzyka: Angelo Badalamenti;
    - wybrana obsada: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Harry Dean Stanton;
    - kategoria: Disney, dramat, film, obyczajowy, film drogi.

    Alvin ma ponad siedemdziesiąt lat i zdrowie coraz bardziej daje mu znać o sobie. Razem ze swoją córką prowadzi skromne, spokojne życie. Gdy dowiaduje się, że jego brat miał wylew to postanawia go odwiedzić. Nie rozmawiali z sobą od dziesięciu lat i warto byłoby pewne sprawy wyjaśnić i zyskać spokój sumienia. Alvin do brata ma około pół tysiąca kilometrów. Niby niedużo, ale z punktu widzenia osoby, która nie może prowadzić samochodu i nie chce jechać jako pasażer to całkiem sporo. Alvin wymyślił sobie, że pojedzie kosiarką z przyczepioną prowizoryczną przyczepką. Pomysł absurdalny, ale Alvin jest upartym człowiekiem i żadne racjonalne argumenty do niego nie trafiają.

    Czytaj więcej

  • Tytus Andronikus - 1999

    tytus andronikus

    Tytus Andronikus,
    (Titus) - 1999;
    - reżyseria: Julie Taymor;
    - scenariusz: Julie Taymor;
    - wybrana obsada: Anthony Hopkins, Jessica Lange, Alan Cumming, Harry Lennix, Colm Feore, Angus Macfadyen, Harry Lennix,
    - kategoria: dramat, ekranizacja.

    Ostatnio dziwnymi tropami chodzą moje filmowe wybory. Sięgam po pozycje starsze, czasem mniej znany i pozornie totalnie nie w moim guście. Tym razem padło na szekspirowski tekst przeniesiony na ekrany przez Julie Taymor.
    Tytus Adronikus - ponoć to najbardziej krwawe dzieło mistrza. Podobno - nie mogę ocenić gdyż twórczość Szekspira znam mocno fragmentarycznie i to często z ekranizacji. Minuta milczenia nad moją ignorancją i przejdźmy do fabuły.

    Czytaj więcej

  • Dług - 1999

    dlug

    Dług - 1999;
    - reżyseria: Krzysztof Krauze;
    - scenariusz: Krzysztof Krauze, Jerzy Morawski;
    - wybrana obsada: Robert Gonera, Jacek Borcuch, Andrzej Chyra, Cezary Kosiński, Joanna Szurmiej-Rzączyńska, Agnieszka Warchulska, Joanna Kurowska, Izabela Kuna;
    - kategoria: kino polskie, dramat, na faktach, Orzeł.

    Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
    Adam i Stefan chcą rozpocząć własny poważny biznes. Mają świetny plan, wstępną umowę, a do szczęścia brakuje im tylko bankowego kredytu. Ten jest możliwy, ale wymaga dodatkowego finansowego zabezpieczenia. I tu pojawia się biznesmen Gerard, który proponuje pomoc. Za jedyne 20 procent kredytu znajdzie się gwarant. Kwota jest za wysoka i młodzi biznesmeni odmawiają, ale Gerard twierdzi, że poniósł już koszty i wymaga natychmiastowej spłaty.
    Gerard to bandyta, który przykleja się do niewinnych osób i wyciska do ostatniej złotówki. Adam i Stefan powoli tracą wszystko czego się już dorobili, a ich 'wierzyciel' zaczyna ich zmuszać do łamania prawa. Policja? No cóż, mogą przymknąć bandytę na 48 godzin i pogrozić palcem.. Pętla się zaciska.. Adam i Stefan mają tylko jedno wyjście..

    Czytaj więcej

  • Wszystko o mojej matce - 1999

    wszystko o mojej matce
    Wszystko o mojej matce;

    (Todo sobre mi madre) - 1999;
    - reżyseria: Pedro Almodóvar;
    - scenariusz: Pedro Almodóvar;
    - wybrana obsada: Cecilia Roth, Marisa Paredes, Candela Peña, Antonia San Juan, Penélope Cruz;
    - kategoria: europejskie, dramat, Oscar, kobiece.

    Manuela, samotna matka, traci siedemnastoletniego syna w wypadku samochodowym. Zrozpaczona wyjeżdża do Barcelony by odszukać ojca chłopaka. Chce w ten sposób dotrzymać słowa danego synowi tuż przed śmiercią. Obiecała, że wyjawi całą prawdę o ojcu. To się wiąże też z tym, że powinna swojemu byłemu partnerowi powiedzieć, że miał syna. Barcelona w tym filmie to miasto wyzwolone, bardzo nowoczesne.

    Czytaj więcej

  • Ghost Dog: Droga samuraja - 1999

    ghost dog

    Ghost Dog: Droga samuraja,
    (Ghost Dog: The Way of the Samurai) - 1999;
    - reżyseria: Jim Jarmusch;
    - scenariusz: Jim Jarmusch;
    - wybrana obsada: Forest Whitaker, John Tormey, Tricia Vessey, Isaach de Bankolé, Gary Farmer;
    - kategoria: dramat, gangsterski.

    Po ostatnim 'dziele' Jarmusch'a poczułem potrzebę przypomnienia sobie jego wcześniejszych filmów. Czy zawsze był aż tak męczący, czy jego wcześniejsze filmy będą mi się nadal podobać?
    Początkiem mojej podróży po jego filmografii został Ghost Dog. Film, który widziałem 2-3 razy wcześniej, a fabuła nieco się zatarła.
    Czarnoskóry chłopak zostaje uratowany przez włoskiego gangstera. Nieoczekiwany ratunek sprawia, iż chłopak zmienia swoje życie. Doskonali sztuki walki i zostaje płatnym zabójcą, który w życiu kieruje się samurajskim kodeksem. Ghost Dog pamięta o o swoim wybawcy i po latach oferuje mu swoje usługi. Dziwna to relacja. Włoski mafioso, czarnoskóry mężczyzna i obietnica wierności. Wasal i jego Pan. Wokół jednak nie mamy pięknej Japonii, a tylko brudne, odpychające miasto, w którym nie ma miejsca na lojalność.

    Czytaj więcej

  • American Beauty - 1999

    american beauty

    American Beauty - 1999;
    - reżyseria: Sam Mendes;
    - scenariusz: Alan Ball;
    - wybrana obsada: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari, Peter Gallagher, Chris Cooper;
    - kategoria: dramat, komedia., Oscar.

    Lester, facet po czterdziestce, który w zasadzie ma wszystko. Piękny dom, ogród, żonę, dziecko, pracę. Standardowy, spełniony przedstawiciel klasy średniej, który nie czuje się spełniony. Praca nie daje satysfakcji, z żoną praktycznie nie rozmawia, a córka traktuje go jak wroga. Wszystko zaczyna przytłaczać i sprawiać, że Lester wybucha. Pretekstem są zmiany kadrowe w pracy, ale doskonale wiemy, że to tylko mały kamyczek, który uruchamia lawinę. Lester dostrzegając beznadzieję swojego życia zaczyna głośno manifestować swoją obecność. Można powiedzieć, że to kryzys wieku średniego i potrzeba odmłodzenia, ale uważam, że to zbytnie spłycenie tematu. Nasz główny bohater zaczyna odczuwać dyskomfort życia w zakłamanym społeczeństwie, w którym każdy ma przyklejony sztuczny uśmiech. Jawnie protestuje, próbuje się wybić na prawdziwość, próbuje naprawdę żyć... z łatwym do przewidzenia efektem. Lester jednak nie jest jedynym bohaterem w tym filmie, nie mniej barwne są postacie drugoplanowe, każda z nich ma swoją maskę, która jest dostosowana do wzorca amerykańskiego snu.

    Czytaj więcej

  • Rodzina Soprano - sezon 1

    rodzina soprano s 1

    Rodzina Soprano,
    (The Sopranos);
    - twórcy: David Chase;
    - HBO, sezon 1, 1999,
    - wybrana obsada: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Tony Sirico;
    - gatunek: dramat, kryminał.

    Tak się złożyło, że wszyscy ostatnio piszą o nowych serialach Netflix'a - zachwycając się ich poziomem. Liczą się tylko nowości, a wielu zapomina, że kino ma ponad sto lat, a znakomite seriale telewizyjne możemy oglądać od kilkudziesięciu lat. Nie samymi nowościami człowiek żyje. Swoją drogą to przerażające jak ludzie korzystający z kultury mają krótką pamięć. Liczy się tylko to co tu i teraz. Nie wiem czy wiecie, ale pracuję w bibliotece i ten trend parcia na nowości jest mocno widoczny. Ludzie, zwłaszcza młodzi, zapominają o tym, że przed kilkoma laty również były świetne dzieła kultury. Dlatego też, odcinając się od nowości, będę starał się też tu więcej pisać o tym co jest ciut starsze. Przynajmniej spróbuję.
    Zaczynam od pierwszego sezony jednego z bardziej kultowych seriali przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych - mowa oczywiście o Rodzinie Soprano. Kilka lat temu miałem podejście do tego serialu, ale z przyczyn niekoniecznie mi znanych porzuciłem ten tytuł. Przez lata chciałem nadrobić, ale bezustanne parcie za nowościami skutecznie mi w tym przeszkadzało.

    Czytaj więcej

  • Złoto pustyni - 1999

    zloto pustyni

    Złoto pustyni,
    (Three Kings) - 1999;
    - reżyseria: David O. Russell;
    - scenariusz: David O. Russell;
    - wybrana obsada: George Clooney, Mark Wahlberg, Ice Cube, Nora Dunn, Jamie Kennedy, Cliff Curtis;
    - gatunek: komedia, wojenny, dramat.

    Nie jest to zbyt znany film.
    Rok 1991, Irak, podpisano zawieszenie broni, a amerykańscy żołnierze szykują się do powrotu do domu. Misja zakończona sukcesem. Część z nisz przy wylotem do ojczyzny próbuje odszukać część kuwejckiego złota, które zostało zagrabione przez wojska Husajna. To ma być krótki wypad po skarby, ale sprawy dosyć szybko się komplikują. Zawieszenie broni niby trwa, ale dotyczy ono tylko relacji Amerykanie - wojsko Husajna. Pod pozornym pokojem trwają przygotowania do kolejnej odsłony wojny - najeźdźcy (USA) wyjadą i rozpoczną się krwawe porachunki wewnątrz Iraku.
    Złoto pustyni wywołuje mieszane uczucia. Jest to film, który miesza wiele gatunków i mnie to trochę drażniło, ale z drugiej strony porusza ważne sprawy. Wojna nigdy nie kończy się na działaniach armii. Te kilka bomb, kilka tygodni działań wojennych sprawia, że kraj totalnie niszczeje i tworzą się podziały i rany, które przez wiele lat nie będą chciały się zabliźnić.
    Jest w tym filmie wiele elementów komediowych, ale nie do końca jestem pewien czy mają wywołać uśmiech, czy bardziej refleksję? Są mocno kontrastowane z elementami dramatycznymi co komplikuje odbiór filmu.

    Czytaj więcej

  • Osiem milimetrów - 1999

    8mm

    Osiem milimetrów,
    (8mm) - 1999;
    - reżyseria: Joel Schumacher;
    - scenariusz: Andrew Kevin Walker;
    - wybrana obsada: Nicolas Cage, Joaquin Phoenix, James Gandolfini, Peter Stormare, Catherine Keener;
    - gatunek: thriller.

    "Nie zmienisz diabła tańcząc z nim.. To on zmieni ciebie"

    Tom jest prywatnym detektywem, który dostaje zlecenie od wdowy niedawno zmarłego milionera. Kobieta w sejfie zmarłego znajduję taśmę wideo na której jest zarejestrowane bardzo brutalne morderstwo. Tom ma sprawdzić czy nagranie jest prawdziwe oraz czy w zbrodnię być zaangażowany mąż zleceniodawczyni.
    Początkowo działania Tom'a nie przynoszą efektu, ale z czasem zaczyna odkrywać brutalny i zboczony świat podziemia. Punkty handlujące pornografią są tylko drzwiami do świata, w którym wszystko jest dozwolone. Na nieoficjalnym rynku można kupić niemal wszystko. Podobnie sprawa wygląda z internetem - to co znamy to tylko ułamek ruchu w sieci. Są miejsca, w które lepiej nie zaglądać. Przeciętny zjadacz chleba nie ma tam nic do szukania.

    Czytaj więcej

  • Human traffic - 1999

    human traffic
    Human traffic - 1999;
    - reżyseria: Justin Kerrigan;
    - scenariusz: Justin Kerrigan;
    - wybrana obsada: John Simm, Lorraine Pilkington, Shaun Parkes, Nicola Reynolds, Danny Dyer, Carl Cox;
    - gatunek: obyczajowy.

    Oglądam oceny tej produkcji na Filmwebie i dochodzę do wniosku, że dla wielu moich znajomych ten film jest kultowy. I tu właśnie zaczynają się schody - ja średnio lubię kultowe pozycje - często są to pozycje przereklamowane, a ich jakość daje wiele do życzenia.
    Human Traffic to opowieść o pięciorgu młodych ludziach, którzy z utęsknieniem czekają na weekend. Pięć dni czekania na 48 godzin wolnego - czytaj nieskrępowanej zabawy. Dzieli ich wszystko - praca, hobby, zainteresowania, status - ale każdy z nich czeka na to co ma się wydarzyć już w piątek. Każdy weekend wygląda podobnie. Dwie mocne imprezy, mnóstwo używek, przypadkowe lub nie związki i niedzielne dochodzenie do siebie. Na co tu czekać?
    Początkowo film mocno mnie drażnił, fatalna stylistyka, niezbyt fajny temat i aktorstwo, które do mnie nie trafiało.. dialogi, które wielu ceni też do mnie trafiały.

    Czytaj więcej

  • Arlington Road - 1999

    arlington road
    Arlington Road - 1999;
    - reżyseria: Mark Pellington;
    - scenariusz: Ehren Kruger;
    - wybrana obsada: Joan Cusack, Robert Gossett, Jeff Bridges, Tim Robbins, Hope Davis;
    - gatunek: dramat, thriller.

    Kolejna pozycja z 1999 roku, którą darzę sporym sentymentem.
    Nauczyciel koledżu interesuje się terroryzmem. Po śmierci żony, która pracowała dla FBI, ma zastrzeżenia do funkcjonowania służb bezpieczeństwa, ale też jest przekonany, że są one niezbędne dla zwalczania terroryzmu. I nie mam tu na myśli zamachów związanych z Państwem Islamskim - terroryzm w Stanach Zjednoczonych ma bardzo głębokie korzenie i większość zamachów nie ma nic wspólnego z wojną cywilizacyjną. Nie wszyscy mają świadomość, że w USA działa wiele organizacji, którym nie podoba się funkcjonowanie i polityka rządu. Protestują w różny sposób. Bywają manifestacje, ale także zamachy terrorystyczne i zabójstwa. Warto pamiętać, że czterech prezydentów zostało zabitych w zamachach.
    Wróćmy do filmu.

    Czytaj więcej

  • Diamentowa afera - 1999

    diamentowa afera
    Diamentowa afera;
    (Blue Streak) - 1999;
    - reżyseria: Les Mayfield;
    - scenariusz: Stephen Carpenter, Michael Berry, John Blumenthal;
    - wybrana obsada: Martin Lawrence, Luke Wilson, Peter Greene, Dave Chappelle;
    - gatunek: komedia, akcja.

    Początek filmu wrzuca widza w  dobrze przygotowany napad, którego łupem ma być wielki diament. Wszystko idzie zgodnie z planem, ale w jeden z oprychów postanawia wyeliminować swoich kolegów. Mała zmiana planów sprawia, że napad się nie udaje, a główny bohater trafia w ręce policji. Przed aresztowaniem zdążył jednak ukryć drogocenny przedmiot w klimatyzacji budowanego biurowca. Po odsiadce chce odzyskać łup, ale w ukończonym budynku znajduje się miejscowa siedziba policji.

    Czytaj więcej

  • Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo - 1999

    plakat promujący
    Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo,
    (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace) - 1999;
    - reżyseria: George Lucas;
    - scenariusz: George Lucas;
    - wybrana obsada: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd
    , Pernilla August;
    - gatunek: przygodowy, science-fiction.

    Gwiezdnych Wojen ciąg dalszy, a raczej początek. Pierwsza część sagi trafiła do kin 1999 roku i diametralnie różni się od pierwszej trylogii. Historia młodego Anakina jest wciągająca, ale efekty specjalne niespecjalnie mi przypadły do gustu. Są zbyt cukierkowe i zbyt animowane. Mam wrażenie, że niezbyt wytrzymują próbę czasu. Z efektów podobał mi się tylko wyścig z pierwszej połowy filmu - był zrobiony z dużym rozmachem.
    Początkowo nie mogłem się przyzwyczaić do Neeson'a i McGregor'a wydawało mi się, że nie pasują do uniwersum, ale z czasem dotarło do mnie, że nie mam co na siłę ich porównywać do Ford'a. W Mrocznym widmie mamy sporo humoru, ale nie ma on tej lekkości co w poprzednich częściach. Wydaje mi się, że Lucas'owi brakło dystansu do świata, który stworzył.

    Czytaj więcej

  • Arytmetyka diabła - 1999

    plakat promujący
    Arytmetyka diabła,
    (The Devil's arithmetic) - 1999;
    - reżyseria: Donna Deitch;
    - scenariusz: Robert J. Avrech;
    - wybrana obsada: Kirsten Dunst, Brittany Murphy;
    - gatunek: dramat, obyczajowy, wojenny.

    Z oceną filmów poruszający temat holocaustu jest mały problem. Jest pewna presja żeby je oceniać wysoko bo poruszają ważny temat. Krytyka takich filmów może być odebrana jako brak szacunku wobec tragedii, która dotknęła naród żydowski. Więc na potrzeby tej notki wyobraźmy sobie, że nie chodzi o holocaust.
    Nastoletnia dziewczyna idzie na imprezę rodzinną podczas której mdleje i przenosi się do czasów drugiej wojny światowej. Pomysł fabularny niespecjalnie do mnie trafia. Patrzenie na życie współczesnej nastolatki przez pryzmat holocaustu jest nadużyciem i zbyt dużym uproszczeniem rzeczywistości. Młoda Kirsten Dunst stara się jak może, ale z marnym efektem - do końca nie wiedziałem czy oglądam kino familijne czy dramat historyczny. Niezbyt udana mieszanka fabularna. Do tego dochodzą nieprzekonujące kostiumy, charakteryzacja i sceny zbiorowe. Film należy do przeciętnych produkcji telewizyjnych.

    Czytaj więcej

  • Informator - 1999

    plakat promujący
    Informator (The Insider) - 1999;
    - reżyseria: Michael Mann;
    - scenariusz: Michael Mann, Eric Roth;
    - wybrana obsada: Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer;
    - biograficzny, dramat.

    Historia oparta na faktach.
    W pierwszym odcinku Mad Men jest mowa o sposobie reklamowania papierosów. Nie wchodzić w temat czy są zdrowe czy nie, ale podkreślać, że są odznaką wolności i stylu życia. Na tym argumencie wielkie koncerny tytoniowe bazowały przez dziesiątki lat. Wszyscy się domyślali, że papierosy są trujące, ale prezesi firm tytoniowych zgodnie twierdzili, że o niczym takim nie wiedzą. To było sprytne posunięcie, nie twierdzili, że papierosy są szkodliwe czy nie, wyrazili tylko przekonanie, że nie posiadają wiedzy o ich szkodliwości. Gdyby jednak udało się udowodnić, że prezesi wiedzieli o wpływie papierosów na zdrowie, a nawet celowo stosowali specjalne szkodliwe substancje? Taki fakt zmieniłby branżę tytoniową. Procesy o odszkodowania zalałyby amerykańskie sądy. Wokół tego tematu rozgrywa się akcja Informatora.
    Dziennikarz, który słynie z poruszania trudnych tematów (Al Pacino) znajduje osobę, która zgodziła się zeznawać przeciwko koncernom tytoniowym (Crowe). Sprawa wydaje się prosta, ale koncerny łatwo nie odpuszczają.. zaczyna się niewinnie od drobnych sugestii dotyczących odpowiedzialności prawnej, później próba zastraszenia i szantaż, a kończy się na wielkich posunięciach kapitałowych (wpływ na akcje CBS). Informator w swojej fabule idealnie ilustruje mocne jak i słabe strony amerykańskiego systemu sądowniczo-medialnego. W Stanach granica pomiędzy tymi dwoma branżami jest płynna. Mann świetnie pokazał, że nawet niezależna i opiniotwórcza stacja musi się liczyć z wielkimi koncernami, które często mają większe budżety niż niektóre państwa. Często też prawo jest pisane pod dyktando zainteresowanych branż.
    Chciałem napisać kilka słów o zakończeniu, ale nie mogę tego zrobić bez ujawniania szczegółów fabuły. Dlatego też proponuję deal - jeśli ktoś z czytelników obejrzy ten film to chętnie się spotkam i porozmawiam na jego temat przy piwie.

    Czytaj więcej

  • Osaczeni - 1999

    osaczeniOsaczeni (Entrapment) - 1999;
    - reżyseria: Jon Amiel
    - scenariusz: William Broyles Jr., Ronald Bass
    - wybrana obsada: Sean Connery, Catherine Zeta-Jones, Will Patton, Ving Rhames
    - sensacyjny.

    Zeta-Jones jest agentką firmy ubezpieczeniowej, której specjalnością są zuchwałe kradzieże dzieł sztuki. Ma znaleźć złodzieja drogocennego obrazu. Wszystkie poszlaki wskazują, że kradzieży dokonał znany w branży MacDougal (Connery), który na koncie ma sporo słynnych kradzieży, ale nigdy nie został złapany na gorącym uczynku. Bliższe poznanie obiektu śledztwa sprawia, że agentka coraz bardziej zafascynowana kunsztem kradzieży zakochuje się. Jest to miłość do człowieka, który ma swoje lata, ale też zasady i wrażliwość humanisty. Nie jest to typowy film sensacyjny. Często akcja przerywana jest długimi ujęciami, które bardziej przypominają melodramat. Dwoje samotnych ludzi, którzy mają te same marzenia, wartości, wrażliwość, ale nie powinni być razem bo należą do całkiem różnych światów.
    Osaczeni to nie jest pozycja dla osób, które liczą na dynamiczną akcję, są ładne sceny włamań, kradzieży, ale większą część filmu to przygotowania, treningi i rozmowy.
    Podobne przygotowania robi artysta tworząc nowe dzieło.. Pozycję należy obejrzeć też ze względu na obsadę. Connery jest, jak zwykle, szarmancki, wyważony - nawet w średnim ubiorze ma coś eleganckiego. Zeta-Jones też wypadła rewelacyjnie - w filmie wygląda bardzo seksownie, ale także delikatnie, bardzo kobieco.

    Czytaj więcej

  • Dosięgnąć kosmosu - 1999

    dosiegnac kosmosuDosięgnąć kosmosu (October Sky)- 1999;
    - reżyseria: Joe Johnston
    - scenariusz: Lewis Colick
    - wybrana obsada: Jake Gyllenhaal, Laura Dern, Chris Cooper
    - biograficzny, dramat

    Druga połowa lat pięćdziesiątych. Małe górnicze amerykańskie miasteczko. Wszyscy pracują na kopalni i z nią wiążą swoją przyszłość. Praca jest ciężka, są częste wypadki, ale innych możliwości brak. Jest grupa nastolatków, która za namową jednego z nich (Gyllenhaal) postanawia zbudować własną rakietę. Nie mają pojęcia jak się za to zabrać, ale latający nad głowami pierwszy rosyjski satelita mocno motywuje do działania. Początki są trudne, ale chłopcy się nie poddają.. są pośmiewiskiem całej społeczności, mimo to uczą się, konstruują kolejne rakiety.. próbują spełnić swoje marzenie. Z czasem ich dzieła, zamiast wybuchać na ziemi, zaczynają coraz wyżej latać. Nauczycielka namawia ich by wystartowali w szkolnym konkursie - przy odrobinie szczęścia zabawa w budowanie rakiet może stać się przepustką do innego życia.
    Dosięgnąć kosmosu to fajnie zrealizowana fabuła, która ma korzenie w prawdziwych wydarzeniach. Historia wciąga, ale momentami może drażnić naiwnością i pewnym patosem. To nieodłączny element takich filmów. Mi to nie przeszkadza. Lubię historie, które przez pryzmat jednostki pokazują zmieniające się czasy. Każde wielkie wydarzenie historyczne ma swoje podwaliny w takich właśnie historiach.
    W pełni to kupuję i oceniam na osiem.
    osiem

    Czytaj więcej

  • Instynkt - 1999

    plakat promującyInstynkt (Instinct, reżyseria Jon Turteltaub. 1999)

    Anthony Hopkins ma coś demonicznego w sobie.. coś niepokojącego.. spokojny facet, który w każdej chwili może pokazać swoje drugie, bardziej mroczne oblicze. Nie inaczej jest tym razem. Anthony wciela się rolę antropologa, który w dżungli w Rwandzie badał życie goryli. Pewnego razu dochodzi do incydentu, podczas którego badacz atakuje miejscowych strażników. Zostaje oskarżony o morderstwo i przewieziony do więzienia w Stanach Zjednoczonych. Zamyka się w sobie i nie chce z nikim rozmawiać. Jego przypadek przejmuje młody i ambitny psychiatra (Cuba Gooding Jr.), który przy wsparciu swojego przełożonego (Donald Sutherland) próbuje przywrócić antropologa do ludzkiej społeczności. Jest to dla niego lekcja życia. Odkrywa na nowo definicje takich pojęć jak: wolność, rodzina, władza.
    Film ma swój urok, niezaprzeczalną mądrość, ale do wybitności czegoś mu zabrakło. Czegoś w fabule, co mocniej przyciągnie uwagę widza. Mimo to, pozycję mogę polecić. Ciekawe kino.
    Oceniam na siedem.

    siedem

    Czytaj więcej

  • Podziemny krąg - 1999

    podziemny kragPodziemny krąg (Fight Club, reżyseria David Fincher, 1999)

    Jeden z wielu filmów, które "krzyczą" na mnie w Filmwebie - "powinieneś obejrzeć.. jak mogłeś to pominąć".
    Cokolwiek bym teraz nie napisał o tym filmie to i tak będę wtórny. Znakomity reżyser, uznana obsada (Norton, Pitt, Bonham Carter, Loaf, Leto) i zderzenie cywilizacji.. z jednej strony świat konsumpcjonizmu, zepsucia i współczesności. Z drugiej strony podziemne stowarzyszenie, które rządzi się brutalnymi prostymi zasadami, gdzie siła pięści ma duże znaczenie.. Klub mężczyzn, którzy odrzucają współczesne społeczeństwo i dążą do zmian. Konfrontacja jest nieunikniona. Dla mnie nie bez znaczenia jest rok powstania filmu.. 1999 - koniec tysiąclecia, kryzys tożsamości i próba na siłę szukania odpowiedzi.. jak? Dokąd? Po co? Podobnie było w Matrixie. To są całkiem różne produkcje, ale gdzieś na dnie mają ten sam mianownik. Tak to przynajmniej odbieram. Jeśli chodzi o Podziemny krąg to mam mały problem. Film mnie nie zachwycił tak jak się spodziewałem.. dobry temat, brutalizm, fenomenalne aktorstwo.. jasne, że to widzę i doceniam.. ale czegoś mi brakło.. a może zwyczajnie miałem zły dzień na ten film? Możliwe.
    Dziś oceniam na osiem, ale obiecuję, że do filmu wrócę.. dam mu drugą szansę. Nauczę się dialogów, scen na pamięć.. i będę trendy.. 
    osiem

    Czytaj więcej

  • Mordercze lato - 1999

    mordercze latoMordercze lato (Summer of Sam, reżyseria Spike Lee, 1999)

    Stany Zjednoczone, Nowy Jork, Bronx, rok 1977, lato... wszechogarniający upał, który sprawia, że wszyscy powoli zaczynają wariować.. Zderzenie kultur.. z jednej strony wszędzie panoszące się disco i dresiki i budzący się punk, który dla wielu mieszkańców jest nieakceptowalny. Ponadto w dzielnicy zaczyna grasować seryjny morderca.. morduje skutecznie i często. Mieszkańcy coraz intensywniej zaczynają go szukać.. nie ma to nic wspólnego ze śledztwem... mają przeczucie, że winnym jest dziwnie ubierający się Ritchie (Adrien Brody).. jego sposób bycia nie podoba się nawet jego najbliższemu przyjacielowi (John Leguizamo)... trwa kolejne polowanie na czarownice...
    Lee obnaża ludzkie zachowania w skrajnych warunkach.. czające się zło, zmęczenie upałem sprawia, że ludzie przestają działać racjonalnie.. czyżby koniec świata był bliski .. Mordercze lato nie przypadło mi wizualnie i artystycznie do gustu.. ale to skumulowanie ludzkiego zbydlęcenia, a następnie jego analiza musi zostać docenione.. poza tym lubię filmy o amerykańskim społeczeństwie. Nie bez znaczenia jest też muzyczna strona filmu - to też jest na plus.
    Oceniam na osiem.
    osiem

    Czytaj więcej

  • Podwójne zagrożenie - 1999

    podwojne zagrozeniePodwójne zagrożenie (Double Jeopardy, reżyseria Bruce Beresford, 1999)

    Libby (Ashley Judd) jest szczęśliwą żoną i matką, ale jej świat legnie w gruzach, gdy zostaje oskarżona o zamordowanie męża. Wszystkie dowody świadczą przeciwko niej, a ona sama niczego nie pamięta. Zostaje skazana na długoletnie więzienie. W zakładzie przypadkiem odkrywa, że jej mąż najprawdopodobniej żyje.. dalej to już szablon - czekanie na wyjście, poszukiwania, oczyszczenie z zarzutów i zemsta.
    W drugim planie Tommy Lee Jones i Bruce Greenwood.
    Niezłe kino, ale z gatunku tych, co się szybko zapomina. Słabe siedem.

    siedem

    Czytaj więcej

  • Wbrew regułom - 1999

    wbrew regulomWbrew regułom (The Cider House Rules, reżyseria Lasse Hallstrom, 1999)
    Ostatnia z zaległych notek. Fajnie będzie pisać o filmach na bieżąco, no chyba, że znów mój brak dobrej organizacji wygra.
    Ekranizacja powieści Johna Irvinga. Lata czterdzieste, prowincjonalny dom dziecka gdzieś w Ameryce. Opiekun sierot, dr Larch (Michael Caine) uczy jednego ze swoich podopiecznych (Tobey Maguire) wszystkiego co wie o medycynie. Chciałem napisać, że uczy wszystkiego o ratowaniu życia, ale to nie byłaby prawda. Uczy także jak skutecznie i bez powikłań dokonywać aborcji. Larch jest znakomitym lekarzem, nauczycielem, człowiekiem, ale ma specyficzne pojęcie co dobre i złe. Marzy mu się by chłopak (Homer) kiedyś przejął jego rolę i opiekował się sierotami. Jego plany psuje młodzieńczy niepokój Homera, który pragnie się wyrwać, zwiedzić świat i zamieszkać gdzieś z dala od rodzinnych stron. Chłopak postanawia spełnić swoje marzenia.
    Nie przepadam za Maquire'm, ale w tym filmie nawet mnie tak bardzo nie drażnił - chociaż nadal twierdzę, że aktor ma tylko jedną minę. Całe szczęście, że wystąpili tu też inni aktorzy (Caine, Charlize Theron, Paul Rudd)
    Dlaczego warto obejrzeć ten film? Przede wszystkim dla historii o dojrzewaniu, realizacji pragnień, trudów miłości i przede wszystkim wielkich rozczarowań. Nie wszystko złoto co świeci. Mocną stroną filmu jest też strona wizualna. To się naprawdę dobrze ogląda.
    Wbrew regułom dostaje osiem.

    8

    Czytaj więcej

Strona 1 z 2