Ułatwienia dostępu

1991

  • Na fali - 1991

    na fali

    Na fali,
    (Point Break) - 1991;
    - reżyseria: Kathryn Bigelow;
    - scenariusz: W. Peter Iliff;
    - wybrana obsada: Patrick Swayze, Keanu Reeves, Gary Busey, Lori Petty, James Le Gros.
    - kategoria: film, sensacyjny.

    Powoli odświeżam sobie filmografię z Patrick'iem.

    Pewna grupa dokonuje zuchwałych napadów na banki. Mają maski, broń i są bardzo skuteczni, ale co ważne napady charakteryzują się okresowością a sprawcy unikają zbędnej przemocy. W FBI powstaje specjalny zespół śledczy, a młody agent (Reeves) ma za zadanie inwigilację środowiska surferów. Wiele wskazuje, że bandyci mogą być z nimi powiązani. Innymi słowy standardowy akcyjniak.

    Czytaj więcej

  • Odnaleźć siebie - 1991

    odnalezc siebie

    Odnaleźć siebie,
    (Regarding Henry) - 1991;
    - reżyseria: Mike Nichols;
    - scenariusz: J.J. Abrams;
    - muzyka: Hans Zimmer;
    - wybrana obsada: Harrison Ford, Annette Bening, Bill Nunn, Kamian Allen, Donald Moffat;
    - kategoria: film, dramat.

    Całkowicie niezamierzenie obejrzałem dwa filmy Nichols'a pod rząd. Odnaleźć siebie trafił na mój ekran w ramach nagrabiania filmografii lubianych aktorów. I nie chodzi u o Bening - chociaż może to przemyślę ;)

    Czytaj więcej

  • Delicatessen - 1991

    delicatessen

     

    Delicatessen - 1991;
    - reżyseria: Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro;
    - scenariusz: Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro;
    - wybrana obsada: Dominique Pinon, Marie-Laure Dougnac, Jean-Claude Dreyfus. Karin Viard;
    - kategoria: czarna komedia, francuskie, surrealistyczny, postapo.

    Surrealistyczna opowieść o mieszkańcach pewnej kamienicy. Jest wielki problem z dostępem do żywności, ale mieszkańcy i właściciel kamienicy, który jest rzeźnikiem opracowali system dostaw świeżego mięsa. Rzeźnik umieszcza ogłoszenia o pracę oferując bezpłatny nocleg i wyżywienie. Kandydaci/pracownicy po czasie zasilają menu mieszkańców. Ciężkie czasy zmuszają ludność do nietypowych zachowań. Do kamienicy trafia Louison, który jest komikiem, ale w ciężkich czasach zapotrzebowanie na jego usługi drastycznie spadło.
    Jeden z najbardziej kultowych filmów francuskich. Nie zliczę ile razy wałkowaliśmy ten film na studiach zachwycając się każdym detalem. Niewiele z tych rozmów pamiętałem, dlatego też chciałem sobie przypomnieć i film i tamte czasy.

    Czytaj więcej

  • Podwójne życie Weroniki - 1991

    podwojne zycie weroniki

    Podwójne życie Weroniki,
    (La Double vie de Véronique) - 1991;
    - reżyseria: Krzysztof Kieślowski;
    - scenariusz: Krzysztof Kieślowski;
    - wybrana obsada: Irène Jacob, Philippe Volter, Jerzy Gudejko, Kalina Jędrusik;
    - muzyka: Zbigniew Preisner;
    - gatunek: dramat.

    I znów Kieślowski na tapecie. Ten rok jest mocno filmowy, sporo nadrabiam klasyków. I wiecie co? Apetyt rośnie.. lista pozycji do obejrzenia rośnie, ale też zwiększa się moja biblioteczka o kinie. Systematycznie staram się czytać, ale są tyły. Niektóre pozycje są naprawdę pięknie wydane. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do powiększenia mojego księgozbioru. Taka solidarność w poszukiwaniach ma dla mnie duże znaczenie. Dziękuję.
    To może kilka słów o filmie.
    Podwójne życie Weroniki to pierwszy film Kieślowskiego po nakręceniu dekalogu, pierwsza pozycja polsko-francuska. Po seansie miałem wrażenie, że ten film jest wprowadzeniem do Kolorów. Jest podobna tematyka, stylistyka, ale także wrażliwość. Nie wszyscy lubią ten styl, ale do mnie mocno przemawia. Piękna Irene Jacob oraz fenomenalna muzyka Zbigniewa Preisnera sprawiają, że film ma niesamowitą siłę oddziaływania.

    Czytaj więcej

  • JFK - 1991

    jfk
    JFK - 1991;
    - reżyseria: Oliver Stone;
    - scenariusz: Oliver Stone, Zachary Sklar;
    - wybrana obsada: Kevin Costner, Tommy Lee Jones, Gary Oldman, Joe Pesci, Kevin Bacon, Donald Sutherland, Jack Lemmon;
    - gatunek: dramat, kryminał, historyczny, na faktach, sądowy.

    Ostatnie dni to głównie praca. Nie było czasu na oglądanie, ale teraz powinno się trochę uspokoić. Oddałem serwisy internetowe do użytku i wszystko wskazuje, że działają prawidłowo bez awarii (zwanej też uwarią).
    To tak tytułem wstępu - teraz o filmie.
    Nie zliczę ile razy się zabierałem za ten tytuł. Za każdym razem odstraszała mnie długość filmu (podobnie mam z Ben-Hurem) - film trwa ponad trzy godziny i ciężko było się na ten tytuł zdecydować.
    Wszyscy wiedzą, że Amerykanie w 1963 roku stracili w zamachu prezydenta. Bardzo szybko znaleziono "zabójcę", który chwilę później też ginie z rąk zamachowca. Już ten wątek brzmi jak fragment powieści Ludluma. Morderca prezydenta nie żyje, czyli sprawa jest zamknięta i śledztwo nie jest potrzebne. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają coś do ukrycia.
    Fabuła JFK opowiada o prokuratorze, który mimo oporu władz, stara się dowiedzieć co tak naprawdę wydarzyło się 22 listopada 1963 roku? W filmie nie dostaniemy odpowiadzi na pytania: Kto zabił prezydenta? Czy był spisek? Stone w swoim filmie zamiast odpowiadać zadaje kolejne pytania. Stara się nam pokazać, że nawet jeśli Oswald był winny to okoliczności jego zatrzymania, działanie służb i dziwne znikanie dowodów sprawiają, że sprawa nie jest tak prosta jak próbowała Amerykanom wmówić komisja Warrena.

    Czytaj więcej

  • Oskar - 1991

    oscar
    Oskar,
    (Oscar) - 1991;
    - reżyseria: John Landis;
    - scenariusz: Michael Barrie, Jim Mulholland;
    - wybrana obsada: Sylvester Stallone, Ornella Muti, Tim Curry, Peter Riegert, Kirk Douglas;
    - gatunek: komedia.

    Stany Zjednoczone, lata trzydzieste dwudziestego wieku. Angelo (Stallone) jest gangsterem, albo raczej był.. obiecał umierającemu ojcu, że od tej chwili będzie żył uczciwie. Łatwo powiedzieć, ale już pierwszego dnia ma na głowie wiele rodzinnych spraw, które najłatwiej byłoby rozwiązać kilkoma pociskami, ale Angelo próbuje użyć swojego sprytu i wszystkie sprawy "życia lub śmierci" rozwiązać pokojowo.
    A problemów od rana ma całkiem sporo.. a zaczyna się niewinnie.. od księgowego, który oczekuje podwyżki, a jak ją dostaje to się przyznaje, że oskubał szefa na ładną sumkę.. nic tylko zastrzelić, ale przecież nie można. Poza tym złodziej twierdzi, że chce się ożenić z córką Angelo.. za to kulka też się należy, ale to córka na to powie? Później problemów jest coraz więcej.. a rozwiązania oczywiste nadal zabronione. Zabierając się za ten film niewiele oczekiwałem. Niskie oceny części znajomych skutecznie mnie zniechęcały, ale chęć kompletowania filmografii Sly zwyciężyła.

    Czytaj więcej

  • Fisher King - 1991

    poster filmu
    Fisher King (The Fisher King) - 1991;
    - reżyseria: Terry Gilliam;
    - scenariusz: Richard LaGravenese;
    - wybrana obsada: Jeff Bridges, Robin Williams, Mercedes Ruehl (Oscar), Amanda Plummer;
    - komedia, dramat.

    Według Filmwebu widziałem ten film ponad rok temu, ale nie zrobiłem żadnej notki o tym tytule. Postanowiłem to nadrobić, ale to wiązało się z powtórnym seansem. Staram się mieć w miarę świeże spojrzenie. Dlatego też nie poprawiam not po upływie kilku lat. Notę zmieniam dopiero po powtórnym seansie.
    Jack (Bridges) był niezłym spikerem radiowym, ale mimowolnie przyczynia się do wielkie tragedii, w której giną ludzie. Załamuje się i coraz bardziej ucieka w stronę alkoholu. Spotyka bezdomnego (Williams), który żyje w świecie swojej wyobraźni. Jack wie, że nowy znajomy wylądował na ulicy z powodu wspomnianej tragedii. Zaprzyjaźniają się i wspólnie próbują walczyć z demonami.
    Fisher King to niesamowite, mocno teatralne w formie kino. Magia i uniwersalność historii uderzają z każdej strony. Jest to film o poszukiwaniu szczęścia, które różnie może być nazywane. W obrazie Gilliama najbardziej zachwyca rola rola Williamsa. Trzeba być genialnym aktorem by tak zagrać. Na wielki plus muszę zaliczyć też dialogi. Mimo upływu kilkudziesięciu lat nadal są mają w sobie pewną świeżość i energię.
    "– Jesteś tylko częściowo nienormalny. Ludzie jak ty mogą wieść na wpół-normalne życie. Możesz dostać pracę.
    – Ja już mam pracę, Jack. Mam zadanie.
    – Cofam to co powiedziałem. Jesteś całkowicie pojebany."

    Czytaj więcej

  • Ciężka próba - 1991

    ciezka probaCiężka próba (The Hard Way, reżyseria John Badham, 1991)

    Mam spory sentyment do kina początku lat dziewięćdziesiątych. Połączenie kina akcji i komedii, które przeważnie się udaje. Nie inaczej jest tym razem.
    Michael J. Fox jest aktorem na topie, który szuka aktorskich inspiracji. Chce by kolejny jego film był bardziej prawdziwy i realistyczny. Chce być twardym gliną - tak tak Fox.. ;) w tym celu zostaje partnerem policyjnego detektywa (James Woods), który aktualnie prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy. Film jest kiczowaty, ale nie sposób mu odmówić uroku. Powiela kalki bohaterów i stereotypy, jednak robi to w sposób zabawny i przyjemny. Wielu osobom to nie przypadnie do gustu, ale ja takie pozycje darzę sympatią.
    W drugim planie: Christina Ricci, Annabella Sciorra, Stephen Lang.
    Ciężka próba zasłużyła na siedem.
    siedem
    Woods i Fox to naprawdę ciekawe połączenie. Poza tym zwróćcie uwagę, że reżyserem jest Badham, to ten sam co zrobił Krótkie spięcie - jeden z moich ulubionych filmów z dzieciństwa. Podobny klimat.

    Czytaj więcej

  • Chłopaki z sąsiedztwa - 1991

    chlopaki z sasiedztwaChłopaki z sąsiedztwa (Boyz n the Hood, reżyseria John Singleton, 1991)
    Ostatnia zaległa notka. Dotyczy filmu, który długo czekał na obejrzenie, a potem na notkę. Pechowiec.
    Co się stało, że praktycznie już nie ma filmów o blokowiskach, gangach, o trudach mieszkania w trudnych warunkach. Nie mam na myśli tu filmów o Meksyku.
    Czy w Stanach wszyscy już są szczęśliwi? Chłopaki z sąsiedztwa opowiada o trzech przyjaciołach, którzy dorastają w afroamerykańskim getcie South Central. Na co dzień zmagają się z biedą, nienawiścią i beznadzieją codzienności... każdy komu udaje się wyrwać z tego zaklętego kręgu pragnie zapomnieć o przeszłości i nigdy nie wraca. Jedyną szansą na wyrwanie się jest stypendium w szkole, albo śmierć. Innych opcji brak. Film Singletona jest trudny w odbiorze.. zdecydowanie się postarzał.. ale to absolutnie nie odejmuje mu autentyczności. Wręcz przeciwnie - sprawia, że jest wiernym zapisem tamtych lat.
    W Chłopakach wystąpili: Cuba Gooding Jr, Laurence Fishburne, Ice Cube.
    Jak wspomniałem film łatwy w odbiorze nie jest, ale warto poświęcić mu swój czas.
    Oceniam na osiem.

    osiem

    Czytaj więcej

  • Ognisty podmuch - 1991

    ognisty podmuchOgnisty podmuch (Backdraft, reżyseria Ron Howard, 1991)
    Opowieść o dwóch braciach, którzy są strażakami (Kurt Russell, William Baldwin). Młodszy podczas pierwszej akcji traci kolegę z zespołu. Traumatyczne przeżycie sprawia, że postanawia przenieść się do wydziału śledczego. Podczas analizy serii pożarów odkrywa, że podpalaczem może być strażak. Konflikt interesów, lojalności, przyjaźni miesza się tutaj z naturalną rywalizacją między braćmi.
    Film jest laurką dla pracy strażaków, których poświęcenie często jest niedoceniane. Ognisty podmuch nie przypadł mi do gustu. Jest ciężkawy, dialogi nie porywają, a cała fabuła gdzieś niknie między wierszami.

    Czytaj więcej

  • Przylądek strachu - 1991

    przyladek strachuPrzylądek strachu (Cape Fear, reżyseria Martin Scorsese, 1991)
    Max (Robert De Niro) wychodzi z więzienia po czternastoletniej odsiadce. Postanawia się zemścić na adwokacie, który go niezbyt skutecznie bronił (Nick Nolte). Kolejny standard... ale film obowiązkowo należy obejrzeć z kilku powodów :
    - znakomite aktorstwo - poza wymienionymi warto zwrócić uwagę na Jessicę Lange, która gra żonę adwokata oraz na Julliette Lewis (córka).
    - film ma klimat rodem produkcji Hitchcocka. Dlaczego teraz takie filmy nie powstają? Klimat potęgują zdjęcia oraz świetna muzyka Bernard'a Herrmann'a
    - znakomita intryga, która trzyma w napięciu do ostatnich scen.
    - dla samego De Niro - zapomniałem, że ten aktor był tak dobrze zbudowany.
    Zresztą co Was będę namawiał. To pozycja obowiązkowa! Oceniam na dziewięć.

    dziewięć

    Ten film przypomniał mi fakt, że mam bardzo dużo braków w filmografii początku lat dziewięćdziesiątych.. nadrobię - bo zdałem sobie sprawę, że lubię te lata. 

    Ps - wiem, wiem... mało świąteczny klimat..

    Czytaj więcej

  • Ostatni skaut 1991

    ostatni skaut
    Ostatni Skaut (The Last Boy Scout, reżyseria Tony Scott, 1991)
    Systematycznie nadrabiam stare zaległości filmowe. Tym razem trafiło na Willisa. Takiego jakiego lubię.. gra faceta z problemami, pijany i jak zwykle jest mocno ironiczny...

    Ostatni Skaut to dobre kino sensacyjne z fajnymi tekstami. Takich filmów już się nie kręci. Teraz wszystko się nazywa thrillerami.. komedii dobrych też już nie ma.
    Po prostu klasyk.
    Oceniam na ósemkę.

    8

    Czytaj więcej