Ułatwienia dostępu

1990

  • Air America - 1990

    air america

    Air America - 1990;
    - reżyseria: Roger Spottiswoode;
    - scenariusz: John Eskow, Richard Rush;
    - wybrana obsada: Mel Gibson, Robert Downey Jr., Nancy Travis, Ken Jenkins, Lane Smith;
    - kategoria: komedia, ekranizacja, sensacyjny, film.

    Na podstawie powieści
    Billy jest młodym pilotem, który właśnie stracił licencję. Jedyną szansą na prace w powietrzu jest przyjęcie oferty pracy w Laosie. Pracodawcą jest fasadowa firma a nie bezpośrednio wojsko bo przecież w Laosie nie ma wojny.
    I tak trafia do kraju, w którym niby nie ma wojny, ale wszyscy są uzbrojeni po zęby, giną piloci, a rząd amerykański próbuje dogadać się z miejscowym generałem. W tle mamy narkotyki, handel bronią i lewe interesy amerykańskich służb. Armii oficjalnie nie ma, ale CIA nie próżnuje i działa na szeroką skalę.

    Czytaj więcej

  • Za młoda by umrzeć? - 1990

    za mloda by umrzec

    Za młoda by umrzeć?
    (Too Young to Die?) - 1990;
    - reżyseria: Robert Markowitz;
    - scenariusz: David Hill, George Rubino; 
    - wybrana obsada: Juliette Lewis, Brad Pitt, Alan Fudge, Michael O'Keefe;
    - kategoria: dramat, kryminał, sądowy.

    Jeśli ona jest winna zbrodni to winne jest społeczeństwo

    Amanda zostaje aresztowana i sądzona za brutalne zabójstwo. Najprawdopodobniej dziewczynie skończy w komorze gazowej.. niby w USA to standard. To teraz powiedzmy ile Amanda ma lat. Zbrodnię popełniła mając niespełna piętnaście lat. To praktycznie dziecko. Dlaczego zabiła? Czy była zła od urodzenia? A może nigdy nikt się nią należycie nie opiekował. Ojczym zmuszał do seksu, a matka wyrzuciła z domu. Następnie porzucił ją szybko poślubiony sąsiad. Dziewczyna wylądowała na ulicy gdzie wpadła w sidła kolejnego nieodpowiedniego mężczyzny, który postanowił zarabiać na jej młodym ciele. Amanda w swoim życiu nie spotkała nikogo kto nauczyłby ją życia. Kto by jej nie wykorzystywał, nie porzucił. Gdzie było państwo? Państwo i społeczeństwo miało coś innego na głowie, ale teraz, poprzez sąd, przypominają sobie o istnieniu Amandy i chcą ja skazać na śmierć. Po przecież zabiła. Jest wina musi być kara. Takich Amand są dziesiątki. Dzieciaki, które wpadły w złe kręgi i zabiły i teraz muszą zapłacić za to życiem.

    Czytaj więcej

  • Następne 48 godzin - 1990

    nastepne 48 godzin

    Następne 48 godzin,
    (Another 48 Hrs) - 1990;
    - reżyseria: Walter Hill;
    - scenariusz: Larry Gross, Jeb Stuart;
    - wybrana obsada: Eddie Murphy, Nick Nolte, Brion James, Kevin Tighe, David Anthony Marshall, Bernie Casey; Andrew Divoff;
    - kategoria: sensacyjny, komedia.

    Jack Cates (Nolte) znów narozrabiał i jest bliski utraty oznaki. Jedyną szansą na oczyszczenie się z zarzutów jest złapanie Iceman'a - przestępcy, w którego istnienie wielu wątpi. W zasadzie to wszyscy poza Jack'iem. Podczas śledztwa dowiaduje się, że Iceman zlecił zabójstwo Hammond'a (Murphy), a zadanie ma wykonać dwóch niebezpiecznych bandziorów na motorach.

    Czytaj więcej

  • Pretty Woman - 1990

    pretty woman

    Pretty Woman - 1990;
    - reżyseria: Garry Marshall;
    - scenariusz: J.F. Lawton; 
    - wybrana obsada: Julia Roberts, Richard Gere, Ralph Bellamy, Jason Alexander, Laura San Giacomo, Hector Elizondo;
    - kategoria: komedia romantyczna, kasowy, Złoty Glob, kultowy. 


    Święta to u mnie czas dziwny.. niby cały czas leci telewizja w tle, ale przeważnie nie oglądam całego filmu. Niby władca pilota, ale tak naprawdę tylko pstrykacz.. a to jednak jest różnica. W minione święta udało się obejrzeć jeden cały film, a co ważne nie ja go wybrałem.. więc jest zaskoczenie.
    Mowa o Pretty Woman znanej komedii romantycznej z 1990 roku.
    Ona, początkująca prostytutka przypadkiem spotyka bogatego biznesmena. Ten zauroczony dziewczyną proponuje jej wspólny tydzień - oczywiście w pełni płatny. Kilka wspólnie spędzonych dni sprawia, że para, pomimo różnic społecznych, kulturowych, zakochuje się w sobie. Powiecie, że to przewidywalne, że to już było, że nic świeżego.. a ja Wam na to powiem, że jest koniec lat osiemdziesiątych (czas kręcenia), dziwna moda, świat, który już przeminął, soundtrack i ta para.. czyli przystojny Richard Gere oraz piękna Julia Roberts (nadal twierdzę, że nikt nie ma tylu zębów co Julia w trakcie uśmiechu).

    Czytaj więcej

  • Miasteczko Twin Peaks - sezon 1

    miasteczko twin peaks s 1

    Miasteczko Twin Peaks,
    (Twin Peaks);
    - twórcy: David Lynch, Mark Frost;
    - muzyka: Angelo Badalamenti;
    - sezon 1, 1990;
    - wybrana obsada: Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle, Sheryl Lee;
    - gatunek: dramat, thriller.

    Jaki Nowy Rok taki cały rok - ciekawe czy to prawda? Jeśli tak to zapowiada się nadrabianie klasyków. 2019 rozpocząłem od pierwszego sezonu Miasteczka Twin Peaks. Kultowy serial, który był mi znany od zawsze. Znany, ale to nie znaczy, że coś pamiętałem z fabuły. Nawet nie pamiętam czy kiedyś obejrzałem całość. Kojarzyłem, że jest Laura Palmer i że została zabita. Kojarzyłem też fakt, że twórcą serialu jest Lynch oraz genialny soundtrack. Kaseta z Twin Peaks (nie wnikam czy miała hologram czy nie) była przez Szostoków wielokrotnie wałkowana. Pamiętałem też czołówkę. Kompletnie nic z fabuły i z klimatu.
    Małe miasteczko, w którym zostają znalezione zwłoki Laury Palmer. Ciało było okaleczone i porzucone w folii. W tym samym czasie zostaje znaleziona druga dziewczyna, która była brutalnie zgwałcona. Wszystko wskazuje na to, że to sprawka jednej osoby. Sprawę prowadzi miejscowy szeryf oraz agent specjalny Dale Cooper. Pierwszy epizod sugeruje nam, ze mamy do czynienia z serialem kryminalnym, ale szybko orientujemy się, że Lynch i Frost fundują nam całkiem inną rozrywkę. Zbrodnia jest i to nie ulega wątpliwości, ale czy sprawca bądź sprawcy zostaną zatrzymani? Fabuła serialu przybliża nas do prawdy, ale po drodze wiele opowiada nam o lokalnej społeczności. Tutaj każdy ma swoje drugie życie i tajemnice, a związki pomiędzy mieszkańcami są niejednoznaczne i często mocno skomplikowane.

    Czytaj więcej

  • Wojownicze Żółwie Ninja - 1990

    wojownicze zolwie ninja


    Wojownicze żółwie ninja,

    (Teenage Mutant Ninja Turtles) - 1990
    - reżyseria: Steve Barron;
    - scenariusz: Todd W. Langen, Bobby Herbeck;
    - wybrana obsada: Judith Hoag, Elias Koteas, Michelan Sisti, David Forman, Leif Tilden, James Saito;
    - gatunek: familijny, fantasy, karate, komedia.

    Pozycja wylosowana, ale obejrzana z wielką przyjemnością.
    Cztery małe żółwiki i jeden szczur mają kontakt z dziwną laboratoryjną substancją, która sprawia, że zwierzęta zaczynają mutować. Szczur postanawia zaopiekować się czterema żółwikami. Uczy ich tajnik walki, a także wpaja podstawowe zasady, którymi powinny się kierować w życiu. Trzeba dodać, że to będzie życie w kanałach - ludzie mogą nie zaakceptować żółwich mutantów. Przypadek (upraszczam, ale zawsze to przypadek) sprawia, że tajemnica kryjówki zostaje odkryta i żółwiom grozi niebezpieczeństwo. Shredder porywa ich mistrza, a młode, niedoświadczone żółwie muszą stawić czoła niebezpiecznemu przeciwnikowi i jego zgrai.
    Coś jeszcze? No tak pizza i mnóstwo dowcipu.

    Czytaj więcej

  • Misery - 1990

    misery
    Misery - 1990;
    - reżyseria: Rob Reiner;
    - scenariusz: William Goldman;
    - wybrana obsada: James Caan, Kathy Bates;
    - gatunek: thriller.

    "Jestem Pana wielbicielką"
    Ekranizacja powieści S. Kinga.
    Paul jest znanym pisarzem. Stworzył postać Misery, która zapewniła mu sławę i dostatnie życie. Kolejne książki z serii świetnie się sprzedawały, ale Paul poczuł, że się nie rozwija i postanowił w swojej najnowszej książce uśmiercić swoją bohaterkę.
    Podczas podróży z maszynopisem ma poważny wypadek i budzi się w nieznanym domu. Za oknem zamieć, on sam ma połamane nogi a jego wybawicielka okazuje się wierną fanką Misery, w tej roli fenomenalna Kathy Bates . Chyba szczęśliwie trafił.. W oczekiwaniu na odśnieżenie dróg pozwala opiekunce na przeczytanie swojego maszynopisu. Nie podejrzewa, że jej reakcja może być tak nieobliczalna. Teraz już wie, że wpadł w pułapkę, z której nie ma prostego wyjścia. Miłość potrafi być zabójczo niebezpieczna.

    Czytaj więcej

  • Tańczący z wilkami - 1990

    tanczacy z wilkami
    Tańczący z wilkami,
    (Dances with Wolves) - 1990;
    - reżyseria: Kevin Costner;
    - scenariusz: Michael Blake;
    - wybrana obsada: Kevin Costner, Mary McDonnell, Graham Greene;
    - gatunek: western.

    Ostatnio pisałem, że sporo jest filmów, które gdzieś widnieją w pamięci jako obejrzane, ale fabuła jest dosyć mglista - takie filmy chcę sobie przypomnieć. Z Tańczącym z wilkami mam inny problem - gdzieś w głowie miałem całkiem inne wyobrażenie o tym tytule. Inne obrazy, sceny - kompletne rozminięcie z rzeczywistością. Pamięć mam mocno zawodną.
    Ekranizacja powieści Michael'a Blake'a to znakomity obraz i świetny reżyserski debiut Costner'a.
    Ameryka, czasy wojny secesyjnej, porucznik Dunbar zostaje zesłany do odległej placówki na północy. Ma w samotności przygotować fort na przybycie pozostałych żołnierzy. Przedłużający się samotny pobyt sprawia, że Dunbar zaczyna dostrzegać piękno ziemi na której się znajduje. Z czasem też zaprzyjaźnia się z miejscowymi Indianami oraz z wilkiem, który przebywa wokół fortu. Podporucznik ma świadomość, że ten piękny, harmonijny świat wkrótce zostanie zniszczony, gdy przybędzie biały człowiek to wszystko ulegnie gwałtownej przemianie. Przed przyszłością nie ma ucieczki.
    "Chcę zobaczyć granicę .. zanim zniknie"

    Czytaj więcej

  • Kevin sam w domu - 1990

    plakat promujący
    Kevin sam w domu (Home Alone) - 1990;
    - reżyseria: Chris Columbus;
    - scenariusz: John Hughes;
    - wybrana obsada: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Catherine O'Hara, Daniel Stern;
    - gatunek: komedia, familijny.

    Nie mogłem się powstrzymać. Co roku w mediach i w żartach jest jeden temat. Czy podczas świąt będzie puszczany Kevin sam w domu? Na szczęście świat ma stabilne podstawy i film niemal zawsze gości na antenie. Może śniegu nie być, ale Kevin to podstawa. Mnóstwo osób się śmieje, że to kolejna powtórka z rozrywki, że film nie jest wart uwagi, ale mam całkiem odmienne zdanie. Jest mnóstwo świątecznych filmów, ale żaden z nich (no poza Listami do M) nie ma gwarantowanego miejsca w ramówce telewizyjnej w okresie Świąt. Skąd ten fenomen Kevina? Myślę, że wynika on z prostego faktu, iż jest to dobrze zrealizowana komedia. Jest dużo akcji, wyraziści bohaterowie, a także świąteczny morał. Możecie się śmiać i skrytykować to co piszę, ale jestem przekonany, że film na trwale wpisał się w historię popkultury. W krótkim czasie doczekał się kontynuacji, ale także różnych remake'ów - istny fenomen. Do świątecznej ramówki nadaje się też z innego powodu. Nie skupia uwagi widza - może lecieć w telewizorze, ale jednocześnie można się udzielać rodzinnie. Idealne rozwiązanie. Nie ukrywam, że w tym roku świadomie nie wyłączałem tego filmu, świąteczne tradycje muszą być ;p . Można śpiewać kolędy, ale lepiej dla wszystkich będzie jak zamiast śpiewać będę oglądać Kevina.

    Czytaj więcej

  • Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy - 1990

    plakat promujący
    Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy (DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp) - 1990;
    - reżyseria: Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi, Bob Hathcock, Clive Pallant, Mathias Marcos Rodric, Vincent Woodcock;
    - scenariusz: Alan Burnett;
    - gatunek: animacja, przygodowy.

    Kacze opowieści to jedna z moich ulubionych animacji z dzieciństwa. Pamiętam jak początkiem lat dziewięćdziesiątych można było je obejrzeć w sobotnie popołudnia. Program nazywał się Walt Disney Przedstawia - składał się z dwóch części: animacji (tu były między innymi kaczory) i z filmu fabularnego. Ta druga część mało mnie interesowała, ale na pierwszą faktycznie wyczekiwałem. To było coś. Nadal chętnie wracam do bajek z dzieciństwa. Były pełne humoru, przygód, przemyślanej fabuły, interesujących postaci, ale przede wszystkim lubię taką "kreskę". Współczesne animacje już nie mają tej magii. Serial Kacze Opowieści widziałem wielokrotnie, ale nie wiem czy wiecie, ale jest jeden film pełnometrażowy - Poszukiwacze zaginionej lampy. Postanowiłem sobie go przypomnieć. Film miał być zwieńczeniem serialu, ale niestety nie odniósł sukcesu finansowego. Po jego porażce Disney porzucił plany wydania pełnometrażowej Brygady RR.
    Sknerus McKwacz z familią poszukuje Skarbu na pustyni. Poszukiwania zajęły mu czterdzieści lat, ale w końcu zakończyły się sukcesem. Szczęście nie trwa długo, na jeden z elementów skarbu poluje niebezpieczny czarnoksiężnik Merlock.
    Co tu dużo pisać - animacja jest jedną z wielu opowieści o lampie Alladyna. Jest sporo przygód, zwrotów akcji, ale także do filmów popkultury. Jestem zaskoczony, że ta animacja obecnie jest niemal całkowicie zapomniana. Czasem czuję się jakbym wychował się na jakiejś obcej planecie - sporo moich znajomych absolutnie nie pojmuje mojej fascynacji kinem i animacjami przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

    Czytaj więcej

  • Zółtodziób - 1990

    zoltodziubZółtodziób (The Rookie, reżyseria Clint Eastwood, 1990)

    Doświadczony gliniarz (Clint) traci partnera podczas jednej z akcji. Zostaje mu przydzielony policjant zaraz po szkole (Charlie Sheen)... nie, nie jest to notka o Brudnym Harrym - chociaż podobieństw z kultowym filmem jest dużo więcej... nie jest to kontynuacja przygód (chociaż być nią chyba mogła) Callahana, ale klimat jest podobny. Wracając do filmu - traci partnera i postanawia złapać mordercę. Fabuła nie zachwyca, w realizacji też brakuje polotu i czegoś świeżego. Eastwood i Sheen jako duet to całkiem udane połączenie, ale to za mało by pociągnąć ten film. Na wielki plus muszę zaliczyć końcówkę. Może całość powinna być zrobiona mniej poważnie? Więcej komedii mniej sensacji? Film był niezły, ale ewidentnie czegoś brakło.
    Wrażenia oceniam na siedem.
    siedem

    Czytaj więcej

  • Niewygodny Świadek 1990

    Niewygodny świadek - plakatNiewygodny świadek (Narrow Margin, reżyseria Peter Hyams, 1990).
    Coraz większym sentymentem darzę kino lat dziewięćdziesiątych. Tamte filmy, zwłaszcza sensacyjne, miały świetny klimat. Mniej efektów specjalnych, mniej błyskotek, więcej miejsca na aktora i intrygę. To wszystko ma też swoje minusy, ale kino tamtych lat zwyczajnie lubię.
    Niewygodny świadek ma prostą fabułę. Dziewczyna (Anne Archer) jest świadkiem morderstwa. Ucieka, ale na jej ślad trafia prokurator (Gene Hackman). Próbuje namówić ją do składania zeznań - jej odpowiedź jest nieistotna, gdyż za prokuratorem na jej ślad trafiają mordercy. Rozpoczyna się pościg, który przez większą część filmu rozgrywa się w pociągu. Klaustrofobiczna przestrzeń przedziałów i świadomość uciekającego czasu sprawiają, że bohaterowie muszą działać.
    Film warto obejrzeć - zwłaszcza dla świetnej roli Hackmana.  
    Oceniam na osiem.

    8

    Czytaj więcej