Ułatwienia dostępu

2010

Pozycje z 2010 roku

  • Wszystko w porządku - 2010

    wszystko w porzadku

    Wszystko w porządku,
    (The Kids Are All Right) - 2010;
    - reżyseria: Lisa Cholodenko;
    - scenariusz: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg;
    - wybrana obsada: Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo, Mia Wasikowska, Josh Hutcherson, Yaya DaCosta;
    - kategoria: film, dramat, Złoty Glob (2).

    Nic i Jules są matkami (para) wspólnie wychowującymi dwójkę nastoletnich dzieci. Ich ojcem jest dawca z banku nasienia. Życie układa się całkiem dobrze. Związek ma swoje problemy, ale to dotyczy wielu par z długim stażem. Wiele się zmienia gdy dzieci decydują się na poznanie ojca. Tak, w Stanach to możliwe. Nagle ta stabilizacja zostaje zakłócona przez pojawienie się obcego mężczyzny, który pragnie być częścią rodziny.

    Czytaj więcej

  • Gliniarze z Southland - sezon 2

    gliniarze z southland s 1

    Gliniarze z Southland,
    (Southland);
    - twórcy: Ann Biderman;
    - NBC, sezon 2, 2010
    - wybrana obsada: Michael Cudlitz, C. Thomas Howell, Ben McKenzie, Shawn Hatosy; Tom Everett Scott 
    - kategoria: serial, sezon, Emmy, kryminał, dramat, policyjny.

    Drugi sezon serialu o pracy gliniarzy w L.A. Ben powoli przestaje być żółtodziobem. Pod czujnym okiem swojego partnera uczy się tajników zawodu. W tej pracy musi pamietać o kilku ważnych sprawach. Nie da się być gliniarzem na pół gwizdka (ta kwestia jest kilkukrotnie poruszana), nie wszystkich da się uratować, a przede wszystkim partnerzy powinni mieć do siebie zaufanie. Biorąc to pod uwagę Ben ma mały problem. Czy powinien zgłosić partnera do spraw wewnętrznych? John zbyt często zażywa leki przeciwbólowe - czy to już nałóg? 

    Czytaj więcej

  • Niewygodna prawda - 2010

    niewygodna prawda

    Niewygodna prawda,
    (The Whistleblower) - 2010;
    - reżyseria: Larysa Kondracki;
    - scenariusz: Eilis Kirwan, Larysa Kondracki;
    - wybrana obsada: Rachel Weisz, Vanessa Redgrave, Monica Bellucci, David Strathairn,
    - kategoria: film, dramat, na faktach.

    Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Kathryn jest amerykańską policjantką z trudem wiążącą koniec z końcem. Gdy pojawia się możliwość dorobienia Kathryn chętnie korzysta z okazji. I tak trafia do Bośni w ramach służb pokojowych ONZ. Kraj niby już po wojnie, ale nadal panuje nerwowa atmosfera. Kathryn szybko awansuje i coraz mocniej angażuje się w pomoc miejscowej ludności. Szybko też odkrywa, że na miejscu z powodzeniem kwitnie handel ludźmi. Początkowo myśli, że w przemyt są zamieszani szeregowi funkcjonariusze miejscowej policji, ale z czasem dociera do niej, że w proceder są zaangażowani również pracownicy ONZ. Wszelkie próby wyjaśnienia sprawy są szybko ucinane - nie można podważać autorytetu międzynarowodej organizacji.

    Czytaj więcej

  • Greenberg - 2010

    greenberg

    Greenberg - 2010;
    - reżyseria: Noah Baumbach;
    - scenariusz: Noah Baumbach;
    - wybrana obsada: Ben Stiller, Greta Gerwig, Jennifer Jason Leigh, Rhys Ifans;
    - kategoria: dramat, komedia, romans, film.

    Roger postanawia przez pewien czas zamieszkać w domu swojego brata. Opuszcza Nowy Jork i tymczasowo przenosi się do Los Angeles. Powrót w rodzinne strony może pomóc mu uporządkować swoje życie. W opuszczonym domu poznaje Florence - dziewczynę, która opiekuje się domem i pozostawionym psem. Pomiędzy tą dwójką, pomimo różnicy wieku, szybko dochodzi do romansu, ale żadna ze stron nie bardzo wie w jaką stronę popchnąć sprawy. To pewne zderzenie pokoleń, które niekoniecznie się rozumieją. Z jednej strony Roger, który lubi wracać do wspomnień, analizuje swoje życiowe decyzje, relacje - i to go paraliżuje, a z drugiej strony mamy młodą dziewczynę, która żyje z dnia na dzień i kompletnie nie wie co zrobić ze swoim życiem. Nie myśli o u jutrze więc łatwiej jej podejmować decyzje, ale tylko takie, które nie mają głębokich konsekwencji.

    Czytaj więcej

  • Terriers - sezon 1

    terriers s 1

    Terriers;
    - twórcy: Shawn Ryan, Ted Griffin;
    - FX, sezon 1, 2010;
    - wybrana obsada: Michael Raymond-James, Donal Logue, Laura Allen, Kimberly Quinn, Rockmond Dunbar, Loren Dean;
    - kategoria: dramat, komedia kryminalna, mini.

    Były gliniarz z zasadami, ale także z problemem alkoholowym z młodym byłym przestępcą prowadzą firmę detektywistyczną bez licencji. Głównie zajmują się błahymi sprawami, ale przypadkiem natrafiają na temat, który pozwoli im na godny zarobek. Pytanie tylko czy dadzą radę. Sprawa szybko okazuje się o wiele bardziej poważna niż planowali. Odnalezienie zaginionej dziewczyny to pestka, ale walka z całym systemem może okazać się ponad ich umiejętności.
    Trzynaście odcinków serialu to w zasadzie jedna główna sprawa, pojawiają się co prawda incydentalne wątki, ale większość wydarzeń, osób odnajduje swoje miejsce w finałowych epizodach. Nawet wątki osobiste są tu ładnie wpasowane - a to ważne bo ta sfera jest bardzo istotna w tym serialu. Sam finał satysfakcjonuje i wydaje się być dobrym wyjściem w drugi sezon... którego nigdy nie nakręcono. Serial został skasowany po zaledwie pierwszej serii. Trochę mnie to dziwi, bo tytuł (pomimo wad) miał potencjał. Nie będziemy płakać nad wylanym mlekiem - zwłaszcza, że tytuł ma już dziesięć lat i moje żale nikogo nie wzruszą.

    Czytaj więcej

  • Justified: Bez przebaczenia sezon 1

    justified s 1

    Justified: Bez przebaczenia,
    (Justified);
    - twórcy: Graham Yost;
    - FX, sezon 1, 2010;
    - wybrana obsada: Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Natalie Zea, Walton Goggins, Damon Herriman, William Ragsdale;
    - kategoria: dramat, kryminał.

    Po ten, nieco już zapomniany, tytuł sięgnąłem za sprawią AHS. Odgrzewanie starszych seriali ma swoje konsekwencje. Chcesz obejrzeć jeden i nagle pojawia się lista kilku pozycji do ogarnięcia.. wolę to niż współczesny zalew przeciętności. Chyba się uwziąłem na tego Netflixa.

    Raylan Givens - zastępca szeryfa federalnego zostaje przymusowo przeniesiony do rodzinnych stron w Kentucty. Wielkie miasto zamienia na prowincjonalną mieścinę, ale i tutaj będzie miał dużo do roboty. Życie osobiste mocno będzie się przeplatać z zawodowym. Tu warto wspomnieć, że ojciec Raylan'a to zatwardziały przestępca, a w pierwszym epizodzie Givens strzela do swojego dawnego dobrego przyjaciela (w tej roli świetny Walton Goggins). Oczywiście nie za niewinność.

    Czytaj więcej

  • Wyspa tajemnic - 2010

    wyspa tajemnic

    Wyspa tajemnic,
    (Shutter Island) - 2010;
    - reżyseria: Martin Scorsese;
    - scenariusz: Laeta Kalogridis;
    - wybrana obsada: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow, Michelle Williams, Jackie Earle Haley;
    - kategoria: dramat, thriller.

    Niesprzyjające warunki pogodowe i dwóch szeryfów federalnych przybywa na wyspę odciętą od świata. Mieści się tu szpital psychiatryczny, w którym przebywają najbardziej niebezpieczni pacjenci. Ich zadaniem jest dowiedzenie się jak mogła z tego końca świata uciec jedna z pacjentek. Głównym bohaterem jest jeden z szeryfów. Teddy podczas śledztwa zaczyna podejrzewać, że w szpitalu są prowadzone niedozwolone terapie 'lecznicze'. Czy to byli naziści mają nowe miejsce badań, czy też amerykański rząd eksperymentuje z umysłowo chorymi? A może prawda jest całkiem inna?

    Czytaj więcej

  • Żona doskonała - 2010

    zona doskonala

    Żona doskonała,
    (Potiche) - 2010;
    - reżyseria: François Ozon;
    - scenariusz: François Ozon;
    - wybrana obsada: Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Fabrice Luchini, Karin Viard, Judith Godrèche, Jérémie Renier;
    - gatunek: komedia.

    Kolejny tytuł, który długo czekał na obejrzenie. Przecież wypada znać całą filmografię Ozon'a - prawda? Zawsze jak poszukiwałem filmu do obejrzenia plakat Żony doskonałej mnie odrzucał. Za bardzo kojarzył mi się z banalnymi komediami romantycznymi (nie tylko polskimi). Irytujące jak niektórzy dystrybutorzy marnują potencjał filmu tworząc beznadziejne plakaty promujące.
    Suzanne (boska Deneuve) poznajemy jako żonę przemysłowca, który zarządza fabryką parasoli. Kobieta swoją aktywność ogranicza do prowadzenia domu oraz dbania o siebie (sport). Sprawia wrażenie szczęśliwej, ale też widzimy, że jej mąż nie ma do niej szacunku. Traktuje ją jako zło konieczne. Sytuacja ulega zmianie gdy Suzanne musi zastąpić męża w fabryce. I tak poznajemy nową Suzanne - silną, pewną siebie kobietę, która potrafi rozwiązać każdy problem. Czy to potrzeba chwili zmieniła Suzanne, czy też kobieta skrywała swoje prawdziwe oblicze celowo i żyła w cieniu męża bo tak było wygodniej? Odpowiedzi może i się domyślacie, ale pewność zyskacie po seansie filmu.

    Czytaj więcej

  • Wall Street: Pieniądz nie śpi - 2010

    wall street pieniadz nie spi

    Wall Street: Pieniądz nie śpi,
    (Wall Street: Money Never Sleeps) - 2010;
    - reżyseria: Oliver Stone;
    - scenariusz: Allan Loeb, Stephen Schiff;
    - wybrana obsada: Michael Douglas, Shia LaBeouf, Josh Brolin, Carey Mulliganm, Eli Wallach, Susan Sarandon, Frank Langella;
    - gatunek: dramat, obyczajowy.

    Finansista Gordon Gekko opuszcza więzienie. Pobyt za kratami zmienił jego podejście od giełdy. Widzi w niej zagrożenia i szereg patologii. Dostrzega też fakt, iż kryzys, a raczej kryzysy, w sferze bankowej to tylko kwestia czasu. Chciwość (czy jest dobra?) musi mieć swoją cenę. Z tym bogatym bagażem doświadczeń próbuje odzyskać miłość córki. Gekko wykorzystuje w tym celu jej narzeczonego - młodego, ambitnego maklera Jake'a. A może to Jake wykorzystuje Gordon'a by zaistnieć na rynku? Obaj panowie kochają pieniądze i obaj potrafią wiele dla nich zrobić... ale czy wszystko? Jak daleko się posuną? Czy to ludzie się zmieniają czy też okoliczności? Dużo tych pytań.

    Czytaj więcej

  • Obrońcy - sezon 1

    obroncy s 1

    Obrońcy,
    (Defenders) - 2010-2011
    - twórcy: Kevin Kennedy, Niels Mueller;
    - CBS, sezon 1;
    - wybrana obsada: Jerry O'Connell, Tanya Fischer, Jim Belushi, Teddy Sears;
    - gatunek: prawniczy, dramat.

    Ostatnio mam coraz większą potrzebę do sięgania po tytuły nieco starsze. Po tytuły, które powstały przed serialową rewolucją. Było mniej produkcji, ale były bardziej wyraziste. Wertując seriale natrafiłem na Obrońców z 2010 roku. Tytuł został anulowany po pierwszym sezonie, ale i tak dałem mu szansę.
    Dwóch prawników, doświadczony Morelli oraz pewny siebie Kaczmarek walczą o sprawiedliwość w sądowych salach Las Vegas.
    Defenders są typowym serialem prawniczym jakich wiele powstało. Mocną stroną tytułu jest obsadzenie akcji w jaskini hazardu (ma to spore znaczenie dla narracji) oraz rola Jim Belushi, który nadał tytułowi lekko komediowy rys. Można też się zastanawiać czy twórcy W Garniturach nie inspirowali się tym serialem podczas kreowania postaci Dony.

    Czytaj więcej

  • Środki nadzwyczajne - 2010

    srodki nadzwyczajne
    Środki nadzwyczajne,
    (Extraordinary Measures) - 2010;
    - reżyseria: Tom Vaughan;
    - scenariusz: Robert Nelson Jacobs;
    - wybrana obsada: Brendan Fraser, Harrison Ford, Keri Russell, Meredith Droeger;
    - gatunek: dramat.

    Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
    John Crowley jest ojcem trójki dzieci, dwoje z nich choruje na chorobę Pompego. Powoli umierają. John próbuje za wszelką cenę znaleźć lakarza, lek, który da szansę dzieciom na przeżycie. Wszystkie terapie zawodzą, ale jeden kontrowersyjny naukowiec (Ford) twierdzi, że jest na drodze wynalezienia leku. Brakuje mu środków na dalsze badania a poza tym procedura wprowadzenia leku na rynek jest bardzo czasochłonna... a dzieci czasu nie mają.
    Środki nadzwyczajne to średniak, który jednak pokazuje istotny problem współczesnej medycyny i służby zdrowia. Badania nad nowymi lekami są bardzo kosztowne, a firmy farmaceutyczne i inwestorzy oczekują, że nakłady finansowe się zwrócą po wprowadzeniu leku na rynek. Niby oczywistość, ale pojawia się problem chorób rzadkich. Wiadomo, że w tych przypadkach "inwestycja" nigdy się nie zwróci. Jedynym sposobem na finansowanie badań jest dodatkowe wsparcie finansowe. Czy to będą fundacje, organizacje międzynarodowe, czy też rządy ma już drugorzędne znaczenie. Kolejnym problemem jest czas.. tego przeważnie brakuje.

    Czytaj więcej

  • Jack, jakiego nie znacie - 2010

    plakat promujący
    Jack, jakiego nie znacie,
    (You Don't Know Jack) - 2010;
    - reżyseria: Barry Levinson;
    - scenariusz: Adam Mazer;
    - wybrana obsada: Al Pacino, Susan Sarandon, Danny Huston, John Goodman;
    - gatunek: biograficzny, dramat.

    Cenię kino, które opowiada o ludziach, którzy swoim postępowaniem wychodzili poza ogólnie przyjęte ramy postępowania. Do takich osób bez wątpienia należał Jack Kevorkian, który pomógł blisko stu osobom odejść z tego świata. Pewnie już się domyślacie, że mowa o eutanazji. Jack wierzył, że dokonując eutanazji realizuje się jako lekarz. Jego wiary nie podzielały władze i ostatecznie skazały go za zabójstwo drugiego stopnia. Myślę, że kara nie dotyczyła samego faktu zabójstwa, ale była przede wszystkim demonstracją siły i pokazaniem innym, że prawa nie można naginać. Sam temat eutanazji pomimo upływu lat nadal budzi wielkie emocje i nic nie zapowiada by w najbliższym czasie to uległo zmianie. Trudno zająć w tej kwestii stanowisko, ale czy państwo powinno nas w tym wyręczać? Może warto zastanowić się nad prawem do godnej śmierci?

    Czytaj więcej

  • Miłość i inne używki - 2010

    plakat promujący
    Miłość i inne używki,
    (Love & Other Drugs) -2010;
    - reżyseria: Edward Zwick;
    - scenariusz: Charles Randolph, Marshall Herskovitz, Edward Zwick;
    - wybrana obsada: Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Gabriel Macht, Katheryn Winnick;
    - gatunek: dramat, romans, komedia.

    Kolejna pozycja opowiadająca jak narcystyczny lekkoduch przypadkiem zakochuje się w kobiecie, która jest przeciwieństwem jego filozofii życiowej - w relacjach partnerskich unikaj wszystkiego co może sprawić problemy. Tym razem osią akcji nie są przeszkody materialne, ale choroba głównej bohaterki (Choroba Parkinsona). Jest to pewien powiew świeżości, ale nie ma co się nad nim rozczulać. Główni bohaterowie godzą się na wspólny seks, ale oboje twierdzą, że od życia nie oczekują niczego więcej, ale los oczywiście weryfikuje ich plany. Trochę to kiczowate i przewidywalne, a zakończenie jest mocno przesadzone. Rozumiem happy end - ale ta przemowa głównego bohatera była całkiem zbędna.
    Jest to jeden z tych filmów, po obejrzeniu których nie żałujesz straconego czasu, ale też za kilka tygodni z fabuły niewiele w głowie zostanie. Przeciętniak z dwoma ciekawymi elementami. No może z trzema.

    Czytaj więcej

  • Dzień dobry TV - 2010

    plakat promujący
    Dzień dobry TV,
    (Morning Glory) - 2010;
    - reżyseria: Roger Michell;
    - scenariusz: Aline Brosh McKenna;
    - wybrana obsada: Rachel McAdams, Harrison Ford, Diane Keaton, Patrick Wilson, Jeff Goldblum;
    - gatunek: komedia, dramat, obyczajowy.

    Staram się nadrobić filmografię Harrisona. Forda więc ten film wcześniej czy później musiał trafić na moją listę pozycji do obejrzenia. Później się okazało, że pozostała obsada też jest interesująca.. nawet temat filmu wydawał się intrygujący - lubię rzeczy o kinie i telewizji, ale seans mnie rozczarował. Niby jest Ford, ale tak jakby go wcale nie było.. McAdams mimo posiadania niewątpliwego uroku w tym tytule mnie drażniła. Z obsady honor ratuje tylko Keaton.. ale to chyba trochę za mało (chociaż to znakomita aktorka).
    Akcja skupia się wokół telewizji śniadaniowej. Podupadający program (poziom Kawy czy Herbaty) dostaje nową producentkę, ale wszyscy w branży są przekonani, że nic już nie powstrzyma kasacji programu. Rozpoczyna się walka o widza. Bardzo fajny temat, ale dlaczego zrealizowany w tak mdły sposób? Nie czuć emocji, pracy w nerwowej atmosferze, kulis programu, a wprowadzony wątek romansowy wcale nie podnosi temperatury fabuły.

    Czytaj więcej

  • Witaj na południu - 2010

    witaj na poludniuWitaj na południu
    (Benvenuti al Sud) - 2010;
    - reżyseria: Luca Miniero
    - scenariusz: Dany Boon, Massimo Gaudioso
    - wybrana obsada: Claudio Bisio, Angela Finocchiaro, Valentina Lodovini, Alessandro Siani
    - komedia.

    Z wielkim dystansem podchodziłem do tego tytułu. Witaj na południu to włoski odpowiednik Jeszcze dalej niż północ, czyli filmu, który bardzo przypadł mi do gustu. Obawiałem się, ze kopia poziomem humoru nie zbliży się do oryginału. Do seansu przekonał mnie fakt, iż Dany Boon był bezpośrednio zaangażowany w projekt, współtworzył scenariusz, a nawet zagrał epizod.
    Scenariuszowo Witaj na południu nie zaskakuje.. główne wątki filmu to wierna kopia francuskiego wzorca - taki sam bohater, okoliczności zesłania, nawet niektóre dialogi są takie same. Trochę to z początku było irytujące, ale przymknąłem na to oko gdy zaczęły się pojawiać wątki typowo włoskie. Dla przypomnienia dodam, że Włochy to kraj mocno zróżnicowany - mamy przemysłową północ i zacofane, rolniczo-turystyczne południe. Mimo upływu lat od zjednoczenia (1861) różnice są nadal zauważalne. Te stereotypowe różnice zostały znakomicie podkreślone w filmie. Mimo, iż film jest kalką to ogląda się go całkiem przyjemnie. Dobrze sobie przypomnieć, że współczesne kraje europejskie nie są monolitami. Chciałbym żeby taki film powstał w Polsce, linii stereotypów można odszukać wiele.. pytanie tylko czy Polacy potrafią się śmiać z samych siebie? Tego nie jestem pewien.
    Witaj na południu dostaje siódemkę. Polecam.

    Czytaj więcej

  • Nie opuszczaj mnie - 2010

    nie opuszczaj mnieNie opuszczaj mnie (Never Let Me Go) - 2010;
    - reżyseria: Mark Romanek
    - scenariusz: Alex Garland
    - wybrana obsada: Carey Mulligan, Keira Knightley, Andrew Garfield, Charlotte Rampling, Sally Hawkins
    - science fiction, melodramat.

    Lubię kino antyutopijne, dlatego też chętnie sięgnąłem po ten tytuł. Przymknąłem oko na to, że jest to melodramat. Przyznaję, że wątek miłości mnie nużył, ale nie wkurzał.. znajomi mogą powiedzieć, że nie wymiotowałem tęczą.. Irytowała mnie za to naiwność narracyjna, bylejakość przedstawionego świata oraz mądrości rodem z Paula Coelho. Wszystko napisane tak, by nastolatki miały czym się emocjonować. Dokładnie takie same wrażenia miałem po filmach: Dawca pamięci, czy też Więzień labiryntu.
    Początek seansu był bardzo obiecujący.. szkoła z pensjonatem, w której są hodowane dzieci, które w przyszłości mają zostać dawcami organów.. klimat budowała też znakomita muzyka oraz gra Charlotte Rampling. Zapowiadał się film, który tematyką przypominałby Wyspę z 2005 roku. Później seans zaczął mocno rozczarowywać.. nie oczekiwałem dynamicznej akcji, ale brak rozwinięcia głównego motywu science-fiction sprawiło, że zacząłem się irytować. Kolejne minuty coraz dobitniej mi uzmysławiały, że mam do czynienia z typową produkcją młodzieżową.. nie liczy się konsekwencja w budowaniu świata, klimatu, czy też fabuły - to wszystko detale w obliczu "mądrych" frazesów wypowiadanych przez główną bohaterkę.. rozczarowujące.

    Czytaj więcej

  • 13 - 2010

    1313
    (reżyseria Géla Babluani, 2010)

    Jason Statham w kolejnym filmie, który jest reprezentantem kina klasy B. Coraz częściej mam wrażenie, ze nieliczne udane filmy Jasona to raczej wypadek przy pracy. Facet ma talent do wybierania słabych scenariuszy.
    Główny bohater (Sam Riley) potrzebuje pilnie pieniędzy, aby je zarobić zgadza się zagrać w niebezpiecznej grze. W grze, która jest modyfikacją rosyjskiej ruletki. Zawodnicy ustawieni w kręgu.. każdy ma rewolwer wycelowany w sąsiada. Gra kończy się wtedy, gdy przeżyje tylko jeden. Pomysł całkiem ciekawy, ale realizacyjnie średnio. Brakło też dopracowanej fabuły. Trochę mi to przypomina nowe filmy Luca Bessona - jest pomysł i na tym plusy się kończą.
    W drugim planie wystąpili: Mickey Rourke oraz Alexander Skarsgard.
    Całość oceniam na pięć. No może z plusem.

    Czytaj więcej

  • 127 godzin - 2010

    127 godzin127 godzin
    (127 Hours, reżyseria Danny Boyle, 2010)

    Długo podchodziłem do tego filmu. Wiedziałem, że to ekranizacja autobiograficznej powieści.. ale temat jakoś do mnie nie trafiał.. Podczas prac nad "zabawką" tytuł ten coraz bardziej zaczął mnie kłóć po oczach.. sortowanie alfabetyczne filmów do obejrzenia ma swoje minusy ;)
    Fabularnie film nie jest zbyt rozbudowany.. biegnie koleś (James Franco), skacze po skałkach, a chwilę później ma wypadek, który skutkuje zaklinowaniem ręki w między skalnymi blokami. Reszta filmu to dramat uwięzionej osoby, która wie, że raczej nikt jej nie będzie szukał.. a przypadkowy turysta też nie pomoże. Nie dzieje się za wiele... i nie ukrywam, że momentami film nuży. Mocną stroną obrazu są piękne ujęcia, nawet te z dynamicznej kamery, rewelacyjne plenery oraz brutalna scena uwolnienia z pułapki.. cała reszta na kolana nie powala.
    Podczas seansu zastanawiała mnie jedna rzecz: pewna lekkomyślność, a może i głupota głównego bohatera.. - wypadki się zdarzają nawet w domu.. a co dopiero podczas uprawiania niebezpiecznego sportu.. "gdyby kózka nie skakała.... " - a skoro wypadki są nie jako stałym elementem sportów ekstremalnych to chyba podstawowym zachowaniem powinno być informowanie otoczenia o tym gdzie się jest..
    Traktuję ten film na zasadzie: ku przestrodze. Oceniam na słabe siedem.

    Czytaj więcej

  • Biutiful - 2010

    biutifulBiutiful
    (reżyseria Alejandro González Iñárritu, 2010)

    Kolejna pozycja wyrzut sumienia. Wielokrotne podejścia, ale przeważnie coś innego było pilniejszego. Na szczęście choroba rządzi się swoimi prawami i udało się nadrobić.
    Jest to opowieść o mężczyźnie (świetny Javier Bardem), który dowiaduje się, że jest umierający. Zostało mu kilka miesięcy. Informacja o chorobie sprawia, że bohaterowi otwierają się oczy na to, w jakim środowisku żyje. Ma dwójkę dzieci, brata, ale tak naprawdę jest bardzo samotną osobą. W ostatnich dniach próbuje zrobić coś dobrego, ale przede wszystkim zabezpieczyć los swoich dzieci.. wie, że ich matka z powodu swojej choroby nie będzie odpowiedzialnym opiekunem.
    Jest to rzecz o umieraniu, ale także o ulotności, beznadziei i smutku współczesnego świata. Ukazana Hiszpania jest na skraju upadku. Nie grozi jej krach, to raczej powolne staczanie się w kierunku... pustki.. nie mogę odnaleźć lepszego słowa.
    Były emocje, ale nie łzy.. może za bardzo jestem przyzwyczajony do takich obrazów.. Chwila refleksji. 
    Rzecz godna polecenia. Oceniam na osiem.

    Czytaj więcej

  • Senna - 2010

    sennaSenna
    (reżyseria Asif Kapadia, 2010)

    Obecnie rzadko sięgam po kino dokumentalne.. w ten sposób przejawia się moja ignorancja - pora coś z tym zrobić.
    Nie jestem też fanem sportów motorowych. Formuła 1 to kojarzy mi się z jeżdżeniem w kółko bez żadnego dreszczyku emocji. Mój stosunek zmienił się po seansie Wyścigu.. nagle odkryłem, że Formuła 1 nie zawsze była nudna. Po obejrzeniu Senny jeszcze bardziej się w tym utwierdziłem. Kiedyś te wyścigi miały prawdziwe emocje, była rywalizacja i nieoczekiwane rotacje na podium... innymi słowy - był to sport.

    Senna to film o karierze motorowej jednego z najwybitniejszych kierowców - Ayrtonie Senna. Był to kierowca wybitny i zaskakujący. Potrafił działać cuda na torze, im trudniejsze warunki pogodowe tym lepiej sobie radził.. zawsze jeździł na granicy umiejętności i fizyki.. ale doskonale wiedział gdzie ta granica przebiega.
    Spodobało mi się, że w tym filmie pokazano też kim Senna był dla Brazylijczyków, jak wiele znaczył, a także jak pomagał swoim rodakom. Zwyczajnie, po ludzku.
    Nie wiem czy Senna był najlepszym kierowcą w historii, ale jego historia jest niesamowita.
    Dokument o nim mi się podobał. Oceniam na dziewięć.

    Czytaj więcej

  • Fair Game - 2010

    fair gameFair Game (reżyseria Doug Liman, 2010)

    Pamiętacie jak rozpoczynała się druga amerykańska inwazja na Irak? Co wtedy mówił prezydent USA? W Iraku jest broń masowego masowego rażenia, która zagraża światowemu pokojowi.. jak się później okazało - były to całkowite brednie, a rząd Stanów Zjednoczonych o tym doskonale wiedział.. ale przecież zwycięzcę nikt nie pyta o moralność wojny.. Fair Game opiera się na biografii byłej agentki Valerie Plame Wilson. Jej mąż (Sean Penn) otwarcie oskarżył rząd Busha o kłamstwo i celowe manipulowanie opinią publiczną. Valerie (Naomi Watts) została zdegradowana, a przeciwko jej mężowi rozpoczęła się nagonka, która miała na go skompromitować..
    Film nie jest jakoś wybitny, ale opowiada o pewnych ważnych sprawach. Rząd nie ma prawa okłamywać swoich obywateli.. Rząd ma olbrzymie siły, którymi jest w stanie stłamsić i zastraszyć każdego obywatela. Zawsze jak jest niewygodny temat dla Rządu to trzeba podać motyw zastępczy, który zainteresuje opinię publiczną.
    Film opowiada o Ameryce, o prawdziwej historii, ale opowiada też o mechanizmach, które istnieją wszędzie. Dlatego tak bardzo ubolewam, że tak zwana czwarta władza obecnie tak mocno kuleje. Może to się kiedyś zmieni? Zaczynam mieć wątpliwości

    Podjęty temat i specyficzny klimat sprawia, że Fair Game dostaje osiem.

    Czytaj więcej

  • 22 kule - 2010

    22 kule22 kule
    (L'immortel, reżyseria Richard Berry, 2010)
    Istnieje coś takiego jak emerytowany gangster? Jednemu (Jean Reno) się tak wydawało.. myślał, że może odejść na emeryturę... nie wszyscy jego kompani mieli inną definicję emerytury. Wpakowali w naszego bohatera 22 kule, ale temu udało się jakoś przeżyć.. wiem, wiem - naciągana sprawa.. Gdy dochodzi do siebie to postanawia się zemścić nie tylko na wszystkich, którzy w niego strzelali, ale także na ich szefie (Kad Merad). Dalej to już mamy standard - zemsta, trupy, kilka dialogów.. w sumie nic nadzwyczajnego. .standardowe kino akcji..
    Czy warto polecić ten tytuł? Myślę, że czasem takie pozycje są o wiele lepszym wyborem niż trudne kino egzystencjalne..
    Oceniam na siedem.

    Czytaj więcej

  • Niepokonani - 2010

    niepokonaniNiepokonani
    (The Way Back, reżyseria Peter Weir, 2010)
    Sowiecki gułag, lata czterdzieste dwudziestego wieku. Grupa skazańców, która nie zamierza biernie czekać aż śmierć ich pokona. Gdy planują uciec z niewoli wiedzą, że czeka ich długa wędrówka w trudnych warunkach, ale w najgorszych snach nie przeczuwali jak naprawdę ciężka będzie to wędrówka.. Skrajny mróz i głód, a później upał i pustynie... a iść trzeba... do wolności.. do celu..
    Film Weira nie jest arcydziełem.. momentami nuży, a przede wszystkim jest przeciągnięty do granic wytrzymałości, ale warto go obejrzeć ze względu na obsadę aktorską (Ed Harris, Jim Sturgess, Colin Farrell, Gustaf Skarsgard, Saoirse Ronan). Wrażenie robi też sama wizja wielotygodniowej podróży w śmiertelnych warunkach.

    Niepokonanych oceniam na siedem. Dobre, ale nie wyróżniające się kino.

    Czytaj więcej

  • Oczywiste kłamstwa - 2010

    oczywiste klamstwaOczywiste kłamstwa
    (Lies in Plain Sight, reżyseria Patricia Cardoso, 2010)

    Pozycja telewizyjna, na którą trafiłem całkiem przypadkiem.
    Niewidoma Sofia (Martha Higareda) przyjeżdża na pogrzeb swojej kuzynki. Nie potrafi uwierzyć, że młoda, pełna życia dziewczyna popełnia samobójstwo. Wątpliwości budzi też fakt, że kuzynka nie zostawiła żadnego pożegnalnego listu. Sofia rozpaczliwie próbuje dowiedzieć się prawdy o swojej bliskiej kuzynce. Prawda do której dociera sprawia, że dziewczyna zaczyna wątpić we wszystkie swoje wspomnienia. Prawda bywa bolesna.
    Oczywiste kłamstwa to przyzwoite kino telewizyjne, które nie przekracza wyznaczonych sobie granic. Fabuła jest przewidywalna, ale zrealizowana w przyzwoity sposób. Pozycja bardziej dla kobiet.
    Oceniam na siedem.

    Czytaj więcej

  • Accused - Sezon 1 - 2010

    accusedAccused (BBC, Sezon 1, 2010)
    Kilka dni temu dałem konkurs na swoim Facebooku. Nagrodą było piwo, bądź wódka. Chodziło o rozpoznanie serialu po utworze, który był wykorzystany w jednym z epizodów. Przesadziłem z trudnością. Teraz zerkam na Filmweb i widzę, że ten serial ma aż 134 oceny... toż to jakaś kpina. Jeden z lepszych seriali społecznych jakie zdarzyło mi się widzieć całkowicie przeszedł bez echa.
    Accused to sześć niezależnych opowieści, które łączy sala sądowa. Ludzie trafiają na nią trochę z przypadku, trochę z beznadziei, a czasem z powodu zwyczajnej głupoty. Te historie przypominają nam, że rzeczywistość nie zawsze jest różowa, że czasem jeden głupi czyn może zmienić całe nasze życie. Nawet jeśli sędzia wie, że to był incydent, który nigdy więcej się nie powtórzy, to i tak musi orzec karę przewidzianą w kodeksie. Te historie też pokazują przekrój społeczeństwa brytyjskiego, które jest w pewien sposób zmęczone życiem. Ludzie przyzwyczajają się do codzienności.. do rutyny.. do takiej zwykłej beznadziei..
    Brzmi Wam to znajomo? Nie, nie chodzi mi o Wasze życia.. ;) podobny obraz rzeczywistości był pokazany w Run, o którym pisałem kilka tygodni wcześniej.

    Accused, sezon 1 oceniam na dziesięć. Historie mnie porwały, a notę znacząco podnosi motyw przewodni tego serialu. Zdecydowanie polecam.

    Czytaj więcej

Strona 1 z 5