Ułatwienia dostępu

2008

  • The Hurt Locker. W pułapce wojny - 2008

    the hurt locker

    The Hurt Locker. W pułapce wojny;
    (The Hurt Locker) - 2008;
    - reżyseria: Kathryn Bigelow;
    - scenariusz: Mark Boal;
    - wybrana obsada: Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty, Guy Pearce, Ralph Fiennes, David Morse, Evangeline Lilly;
    - kategoria: film, wojenny, Oscar (6), dramat.

    Po piętnastu latach od premiery w końcu udało mi się obejrzeć ten tytuł. Nie żeby nie było okazji, ale zawsze odkładałem seans na inny dzień. I tak w kółko.

    Film opowiada o jednostce saperów, którzy odbywają służbę w Iraku. Żołnierze odliczają dni do końca misji, ale zawsze mają świadomość, że każdy dzień może być ich ostatnim. Są na wrogim terenie, bezpieczeństwo nakazuje by nie wchodzić w bliższe relacje z Irakijczykami. Nigdy nie wiadomo jakie intencje mają napotkane osoby. Niemal non stop istnieje zagrożenie wybuchami. A to miny, pułapki bombowe, samochody pułapki no i żywe bomby. Celowo nie piszę samobójcy bo to nie zawsze takie oczywiste.

    Czytaj więcej

  • Dom Saddama - miniserial

    dom saddama

    Dom Saddama,
    (House of Saddam);
    - HBO, miniserial, 2008
    - wybrana obsada: Igal Naor, Shohreh Aghdashloo, Philip Arditti, Mounir Margoum, Stefan Kalipha;
    - kategoria: serial, BBC, biograficzny, dramat, Emmy, 8, brytyjskie.

    Za ten serial zabierałem się dobre dziesięć lat. Niestety kolejka seriali, filmów jest tak długa, że ten tytuł cały czas wypadał. Nie zawsze ma się ochotę na seriale biograficzne. Na szczęście udało mi się nadrobić i mogę, prawie 15 lat po premierze, napisać kilka słów o tym serialu.
    Dom Saddama wyprodokowała BBC dla HBO, a stało się to kilka lat po upadku reżimu Husajna.
    Fabuła zaczyna się w momencie objęcia władzy przez Saddama. Od początku były to rządy twardej ręki. Eliminacje bliskich współpracowników miały tylko potwierdzić, że nowy przywódca wymaga bezwarunkowej lojalności i nie zawaha się przed niczym by ją osiągnąć. Z jednej strony są to rządy utrzymywane przez strach, ale z drugiej Husajn w pierwszych latach sprawowania władzy cieszył się olbrzymim poparciem. Z czasem wiele się zmieniło. Kolejne wojny, czystki polityczne oraz brak reform sprawiły, że kraj zaczął mocno podupadać (i to pomimo posiadanych złóż ropy) i kolejny raz sprawdziło się powiedzenie: władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie (autorem tych słów był John Acton). Husajn, pomimo swojej podłości był człowiekiem, który twierdził, że przemoc jest środkiem do osiągania celu, niestety nie można tego powiedzieć o jednym z jego synów, dla którego przemoc była zabawą.

    Czytaj więcej

  • Gran Torino - 2008

    gran torino

    Gran Torino - 2008;
    - reżyseria: Clint Eastwood;
    - scenariusz: Nick Schenk;
    - wybrana obsada: Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her, Brian Haley;
    - kategoria: dramat, Cezar;

    Walt'a Kowalskiego poznajemy w dniu pogrzebu jego małżonki. To emerytowany, zgorzkniały weteran wojny w Korei. Ma swój poukładany świat, w którym prawdziwi 'rdzenni' amerykanie muszą tolerować napływ skośnookich imigrantów. Świat, a zwłaszcza Ameryka, schodzi na psy. Walt mieszka w podupadającej dzielnicy, gdzie coraz więcej domów podupada, a te, w których jeszcze ktoś mieszka są zasiedlane przez obcych kulturowo ludzi. Nie może na to patrzeć i stara się trzymać dystans od tego świata. Sytuacji nie poprawia fakt, że nastolatek z domu obok próbuje mu ukraść samochód - Gran Torino z 1972 roku. Świat jest zły, ale nawet 'żółtki' nie mogą być atakowani bez wyraźnego powodu. Walt nie ma przyjaciół, ale jego wewnętrzny kodeks bycia poczciwcem sprawia, że lokalna społeczność widzi w nim bohatera, który chętnie im pomaga... nie zapominajmy, że Walt to jednak nie Superman...

    Czytaj więcej

  • Atramentowe serce - 2008

    atramentowe serce

    Atramentowe serce,
    (Inkheart) - 2008;
    - reżyseria: Iain Softley;
    - scenariusz: David Lindsay-Abaire;
    - wybrana obsada: Brendan Fraser, Andy Serkis, Eliza Bennett, Paul Bettany, Helen Mirren, Sienna Guillory, Jim Broadbent;
    - kategoria: przygodowy, ekranizacja, familijny, fantasy.

    Niektórzy czytający na głos mają wielką moc.. potrafią przywołać fikcyjne postacie do świata realnego. Czasem może mieć to zabawne konsekwencję, ale bywa i tak, że przywołane zostają postacie, które nigdy nie powinny opuścić kart książek. Poza tym każda przywołana postać ma swoją cenę... na jej miejsce zostaje wciągnięta do książki osoba, która znajduje się w pobliżu czytającego. Prawdziwa magia.
    Mortimer jest znakomitym czytającym, ale odkąd odkrył swą moc postanowił nigdy więcej nie czytać przypadkowych rzeczy na głos. Czytając Atramentowe serce przywołał czarny charakter, a jego żona zniknęła pomiędzy stronami. Od tamtego wydarzenia, wierząc, że może na nowo wyczytać żonę, poszukuje kolejnych egzemplarzy tej książki... nie tylko on... wyczytany czarny charakter pragnie przywołać swojego mrocznego mistrza w tejże powieści.. potrzebuje tylko utalentowanego czytającego.. takiego, który nie będzie się jąkał.

    Czytaj więcej

  • Prawo ulicy sezon 5

    prawo ulicy s 5

    Prawo ulicy,
    (The Wire);
    - twórcy: David Simon;
    - HBO, sezon 5, 2008;
    - wybrana obsada: Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Domenick Lombardozzi, Clarke Peters, Michael Kenneth Williams, Jim True-Frost, Frankie Faison, Corey Parker Robinson, J.D. Williams, Chad Coleman, Jamie Hector, Aidan Gillen, Clark Johnson, Tom McCarthy, Robert Wisdom, Andre Royo, Tristan Mack Wilds;
    - kategoria: dramat, kryminał.

    W mieście trwają wielkie finansowe cięcia. Dziura w finansach edukacji sprawia, że inne sfery mocno muszą zacisnąć pasa. Policja również. To obniża morale i przyczynia się wzrostu przestępczości.
    McNolty znów pije i coraz bardziej mu przeszkadzają oszczędności w policji. Postanawia działać, z tym że nie do końca legalnie... Skoro policja nie przestrzega zasad to kto to będzie robić? W normalnym mieście media by nagłośniły sprawę, ale w Boltimore gazety mają swoje problemy i dziennikarze wiele zrobią by wypłynąć. I nie chodzi tu o gruntowne śledztwa przeciwko władzy. Korupcja w Baltimore dotyka wszystkich sfer.

    Czytaj więcej

  • Dzielnica Lakeview - 2008

    dzielnica lakeview

    Dzielnica Lakeview;
    (Lakeview Terrace) - 2008;
    - reżyseria: Neil LaBute;
    - scenariusz: David Loughery, Howard Korder;
    - wybrana obsada: Samuel L. Jackson, Regine Nehy, Patrick Wilson;
    - kategoria: dramat, thriller.

    Młode małżeństwo wprowadza się do wymarzonego domu w dobrej dzielnicy. Piękny dom, basen, zapierający dech w piersiach widok i sąsiad policjant. Zapowiada się sielankowe życie.. sąsiad okazuje się życiowym tyranem, który ustawia pod siebie swoją rodzinę, znajomych z pracy i sąsiadów. Krzywo zaparkujesz to wystawi Ci mandat, zostawisz niedopałek papierosa na ulicy to zrujnuje Ci życie.. relacje pomiędzy sąsiadami są napięte, ale początkowo mieszczą się w granicach praca... Policjant (bardzo dobry Jackson) z czasem czuje się coraz pewniej i zaczyna przekraczać wszelkie granice.. to musi się skończyć ostrą konfrontacją.
    W tle mamy konflikty rasowe. Czarny policjant i międzyrasowe małżeństwo, a także olbrzymi pożar powoli docierający do Lakeview.

    Czytaj więcej

  • Obywatel Milk - 2008

    obywatel milk

    Obywatel Milk,
    (Milk) - 2008;
    - reżyseria: Gus Van Sant;
    - scenariusz: Dustin Lance Black;
    - wybrana obsada: Sean Penn, Emile Hirsch, Josh Brolin, Diego Luna, James Franco, Alison Pill;
    - kategoria: polityczny, biograficzny, Oscar, dramat.

    Długo nie mogłem się zabrać za ten film.. pamiętam, że kiedyś był (dekadę temu) na mojej krótkiej liście do obejrzenia, ale z czasem o nim zapomniałem. Dopiero lektura San Francisco przypomniała mi o tym tytule. Może to i dobrze - zwłaszcza patrząc na obecne 'dyskusje' na polskiej scenie politycznej.
    Obywatel Milk to tytuł opowiadający o życiu Harvey'a Milk'a - geja, który zaangażował się politycznie i po wielu latach starań został miejskim radnym w San Francisco. Był to olbrzymi sukces dla całego ruchu LGBT. Początek zmian, które dawały nadzieję na równe społeczeństwo. Końcówka lat siedemdziesiątych z historycznego punktu widzenia wydaje się być spokojniejsza niż lata sześćdziesiąte, ale to tylko pozory. Dekadę po zabójstwie Martin'a Luther'a King'a Ameryka nadal jest krajem głęboko nietolerancyjnym. Po kilku latach spokoju znów pojawiają się głosy skrajnej prawicy, że dewiantów należy pozbawiać części oczywistych praw. Harvey Milk doprowadził do tego, że kontrowersyjne zmiany w prawie (poprawka nr 6) zostały odrzucone. Był to niewątpliwy sukces, który Milk przypłacił życiem.

    Czytaj więcej

  • Slumdog. Milioner z ulicy - 2008

    slumdog milioner z ulicy

     

    Slumdog. Milioner z ulicy,
    (Slumdog Millionaire) - 2008;
    - reżyseria: Danny Boyle;
    - scenariusz: Simon Beaufoy;
    - wybrana obsada: Dev Patel, Freida Pinto, Madhur Mittal, Anil Kapoor, Saurabh Shukla, Irrfan Khan;
    - kategoria: Oscar, dramat.

    Rzadko oglądam w telewizji filmy, o których tu nie pisałem. Przeważnie staram się fabuły oglądać bez reklam, bez zbędnego przedłużania. W minione święto miałem okazję obejrzeć Slumdog'a. Byłem przekonany, że kiedyś o tym filmie pisałem, ale chyba było to na moim poprzednim blogu. To się dobrze złożyło bo miałem okazję odświeżyć sobie ten tytuł.
    Jamal bierze udział w Indyjskiej wersji programu Milionerzy. Wychowany w slumsach chłopak bezbłędnie odpowiada na wszystkie pytania. Skąd półanalfabeta zna odpowiedzi na nietypowe i niełatwe pytania? Wątpliwości rozwiewa opowieść Jamala. Każde z pytań odnosiło się do jego trudnego życia. Odpowiedzi, utrwalone traumatycznymi przeżyciami, były zakorzenione głęboko w pamięci. Boyle pokazuje nam Indie pełne skrajności. Olbrzymia bieda przeplata się z bogactwem. Wykształcenie z analfabetyzmem, zło z umiarkowanym dobrem.

    Czytaj więcej

  • Jedenasta godzina (mini serial)

    jedenasta godzina

    Jedenasta godzina,
    (Eleventh Hour) - 2008-2009;
    - miniserial, CBS;
    - twórca: Stephen Gallagher,
    - wybrana obsada: Rufus Sewell, Marley Shelton, Omar Benson Miller;
    - kategoria: science fiction, dramat, thriller;

    Kilkanaście lat temu panowała swoista moda w ramówkach amerykańskich sieciach telewizyjnych. Produkowano mnóstw tytułów, które opierały się na jednym schemacie. Były to procedurale, w których FBI przy pomocy różnych specjalistów rozwiązywało skomplikowane sprawy kryminalne. Do najbardziej znanych tytułów należą wyświetlane też w Polsce: Kości, Wzór. Do mniej znanych należy Jedenasta godzina, która była amerykańską wersją brytyjskiego serialu o tym samym tytule.
    Mamy eksperta, w tym wypadku jest nim Jacob Hood, który razem z partnerką z FBI (prywatna ochrona) rozwiązują nietypowe sprawy, które wymagają naukowego podejścia. Czasem to są zagrożenia biologiczne, czasem nielegalne praktyki medyczne, a czasem przypadkowe okoliczności, które powodują masowe zachorowania. Sam dobór spraw mi się całkiem podobał, ale główna para nie była w stanie wywołać u mnie sympatii i zaangażowania.
    Nie specjalnie przypadł mi do gustu też sposób realizacji i pewne (może niezamierzone) odniesienia do boga.

    Czytaj więcej

  • Hancock - 2008

    hancock

     

    Hancock - 2008;
    - reżyseria: Peter Berg;
    - scenariusz: Vince Gilligan, Vincent Ngo;
    - wybrana obsada: Will Smith, Charlize Theron, Jason Bateman; 
    - gatunek: komedia, science fiction, akcja.

    Obecnie, na początku 2019 roku wiemy, że superbohaterowie są skomplikowani. Niektórzy mają traumy z dzieciństwa, inni są odrzucani przez społeczeństwo, niektórzy nie potrafią okiełznać swoich mocy, a niektórzy lubią się dobrze zabawić i czasem przeklinają. Z reguły jednak są to dobrzy 'ludzie' - to wiemy teraz, ale dziesięć lat temu te wszystkie ciemne strony superbohaterów nie były zbyt mocno akcentowane. Dla mnie pierwszym filmem, który pokazał, że superbohater może być inny był Hancock.
    Hancock ma siłę podobną do Supermena oraz utratę pamięci. Dnie spędza na opróżnianiu butelki i obijaniu się. Czasem, zwykle niechcący kogoś uratuje, ale straty materialne wytworzone wokół są bardzo wysokie. Ludzie nie kochają Hancocka - wręcz przeciwnie chcą by mniej pomagał, a przede wszystkim mniej gadał. Sytuację próbuje odmienić Ray - człowiek uratowany przez Hancocka, który zajmuje się kreowaniem wizerunku. Do tego momentu Hancock jest świetnym filmem. Jest wyrazisty bohater, dobry humor i powiew świeżości. W połowie filmu to wszystko ulega zmianie. Hancock dostaje dostosowany do zapotrzebowań społeczeństwa. Zostaje całkowicie ugrzeczniony i zresocjalizowany. Od teraz jest delikatny i wszystkim wokół powtarza "Dobra robota". Jest wprowadzony też zbędny wątek drugiej superbohaterki i bardzo nijaki antagonista. Całość podążyła w kierunku zbyt pokornego kina familijnego. Żałuję, bo Hancock miał w sobie olbrzymi potencjał i mógł odnieść sukces na skalę współczesnego Deadpool'a.

    Czytaj więcej

  • 33 sceny z życia - 2008

    33 sceny z zycia
    33 sceny z życia - 2008;
    - reżyseria: Małgorzata Szumowska;
    - scenariusz: Małgorzata Szumowska;
    - wybrana obsada: Julia Jentsch, Dominika Ostałowska (dubbing), Maciej Stuhr, Peter Gantzler, Robert Więckiewicz (dubbing), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Hudziak, Roman Gancarczyk;
    - gatunek: dramat, psychologiczny.

    Produkcja polsko-niemiecka. W zasadzie jest to film autobiograficzny Małgorzaty Szumowskiej. Reżyserka w krótkim czasie straciła oboje rodziców. Nagle śmierć stała się dla niej czymś namacalnym i nieodwracalnym. Swoje ówczesne emocje i doświadczenia zrzuca na barki filmowej Julii. Młoda kobieta przekonuje się, że utrata bliskich jest czymś, z czym zawsze należy się liczyć.. i że nigdy nie przychodzi w "odpowiednim momencie". Śmierć nie jest dopełnieniem idealnego życia.. często przychodzi nagle i całkowicie zaskakuje.. utrata bliskich osób wywołuje pustkę, ale jest też pewnego rodzaju katalizatorem do innych zmian. Okazją do wrzucenia swojego życia na nowe tory. Czasem są to ścieżki ślepe, czasem wręcz przeciwnie, ale wobec nieuniknionego wszystko wydaje się łatwiejsze.

    Czytaj więcej

  • Potem - 2008

    plakat promujący
    Potem
    (Afterwards) - 2008;
    - reżyseria: Gilles Bourdos;
    - scenariusz: Gilles Bourdos, Michel Spinosa;
    - wybrana obsada: John Malkovich, Romain Duris, Evangeline Lilly;
    - gatunek: dramat, thriller.

    Nathan jest nowojorskim adwokatem. Życie zawodowe można zaliczyć do udanych, ale w osobistym nie wiedzie mu się zbyt dobrze. Pewnego dnia odwiedza go obcy facet, który mówi, że jest Posłańcem i że ma niezwykły dar. Potrafi wyczuć śmierć wokół siebie - wie kto umrze. Stara się wykorzystać ten dar i próbuje oswajać ludzi z tym co nieuniknione. Ta niezwykła umiejętność jest przyczyną wizyty u Nathana.
    Potem to kolejny przykład filmu, który ma niezły pomysł na fabułę, ale szwankuje wykonanie. Jednostajne prowadzenie narracji mocno utrudnia odbiór.
    Seansu nie żałuję, ale po kilku tygodniach film znika z pamięci. Nie było w nim nic co by sprawiło by tam został dłużej.

    Czytaj więcej

  • Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj - 2008

    najpierw strzelaj potem zwiedzajNajpierw strzelaj, potem zwiedzaj (In Bruges) - 2008,
    - reżyseria: Martin McDonagh
    - scenariusz: Martin McDonagh
    - wybrana obsada: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Ralph Fiennes
    - dramat, komedia kryminalna.

    Niedawno pisałem, że Colin Farrell wywołuje u mnie bardzo mieszane uczucia. Po seansie In Bruges dochodzę do wniosku, że aktora nie lubię. Zwyczajnie drażni mnie na ekranie.. Czasem mniej, ale są filmy, w których jego postać mocno psuje odbiór. W opisywanym tytule mocno zaniża notę.. Na szczęście Gleeson i Fiennes nadrabiają formą.
    Dwóch płatnych morderców zostaje wysłanych do zadania w małym miasteczku w Belgii. Na miejscu okazuje się, że jeden z nich jest celem kolejnej misji. W sumie nic nadzwyczajnego. Śmierć z ręki kolegi to chyba standardowa przyczyna zgonu w tej branży. Większość fabuły to rozmowy pomiędzy zabójcami i napotkanymi osobami. Niektóre są całkiem interesujące, ale odrzucał mnie nadmiar wulgaryzmów.
    W filmie nie ma dynamicznej akcji, efektów specjalnych - całość jest budowana na dialogach i niezłym aktorstwie. Colin nawet za ten film dostał Złotego Globa - mimo, iż się postarał w tym filmie to i tak mnie drażni. Za dużo Farrella w Farrellu.
    Doceniam klimat tego filmu, ale seans mnie nie porwał. Może przy następnym podejściu zmienię nastawienie? Jeśli takowe będzie.
    Dziś oceniam na mocne sześć.

    Czytaj więcej

  • Frost/Nixon - 2008

    frost nixonFrost/Nixon
    (reżyseria Ron Howard, 2008)

    Ten film długo czekał na obejrzenie.. na liście niemal od samej premiery, ale zawsze były inne, łatwiejsze tytuły. W końcu trafił na swój czas.
    Mam nadzieję, że każdy z moich czytelników kojarzy czym była afera Watergate. Dla przypomnienia powiem tylko, że była to bezpośrednia przyczyna podania się do dymisji prezydenta Stanów Zjednoczonych Richarda Nixona. Mimo skandalu ustępujący prezydent cały czas nie przyznawał się do udziału w spisku. Przyznanie nastąpiło dopiero podczas wywiadu telewizyjnego prowadzonego przez Davida Frosta..
    Film opowiada o kulisach i przebiegu wspomnianego wywiadu.. Niewiele tu dynamicznej akcji.. całość skupia się na dialogach, domysłach, a przede wszystkim na znakomitej grze aktorskiej. Frank Langella jako Nixon to czyste mistrzostwo.. początkowo pewny siebie cynik przeobraża się w postać tragiczną. Nixon w filmie jest ukazany jako wielki człowiek, który wierząc w swoje racje dokonał złych wyborów. Świetnie też wypadł Michael Sheen jako Frost.. tu też następuje pewna ewolucja postaci.
    Film polecam wszystkim, którzy lubią historię USA, ale także wszelkim osobom, których interesuje rola mediów w współczesnym świecie. Nie bez powodu są nazywane czwartą władzą.
    W drugim planie wystąpili: Sam Rockwell oraz Kevin Bacon.
    Frost/Nixon dostaje mocne osiem.

    Czytaj więcej

  • Niebo nad Paryżem - 2008

    niebo nad paryzemNiebo nad Paryżem (Paris, reżyseria Cédric Klapisch, 2008)

    Piękny Paryż, czasy współczesne. Ukazane codzienne życie grupy mieszkańców, których wątki gdzieś się przecinają, ale nie to ma największe znaczenie.. przekrój przez wiele pozycji społecznych, ale także postaw względem drugiego człowieka, ale także do filozofii życia... skrajne stanowiska.. brak idealnej postawy.. ale połączenie wątków daje nam kilka recept, które warto brać pod uwagę...
    - ciesz się z tego co masz, bo jutro możesz tego nie mieć
    - korzystaj z życia póki trwa
    - szanuj by być szanowanym
    - poświęcając się pracy nie zapominaj o ludziach
    - jeśli Ci zależy to bądź odważny i działaj
    i najważniejsze - uśmiechaj się do ludzi.. .rozmawiaj

    Film twórcy "Smaku życia" to kolejna francuska pozycja pokazująca, że życie to dar, który najlepiej smakuje gdy potrafimy się nim dzielić. Niedzielny seans z pysznym śniadaniem mega pozytywnie mnie nastroił.
    Niebo oferuje nam również genialną obsadę. Mamy piękne francuskie aktorki (Juliette Binoche, Sabrina Seyvecou, Audrey Marnay) oraz zdolnych, niekoniecznie urodziwych aktorów (Romain Duris, Albert Dupontel, Fabrice Luchini, François Cluzet, Gilles Lellouche).
    Film ma spory bagaż emocjonalny i dobry klimat, którym chce się dzielić - za to właśnie lubię francuskie kino.
    Całość wrażeń oceniam na osiem.
    osiem

    Zwiastun

    Czytaj więcej

  • Pożegnania - 2008

    pozegnaniaPożegnania
    (Okuribito, reżyseria Yôjirô Takita, 2008)

    Rzadko sięgam po kino japońskie.. doceniam, ale nie zawsze potrafię odnaleźć się w kontekście kulturowym.. nie wszystko rozumiem.. zdarzają się jednak filmy japońskie, które posiadają uniwersalne przesłanie, które jest stylistycznie przyswajalne przez europejskiego widza..
    Daigo (Masahiro Motoki) mieszka w Tokio - jest wiolonczelistą, który traci pracę i nie ma perspektyw na nową. Postanawia z żoną (Ryôko Hirosue) wrócić do rodzinnego miasteczka i tam spróbować poszukać nowej pracy. Przypadek sprawia, że zatrudnia się z zakładzie pogrzebowym oferującym tradycyjną ceremonię przejścia. Początkowo praca nie wydaje się atrakcyjna, ale z czasem Daigo odkrywa w niej piękno i satysfakcję. Stara się być jak najlepszym w tym co robi.. jego skupienie i profesjonalizm są doceniane przez żałobników, ale najbliżsi nie rozumieją dlaczego chce pracować w tym zawodzie.
    Obraz Takity urzekł mnie swoim klimatem... przypomniał, że śmierć, tak samo jak narodziny, jest nieodłącznym elementem naszej obecności na ziemi. W jej obliczu należy zachować pokorę, szacunek i przede wszystkim zapomnieć o dawnych urazach. Mocną stroną filmu jest muzyka, która idealnie oddaje nastroje bohaterów.
    Pożegnania w 2009 roku zdobyły Oscara.
    Oceniam na dziewięć. Wzruszyłem się.

    Czytaj więcej

  • Patologia - 2008

    patologiaPatologia
    (Pathology, reżyseria Marc Schölermann, 2008)

    Jak jestem chory to staram się obejrzeć te wszystkie pozycje, które od jakiegoś czasu siedzą na liście, ale zawsze był brak weny do ich oglądania. Samotne seanse temu sprzyjają. Do takich filmów zaliczałem Patologię.
    Grupa studentów medycyny (specjalność patologia) prowadzi grę. Starają się wzajemnie odgadnąć przyczyny śmierci osób w chłodni... ale przecież ludzie przeważnie umierają "nudno".. nie byłoby wyzwania.. trzeba dostarczyć ciekawe przypadki... Mocno intrygujący pomysł na dobry film grozy.. może gdzieś już to było, ale była szansa na ciekawe kino.. tylko szansa..
    Film jest średnio zagrany (Milo Ventimiglia, Michael Weston), nie posiada napięcia, dreszczyku emocji, ale przede wszystkim jest fatalnie nakręcony.. wyszło tragicznie.. szkoda, szkoda, bo potencjał był.
    Oceniam na cztery. Nie warto.

    Czytaj więcej

  • Ekspres - bohater futbolu - 2008

    ekspres bohater futboluEkspres - bohater futbolu
    (The Express, reżyseria Gary Fleder, 2008)

    Film znaleziony przypadkiem. Szukałem pozycji biograficznych, które są wysoko oceniane przez społeczności fanów kina.
    Ameryka, przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Kraj w ogniu konfliktów na tle rasowym. Ernie Davis (Rob Brown) jest utalentowanym futbolistą, jednym z najlepszych tamtych lat, ale nie jest w pełni doceniany bo ma kolor skóry, który dla wielu jest problemem. Ernie musi cały walczyć. Nie tylko na boisku, ale także poza nim. Wyjazd na mecz w Texasie budzi niesamowite emocje, które są mieszanką sportowej rywalizacji i rasizmu w ostrej formie. Po znakomitym sezonie zostaje doceniony, ale wtedy rozpoczyna się jego kolejna wielka bitwa. Tym razem walczy z własnym organizmem - jest chory na białaczkę.
    Świetna historia i znakomite kino, które dla wielu pozostanie nieznane - brak słynnych nazwisk nie zachęca do seansu. Jeśli w jakiś sposób sugerujecie się moimi notkami to ten film powinniście wpisać na listę.
    Oceniam na dziewięć.

    Czytaj więcej

  • Miasto ślepców - 2008

    miasto slepcowMiasto ślepców
    (Blindness, reżyseria Fernando Meirelles, 2008)

    W pewnym mieście zaczyna panować epidemia ślepoty. Ludzie nagle tracą wzrok, wszystko wskazuje na to, że choroba jest bardzo zaraźliwa. Wszyscy chorzy zostają zamknięci w szpitalu nikt nie ma prawa tam wejść ani wyjść.. panika przed epidemią jest tak silna, że chorych pozbawia się podstawowych praw. Za murami życie staje się coraz bardziej prymitywne i brutalne.. ludzie ludziom wilkiem..
    Film niestety jest bardzo męczący w formie.. jest ciężko przyswajalny.. doceniam pewne zabiegi, które miały pokazać, że przy utracie wzroku inne zmysły się wyostrzają, ale całość do mnie nie trafiła. Aktorsko też szału nie ma.. Ruffalo i Moore zagrali tak sobie, na uznanie zasługuje tylko Gael García Bernal, ale do tego aktora mam od kilku lat sentyment.
    Miasto ślepców dostaje tylko pięć. Męczący i rozczarowujący

    Czytaj więcej

  • Zdrajca - 2008

    zdrajcaZdrajca
    (Traitor, reżyseria Jeffrey Nachmanoff, 2008)

    Zostaję przy tematyce terroryzmu. W poprzedniej notce wspomniałem, że istotne w walce z terroryzmem jest unikanie łapania płotek, ale werbowania ich i szukania dostępu do osób, które tak naprawdę stoją za zamachami terrorystycznymi. To jedna z metod. Drugą jest umieszczenie własnego agenta w strukturze terrorystów. Agenta, który będzie systematycznie awansował, udowadniał oddanie Allahowi i w ten sposób dojdzie do inicjatorów zamachów. Musi to być bardzo głęboko ukryta misja. Im mniej osób wie tym lepiej, bezpieczniej. W takiego właśnie agenta wciela się Don Cheadle. Poświęca swoje życie, rodzinę w imię walki z terroryzmem. Bierze udział w sfingowanym zamachu na ambasadę amerykańską i zostaje uznany za zdrajcę. Praktycznie nikt nie wie, że jest głęboko ukrytym agentem. Jego terrorystyczne powiązania i zamachy sprawiają, że zaczyna go ścigać FBI z agentem Claytonem na czele (Guy Pearce)...
    Zdrajca to przyzwoite, sprawnie nakręcone kino. Jest sporo dynamiki i całkiem ciekawa historia, która potrafi wciągnąć, ale nie ukrywam, że mogło być lepiej. Więcej dramaturgii. Całkiem inny film niż Bardzo poszukiwany człowiek. Ten sam problem z dwóch perspektyw. Jak dla mnie te filmy w pewien sposób się uzupełniają.
    Zdrajca dostaje mocne siedem

    Czytaj więcej

  • Wątpliwość - 2008

    watpliwoscWątpliwość
    (Doubt, reżyseria John Patrick Shanley, 2008)

    Meryl Streep jest zgorzkniałą zakonnicą, która kieruje katolicką szkołą. Nie cieszy się zbytnio sympatią wśród uczniów. Wolą przebywać w towarzystwie jednego z nauczycieli - Ojca Flynna (Philip Seymour Hoffman), ale czy za bardzo go nie lubię. Siostra zaczyna podejrzewać, że Flynn może mieć niewłaściwe relacje z uczniami. Kiełkujące przeczucie, wątpliwość w czystość intencji przeradza się w oskarżenie, w pewną manię, która może się skończyć tylko wydaleniem nauczyciela.
    Czy przeczucie miało właściwe przesłanki? A może to tylko zazdrość? Oceńcie sami.
    Wątpliwość to świetne aktorstwo i niebanalna historia. Poza tym lubię pozycje o katolickich szkołach.
    Moja nota to osiem.

    Czytaj więcej

  • Igor - 2008

    igorIgor
    (reżyseria Anthony Leondis, 2008)

    Mało znana animacja. Świat, w którym są szaleni mroczni wynalazcy, którzy konkurują między sobą.. który z nich wynajdzie coś bardziej złego... każdy ma swojego pomocnika.. swojego Igora.. który ma robić to, co się mu każe.... jeden z nich ma większe aspiracje... chce sam być szefem i odkrywcą.. pojawia się taka szansa gdy umiera (głupio) jego mistrz.... tworzy coś naprawdę złego... przynajmniej tak mu się wydaje...
    Igor to średnio udana animacja. Przyzwoity pomysł nie znalazł dobrego scenarzysty.
    Szóstka.

    Czytaj więcej

  • Skin - 2008

    skinSkin
    (reżyseria Hanro Smitsman, 2008)

    Holandia, lata siedemdziesiąte. Zagubiony nastolatek żydowskiego pochodzenia szuka swojego miejsca w społeczeństwie. Szczątkowa rodzina nie daje oparcia. Chłopak (Robert de Hoog) trafia do miejscowej grupy skinheadów. Imponują mu tym, że są dla siebie wsparciem, że każdy członek subkultury może liczyć na przyjaciół. Jego nowi "przyjaciele" wielokulturowym społeczeństwie są niemile widziani. Film jest trochę surowy w formie, ale przypomina, że subkultury o niebezpiecznych poglądach istnieją, że cały czas działają, że karmią młodzież ładnymi i radykalnymi hasłami.. dawno nie widziałem filmu, który poruszałby ten temat.
    Skin dostaje ode mnie ósemkę.

    Czytaj więcej

  • Walkiria - 2008

    walkiriaWalkiria
    (Valkyrie, reżyseria Bryan Singer, 2008)
    Kolejna pozycja o wojnie. Tom Cruise wciela się w rolę nazistowskiego pułkownika, który bierze udział w spisku, który ma na celu zabicie Hitlera. Film jest oparty na faktach i jak doskonale wiemy z historii - zamach na Fuhrera w Wilczym Szańcu był nieudany. Film jest całkiem sprawnie nakręcony, ale wiele mu brakuje do wybitności. Cruise w tym tytule specjalnie się nie postarał.. czyżby sądził, że samo podobieństwo do prawdziwego pułkownika Stauffenberg'a wystarczy?
    Czasem mam wrażenie, że w współczesnych filmach wojennych jesteśmy skazani na pewne przemilczenia, że prawdziwe historie są zbyt skomplikowane. Trochę szkoda.. ale z drugiej strony tak pokazane prawdziwe wydarzenia mają szanse zdobyć większą grupę odbiorców. W ten sposób przypominać o tym co miało miejsce kilkadziesiąt lat temu.
    Walkiria dostaje naciągane osiem.

    Czytaj więcej

  • Rock"N"Rolla - 2008

    rock n rollaRock"N"Rolla
    (reżyseria Guy Ritchie, 2008)

    Długo się zabierałem za ten film. Kilka razy puszczałem i odpuszczałem twierdząc, że dziś nie mam na to humoru, że lepiej będzie jak obejrzę coś innego. Jednakże cały czas drażnił mnie na krótkiej liście do obejrzenia.
    Wielki wspaniały Londyn, który skrywa dziwnych ludzi, dziwne tajemnice i całkiem nieoczekiwane powiązania i relacje. Gangsterska codzienność, polityka, showbiznes i Rock&Roll przeplatają się przez cały film.. a wszystkich zależy tylko na jednym.. łatwej kasie ;)
    Mamy mnóstwo kuriozalnej akcji, dialogów, a przede wszystkim barwnych postaci - innymi słowy jest to wszystko, za co cenimy Przekręt i Porachunki.
    Na uznanie zasługuje też obsada aktorska: Gerard Butler, Mark Strong, Tom Hardy, Thandie Newton oraz Tom Wilkinson.

    Guy Ritchie kolejny raz udowodnił, że potrafi robić dobre komedie kryminalne.
    Daję osiem.

    Czytaj więcej

Strona 1 z 2