Ułatwienia dostępu

2007

  • Wojna Charliego Wilsona - 2007

    wojna charliego wilsona

    Wojna Charliego Wilsona,
    (Charlie Wilson's War) - 2007;
    - reżyseria: Mike Nichols;
    - scenariusz: Aaron Sorkin;
    - wybrana obsada: Tom Hanks, Emily Blunt, Amy Adams, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Shiri Appleby, Mary-Bonner Baker, John Slattery, Ken Stott;
    - kategoria: film, na faktach, biograficzny, dramat, polityczny.

    Ponownie film z Afganistanem w tle.
    Lata osiemdziesiąte. Związek Radziecki atakuje Afganistam. Zbrodnie wojenne są na porządku dziennym, ale amerykańskiego społeczeństwa to nie dotyczy. Niby trwa zimna wojna, ale niewiele osób rozumie, że zwycięstwo Sowietów w Afganistanie może oznaczać sporo problemy dla Ameryki w późniejszych latach.
    Kongresmen Charlie Wilson dostrzega ten kontekst i próbuje zorganizować fundusze na dozbrojenie Afgańczyków. Nie idzie to zbyt łatwo, ale z czasem udaje się zebrać olbrzymie środki, które są przeznaczone na nowoczesną broń potrafiącą strącań lotnictwo ZSRR. Rosjanie próbują wygrać, ale jej gospodarka nie potrafi utrzymać rosnących kosztów wojny. Muszą się ewakuować, a chwilę później Związek Radziecki upada. Znaczna w tym zasługa Charlie'go Wilson'a. A co z Afganistanem? Wyniszczony wojną kraj staje się mekką dla wszelkich radykałów... a co było później wszyscy wiedzą.

    Czytaj więcej

  • Michael Clayton - 2007

    michael clayton

    Michael Clayton - 2007;
    - reżyseria: Tony Gilroy;
    - scenariusz:Tony Gilroy;
    - wybrana obsada: George Clooney, Tom Wilkinson, Tilda Swinton, Sydney Pollack, Michael O'Keefe, Ken Howard;
    - kategoria: film, thriller, prawniczy, dramat, kryminał, Oscar, Złoty Glob.

    Clayton jest prawnikiem specjalizującym się w tuszowaniu wybryków zamożnych, wpływowych ludzi. Nie broni na sali, nie wyciąga z więzień. Po incydencie mówi co należy robić, jaka jest oficjalna wersja, a resztą zajmą się wyspecjalizowani koledzy z kancelarii. Jest szarym duchem odwalającym czarną robotę.

    Czytaj więcej

  • 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni - 2007

    4 miesiace

    4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni,
    (4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile) - 2007;
    - reżyseria: Cristian Mungiu;
    - scenariusz: Cristian Mungiu;
    - wybrana obsada: Anamaria Marinca, Vlad Ivanov, Laura Vasiliu;
    - kategoria: film, Złota Palma, dramat, obyczajowy, rumuńskie.

    Akcja dzieje się w komunistycznej Rumunii. Jedna ze studentek dowiaduje się, że jest w ciąży i postanawia dokonać aborcji. Oczywiście nie jest to możliwe w majestacie prawa więc musi szukać dojścia do nieoficjalnych usług. Rynek oferuje wiele tego typu usług, ale przeważnie potrzeba całkiem pokaźnej kwoty. Studentce udaje się znaleźć tanią usługę, ale czy bezpieczną?
    Film nie opowiada tylko o aborcji. To przede wszystkim rzecz o młodym pokoleniu, które musi zmierzyć się z rzeczywistością. Z jednej strony są marzenia o dobrym życiu, a z drugiej jest szara komuna, wieczny brak pieniędzy i niechciane dziecko. Tu nie chodzi o osądzanie czy aborcja jest dobra czy zła. To raczej dyskusja o tym w jakich warunkach powinna być przeprowadzana. Tak to odbieram.

    Czytaj więcej

  • Pokuta - 2007

    pokuta

    Pokuta,
    (Atonement) - 2007;
    - reżyseria: Joe Wright;
    - scenariusz: Christopher Hampton;
    - wybrana obsada: Keira Knightley, James McAvoy, Romola Garai, Saoirse Ronan, Juno Temple;
    - kategoria: film, melodramat, Złote Globy, Oscar;

    Ten tytuł chciałem obejrzeć od lat. Nie żebym przepadał za melodramatami, ale obsada i zdobyte nagrody sprawiły, że miałem go gdzieś na liście do obejrzenia. Wprowadzony system filmów do oglądania sprawił, że Pokuta w końcu zawitała na moim małym ekranie.

    Czytaj więcej

  • American Gangster - 2007

    american gangster

    American Gangster - 2007;
    - reżyseria: Ridley Scott;
    - scenariusz: Steven Zaillian;
    - wybrana obsada: Denzel Washington, Russell Crowe, Cuba Gooding Jr., Josh Brolin, Robert C. Kirk, Idris Elba;
    - kategoria: gangsterski, biograficzny, dramat, kryminał.

    Koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Frank Lucas, czarnoskóry kierowca lokalnego gangstera nie osiągnął za wiele. Przez piętnaście lat szoferował i poznawał zasady, które rządzą przestępczym światem. Po śmierci szefa Frank próbuje wybić się na swoje. Nie chce już nikomu służyć. Ciężką pracą, brutalnością i sprytem zaczyna odnosić sukcesy jako narkotykowy diler. Narkotyki sprowadza z Wietnamu (trwa tam wojna), nie psuje ich jakości, a dodatkowo sprzedaje je poniżej cen rynkowych. Szybko zdobywa władzę, pieniądze, szacunek... i wrogów. Taka działalność nie może pozostać niezauważona. Nawet najsprytniejsi popełniają czasem błędy.

    Czytaj więcej

  • Rodzina Soprano - sezon 6 - ostatni

    rodzina soprano sezon 6
    Rodzina Soprano,
    (The Sopranos);
    - twórcy: David Chase;
    - HBO, sezon 6, 2006-2007;
    - wybrana obsada: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Steven Van Zandt, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Tony Sirico, Robert Iler, Jamie-Lynn Sigler, Aida Turturro, Steve Schirripa, John Ventimiglia,
    - gatunek: dramat, kryminał.

    Finałowy sezon Rodziny Soprano za mną. Trzeba napisać, że to znakomity sezon. Teraz rozumiem dlaczego ten serial ma tylu wiernych fanów. Poprzednie pięć serii mi się podobało, ale byłem daleki od twierdzenia iż mamy do czynienia z tytułem wybitnym. Szósta odsłona sprawiła, że zmieniłem zdanie. Pozornie w pierwszej połowie sezonu nie dzieje się za wiele. Znane problemy rodzinno-służbowe, ale tak naprawdę dostajemy mocny przekaz już w pierwszym epizodzie. Tony, postrzelony przez Juniora walczy o życie. Walczy by móc jeszcze chwilę pożyć. A świat wokół niego kręci się dalej. Był Boss, nie ma Bossa. To daje sporo do myślenia.
    Tony przeżył, ale ten 'wypadek' mocno wpłynął na jego działania. Wszystko robi jakby 'bardziej', ale też z drugiej strony jego działania wydają się być bardziej wyważone, przemyślane, bezkompromisowe.
    Dużo więcej się dzieje poza Tony'm. Mamy świetną historię Vito, którego homoseksualizm okazuje się być problemem całej rodziny. Tony ma również problem z Paulie'm - starszy przyjaciel uwielbia opowiadać. Czy to może być niebezpieczne? Bobby nabiera sił i pewności siebie, a Christopher nadal ma problemy z sobą. W rodzinie brak członków, którzy nie posiadaliby wad. Koniec wydaje się być bliski, ale czy nie nieunikniony?

    Czytaj więcej

  • Forbrydelsen - sezon 1

    forbrydelsen s 1

    Forbrydelsen,
    (inny tytuł: The Killing)
    - twórca: Søren Sveistrup;
    - sezon 1, DR1, 2007;
    - wybrana obsada: Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Søren Malling, Troels II Munk, Marie Askehave;
    - gatunek: kryminał.

    Kopenhaga. Detektyw Sara Lund planuje przeprowadzkę do Szwecji, ale w ostatnich dniach jej służby zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Brutalny mord wstrząsa lokalną społecznością. Poszukiwania mordercy są chaotyczne i przez długi nie przynoszą żadnych efektów. Sprawa jest bardzo delikatna, trwa kampania a ciało zostało znalezione w samochodzie partyjnego komitetu wyborczego. Wszelkie działania policji mogą bezpośrednio wpłynąć na wynik wyborów. Przyznaję, że to jest dla mnie największa zaleta tego serialu. Nie tyle interesowało mnie odszukanie sprawcy morderstwa co polityczne rozgrywki pomiędzy politycznymi rywalami. Klimatem i stylem Forbrydelsen trochę przypominał mi Borgen.

    Czytaj więcej

  • Wolność słowa - 2007

    wolnosc slowa

    Wolność słowa,
    (Freedom Writers) - 2007;
    - reżyseria: Richard LaGravenese;
    - scenariusz: Richard LaGravenese;
    - wybrana obsada: Hilary Swank, Patrick Dempsey, Scott Glenn, Imelda Staunton, April L. Hernandez;
    - gatunek: dramat.

    Pamiętacie Młodych Gniewnych? Wolność słowa jest bardzo podobne do tego filmu.. niektórzy nawet twierdzą, że za bardzo, że ten film nie ma w sobie nic świeżego i jest próbą sprzedania jeszcze raz tej samej historii.
    Nauczanie trudnej młodzieży przez młodą, ambitną nauczycielkę w szkole, która boryka się z wieloma problemami. Historia może jest podobna, ale filmy dzieli dwanaście lat, a dla młodzieży to często całe świadome życie. Przez te dwanaście lat wiele się zmieniło. Zmienił się system nauczania, podejście do świata, młodzież i jej problemy, ale system edukacji nadal jest mocno niedoskonały. Często podczas seansów filmów amerykańskich jestem przerażony jak nadal tam funkcjonują szkoły. Są świetne prywatne placówki, ale szkoły publiczne to wielkie molochy, które są tylko przechowalnią młodzieży. Uczniowie nadal mają swoje problemy, ale coraz bardziej zamykają się w swoich środowiskach, problemach, uprzedzeniach. Szkoła mogłaby spróbować zrobić klasy mieszane, większą wagę przyłożyć to wychowania, czy też integracji... ale po co? Uczniowie i tak orłami nie będą, a szkoła ma ograniczony budżet. Smutne to wszystko. Taka beznadzieja od urodzenia i doskonała świadomość, że nic w życiu się nie osiągnie. Zero nadziei..

    Czytaj więcej

  • Inwazja - 2007

    inwazja
    Inwazja,
    (The Invasion) - 2007;
    - reżyseria: Oliver Hirschbiegel, James McTeigue;
    - scenariusz: David Kajganich;
    - wybrana obsada: Nicole Kidman, Daniel Craig, Jeremy Northam, Jeffrey Wright;
    - gatunek: dramat, thriller, science-fiction.

    Sięgnąłem po ten film tylko z powodu obsady. Dla Kidman i Craiga warto poświęcić trochę czasu.
    Na ziemi rozprzestrzenia się tajemniczy wirus, który sprawia, że zarażani ludzie maja jedną superświadomość, której obce jest istnienie złych emocji. Innymi słowy ludzie przestają być ludźmi. Chorzy, przemienieni, dążą do tego by na świecie nie było więcej ludzi "starszego tupu". Starają się wszystkich zarazić a nielicznych odpornych zneutralizować. Sam pomysł na fabułę jest mocno intrygujący, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

    Czytaj więcej

  • Beowulf - 2007

    beowulf
    Beowulf - 2007;
    - reżyseria: Robert Zemeckis;
    - scenariusz: Roger Avary, Neil Gaiman;
    - głosów i ciał użyczyli: Anthony Hopkins, Ray Winstone, Angelina Jolie, Brendan Gleeson, John Malkovich;
    - gatunek: animacja, fantasy, przygodowy.

    A to ci niespodzianka - seans całkowicie w ciemno. Zabierając się za ten tytuł nie wiedziałem nawet, że to animacja - nawet z początku się nie zorientowałem.. jest to bowiem animacja jakich ostatnio mało oglądam. Jej adresatem jest bowiem dorosły widz - zero kompromisów, jest brutalnie i krwawo. Zatem ostrożnie - nie puszczać dzieciom.

    Czytaj więcej

  • Koń wodny: Legenda głębin - 2007

    kon wodny
    Koń wodny: Legenda głębin,
    (The Water Horse) - 2007;
    - reżyseria: Jay Russell;
    - scenariusz: Robert Nelson Jacobs;
    - wybrana obsada: Emily Watson, Ben Chaplin, David Morrissey;
    - gatunek: familijny, przygodowy, fantasy.

    Jeden z niewielu filmów obejrzanych podczas ostatnich świąt i muszę przyznać, że ten film idealnie się wpisuje w świąteczny klimat. Lekkie kino, które nadaje się dla całej rodziny.
    Trwa wojna, Angus mieszka ze swoją matką i siostrą w okazałym domu. Mimo wielu ludzi wokół czuje się bardzo samotny i większość wolnego czasu spędza nad brzegiem zatoki. Przypadkiem znajduje w wodzie dziwny przedmiot, który zabiera do domu. Znalezisko okazuje się jajem, z którego wykluwa się przyjazny stwór, którego nie ma w podręcznikach biologii. Angus próbuje utrzymać w tajemnicy, że ma nowe "zwierzątko", ale podopieczny bardzo szybko przybiera na wadze.
    W międzyczasie do domu wprowadzają się żołnierze, którzy są sceptycznie nastawieni do wszystkiego co nieznane.

    Czytaj więcej

  • W stronę słońca - 2007

    Plakat promujący
    W stronę słońca (Sunshine) - 2007;
    - reżyseria: Danny Boyle;
    - scenariusz: Alex Garland;
    - wybrana obsada: Chris Evans, Cillian Murphy, Rose Byrne, Troy Garity, Mark Strong, Michelle Yeoh;
    - science-fiction.

    Gdyby tak nagle Słońce zaczęło się psuć.. i powoli przestawało świecić , wtedy Ziemi groziłaby katastrofa. Pewnie ludzkość próbowałaby wysłać misję ratunkową.. taka właśnie misja i okoliczności są podstawą do zainicjowania fabuły opisywanego filmu. I na wstępie mamy mamy wielką wtopę. Nawet jakby coś takiego miało miejsc (wygaszanie się Słońca) to kluczowym elementem jest czas trwania takiego zjawiska.. Przymykam oko na ten i inne absurdy.. skupmy się na fabule.. początkowo ładnie, w miarę spójnie, ale w drugiej połowie filmu pojawia się jakaś napromieniowana postać (czy coś w ten deseń), latająca kamera i rozmyty obraz - absolutny brak spójności wizualnej i nie tylko. W miarę spójna opowiastka o ratowaniu planety przeradza się w pseudofilozoficzny traktat o boskości.. a tego nie lubię. Początkowy dobry klimat, niezłe ujęcia i widoki schodzą na dalszy plan, podczas seansu zaczynała u mnie dominować irytacja.. Nie wątpię, że dla wielu ten film może być przełomowym dziełem, cudownym objawieniem, ale dla mnie jest produkcją średnio udaną.

    Czytaj więcej

  • Transfer - 2007

    plakat promującyTransfer (Rendition) - 2007;
    - reżyseria: Gavin Hood;
    - scenariusz: Kelley Sane;
    - wybrana obsada: Jake Gyllenhaal, Meryl Streep, Reese Witherspoon, Alan Arkin, Peter Sarsgaard;
    - dramat, thriller.

    Po zamachach 11 września Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę światowemu terroryzmowi. To wiedzą wszyscy, ale czasem zapominamy, że wojna ta miała, a właściwie ma nadal, charakter totalny. Potencjalni terroryści są ścigani na całym świecie, bombardowani z dronów, aresztowani bez żadnych praw w zamkniętych więzieniach. Nie popieram tak zwanych terrorystów, ale obserwując działania tych "dobrych", tych "naszych" mam sporo wątpliwości.. czym tak naprawdę się różnimy od tych "złych"? Może religią, może ideą, ale wojnę prowadzimy w podobny sposób...
    Transfer opowiada o młodym agencie CIA (Gyllenhaal), który jest świadkiem brutalnych przesłuchań podejrzanego o terroryzm. Popiera działania na rzecz zwalczania terroryzmu, ale jego sumienie nie akceptuje stosowanych metod.. zwłaszcza, że przesłuchiwany podejrzany jest Amerykaninem. Oglądając Transfer czułem, że produkcja porusza bardzo ważny temat, że problem nadużyć w wojnie z terroryzmem jest istotny, że świat nie jest czarno-biały, ale narracyjnie i scenariuszowo film nie zachwyca. Brakuje mu ostrego rysu, drapieżności, a przede wszystkim bardziej rozbudowanych postaci. Gdyby te cechy zaistniały to Transfer przeszedłby do historii kina jako pozycja budząca sumienia, otwierająca oczy, a przede wszystkim mówiąca, że nie na wszystko jest przyzwolenie. Doceniam potrzebę takiej produkcji, ale takie kino powinno być wyższej jakości.

    Czytaj więcej

  • Zodiak - 2007

    zodiakZodiak
    (Zodiac) - 2007;
    - reżyseria: David Fincher;
    - scenariusz: James Vanderbilt;
    - wybrana obsada: Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Brian Cox;
    - thriller, kryminał, dramat.

    Pozycja, którą widziałem kilka lat temu, ale postanowiłem sobie odświeżyć. Miałem ochotę na dobre, sprawdzone kino z niezłą obsadą - Zodiak nadawał się idealnie.
    San Francisco, redakcje lokalnych gazet dostają anonimy od mężczyzny, który przyznaje się do popełnienia kilkudziesięciu zabójstw. Policja przez wiele lat próbuje schwytać Zodiaka, ale brakuje bezpośrednich dowodów. Śledztwo prowadzą też dziennikarze - również bez satysfakcjonujących efektów - morderca jest nadal na wolności. Historia opowiedziana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Śledztwo po latach było kilkukrotnie wznawiane, nowe technologie pozwoliły odkryć nowe dowody, ale nadal nie udało się oskarżyć i skazać prawdziwego mordercy.
    W takich niewyjaśnionych sprawach zawsze mam jedną myśl - policja szuka winnego zbrodni - a może powinna szukać winnych?

    Czytaj więcej

  • Wschodnie obietnice - 2007

    wschodnie obietniceWschodnie obietnice (Eastern Promises) - 2007;
    - reżyseria: David Cronenberg
    - scenariusz: Steven Knight
    - wybrana obsada: Viggo Mortensen, Vincent Cassel, Naomi Watts, Armin Mueller-Stahl, Jerzy Skolimowski
    - thriller, kryminał, dramat.

    Jedna z tych pozycji, która długo czekała na seans - wiedziałem, że chcę to obejrzeć, ale dziwnym trafem film nie trafiał na krótką listę. W końcu się udało i jestem urzeczony seansem.
    Anna, z pochodzenia Rosjanka, jest sanitariuszką w szpitalu. Na oddział trafia pobita dziewczyna w zaawansowanej ciąży. Dziewczyna umiera na stole operacyjnym, ale udaje się uratować dziecko. Jedyną wskazówką kim mogła być zmarła jest pamiętnik napisany po rosyjsku. Anna próbując odnaleźć krewnych dziecka trafia do świata, o którego istnieniu nie miała pojęcia. Jest to świat bezwzględny, brutalny, ale też urzekający pewnym sentymentalizmem. Świat rosyjskiej, gangsterskiej mentalności, która nie ma nic wspólnego z filmami o włoskiej mafii.
    Wschodnie obietnice to nie tyle film o gangsterskich porachunkach, co pozycja przybliżająca nam skomplikowanie współczesnego miejskiego społeczeństwa, które żyje dwoma światami. Z jednej strony beztroskie życie znacznej części obywateli, a tuż obok świat, o którym nikt woli nie myśleć. Oba czasem się spotykają.. zderzają, ale prawi obywatele starają się wierzyć, ze ta ciemna strona miasta nie istnieje. Przypomina to zachowanie użytkowników internetu, którzy udają, że to narzędzie tylko do pozytywnego działania.

    Czytaj więcej

  • Samotne śledztwo - 2007

    samotne sledztwoSamotne śledztwo
    (Contre-enquête, reżyseria Franck Mancuso, 2007)

    Richard (Jean Dujardin) jest paryskim detektywem, którego córka zostaje zamordowana. Sprawca zostaje szybko ujęty i skazany (Laurent Lucas). Wydaje się, że sprawiedliwość zwyciężyła, ale Richard zaczyna otrzymywać listy z więzienia, w których skazany morderca córki przekonuje o swojej niewinności.Jest coraz więcej wątpliwości. Richard rozpoczyna jeszcze raz śledztwo w tej sprawie.
    Cały czas mnie zaskakuje sposób ukazywania w kinie francuskiej policji. Jest brutalna, solidarna i przede wszystkim tuszująca wiele spraw.. sam film jest przeciętniakiem, który ma faktycznie zaskakujące zakończenie.
    Można obejrzeć, ale na długo w pamięci nie zostanie. Ocena to sześć i pół - czyli naciągane siedem.

    Czytaj więcej

  • Ben X - 2007

    ben xBen X
    (reżyseria Nic Balthazar, 2007)
    Ben (Greg Timmermans) jest nastolatkiem, który ma delikatną formę autyzmu.. jest samotnikiem, milczkiem, a przede wszystkim nie lubi bezpośrednich kontaktów... dla rówieśników jest czubkiem, którego można gnoić i upokarzać. Tyk by jego i tak trudne życie nie było zbyt szczęśliwe. Ben ma też drugie oblicze.. wirtualne.. w grze komputerowej w trybie online.. jest tam jednym z najlepszych wojowników. Gra jest jego ratunkiem, marzeniem, a przede wszystkim światem, w którym się realizuje, a nawet zakochuje. W pewnym momencie granica pomiędzy tym co realne, a tym co w grze się zaciera.. chłopak coraz bardziej łączy te dwa światy.
    Z czasem dochodzi do wniosku, że jedynym sposobem na poprawienie życia w realu jest śmierć... a bardziej restart.. przecież w grze po śmierci się odradzamy - możemy zacząć wszystko od nowa.
    Ben X to naprawdę dobre kino o współczesnym świecie.. o jego okrucieństwie i złożoności.. jeśli komuś podobała się Sala Samobójców albo Inny Świat to koniecznie powinien Ben'a X obejrzeć. Podobnie zrealizowano ukazanie świata wirtualnego.. a nie zapominajmy, że Ben X jest filmem wcześniejszym niż pozostałe dwa tytuły.
    Pozycję oceniam na mocne dziewięć. Zdecydowanie polecam.

    Czytaj więcej

  • Chłopiec A - 2007

    chlopiec aChłopiec A
    (Boy A, reżyseria John Crowley, 2007)

    Młody chłopak (Andrew Garfield) wychodzi z więzienia do którego trafił jako dzieciak. Stara się ułożyć na nowo swoje życie.. znajduje pracę, w której nikt nie pyta o przeszłość.. poznaje nowych przyjaciół.. zaczyna się umawiać z dziewczyną... wszystko zdaje się powoli układać, aż do momentu, w którym ktoś go rozpoznaje... i wszyscy dowiadują się, był w więzieniu za brutalne morderstwo...
    Chłopiec A to opowieść o ludzkim okrucieństwie, które może przyjmować różne formy... czasem ma kształt noża, a czasem ostracyzmu i zwyczajnego chamstwa..
    Niezła historia i znakomita rola Garfielda. Jak dla mnie mocne osiem.

    Czytaj więcej

  • Katyń - 2007

    katynKatyń (reżyseria Andrzej Wajda, 2007)

    W końcu musiała przyjść ta chwila.. w końcu wypadało obejrzeć Katyń Wajdy... zwlekałem bo przeczuwałem, że nie do końca będzie mi odpowiadać ten tytuł.. i kolejny raz intuicja mnie nie zawiodła..
    Chcę zaznaczyć, że doceniam iż Wajda się za ten temat zabrał, ale czy to już nie pora by oddać pola innym... odejść na emeryturę? Katyń, jak łatwo się domyślić, to historia o polskich oficerach, którzy zostali pojmani, a następnie rozstrzelani przez NKWD. Wielki dramat, który na stałe jest w świadomości Polaków, a co za tym idzie, wpływa na nasze stosunki z Rosją - ale nie o tym dzisiaj. Politykę odstawmy na bok.
    Katyń pod względem technicznym jest bardzo dobry.. dobry montaż, charakteryzacja, lokalizacje, a przede wszystkim bardzo dobre aktorstwo (Chyra, Ostaszewska, Żmijewski, Stenka, Małaszyński, Englert). Są to niezaprzeczalne atuty produkcji.. natomiast dla mnie nie do przyjęcia jest forma filmu, jego wydźwięk, czarno-biała optyka, a przede wszystkim skrajny polski mesjanizm.. kurka wodna lubię patos, ale bez przesady. Ktoś może powiedzieć, że nie powinienem się tego czepiać, bo to film opowiadający o prawdziwych, traumatycznych wydarzeniach, ale dla mnie to właśnie jest powód by to akcentować.. Prawda historyczna powinna być podawana w mniej nachalny sposób...
    Katyń jest filmem potrzebnym, ważnym, ale absolutnie nie jest arcydziełem. Oceniam na mocne sześć.

    Czytaj więcej

  • Gang dzikich wieprzy - 2007

    gang dzikich wieprzyGang dzikich wieprzy (Wild Hogs, reżyseria Walt Becker, 2007)
    Często jak zadaję pytanie co puścić słyszę odpowiedź.. komedię, a najlepiej taką by nie trzeba było czytać... i tak o to ambitniejsze pozycje jadą na drugi plan... pełne poświęcenie;)
    Gang opowiada o czwórce przyjaciół, którym niespecjalnie się układa w życiu. Pewnego dnia postanawiają zaszaleć i pojechać na Harleyach przez całą Amerykę. Nie są młodzikami podobnież jak i motyw podróży do źródeł młodości... ileż razy to już było? W Gangu mamy kilka śmiesznych scen, ale większość filmu nie powala. Chciałoby się powiedzieć głupia komedia dla Amerykanów pełna rubasznego i niskich lotów humoru. Na plus trzeba zaliczyć obsadę aktorską - nazwiska znane, ale jakby wyblakłe (John Travolta, Martin Lawrence, William H. Macy, Tim Allen, Ray Liotta).
    Całość nie zasługuje na więcej niż sześć.

    Czytaj więcej

  • Strzelec - 2007

    strzelecStrzelec
    (Shooter, reżyseria Antoine Fugua, 2007)

    Bob (Mark Wahlberg) jest snajperem, który postanowił zrzucić mundur i zamieszkać gdzieś w górach na odludziu. Częsty motyw w filmach - byli wojskowi uciekają od społeczeństwa, odcinają się, ale jak są potrzebni to wszyscy wiedzą gdzie oni mieszkają... ale do rzeczy. Boba odwiedzają ludzie związani z ochroną prezydenta. Mają informacje, że będzie próba zabójstwa i że najprawdopodobniej będzie to dokonane przez snajpera. Proszą Boba o pomoc przy wyborze miejsc, z których może być wykonany strzał. Tyle na początek. Fugua oferuje nam znakomite kino sensacyjne, w którym dużo się dzieje, a sceny akcji są zrealizowane na bardzo wysokim poziomie. Jest też w tym filmie sporo polityki.. tej brudnej, wyrachowanej.. z teoriami spiskowymi.
    Film nie zawiódł moich oczekiwań. Osiem.

    Czytaj więcej

  • Gwiezdny Pył - 2007

    gwiezdny pylGwiezdny pył (Stardust, reżyseria Matthew Vaughn, 2007)

    Tym razem ani słowa o fabule. Każde zaszufladkowanie tego filmu do suchego opisu wydarzeń fabularnych byłoby krzywdzące. Gwiezdny pył to widowiskowo zrealizowany festiwal wyobraźni. Ekranizacja powieści Neil'a Gaiman'a jest baśnią nie tylko dla młodszego widza - nawet więcej, jestem przekonany, że film ma wartości, które powinny zainteresować dorosłego widza. Dorosłego, który gdzieś utracił sztukę marzenia i wyobraźni, który stał się Mugolem. Teraz wiemy dlaczego Piotruś Pan nie chciał nigdy dorastać.. świadomość, że się traci największy skarb.. żałuję, że dorosłem.
    Początkowo przerażała mnie liczba wątków wprowadzonych w tym filmie.. całkiem różne światy, które wydawały się nie mieć z sobą nic wspólnego. Z czasem, zaczęły się przeplatać, łączyć i uzupełniać.. powstał film, który swoją magią porwał i nie chciał wypuścić.
    Znakomite kino przygodowe, które ma też dobre wstawki humorystyczne. Najbardziej ubawiła mnie loża martwych pretendentów do tronu. To było urocze.
    Na wielkie uznanie zasługują kostiumy i dobór aktorów.
    Myślę, że kiedyś do tego filmu wrócę. Najlepiej w fajnym towarzystwie i dużym ekranie;) Brakuje ostatnio dobrych pozycji przygodowo-familijnych. Oceniam na mocne osiem. Polecam.

    Czytaj więcej

  • Sierociniec - 2007

    sierociniecSierociniec
    (El Orfanato, reżyseria Juan Antonio Bayona, 2007)
    Jeden z wielu filmów, które leżą i czekają na obejrzenie. W końcu się doczekał.
    Młode małżeństwo (Belen Rueda, Fernando Cayo) postanawia utworzyć prywatny ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych. Coś w stylu rodzinnego domu dziecka. W tym celu wprowadzają się do opuszczonego domu, w którym już wcześniej znajdował się sierociniec. W nowym domu okazuje się, że ich siedmioletni synek zaczyna mieć niewidzialnych przyjaciół. Dom ma swoje mroczne tajemnice. Nie brzmi to specjalnie oryginalnie.. bo i też nie jest. Cała siła tego filmu tkwi w klimacie. Hiszpanie mają niesamowity dar do robienia filmów grozy. Nie trzeba przelewać litrów krwi, liczy się tylko ten wszechogarniający niepokój. . i uczucie, że coś tu się stało.. i like this.
    Oceniam na ósemkę.

    Czytaj więcej

  • Flakes - 2007

    flakesFlakes
    (reżyseria Michael Lehmann, 2007)

    Pracownik baru z płatkami owsianymi (Aaron Stanford) musi zmierzyć się z konkurencją, która otwarła sklep na tej samej ulicy. Brzmi zachęcająco? Tak płaskiego filmu dawno nie widziałem. Słaba akcja, nudni bohaterowie, a wszystko sprawia wrażenie, że zostało nakręcone domową kamerą. Trudno się doszukiwać w tym filmie zalet. Obejrzeć i zapomnieć.. albo lepiej nie oglądać i nie tracić czasu. Nuuda i banał. Marne cztery.

    cztery

    Czytaj więcej

  • Gdzie jesteś, Amando - 2007

    gdzie jestes amandoGdzie jesteś, Amando (Gone Baby Gone, reżyseria Ben Affleck, 2007)
    Po obejrzeniu Operacji Argo postanowiłem obejrzeć kolejny film Afflecka. Kolejna pozycja jego autorstwa utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, że facet ma talent reżyserski.
    Ginie czteroletnia dziewczynka, policja jest bezradna. Wszystkie prognostyki wskazują na to, że małej nie uda się odnaleźć żywej. Na prośbę ciotki do akcji wkracza dwójka młodych detektywów (Casey Affleck, Michelle Monaghan), którzy do porwania podchodzą bardzo emocjonalnie. Policja początkowo sceptycznie podchodzi do ich działań, ale z czasem zaczyna współpracować. Przynajmniej tak to wygląda.
    Film jest solidnie nakręconym kryminałem, w którym duży nacisk położono na budowę postaci. Niektórym może się nie podobać zakończenie, ale to ono jest najistotniejszym elementem kreowania postaci. Czy zawsze należy postępować zgodnie z prawem? Czy zły uczynek zawsze jest? Co jest moralne? Czy policji można pozwolić na więcej? Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się po tym filmie takich rozterek.. Brawo.
    W drugim planie zobaczymy Morgan'a Freeman'a oraz Ed'a Harris'a.
    Polecam ten film. Dziewięć.

    Czytaj więcej

Strona 1 z 2