Ułatwienia dostępu

2004

  • Lot Feniksa - 2004

    lot feniksa 2004

    Lot Feniksa,
    (Flight of the Phoenix) - 2004;
    - reżyseria: John Moore;
    - scenariusz: Scott Frank, Edward Burns;
    - wybrana obsada: Dennis Quaid, Tyrese Gibson, Giovanni Ribisi, Miranda Otto, Tony Curran, Sticky Fingaz, Hugh Laurie;
    - kategoria: film, przygodowy.

    Samolot z załogą szybu naftowago po locie w burzy rozbija się gdzieś na pustyni Gobi. Ci, którzy przeżyli, muszą podjąć decyzję co robić dalej. Czekać? Może ktoś ich będzie szukał, ale pewnie nie w tym miejscu co spadli. Z powodu burzy sporo zboczyli z kursu. A może iść w poszukiwaniu ratunku? Gobi nie jest przyjazna, a cel może być oddalony o 50 lub 500 kilometrów. Tego nie wiedzą.

    Czytaj więcej

  • Złodziej życia - 2004

    zlodziej zycia

    Złodziej życia,
    (Taking Lives) - 2004;
    - reżyseria: D.J. Caruso;
    - scenariusz: Hillary Seitz, Jon Bokenkamp;
    - wybrana obsada: Angelina Jolie, Ethan Hawke, Kiefer Sutherland, Gena Rowlands;
    - kategoria: kryminał, thriller, film.

    Angelina Jolie w roli agentki FBI, która ma pomóc kanadyjskiej policji w śledztwie. Poszukiwany jest (najprawdopodobniej) seryjny morderca, który masakruje ciała ofiar uniemożliwiając ich identyfikację. Zaginięcia ofiar przeważnie nikt nie zgłasza ponieważ zostały one starannie dobrane. Samotnicy, nie utrzymujący kontaktów z rodziną. Zabójca jest tak pewny swojego geniuszu i sprytu, że rozpoczyna pewną grę z policją.
    Tytuł filmu jednoznacznie wskazuje na motyw zabójcy, którym jest przejmowanie życia ofiar. Czy śledczym uda się polowanie? Kto jest zwierzyną a kto ofiarą?

    Czytaj więcej

  • Podwodne życie ze Stevem Zissou - 2004

    podwodne zycie ze stevem zissou
    Podwodne życie ze Stevem Zissou,

    (The Life Aquatic with Steve Zissou) - 2004;
    - reżyseria: Wes Anderson;
    - scenariusz: Wes Anderson, Noah Baumbach;
    - wybrana obsada: Bill Murray, Owen Wilson, Anjelica Huston, Willem Dafoe, Jeff Goldblum;
    - kategoria: komedia, przygodowy, dramat, okręty.

    Steve Zissou - podróżnik, twórca filmów przyrodniczo-przygodowych wyrusza w kolejną niezwykłą podróż. Chce odnaleźć wielkiego rekina, który pożarł jego przyjaciela. Ta wyprawa ma być też dowodem wielkich talentów Zissou - wszyscy wiedzą, że jego gwiazda już nie świeci tak mocno jak kiedyś i że powinien też pomyśleć o emeryturze.
    Większość załogi to stare wygi, ale też są świeże osoby. Ned - trzydziestoletni, ale nowopoznany syn oraz Jane - dziennikarka, która może pomóc Zissou odzyskać ułamek dawnej sławy.

    Czytaj więcej

  • Prawo ulicy sezon 3

    prawo ulicy s 3

    Prawo ulicy,
    (The Wire);
    - twórcy: David Simon;
    - HBO, sezon 3, 2004;
    - wybrana obsada: Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Domenick Lombardozzi, Clarke Peters, Michael Kenneth Williams, Jim True-Frost, Frankie Faison, Corey Parker Robinson, J.D. Williams, Idris Elba, Chad Coleman, Jamie Hector, Wood Harris, Aidan Gillen, Robert Wisdom;
    - kategoria: dramat, kryminał.

    Wspominałem, że miałem prawie dziesięcioletnią przerwę w oglądaniu dwóch pierwszych sezonów Prawa ulicy. Wyszło mi na to, że z takim nastawieniem nie dożyję do finału sezonu i postanowiłem delikatnie sprawę przyśpieszyć. Trzeci sezon machnąłem kilkanaście dni po drugim. Jest postęp.

    Akcja sezonu skupia się ponownie na branży narkotykowej. Gangi dzielą dzielnice Baltimore pomiędzy siebie.. wojen jakby mniej bo istnieje szerokie porozumienie, ale statystyki policji nadal są słabe. Szefostwo zachęca do kreatywnego raportowania, ale nie ukrywajmy, trupa z raną postrzałową ciężko zakwalifikować jako wypadek samochodowy, czy też pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Nie wiem czy wiecie, ale takie kreatywne budowanie statystyk naprawdę miało miejsce w miastach ze złą reputacją (Detroit, Chicago i pewnie nie tylko tam).

    Czytaj więcej

  • Bezdroża - 2004

    bezdroza

    Bezdroża,
    (Sideways) - 2004;
    - reżyseria: Alexander Payne;
    - scenariusz: Alexander Payne, Jim Taylor;
    - wybrana obsada: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen, Sandra Oh;
    - kategoria: dramat, komedia, romans, Oscar.

    Zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

    Dwóch przyjaciół udaje się w podróż po amerykańskich winnicach. Jeden po rozwodzie, a drugi tuż przed ślubem. To pierwsza z różnic, która ich dzieli. Są całkiem różni, ale nie zmienia to faktu, że lubią swoje towarzystwo i wspólny wyjazd jest doskonałym pretekstem do poznania się bardziej.. że o winie nie wspomnę. Codzienne degustacje, tripy i i poznane dziewczyny sprawiają, że obaj panowie wchodzą w relacje, których nie planowali. Przyszły mąż wdaje się w romans, a rozwodnik boi się kolejnego związku.. a nie powinno być odwrotnie? W życiu rzadko wszystko układa się po myśli - według ustalonego, prawidłowego scenariusza.
    Bezdroża to kino drogi, które może urzekać klimatem. Winnice i dialogi mogą przypominać południowoeuropejskie klimaty, ale lekkość została stłamszona amerykańską dosłownością. Lekkość flirtu, romansu zostały przytłoczone seksualnymi scenami.

    Czytaj więcej

  • Kinsey - 2004

    kinsey

     

    Kinsey - 2004;
    - reżyseria: Bill Condon;
    - scenariusz: Bill Condon;
    - wybrana obsada: Liam Neeson, Laura Linney, Chris O'Donnell, Peter Sarsgaard, Timothy Hutton, John Lithgow, Tim Curry, Leigh Spofford;
    - gatunek: biograficzny, dramat.

    Pamiętam jak ten film oglądałem piętnaście lat temu. Zrobił na mnie piorunujące wrażenie, ale przez wspomniane lata nigdy do niego nie wróciłem. W końcu natrafiła się okazja i chętnie przypomniałem sobie ten tytuł.
    Alfred Kinsey był zoologiem, który odkrył, że naukowcy badają niemal wszystko wokół, ale temat ludzkiej seksualności omijają szerokim łukiem. Stany Zjednoczone, lata czterdzieste dwudziestego wieku. Ludzie budują bomby atomowe, ale wiedzę o seksie czerpią z doświadczenia rówieśników oraz z biblii. Zaskakujący jest totalny brak opracowań naukowych. Brak wiedzy sprawia, że seks jest, obrośniętym w fałszywe twierdzenia, tematem tabu.

    Czytaj więcej

  • Rodzina Soprano - sezon 5

    rodzina soprano s 5

    Rodzina Soprano, 
    (The Sopranos);

    - twórcy: David Chase;
    - HBO, sezon 5, 2004;
    - wybrana obsada: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Steven Van Zandt, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Tony Sirico, Aida Turturro, Drea de Matteo, Steve Buscemi;
    - gatunek: dramat, kryminał.

    Przedostatni sezon Soprano za mną.
    Więzienia opuszczają członkowie rodziny, którzy odsiadywali wieloletnie wyroki. Soprano wita ich z otwartymi ramionami, ale przeczuwa, że będą z nimi same problemy. Z jednej strony byli wierni rodzinie i trzeba ich wynagrodzić, ale jest ich powrót może zakłócić równowagę w interesach. Powracający chcą powrócić do aktywnej działalności, ale jednocześnie mają problem z uszanowaniem iż to Tony obecnie rządzi. Tony będzie musiał zmierzyć się z twardą rzeczywistością. Bycie bossem oznacza nie tylko większe zarobki. Myślenie musi być długofalowe i dobro ogółu jest ważniejsze niż uczucia rodzinne. Ta praca często wymaga poświęceń.

    Czytaj więcej

  • Deadwood - sezon 1

    deadwood s 1

    Deadwood,
    - HBO, sezon 1, 2004;
    - twórcy: David Milch;
    - wybrana obsada: Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, Jim Beaver, Brad Dourif, John Hawkes, Paula Malcomson, Leon Rippy, William Sanderson, Robin Weigert, Dayton Callie;
    - gatunek: western, historyczny, kryminał.

    Stany Zjednoczone, chociaż precyzyjniejszym określeniem będzie nazwa geograficzna - Ameryka Północna. Deadwood to niewielka osada leżąca na ziemi jeszcze nie niczyjej. Jeszcze nie Stany Zjednoczone, ale też już nie tereny Indian. To osada, do której przybywają spragnieni bogactwa poszukiwacze złota. Złoto w rejonie jest, ale przyciąga ono nie tylko poszukiwaczy, ale także ciemny element współczesnego świata. Prawo dopiero powstaje, ale już widzimy, że dla korzyści majątkowych często jest omijane, a rywali i niewygodne osoby morduje się w biały dzień. Miejscowością rządzą bezkompromisowi właściciele domów uciechy. Póki co ich interes dobrze prosperuje, ale doskonale wiedzą, że o Deadwood niedługo upomną się Stany Zjednoczone. Gdy przyjdzie wojsko Deadwood musi posiadać już wykształcone struktury prawne - bez nich osada zostanie w pełni zdominowana, a prawa własności do złotonośnych ziem będą nic nie warte.

    Czytaj więcej

  • Wersja ostateczna - 2004

    wersja ostateczna

    Wersja ostateczna,
    (The Final Cut) - 2004;
    - reżyseria: Omar Naim;
    - scenariusz: Omar Naim;
    - wybrana obsada: Robin Williams, Mira Sorvino, Jim Caviezel, Mimi Kuzyk.
    - gatunek: thriller, science fiction.

    Alan ma nietypową pracę. Zajmuje się tworzeniem krótkich pośmiertnych filmów zmarłych ludzi. Źródłem materiału są wszystkie wspomnienia, które zostały zarejestrowane przez specjalny implant w mózgu. Każda sekunda życia jest rejestrowana. Lata materiału, które są perfekcyjnie dzielone na działy przez maszynę i jej algorytmy (gilotyna wspomnień). Bliscy zmarłej osoby często sugerują jakie wspomnienia powinny się znaleźć na wspominkach. Często jednak się okazuje, że z punktu widzenia zmarłej osoby te przeżycia wcale nie były tak istotne lub wcale nie były radosne. Problemem są też osoby, które prowadziły podwójne życie - pod fasadą dobrego człowieka, kryją się rzeczy, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

    Czytaj więcej

  • Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń - 2004

    plakat promujący
    Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń
    (Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events) - 2004;
    - reżyseria: Brad Silberling;
    - scenariusz: Robert Gordon;
    - wybrana obsada: Jim Carrey, Meryl Streep, Jude Law, Emily Browning, Liam Aiken;
    - gatunek: przygodowy, familijny.

    Rodzeństwo Baudelaire żyje sobie szczęśliwie w zamożnej rodzinie... do czasu.. Do czasu wizyty niejakiego Pana Poe, który mówi tak: rodzice zginęli w pożarze, domu nie ma, traficie pod opiekę najbliższej rodziny, czyli pod opiekę Pana Olafa (Carrey). Warto zaznaczyć, że Hrabia Olaf, niespełniony aktor, bardziej zainteresowany jest bogactwem rodu Baudelaire niż samymi dziećmi... można powiedzieć, że instynktu macierzyńskiego u niego nie stwierdzono, ale za to pomysłowość w próbie osiągnięcia celu występuje w nadmiarze.. a może by tak się dzieci pozbyć?
    Seria niefortunnych zdarzeń nie w sobie nic przypadkowego, wiele elementów to intryga utkana przez Olafa tudzież jego wcielenia.
    Film Sliberling'a fabularnie może i nie zachwyca, ale od strony wizualnej jest genialny. Piękne ujęcia, skupienie na detalu oraz fenomenalna charakteryzacja sprawiają, że nie mogłem oderwać wzroku. Rzadko na ekranie widać tak dopieszczone dzieło. Na wielkie słowa uznania zasługuje też kreacja Carrey'a. 
    Jeśli szukacie filmu na niedzielne popołudnie to Lemony będą odpowiednim wyborem - zwłaszcza jak się uda je obejrzeć w wersji HD. 

    Czytaj więcej

  • Przekładaniec - 2004

    plakat promujący
    Przekładaniec
    (Layer Cake) - 2004;
    - reżyseria: Matthew Vaughn;
    - scenariusz: J.J. Connolly;
    - wybrana obsada: Daniel Craig, Kenneth Cranham, Sienna Miller, Colm Meaney, George Harris, Jamie Foreman;
    - gatunek: kryminalny, akcja.

    Kolejny film, który czekał sporo na swoją kolej. Daniel Craig w roli handlarza narkotyków, który planuje odejść na emeryturę. Ma sporo odłożonych pieniędzy, ale chyba nie ma świadomości, że pracuje w branży, w której nie ma emerytur. Tuż przed wielkim odejściem dostaje nietypowe zadanie - ma odnaleźć córkę bossa. Z pozoru proste zadanie szybko zaczyna się komplikować. Ileż razy to przerabialiśmy? Stylistycznie film przypomina pozycje Guy'a Ritchi'ego (w sumie to on miał reżyserować ten tytuł), ale nie ma w nim nic świeżego. Dziwni gangsterzy, i przekombinowana fabuła miały sprawić, że film stanie się kolejnym kultowym tytułem gangsterskim, ale chyba coś nie wyszło. Fabuła mnie nie porwała, a po kilku dniach tytuł zlał się w głowie z innymi filmami.

    Czytaj więcej

  • Złe wychowanie - 2004

    plakat promujący
    Złe wychowanie
    (La Mala educación) - 2004;
    - reżyseria Pedro Almodovar;
    - scenariusz: Pedro Almodovar;
    - wybrana obsada: Gael García Bernal, Daniel Giménez Cacho, Fele Martínez;
    - dramat, thriller.

    Postanowiłem sobie odświeżyć filmografię Almodovara - na pierwszy ogień trafiło Złe wychowanie, kilka lat temu byłem zachwycony tym obrazem, ale wiadomo, że z czasem nasze osądy ulegają pewnym zmianom. Czy nadal oceniłbym ten film na dziesięć?
    Złe wychowanie to opowieść o odpowiedzialności za swoje czyny, o tym, że czasem jedno wydarzenie powoduje lawinę kolejnych i kolejnych... jest też to film o namiętnościach, pragnieniach i wyborach. Pedro w tym filmie wyciąga własne wspomnienia z dzieciństwa i porusza problem molestowania przez księży w szkołach katolickich, ale jest to tylko jeden z kilku wątków w tym tytule. Jest też motyw odkrywania siebie, ale także dążenia do realizowania własnych celów (wątek filmowy). Złe wychowanie to znakomicie utkana i zrealizowana sieć fabularna, ale także świetne aktorstwo Bernala. Tak na marginesie - warto się zapoznać z dorobkiem tego aktora.
    Kiedyś ten film oceniłem na maksymalną notę.. lubiłem wszelkie pozycje, które były odważne w atakowaniu kościoła i przedstawianiu tematów tabu. Obecnie to doceniam, ale mam też dużo większy dystans. Złe wychowanie było (dla mnie) przede wszystkim filmem skupiającym się na sferze seksualnej - obecnie ten element stał się tłem, które ułatwiło ukazanie skomplikowanej natury człowieka..

    Czytaj więcej

  • Głosy niewinności - 2004

    glosy niewinnosciGłosy niewinności
    (Voces inocentes) - 2004;
    - reżyseria: Luis Mandoki
    - scenariusz: Oscar Orlando Torres, Luis Mandoki
    - wybrana obsada: Leonor Varela, Carlos Padilla
    - wojenny, dramat.

    W poprzedniej notce przedstawiłem i skrytykowałem film Anioł nad morzem. Teraz kolejna pozycja, ale jakże inna, o świecie widzianym oczami dziecka.
    Lata osiemdziesiąte. Salwador. Trwa wojna pomiędzy siłami rządowymi a partyzantami, strzelaniny są wszędzie, nie ma czegoś takiego jak linia frontu. Obie strony potrzebują żołnierzy, gdy zaczyna brakować dorosłych rozpoczyna się rekrutacja dzieci. Dwunastolatków łatwo nauczyć obsługi karabinu.
    Głównym bohaterem jest Chava, który boi się skończyć dwanaście lat... nie chce opuszczać domu i iść na wojnę. Naiwność i beztroskość dziecka jest brutalnie zestawiona z okrucieństwem wojny. Reżyser nie oszczędza nam brutalnych scen, ukazany świat jest ostry i niebezpieczny, a sytuacja dzieci w pewien sposób beznadziejna. Nie jest ważne, która ze stron wojujących ma rację - obie w wojnę wciągają dzieci.
    Historia opowiedziana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. W wielu miejscach na świecie nadal toczą się wojny, w których walczy ponad 300 tysięcy dzieci. Tacy wojownicy są łatwi w manipulacji i tani w utrzymaniu.
    Film może i ma techniczne niedociągnięcia, ale ranga problemu, który porusza jest ważniejsza niż cała reszta.
    Oceniam na dziewięć. Zdecydowanie polecam.
    dziewięć

    Czytaj więcej

  • 5x2 pięć razy we dwoje - 2004

    5x25x2 pięć razy we dwoje,
    (5x2) - 2004,
    - reżyseria: François Ozon
    - scenariusz: Emmanuèle Bernheim, François Ozon
    - wybrana obsada: Valeria Bruni Tedeschi, Stéphane Freiss
    - dramat, obyczajowy.


    5x2 to historia związku, który ulega rozpadowi. Niby nic nadzwyczajnego - historia stara jak świat, ale dzięki małemu zabiegowi technicznemu reżyserowi udało się stworzyć ciekawą konstrukcję filmu. Mamy ukazane pięć kluczowych momentów związku, z tym że została zmieniona kolejność ich występowania. Fabuła filmu zaczyna się od sceny rozwodu, kolejne retrospekcje, zachowując odwróconą chronologię zdarzeń, sięgają dalej w przeszłość. Poszczególne sceny nie mają w sobie nic nadzwyczajnego - pokazują wszystkie uczucia, które występują w długich związkach (miłość, namiętność, złość, obojętność, znudzenie).
    Scena rozwodu na początku filmu sprawiła, że intensywnie poszukiwałem przyczyny rozstania.. życie jednak nie lubi prostych rozwiązań. Przez moment myślałem, że to zwykłe niedopasowanie partnerów.. ale i rzeczywistość jest bardziej brutalnie prozaiczna.. wszystko w pewnym czasie przemija, zmienia się.. dostosowuje... niby banał.. ale dający do myślenia..
    5x2 ma bardzo spokojną narrację, która bardziej się spodoba płci pięknej - mężczyzn może znudzić, ale warto dać szansę. Poza dobrym aktorstwem na uznanie zasługuje ścieżka dźwiękowa. Całość zasługuje na mocne siedem.

    siedem
    Pewnie już zauważyliście, że przybliżam sobie ostatnio filmografię Ozona. Cenię jego wyczuwalny styl i klimat filmów.. taki okres ;)

    Czytaj więcej

  • Trzeci - 2004

    trzeciTrzeci
    (reżyseria Jan Hryniak, 2004)

    Czasem mam tak, że oglądam film nic o nim nie wiedząc.. żadnej listy.. ślepy los... czasem są to całkiem chybione seanse, a czasem miłe zaskoczenia. Tak właśnie było z Trzecim.
    Po pierwszych piętnastu minutach myślałem, że jest to nieudolny remake Noża w wodzie.. już chciałem wyłączyć, ale dałem szansę. Małżeństwo (Jacek Poniedziałek, Magdalena Cielecka) potrąca na wodzie łódkę z samotnym mężczyzną (Marek Kondrat). zabierają go na pokład, a następnie w podróż do Krakowa. O mężczyźnie nie wiemy nic. Podejrzewamy, że jest zbiegiem, ale brak jednoznacznego dowodu.. więcej wiemy o małżeństwie... bogate, pozornie szczęśliwe.. skrywające swoje problemy..
    Film nie ma jednoznacznej fabuły, historii.. jest podróż, dialogi, które się nie łączą, ale opowiadają bardziej o sposobie na życie.. podejściu do świata, marzeń.. przyznaję, że momentami czułem podobieństwo z Aniołem w Krakowie.. to raczej na plus.
    W epizodach wystąpili jeszcze: Edyta Olszówka, Paweł Królikowski oraz Jacek Braciak.

    Czytaj więcej

  • Pamiętnik - 2004

    pamietnikPamiętnik
    (The Notebook, reżyseria Nick Cassavetes, 2004)

    Gustomierz na Filmwebie wskazywał, że jest to film mega w moim stylu.. melodramat? Poważnie? No nic trzeba było dać szansę. Chociażby dla Gosling'a.
    Pamiętnik to ponoć wyciskacz łez.. może dlatego ma taką wysoką notę? Nikt nie chce się przyznać, że płakał na słabym filmie? Jest to historia wielkiej miłości, która mimo przeszkód, zawiłości losu, zostaje spełniona.. aż do ostatniej chwili.. Film miał jeden cel (łzy), który jest osiągany w sposób płytki i nużący.. zakończenie już całkowicie woła o pomstę do nieba.. gdyby w ostatnich scenach odwrócono role, to może byłby inny wydźwięk.. a tak to miałem smutną konkluzję.. facet staraj się, ale ja i tak o tobie zapomnę.. jedynym atutem filmu jest umieszczenie akcji w różnych czasach.. trochę poprzez pryzmat historii, ale to zdecydowanie za mało by mnie poruszył..

    Czytaj więcej

  • Purpurowe rzeki 2 - Aniołowie Apokalipsy - 2004

    purpurowe rzeki 2Purpurowe rzeki 2: Aniołowie Apokalipsy
    (Les Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse, reżyseria Olivier Dahan, 2004)

    Druga odsłona Purpurowych rzek.. Znów dwóch detektywów (Jean Reno, Benoît Magimel) bada dwie różne sprawy, które w pewnym momencie się łączą.. brzmi znajomo? Podobieństw do pierwszej części jest więcej, dużo więcej. Niewyjaśnione morderstwo w klasztorze od razu sugeruje nam, że tajemnica będzie związana z religią. Mało to oryginalne, ale przecież za każdym razem to działa. Nie inaczej jest teraz.. kolejne morderstwa i tajemnicze postacie w habitach sprawiają, że z niecierpliwością chcemy poznać rozwikłanie tej intrygującej zagadki... i w tym oto momencie twórcy filmu przestali chyba płacić scenarzyście... (Luc Besson).. Świetnie zawiązana akcja i klimat gubią się w drugiej połowie filmu. rozwiązanie fabuły - delikatnie mówiąc - rozczarowuje. Mogło być o wiele bardziej ciekawie. Więcej starych labiryntów, tajemnic klasztorów, więcej rytualnych mordów.. ech.. czy tak trudno zrobić film idealny?
    Po seansie mam wielką ochotę przypomnieć sobie Kod da Vinci z 2006 roku.

    Czytaj więcej

  • Terminal - 2004

    terminalTerminal
    (The Terminal, reżyseria Steven Spielberg, 2004)
    Trzeba sprawę wyłożyć na ławę. Jestem uzależniony. Ostatnie dni jasno mi o tym przypomniały. Żyłem przez kilka dni bez szerokopasmowego internetu. Nie było całkiem źle, ale mimo to czułem się rozdrażniony i czułem brak. Trzeba jakoś z tym walczyć. Jakoś sobie to reglamentować. ;)
    Terminal w opisie na Filmwebie ma gatunek - komedia romantyczna. To mocno wprowadza w błąd - to że jest tam wątek miłosny nie znaczy, że należy film tak szufladkować. W mojej ocenie o wiele bardziej pasuje określenie komediodramat, czy obyczajowy. Są filmy, które ciężko gdziekolwiek zaszufladkować.
    Terminal to opowieść o Victorze Navorskim (świetny Tom Hanks), który przez wiele miesięcy mieszka na lotnisku. Miejsce pobytu jest spowodowane luką prawną. Ojczyzna Victora jest w stanie wojny domowej, a to powoduje, że nie może on wjechać do USA (nieważny paszport), ale też nie można go deportować do ojczyzny, gdzie trwa bratobójcza walka. Victor powoli przyzwyczaja się do lotniskowego życia, z czasem poznaje język i ludzi tutaj pracujących. Zawiera przyjaźnie, a nawet się zakochuje w pięknej stewardesie (Catherine Zeta-Jones).
    Terminal nie jest filmem wybitnym, można powiedzieć, że Stevena stać na dużo więcej. Jest to prawda, ale zapomnijmy kto jest reżyserem, nie oceniajmy przez jego pryzmat.. Patrząc w ten sposób dostrzeżemy, że mamy do czynienia z ciepłą, niemalże familijną historią o przyjaźni, lojalności, poświęceniu, a przede wszystkim takiej ludzkiej uczciwości.

    Czytaj więcej

  • Kandydat - 2004

    kandydatKandydat
    (
    The Manchurian Candidate, reżyseria Jonathan Demme, 2004)
    Nadrabianie w oglądaniu dorobku Denzel'a Washington'a trwa w najlepsze. Tym razem mamy polityczny thriller, którego akcja skupia się wokół byłych żołnierzy z Iraku, którzy mają pewne problemy z przypomnieniem sobie okoliczności śmierci kilku osób z ich jednostki. Problemom z pamięcią towarzyszą też realistyczne sny, które nawiązują do tych wydarzeń. Więcej o fabule nie opowiem, bo nie chcę Wam psuć frajdy z filmu. Kandydat jest przyzwoicie zrealizowanym remakiem filmu z 1962 roku, sprawnie nakręcony i dobrze zagrany. Poza Denzel'em w filmie wystąpili: Meryl Streep oraz Liev Schreiber. Niestety produkcja mogłaby mieć lepszy, bardziej wciągający scenariusz.

    Czytaj więcej

  • Zakładnik 2004

    zakladnikZakładnik
    (Collateral, reżyseria Michael Mann, 2004)
    Nocny taksówkarz (Jamie Foxx) zabiera nietypowego pasażera (Tom Cruise). Umawia się z nim, że go zawiezie w pięć miejsc. Całonocne jeżdżenie ma być sowicie wynagrodzone. Sytuacja ulega gwałtownej zmianie, gdy podczas pierwszego kursu pasażer ukazuje swoje prawdziwe oblicze. Jest płatnym zabójcą, który brzydzi się zakłamaniem współczesnego świata. Mann potrafi sprawnie prowadzić kino sensacyjne, ale w tej pozycji czegoś brakło. Pozycja wciąga, ale miałem wrażenie, że temat nie został całkowicie wykorzystany. Mimo to rzecz jest warta polecenia. Zwłaszcza dla niektórych tekstów zabójcy.
    Tom Cruise wywołuje u mnie mieszane uczucia. Facet mnie drażni, ale mimo to, cenie sobie filmy z jego udziałem.

    Czytaj więcej

  • Ray 2004

    rayRay
    (reżyseria Taylor Hackford, 2004)
    No i pora na ostatnią notkę dziś. Trzeci film biograficzny, który pokazuje jak należy robić takie filmy. Jamie Foxx wciela się w Ray'a Charles'a, niewidomego muzyka, który na lata zdominował amerykańskie listy przebojów. Film niemalże chronologicznie ukazuje początki muzycznej kariery Ray'a. Retrospekcje są rzadkie i mają nam tylko przybliżyć to, co ukształtowało genialnego muzyka. Kolejne filmowe epizody przybliżają nam proces kształtowania się gustu muzycznego, wpływu napotkanych osób i wytwórni, a przede wszystkim wielką historię amerykańskiej obyczajowości. Świetnie też pokazano kwestię narkotyków i ich rosnący wpływ, a następnie kulminacyjny moment odwyku. Ray przedstawiony jest jako osoba niesamowicie charyzmatyczna, silna, nastawiona na na zdobywanie celów, ale z drugiej strony nieufna, podejmująca błędne decyzje i w pewien sposób samotna.
    Biografia Charles'a jest jakby odbita od kalki innych wielkich muzyków tamtych lat..
    droga z nizin społecznych z uporem maniaka, z pomocą przypadkowych osób aż na szczyt. Później używki, załamanie.. i w tym przypadku udany powrót na piedestał.
    Ray to rzecz znakomicie zagrana (Foxx, Kerry Washington, Regina King), ale też film genialnie udźwiękowiony.. muzyka idealnie wkomponowana jest w fabułę.. oglądając film miałem ciarki na skórze, a po seansie mam ochotę przybliżyć sobie muzyczny dorobek Ray'a.
    Moi drodzy, właśnie tak należy robić filmy biograficzne. Mogą być przydługawe, ale niech mają w sobie życie, emocje i charyzmę.
    Oceniam na dziewięć. Polecam!

    Czytaj więcej

  • Sekretne okno 2004

    sekretne oknoSekretne okno
    (Secret Window, reżyseria David Koepp, 2004)
    Ekranizacja prozy Stephena Kinga z Johnnym Deppem w roli głównej.
    Pisarz po rozpadzie małżeństwa zaszywa się w domu i leczy smutki dużą ilością alkoholu.. czyli intensywnie pracuje nad nową książką. Monotonię "pracy" przerywa mu wizyta nieznajomego (John Turturro), który oskarża go o plagiat..  
    Dzieło Koeppa jest dobrze zrealizowanę i momentami klimatem przypominało mi Dziewiąte Wrota, ale trochę brakuje w nim napięcia.. intensywności, a przede wszystkim zaskoczenia...  

    Czytaj więcej

  • Człowiek w ogniu 2004

    czlowiek w ogniuCzłowiek w ogniu
    (Man on fire, reżyseria Tony Scott, 2004)

    Tytułem wstępu. Meksyk słynie nie tylko z wojny między kartelami a wojskiem (policja dawno już nie daje rady), ale również z olbrzymiej ilości porwań dla okupu. Według Amnesty International problem ten narasta, a władze często nie podejmują odpowiednich działań by uwolnić porwanych. Według oficjalnych statystyk od 2006 roku porwano ponad 26 tys. osób. Często tylko inicjatywa rodzin ofiar doprowadza do uwolnienia porwanych.
    O filmie.
    Były najemnik (Denzel Washington), który ma problem z alkoholem, zostaje zatrudniony do ochrony małej dziewczynki w Mexico City. Jak łatwo się domyślić - dziewczynka zostaje porwana, podczas uprowadzenia jej ochroniarz zostaje ciężko ranny. Gdy dochodzi do siebie, postanawia zrobić to, co potrafi najlepiej, czyli zabijać.
    Celowo piszę ogólnikami - film ma dość skomplikowaną fabułę i bardzo łatwo, mimochodem, mógłbym popsuć radość z seansu. Jest to wyborne kino akcji, które bardzo różni się od typowych pozycji tego typu. Scott po mistrzowsku gra naszymi emocjami.

    Czytaj więcej

  • Wysyp Żywych Trupów 2004

    wysyp żywych trupów plakatWysyp żywych trupów
    (Shaun of the Dead, reżyseria Edgar Wright, 2004).

    Lubię klimaty związane z żywymi trupami. Serial The Walking Dead jest jednym z moich ulubionych. Mam nadzieję, że ten temat nie znudzi mi się tak jak wampiry.
    Z ciekawości (kilka miesięcy temu) obejrzałem Wysyp Żywych Trupów, który wątek zombie traktuje z przymrużeniem oka. Spodziewałem się nudnego wypełniacza czasu, a dostałem całkiem fajną komedię z angielskim klimatem. W głównych rolach Simon Pegg oraz Nick Frost, którzy na ekranie tworzą całkiem udany duet.
    Film nie jest arcydziełem, podobnie zresztą jak materiał na którym bazuje, ale idealnie nadaje się na sobotnie popołudnie z miską popcornu.
    Teraz mi się przypomina jak na studiach krytykowaliśmy takie oglądanie kina.. pozostawię to bez komentarza

    Czytaj więcej

  • 50 pierwszych randek

    50 pierwszych randek50 pierwszych randek (50 First Dates, reżyseria Peter Segal, 2004).

    Adam Sandler niemal co roku jest nominowany do Złotych Malin, mimo to ja gościa nawet lubię. Lubię też Drew Barrymore... ale ostatnio nie lubię komedii romantycznych i zdecydowanie powinienem unikać takich filmów. 50 pierwszych randek jest produkcją średnią, którą obejrzałem przypadkiem.. nie ma w niej nic co by mogło zauroczyć widza i sprawić by ten zachował się trochę inaczej niż główna bohaterka. Po seansie momentalnie się zapomina o czym był ten film.. może to celowy zabieg twórców? Skoro przy twórcach jesteśmy - czemu miały służyć te wstawki ze zwierzętami? Mam wrażenie, że tylko tuszowały braki scenariuszowe.

    50 pierwszych randek to mało zabawna produkcja, którą oceniam na pięć.

    5

    Mogło być znacznie lepiej

    Czytaj więcej

Strona 1 z 2